PRIUSES VERA. 1«) 32s te Jaargang. No. 6280. BINNENLAND. /Vïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 17 Fèbruari 1894. nr OT. ümstein »e FEVILLETOK. M. 1st. ag. N, d mei fl.90 r enKaa* van 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Ier reep. national ation de z. enz. met den schrik t. I iam It Zoom. De heer T. Tom, arts te Moordrecht, is benoemd tot gemeente-geneesheer op Urk. Bij kon. besluit is aan mr. H. G. van Does- borgh, op zyn daartoe gedaan verzoek, met t en een een laatechappy brlcatie iker van e IE ging verleend reiken aan i~ te kennen geeft, GOlIN IIE COURANT ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De directeur-generaal der posterijen, de heer Havelaar, laat aan de verschillende postkantoren, rykspostspaarbanken enz. exemplaren rondgaan van valsche bankbiljetten, groot f 100, /200 en 300, ten einde door de ambtenaren nauw keurig te worden opgenomen. Gisteren is het paard gespannen voor de Moordrechtsche wagen op de Mallegatsluisbrug gevallen. Gelukkig kwam men met den schrik vrjj. Gisteren zijn hier ter stede door de politie 2 mindeijarige meisjes en 2 minderjarige jon gens aangehouden van 16 en 17jarigen leeftijd, die blijkbaar niet veel goeds in den zin hadden, daar zy voorgaven geëngageerd te zyn. Op last van den heer Commissaris van Politie zyn zij naar de ouderlyke woning te Schoonhoven ternggebracht. Toen het Heilsleger* het voormalige rasp huis aan den Heiligeweg te Amsterdam in gebruik kreeg, verzonnen de leiders er iets op, om de voorstelling boven de poort van dat gebouw geeseling van misdadigers aan 't oog te onttrekken. Sierlyk schynt die decoratie niet te zyn geweestmaar het doel werd er mede bereikt, nl. om aan het huis, dat thans in eene werkinrichting ten behoeve van fatsoenlyke armen was veranderd, het uiterlyk aanzien van een boevengevangenis te ontnemen. De Kunst heeft er zich echter in gemengd. In het groene «Weekblad* klaagde iemand over die «ontsiering* van de poort; en op bevel van den gemeente-arcbitect is het bord nu weggenomen. De «ontsiering* bestaat niet meer. Maar ook de kieschheid, de omzichtige zorg om het gevoel van armen en ellendigen niet te kwetsen, is te niet gedaan. Het toe vluchtsoord heeft het uiterlyk van rasphuis herkregen. GOUDA, 16 Februari 1894. Het «Dagblad Van Gouda* durft, niettegen staande onze terechtwijzing, de bewering vol houden, dat het de eer beeft van de aanhou ding der ontvreemde voorwerpen, eene bewering die, het moet thans uit de pen, gelogen is. Wy constateeren dat de aanhouding en de in beslagneming van de ontvreemde voorwerpen alleen geschied is, maar ook niet anders ge schieden kon, dan op het «extra politieblad,* door de politie alhier uitgegeven. «Zeker, de politie heeft in alle richtingen gezocht, doch zonder resultaat. Als mijne goede vrouw nog geleefd had, dan was de lieve kleine niet in de nederige herberg gebleven, dat verzeker ik u I” «De moeder van het kind heeft zich zeker ver giftigd?” merkte de dochter van den bankier op, die aan het raam zat te oorduren. «Men vond de ongelukkige, met het kind in den arm, dood in een rijtuig I” antwoordde de notaris «zy was zonder twijfel vergiftigd, maar of zij zelf moord gepleegd of dat een derde hand het haar toegediend heeft en zoo haar moordenaar werd, dat zal wel als een ondoordringbaar geheim voor altyd met de arme vrouw begraven Zyn.” «Dat is verschrikkelijk,” sprak de jonge dame, «ijselijk I” «Ik geloof vast, dat zy door den man, die met haar in het rjjtuig stapte en later spoorloos ver dwenen was, vergiftigd ianadat hij de ontzettende daad had bedreven, zal hij uit het rijtuig zijn ge sprongen.” «Die arme vrouw I” riep de bankiersdochter be wogen uit. «Wat tou ik er niet om geven, als die moordenaar ontdekt werd 1 Het ware een v reeselijke toestand, als zulk een gruweldaad ongestraft bleef, «n de boosdoener wellicht olden wederom zulke zal de ijdele zottin er ons by slot van rekening nog dankbaar voor zijn I” De notaris greep naar hoed en stok. «Weet u wel, notaris, dat ik zooeven een aanslag op u gepleegd heb?” riep juffrouw Natalie plotse ling lachend. «Met dynamiet of....?” «Neen, neen! Zie notaris, u leeft veol, veel te eenzaam I” «O wee I Ik merk, waar het brandt I” «Onderbreek mij niet te eenzaam, te veel op nomadenwijze sinds den dood uwer vrouw. Eten in een hotel...,” «Zeer lokker, juf I” «Neen, dat weet ik beter I U eet beneden alle waarde voor veel geld! Neem eene huishoudster...” «Verschooning dat ik u weer in de rede val, maar dat soort ken ik I Ieder meent met den notaris te zullen trouwen, ja, daar recht op te hebbent” «Notaris I Notaris I Nu wordt ge grof 1” sprak Natalie met komischen ernst. «Evenveel inbeelding als de jonge mannenwereld, die een vrouwelijk wezen tegenover zichzelf steeds als een offer beschouwt denkt, dat ieder jong meisje jacht maakt op huwelijkscandidaat I Wij leven waarlyk in afschuwelijk materiëelen tijd, en ik begrijp ea prijs en loof ieder meisje, dat zich bijtijds eene zelfstan dige positie verovert, om door eigen weten en kun nen haar lot zelve te bepalen en te richten volgens haar eigen wil, en het twyfelaohtig geluk van een echtverbintenis te ontgaan, dat der rijke vrouw de ontgoocheling van een geld-huwelyk, der arme nood en ellende, zorg en kommer, jammer en wat piet al bwngt I" (JPohH Mrtolgi,) Te Utrecht is een met een equipage van welyksbootje stapt: de vrouw brengt de man 14 mee. Tot onderwyzer aan de Christ. School (hoofd de heer Baarsschers) te Vlissingen is benoemd de heer P. v. d. Duim Schouten te Kapelle a/d. IJssel. paar ondertrouwd, dat 21 kinderen in 't hu- er 7 en De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Door eene dame is aan het Leger des Heils gelegateerd een ruim huis met Hinken tuin, staande ie Hillegersberg. Het voornemen be staat hier een Reddinghuis voor gevallen vrouwen op te richten. Door de officieren van het Leger is algemeen eene circulaire ver spreid met het verzoek om het huis to helpen meubileeren. streeks wenden tot den Laitenant-Kolonel J. van Dam van Isselt te Bergen-op-Zoom. Omstreeks 1 uur ontstond gisteren nacht te Amsterdam in een perceel, staande in een slop achter de Nieuwe Kerkstraat, in de Joden buurt, brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, had het ongeluk treurige ge volgen. Het aangetaste perceel, een smal, door andere perceelen dicht ingesloten huis, her bergde minstens een zestal gezinnen, terwyl in den toegang naar het slop, daar «het Hofje» genaamd, fruitkarren stonden, zoodat de brandweer al dadelijk belemmering onder vond. Het schynt, dat verschillende der bewoners geen uitweg konden vinden. De reddingszeilen werden aangewend om te redden, wat nog te redden was. Een der bewoners sprong mis en verwondde zich, zoodat hij naar het Israë- lietisch ziekenhuis in de buurt moest worden vervoerd; bovendien werden drie deerlyk ver brande kinderen door de brandwachts nog le vend uit het huis gehaald en naar het reeds genoemde gasthuis gebracht. Later, toen men den brand als gebluscht kon beschouwen, vond men nog het lyk van eene vrouw, die waarljjk in bed door den rook ge stikt, verbrand is. In het hofje woonden, naar men zeide, meest Russen. Treffend was de sombere stemming der omstanders en hartverscheurend het ge weeklaag der gevluchte bewoners van het brandende perceel, die omtrent hunne huisge- nooten nog geene zekerheid hadden kunnen bekomen. Sedert ruim eene maand werd te Kralingen vermist de 72 jarige grysaard D., en daar hij niet wel bij het hoofd was, vermoedde men dat hem een ongeluk was overkomen. Gisteren ochtend werd zyn lijk uit de rivier de Maas bij de Oude Plantage opgevischt. Eergisteren was er party-vergadering van de liberale leden der Tweede Kamer, voorstanders van eene «gewijzigde* aanneming der kieswet. Volgens de «Bakkers-Bondscourant» bestaat te Amsterdam het plan tot het oprichten tan eene antirevolutionaire broodbakkers-gezellen- vereeniging. In het jongste nummer van «Recht voor Allen» schrijft een correspondent, die het o. a. heeft over bals en partyen ten voordeele der armen in Noord-Amerika, o. a. het volgende: Was het bal, laatst in Nederland door de Koningin gegeven, waar zy tot 's nachts ver toefde, ook voor de armen Jammer dat op zulke bals nooit geen Vaillants kunnen komen. Aan de officieren, belast met vrywillige oefeningen in den wapenhandel is dezer dageu, namens den Minister van Oorlog, de maebti- 1 een militair getuigschrift uit te ieder, die aan ben het voornemen in den loop van dit jaar, tot het reservekader toe te treden en blyken heeft gegeven van voldoende bedrevenheid in de behandeling van het infanterie-geweer. Het is zeer aan te bevelen dat ieder, die tot het Reservekader wenscht toe te treden, leeds nd een militair getuigschrift tracht te bekomen. Men kan zich daartoe persoonlyk of per brièf rechtstreeks wenden tot den officier, die belast is met de vrywillige oefeningen in den wapenhandel voor de gemeente, waarin de adspirant voor het Reservekader woont, of waar hy gewoon is de school te bezoeken. Die officier bepaalt dan het tydstip, waarop het onderzoek zal geschieden. Aan hem is ook de verdere regeling dezer aangelegenheid toevertronwd. De tydstippen voor het militair onderzoek zullen dus zooveel mogelyk gekozen worden in verband met de belangen zoowel van den militairen dienst als van de school. Op het adres vau den brief, waarby mén zich aanmeldt, behoeft de adspirant, wanneer hy den naam van den officier niet kent, dien ook niet te noemen. Het is voldoende als hij daarop plaatstAan den Officier, belast met de vrywillige oefeningen in den Wapenhandel te« Eene duidelyke opgave van naam, voornamen, datum van geboorte en woonplaats verdient aanbeveling. Scbriftelijke aanmelding ia te verkiezen boven persoonlyke. In geval van twjjfel kan men zich ook recht zaken zoo geleid I” merkte de bankier op. «Neen papa I” riep Nathaliedat ia van hem uitgegaan en stemt volkomen overeen met de mea ning, die ik altijd van hem heb gehad I Rosa heeft alltjd gezegd, dat zij het hui» niet wilde verkoopen, aan my-zelve heeft zij het verteld I Het streelde baren trots, hare grenzelooze ijdelheid, een eigen woning in Hamburg te houden om bier nu en dan terug te kunnen keeren, de gravinnenkroon te laten schitteren, en den Zweden te laten zien, dat zij ten minste tot de geldaristocratie behoorde. Ik ben overtuigd, dat deze verkoop haar heete tranen ge kost heeft!” «Dat geloof ik ook I” zeide de notaris. «Onze gravin had wel de arme mevr. Bomer, maar nooit uit eigen beweging de villa kunnen verkoopen I Wie heeft ze gekocht «Dat heb ik nog niet te weten kunnen komen; mevrouw Borner wist het zelve ook nietde make laar Hansen is het geweest.” «Dat moet ik vandaag nog eens gaan onderzoe ken. Wonderbare geheimzinnigheid I Mij onver klaarbaar! Zij bad echter het volle recht te ver koopen....” «Zeker! zeker! de graaf zal er zijn goede redenen voor gehad hebben, misschien tegen contante betaling ver beneden prijs verschachord wie zal het zeggen? De zaak ziet er zeer verdacht uit!” «Dat komt mij ook zoo voor,” nikte de notaris. «De graaf heeft zoo wat alles meegepakt wat niet «ngrivaat was.?^ «Neei^ Jak aider is nog een flink restantik was 'Mftt byslXr toeschietelijk op de eerste aanvrage de t"^,n afoebton, misschien Er is weer een onderafd. v/d R. C. Volks bond onder de zinspreuk «Hulp in nood*, opgericht tot hulp van den behoeftigen werkman. Het bestuur bestaat uit de heeren G. Heet- man, Pres., P. de Jong., Seer., W. J. van Leeuwen, Penn. ingang van 1 Maart 1894, eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in verschillende betrekkingen aan de politie bewezen. gruwelen kon bedrijven 1” «Ja, dat zyu de gevolgen van Je aardsche onvol maaktheid, lieve Natalie I” merkte de bankier droog op. «Als de menschen alwetend waren, had do politie gemakkelijk spelDaarom moet ieder een weinig uit zyne oogen kijken, als hij een vreemde de hand der vriendschap reikt en karig zijn met het schenken van vertrouwen.”, «Daar geef ik u gelijk in, papa I” zeide de doch ter. «Ik zou zelfs wantrouwend zyn tegenover Zweedsche gravenI” «En liever aan een ouden Hamburger notaris de voorkeur geven, niet waar, juffrouw Natalie?” lachte Willing. «Doch a propos Zweedsche graaf,” voegde hy er ernstig by, «hebt gij nog geene tijding van onze jonge gravin ontvangen «Neen. Haar vroegere juffrouw van gezelschap mevrouw Borner, was gisteren by mij en builde mij boel wat voor. De dame was in de vaste mééging geweest, dpi zij de villa zou blyven bewonen en daar alles ïn orde houden voor eene eventueele komst van den graaf en do gravin. En nu kwam er gisteren morgen aan makelaar by haar, die haar zwart op wit deed zien, dat de villa met den ge- heelen inventaris, paarden, equipage enz. enz. ver kocht was en uiterlyk 31 Dec. van dit jaar moet ontruimd zyn. Men heeft bet gcs/le mensch voor de afreis geen woordje hiervan gezegd/ integendeel haar in de vaste overtuiging gelaten, uat de villa haar voortaan tot verblijf zou dienen. Hoe v/ndf ge dat, vriend F’ «Meer dan trouweloos 1 Meer dan misdadig En dal zou aristocratisch zyn I” «Misschien heeft de nieuwbakken «gravin” de In de Vereen igde Staton heeft de storm echt Amerikaansch huis gehouden. In geen 20 jaren heeft het zoo lang aaneen zoo herig gewaaid. Uit verschillende steden Wnnen de berichten van zwaren sneeuwval, scherpe koude, van treinen, die niet konden vertrekken en andere die onderweg bleven, van omgekomen menschen en verwoesting. De «Western Union Telegraph Company* berekent, dat zy meer dan een millioen dollar schade aan bare lynen beeft geleden. Te, New-York werden eenige menschen onder hot puin van ingestorte hui zen gedood. De sneeuw lag 14 Eng. duim in de straten. Langs de kust kwam veel wrakhout vertellen wat de storm op zee had gedaan. Te Chicago hield twee dagen nagenoeg alle verkeer in de stad en naar buiten op. Een zeventigtal werklieden, aan den arbeid op de krib, die drie mylen in het meer uitsteekt, werd door de sneeuwjacht van den oever af gesloten. Men vreest dat velen al bezwe ken zyn. Jn Ohio zyn twee goederentrein^ op elkaar geloopen. De machinisten konden de seinen niet meer zien. Vier dooden en een aantal gewonden. Te Topeka, Kansas, zyn op weg naar school zeven kinderen in de sneeuw ge raakt en doodgevroren. Vreeselijk moet de toestand zyn in Oklahama, waar een groot aantal menschen, die nog geen woning had den, van koude zyn ’omgekomen. En zoo gaan de berichten uit de meeste staten voort.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1