4) I t I Kt?» Aïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. PRINSES VERA. 32ste Jaargang. Donderdag 22 Februari 1894. No. 6284. BINNENLAND. n. instein r- schappg 0 h v H FEUILLETON. M. ist. N, d met fl.90 I «•10a van 'I iburo, reep. tional tot >n de enz. I nKaai k Zoom („W< Mrwfcrf.) Icitte r van Wh Zondag werdt te Enschede een match ge speeld tusschen de Enschedesche footbal-club Prinses Wilhelmina en de Zwolsche Athletische Club. dl e IE i 1 1 p het kend Te Sneek werd de commissaris van politie gewaarschuwd, dat een dienstmeid, die, wegens diefstal, tot drie jaar gevangenisstraf was ver- ien, toel- iruit pijn, :aan hare herp u in in nzoo over- land- liikfi- rsche zijn, aandacht getrokken dat door _oeen 300tal steenen was ver kocht, die den naam der verkoopers niet wilde opgeven. Van diefstal was geen aangifte ge- „MBt het als me ||OI IN IIL COURANT ADVERTENTIÈN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Mejuffrouw J. M. Dorlas alhier, slaagde gisteren te Utrecht by het examen nuttige handwerken. Tot kapelaan alhier is benoemd de Eerw. heer W. J. J. van Straelen. dan de lang verwachte fabriek hier eindelyk verryzen. Hei had de een ingezetene l„_:, opgeven. Van diefstal was geen aangifte ge daan, zoodat moeilyk de herkomst kon worden opgespoord. Een onderzoek’Sverd ingesteld daar toch die steenen moeilik anders dan met een schuit of handkar konden vervoerd worden, bij welk onderzoek uitkwam, dat een handkar was gehuurd door B. van den Broek en C. Cabout, die door overklimming van het erf aan de Vest, genoemde steenen, de Gemeente toebehoorende, hadden ontvreemd en die steenen hadden ver kocht aan J. Houdyk, in de Boelekade voor 2.50, ver beneden de waarde. oordeeld, het voornemen koesterde met haren vryer naar Amerika te verhuizen. Van wie die waarschuwing kwam Van de ouders van *t meisje, die oordeelden, dat, wie gevangenisstraf heeft opgeloopen, ook verplicht is, die straf te ondergaan. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. bewogen„het blonde haar, de oogen....” „Hemel! voor welk een ondoorgrondelijk raadsel slaan wij hier?** „Waarom,' vriend, hebt ge niet dadelijk de poli tie kennis gegeven van uwe ontdekking Dat was uw dure plicht geweestgij hebt door dit te ver zuimen ten zeerste misdreven door de ontdekking der misdaad onmogelyk te maken." Henning schrikte hevig. „Ik wou, dat ik het onzalige ding in het water had geworpen!" riep hij uit. „Ach! had ik er toch niemand ter wereld iets van gezegd ’t is zoo ge komen." vervolgde hij na eenige zuchten, „ik moest nog denzelfden avond voor mijn vader naar Kiel en van daar met de stoomboot naar Kopenha gen, van waar ik eerst gisteren ben teruggekeerd." „Dat verontschuldigt u zeker, maar ’t is toch ont zettend jammer. Waarom kwaamt ge er dan nu toe, oip -het' aan Möller te vertellen P" ^Ak ^hoorde de moordgeschiedenis, die my aan dWn avond herinnerde en hierheen dreef. Mijn vriend Möller vertelde mij van u, mynheer, en n«, toen wilde ik het u vertellen,” „Waaraan^gy zeer wel hebt gedaan. Mag ik het medaillon een tijdlang behouden -Met Jet grootste genoegen, mynheer 1 Mij braadt vuur in de hand I Maar - notaris! u brengt toch in geen onaangename verhouding tegenover de politie?” „Zeker niet, mijn vriend I Zonder uwen ijver had den wij dit corpus delicti (voorwerp, dat op mis daad wijst) niet bezeten. Houd nu verder uw mond en geef my uw adres.” 18) „Goed, ik kom, Hannes! Nu, komt samen spoedig eens terug.” Zij drukte den notaris en Natalie de hand en ging buigend weder aan haren arbeid, die geen langer dralen dulde. „Wil u mijne tante zijn?” vroeg Vera. „O ja kind, gaarne I” lachte Natalie om de naïeve vraag. - „Óf zy zich niets meer kan herinneren van hare overleden mama?” fluisterde Natalie. „De doode mama slaapt onder de aarde,” sprak het kind kalm„zy was zoo bedroefd, omdat papa niet kwam. Maar Vera had niets te eten, deze mama is beter I” Natalie zuchtte onwillekeurig. „Zy hebben het beiden ongetwijfeld thans beter,” sprak de notaris op ernstigen toon, „de doode moeder «n het levende kind. God heeft het ten beste geschikt.” „Ja, de wegen van den Almachtige kunnen wij niet begrijpen.” „Laten wij ook niet trachten Zijne eeuwige raads besluiten te doorgronden. Troost alleen geeft ons het onwankelbaar geloof aan Zijne liefde, de godde lijke liefde, en ik herhaal het uit volle overtuiging, dat de Voorzienigheid het goed heeft gemaakt met de moeder en het kind.” In weerwil der bekende disharmonie tus- schen burgemeester en gemeenteraad te Tege- len, ia by de herbenoeming van den heer Ch. de Rijk tot burgemeester het bewys geleverd, dat de bevolking in bet algemeen met hem ingenomen is. Schier overal wapperde van de huizen de Nedefl driekleur en de verschillende (Welschappen brachten den heer Ch. de Rijk Zomties, hielden een goed georganiseerden op- J tojciit met lampions en fakkels en brachten flen burgemeester de hartelykste gelukwen- schen. Een en ander werd besloten met eene ge zellige bijeenkomst in het lokaal der schuttery, by een flink onthaal, onder vroolykheid en gejuich, dat tot laat in den nacht duurde. Schouwen, die het met het O. M. volkomen eens was dat hier een ernstig misdryf is ge pleegd, hoopte dat de rechtbank toen aan bekl. eene mindere straf zou opleggen dan de ge vorderde, en daarby aanmerking zou nemen de reeds ondergane prev. hechtenis. Aan W. K., 30 jaar, touwslager te Berg ambacht, werd ten laste gelegd het wegnemen van 2 fuiken ten nadeele van D. B., eene kribbe ten nadeele van C. O. en een aalfuik ten nadeele van C. O. en wel in de maand Augustus 1893 of daaromtrent. Bedoeld visch- tuig was te zijnen huize in beslag genomen. Bekl. ontkende den diefstal en beweerde de in beslag genomen Voorwerpen deels zelfgemaakt te hebben, deels verkregen te hebben nit de nalatenschap van zijnen vader. De eigenaars daarentegen herkenden in bedoelde voorwerpen pertinent hun eigendom. Het O. M. was dan ook van gevoelen dat de aanklacht zoowel wettig als overtuigend bewezen was, en vorderde, met het oog op ^ene vroegere veroordeeling, negen maanden gevan genisstraf. Men schryft uit Kleef Vrydag vond een werkman, bij het ontlan den van een waggon steenkolen, op het station aldaar een groote dynamiet patroon, netjes in papier gepakt. Terstond hebben politie en ju- stutie een onderzoek ingesteld vooral in de mjjn Het Centrum, vanwaar de kolen verzon den zyn. De kolen waren brandstof voor het station aldaar of voor den Rynovertocht naar Zevenaar. Het laatste was het waarschynlyket. Daar had het dynamiet een vreeselyk ongeluk kunnen veroorzaken. Hedenochtend, circa half negen, zakte de jeugdige Adr. 8., aan den Bleekerssiugel door het ijs. Een makker, J. O., had echter het geluk hem spoedig op het droge te brengen. Het standbeeld van Napoleon I, te Boulogne sur Mer, dat daar werd opgeriebt door een Engelscben vereerder van dien Keizer, is ver nield door een orkhan, die anarchist van den beginne het Keizersbeeld omverrukte, zoodat het verbrijzeld werd. Te Pest is een beroemde schilderij van Hans Makart, oen portret van graaf Zichy, by het vervoeren over de kettingbrug in de Donau gewaaid en gezonken. Van de firma V. Schertzer Zonen te Haar lem ontvingen wy den steeds welkomen voor jaar abode: haar catalogus (43e jaargang) van tuin-, bloem, en landbouwzaden, voorjaarsbol- len enz. Iedere blocraliefhebber kent dezen geï- lustreerden catalogus en weet wat hij gewoon- lyk bevat. Dit jaar wordt onder de uien- wigheden o. a. gewezen op de nieuwe voeder- plaut Wagner’s Boschwikkedie reeds zeer gunstig wordt beoordeeld. Op dit oogenblik opende de waard de kamerdeur en trad binnen, gevolgd door een jeugdig man. „De heer notaris is er nog,” sprak Möller dezen„kom maar hier binnen, Henning I” De notaris en Natalie keken verwonderd op. „Deze jonge man, notaris, is de zoon van een goed vriend van mij, hij is hoedenmaker te Altona. Nu, vertel maar vrij weg, jongen I ik ben zijn oom, notarismijnheer is juist de rechte man daarvoor. Ik moet weer naar voren.” De drukke waard verliet met deze woorden snel de kamer, terwijl de jonge Henning zyne verlegen heid niet wist te overwinnen en geen enkel woord kon vinden. „Wat hebt ge mij mede te deelen, mijn vriend vroeg de notaris voorkomend. „Heeft het haast, of wilt ge liever morgen op mijn kantoor komen?” „Als, u dit liever wil hebben, mijn heer..." stotterde de verlegen jonge man anders wil ik - u slechts rértellen, dat ik voor eenigen tijd juist op denzelfden avond, dat dit kind by mijn oom en tante hier kwam op de Rödingsmarkt een man uit een snel rijdend rijtuig zag springen en zich ijlings verwijderen. Hut regende hard, maar de vreemde heer boezemde mij argwaan in, zoodat ik hem dicht op de hielen bleef. Hij zager als een arbeider uit en ging na een paar minuten doodbedaard verder. Ik bleef dicht achter hom. tot hij op eenmaal als in den grond scheen verdwenen te zijnik moet daarbij nog opmerken, dat hij een zeer ongewonen koers nam en als het ware heen en weer liep. Ik stond kort daarna voor een houten beschot van een in aanbouw zy'nd huis. Haïti dacht ik, daar ia hyomiawhien aohter vardwanen! Ik By kon. besluit zyn benoemd tot kanton rechter-plaatster vanger in het kanton Schoon hoven mr. A. D. H. Kolff. burgemeester van Schoonhoven, en mr. P. A. Greup, advocaat en procureur te Schoonhoven. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissementJKotterdam, ter stand plaats Ouderkerk aan de» IJsel, de hr. J. van der Leeden, candidaat-notafls te Bergambacht. GOUDA, 21 Februari 1894. Konden wy de vorige maand reeds berichten, dat de heer Valette in eene vergadering v/d Afd. Gouda, van den B. v. N. O., als spr. zou optreden, we kunnen er nu aan toevoegen, dat die vergadering zal plaats hebben op de boven laat van het Café Het Schaakbord, Zaterdag a. s., des avonds ten acht uur. Allen, die be lang stellen in het openbaar onderwijs, worden dringend uitgenoodigd, deze samenkomst met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Het en tree is vry, terwyl er tevens gelegenheid zal gegeven worden tot debat. Men schryft uit Oudewater: Met de oprichting eener stoomzuivelfabriek alhier is het nu zoo ver, dat er in eene ver gadering, onlangs in ’t hótel «Doelen» ge houden, vanwege eenige heeren nit Rotterdam, aan wie de zaak is overgedragen, besloten is haar tot stand te brengen, indien 6 veehou ders zich bereid verklaarden hunne melk voor een bepaalden prijs te leveren. Staande de ver gadering werd daarvoor geteekend en zoo zal Mej. Laurence Alma Tadema, een dochter van den beroemden schilder, heeft een nieuwen roman geschreven, The Wings of Icarus, welke, naar The Athenaeum bericht, eerstdaags by Heinemann zal worden uitgegeven. De jonge scbryfster gaf zes of zeven jaren geleden haren eersten roman, Love's Martyr, uit welke opgang maakte. De Rotterd. rechtbank veroordeelde gisteren J. de B., baggerman te Gouda, wegens strooperij, tot 7 dagen. Terecht stond B. v. d. W., 23 jaar, boeren arbeider te Berken woude, ter zake van als zoude hy op den 9 Januyi jl. alhier ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank aldaar als getuige in de strafzaak tegen C. P., vervolgd wegens mishandeling van eenen nmb- tenaar, mondeling, persoonlijk, opzettelijk, val- schelyk onder eede hebben verklaard >in den avond van 26 November 1893 ben ik in ge zelschap geweest van den beklaagde en bij hem gebleven tot het oogenblik dat hij werd gear resteerd en heb my daarbij steeds naast hem bevonden. Ik heb gezien dat hy, beklaagde, dien avond getuige S. niet geslagen heeft, en weet dus zeker, dat deze van den beklaagde toen geen klap heeft ontvangen.* Bekl. bekent opzettelyk in stryd met de waarheid bovenstaande verklaring te hebben afgelegd. Wel is hy in den avond van 26 November tegenwoordig geweest by ongere geldheden die te Guuderak hebben plaats gehad, doch hij was er niet meer bij toen P. aan 8. eenige slagen heeft topgebracht. Bekl. gevraagd, waarom hij vroeger niet geluisterd had naar goeden raad, zegt berouw te hebben over bet gebeurde. Het O. M. achtte den aard van het hier gepleegde misdryf niet gering, zelfs een van de ernstigste die kan worden geploegd. Eene ver klaring toch af te leggen, waarmede het alge-j meen belang gemoeid is, en die men niet kam vertrouwen, is een misdrijf, die een van de ergste soort kan genoemd worden. Niet te exenseeren is het, als iemand pertinent volhondt dat er niet geslagen is, en hij zelfs op dat oogenblik daarby niet tegenwoordig was. Voor dit misdryf, waartegen een maximum van/6 jaar gevangenisstraf is bedreigd, moet aan 'be klaagde eene strenge straf worden opgelegd en wel 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. K G. van De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. ging eenige oogenblikkeu verlegen en aarzelend heen en weer en plotseling kwam een fijn gekleed heer te voorschijn, die mij rakelings passeerde, Ik schrikte als een dief, die onraad hoort, ging een hónderd stappen verder, maar keerde toen op myne schreden terug, altijd nog vol van eene mij onver klaarbare belangstelling in mijn verdachten persoon. Nu ging ik dapper het nieuwe huis binnen, stak een lucifer aan on zie ia een hoek een werkmanspak liggeh, daar blijkbaar in haast neergeworpen, nieuwe kleeren, alsof ze zoo pas de hand van den kleermaker hadden verlaten. Die werpt geen arbei der zoo weg, dacht ik en lichtte toen goed van alle kanten bij. Reeds wilde ik weer heengaan, toen ik plotseling iets zag schitteren, dit medaillon I” „Nu, die geschiedenis is iuterressant,” sprak Willinglaat eens zien I” Ook Natalie trad thans nieuwsgierig nader. Na vele vergeefsche pogingen opende de notaris met een krachtigen ruk het medaillon, en staarde op een fijn en schoon damesportretdie dame moest nog zeer jong zijn goudblond haar omgaf het edele voorhoofd, waaronder een paar diepblauwe pogen peinzend de wereld inkeken, terwijl de guitige trek om den mond kinderlijke schalkschheid toekende. „Prachtig!” riep Natalie getroffen uit. „Op wie gelijkt deze liefelijke beeltenis?” „Ja, wie ons dat terstond kon zoggenIets bekends heeft het portret ook voor mij.” „Vera ook graag zien, tante Tali!” Deze wendde zich tot de kleine, vergeleek haar met het beeld en riep verwonderd uit! „Zij gelijken op elkanderKijk Vera maar aan I” „Waarlijk, ge hebt gelijk I” sprak de oude heer Gisterochtend zakte te Almeloo het zesjarig zoontje van den fabriekarbeider Krommendijk door het ys. De moeder, die dit het eerst bemerkte, waagde zich op het wrakke ys om haar kind te redden, doch zakte er mede door. Op haar hulpgeschrei kwamen veel nieuwsgie rigen opdagen, doch niemand durfde het Wagen hulp te verleenen, totdat de smid Kuipers kwam toesnellen, die met behulp van eene ladder over het broze ys kroop en moeder en kind op bet droge bracht. Het kind verkeert in zorgwekkenden toestand.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1