I I I I PRINSES VERA. 5® Vrijdag 23 Februari 1894. 32ste Jaargang. No. 6285. da. BINNENLAND. 1 Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. l. FEUILLETON. mstein 1 N, 1 ij isl. 1% Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. rins. en Kaai >r resp. lational don de enz. zeer koud, sleepboot X a 4 Zooi. in ’t idienst 16 kilo- liet niet terwijl os wor- De heer F. Leviticus, tijdelijk leeraar alhier, is ook als zoodanig benoemd te Delft. GOUDA, 22 Februari 1894. Geslaagd te Utrecht bij het cand. ex. theo logie I de heer A. J. Wartena. De bekende hollandsche karakter-komiek Abr. de Winter zal Maandagavond te Haas trecht optreden. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e I ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Naar men verneemt, hebben zich 17 soliei- tanten aangemeld voor de betrekking van ge- meente-ontvanger te Schoonhoven. licatie eer van E le stère, its. De mdering Lichts latschappy Door den gemeenteraad te Waddings veen, is de heer M. Bronkhorst aldaar, als tijdelijk onderwijzer aangesteld aan school B. j GOlIN Hi: COURANT ll- De heer A. Fournier te Waddingsveen, staat No. 1 op de voordracht vopr onderwij zer te Watergraafsmeer. Gisterochtend overleed te Gouderak plotse ling de heer Van Tiggelen, brievengaarder aldaar. De man was den laatsten tyd erg lij dende, voor zichzelf wellicht een uitkomst, voor de nabestaanden echter een zwaar verlies. Met veel moeite werd Dinsdag het tienjarige zoontje van den arbeider Van Z., te Wad dingsveen, het leven gered. Trots de bevelen zjjner ouders had de kleine zich na schooltijd op het ijs begeven, toen spoedig daarna de angstkreten zijner kameraadjes de naastby- wonenden naar de plaats des onheils riepen Daar he,t ys nog te zwak was om volwasse nen te dragen moest men zijne toevlucht ne men tot planken en ladders. Gelukkig werden echter de pogingen der redders met succes bekroond en kon men der weenende moeder haar kind, hoewel erg nat en levend weergeven. ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Z. E. de Minister ven Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot onderwyzeres in de nuttige handwerken bij de Rijksnormaallessen te Schoon hoven, mej. M. C. V. van de Liefde, onder wijzeres aan de 2de openb. school te Bergam bacht, en zulks ter vervanging van mej. M. S. Bourdrez, die 1 Maart e. k. naar Midde*burg vertrekt. Vrjjdag j.l. zonk by de Reeuwyksche brng in de Vaart een vaartuig geladen met onge- bluschte kalk, tras, cement, steenen enz., van de heeren IJselstijn (firma A. Jonker Zonen) te Gouda, met bestemming naar Reeuwyk. Met niet geringe inspanning werd dat ge zonken vaartuig Zaterdag naar boven gewon- Tn de raadsvergadering te Stolwijk van Maan dag j.l werd tot -onderwijzer met hoofdacte aan de 1ste openbare school aldaar benoemd de heer W. J. van den Hurk, onderwyzer te Slijk- Ewyk. De benoemde geniet tene jaarwedde van f 650, welke na een jaar verhoogd wordt tot f 700. De administratie van den gemeente-ontvan- ger te Schiedam moet, volgens het Vaderland, niet in orde zijn. Men spreekt zelfs van een tekort, volgens de boeken, van meer dan een halve ton (f 50.000). en de een goed vervoermid- uitbreiden Op het kasteel >Slagenburgh,< gelegen onder Ambt Deutichem is een brief ontvangen, waarin het kasteel en de verdere eigendommen met brandstichting bedreigd werden. Aan den brigadier der marechaussee te Deu tichem mucht het gelukken de daders, zekeren H. B. en zijne zuster G. W. B., te ontdekken. Beiden zijn thans voortvluchtig. Tegen H. B. is tevens proces-verbaal opgemaakt wegens ge pleegde oplichterij. Maandag is in Belgie de eerste der post zegels, welke ter gelegenheid van de Aut- werpsche tentoonstelling gedrukt zijn, te koop gesteld. Het is er een van 5 centimesdie van 10 en 25 centimes zullen den 20n Maart ver krijgbaar zyn. Met 31 December houdt de verkoop op. oVlgens de Independence* zyn deze post zegels ongelooflyk leelyk. Maandag-avond ging de waker van een in het Koninginnedok te Amsterdam liggende stoomboot met zyn vrouw ter ruste, nadat beiden den avond gezellig in >Het Tolhuis* hadden gepasseerd. Toen de kok gisterochtend in de hut kwam, vond hij tot zjjn groote ontzetting beiden dood in bed. Bij onderzoek is gebleken, dat zy door kolendamp waren gestikt. Het schynt, dat zy onvoorzichtig genoeg waren gewpest, ter ver warming van het vertrek, een pot met bran dende kolen te bezigen, met het bekende, noodlottige gevolg. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht er niet in slagen de levensgeesten der ongelukkige echtelieden op te wekken, 40 ets., ets. en De dikste man ter wereld*, Wilhelm Löther, is dezer dagen te München overleden aan de gevolgen van een beroerte, welke hem juist op zyn 29en verjaardag overviel. Löther woog toen hy voor den krygsc moest opkomen reeds 206 en later 236 gram. Zyn lijk werd in het Pathologisch Instituut* onderzocht in tegenwoordigheid van een aantal doktoren en professoren. Zyn lichaam was 1.80 meter lang; zyn buik had een omvang van 1.72,/s m. zijn hals 70 centimeter en zyn kuiten 58 centimeter. De vetlaag op de buik was 12 centimeter, die op de borst 7 centi meter dik. is het van moeten gierigen hoedenmaker opgedoemd was, toen hij den goheimzinnigen werkman na ging op diens schreden. Huiverend ging hij verder, toen hij plotseling zijnen naam hoorde aanroopeu en verschrikt staan bleef. „U stapt immers zoo regelmatig als een slaap wandelaar; mijn waarde Willing I Wat maakt u zoo peinzend tegen uwe gewoonte f” z/Ah I is u dat, mijnheer Helmuth 1 U heeft me bepaald doen schrikken I” „Sinds wanneer zijt ge zoo zenuwachlig geworden, oude vriend?” schertste de officier van justitie Hel muth, hem met zijne verstandige, doordringende oogen opmerkzaam gadeslaande. «Wat is u gepas seerd Hij nam zijnen arm en leidde hem langzaam verder. „Wel, mij is persoonlijk niets gepasseerd I Men is in de wereld nog altijd niet egoïst genoeg I” lachte de notaris. „Altijd kwelt men zich met cri- mineele gedachten I Overigens evenals de wolf in de fabel komt gij als geroepen I” „Crimineele gedachten, hoe zoo?” De officier van justitie Helmuth was de schrik van alle misdadigere, die in de oude Hanzestad hun lichtschuw bedrijf uitoefenden. Voor zijne scherp zinnige en onverbiddelijke logica moest in den regel de meest spitsvondige verdediging de vlag strijken, en zijne kernspreuk: „Ieder het zjjne I” werd met alle rechtmatige gestrengheid op de boosdoe ners toogepastde iuhoud van het tuchthuis was hier een welsprekend getuigenis van I Willing had alles aan zy'nen vriend Helmuth ver haald, alles wat hij vernomen had. „Gij hebt dat medaillon?” vroeg de offioier van kleine in de gelukkige vergetelheid der jeugd weer blijde tot hare nieuwe pop terugkeerde... „Daar hebben we dus een spoor van den Poolschen arbeider, wiens gemalin deze vrouw moet zijn,” sprak onder de wandeling de notaris tot Natalie. „Ik huiver van het drama I” fluisterde deze. z/Ach, dat het lieve kind, dat bepaald uit hoogere kringen stamt, zoo in lagere sferen moest afdalen I” „Zy had in slechtere handen kunnen vervallen juffrouw Möller mag de fijne beschaving derven, ruw is zij nietzij zal eene goede moeder zijn voor het arme weesje. Ware liefde, zooals hier het verlaten kind ten deele valt, weegt tegen alle deftige bescha ving en fijne vormen wel op.” „Wel waarl Maar de vrouw is in hare liefde ook geheel despotisch en ijverzuchtig op hare moe derrechten. Ik zou niet gaarne met haar in conflikt komen I” „Zeker nietDaar kan Möller ook een liedje van meezingen I Maar zij is braaf en heeft een goed hart!”, „Doch ik ik zufhaar helpen waken! Het schynt mij toe, alsof de arme doode moeder heden avond gekomen is, om voor haar kind te bidden.” Zij stonden voor het huis van den bankier, en na een hartelyken handdruk trad Natalie binnen. De notaris wandelde langzaam verder. Zijne ge dachten waren bezig met het verhaal van den jongen Henning en hij ging de bijzonderheden nog eens nauwkhurig na. De avond was koud en helder. Hoog boven in de zuivere lucht stond de maan en spiegelde zich in het donkere water van den Alster. Willing peinsde over den deftigen heer, van wien Henning sprak, die soo plotseling voor den nieuws* Het is bekend dat te Oudewater onlangs pogingen zijn gedaan om eene zuivelfabriek op te richten De ontwerp-statuten waren goedgekeurd en de inschryvingsbiljetten vdr- zonuen. Nu echter verneemt men dat aan de plannen geen gevolg zal gegeven worden, daar er eene zuivelfabriek zal worden opgericht door eenige Rotterdamsche heeren. Zoo zoetjes aan krijgt ons stedeke het aan zien van een nyver fabrieksstadje. In de kom der gemeente of daar dichtbij zyn gevestigd 1 machinefabriek, 2 stoomwasscheryen, waar van eene met ontsmettingsinrichting, 1 stoom- olieslagery, 1 stoomtouwslagery, 1 stoom ververij en 1 gasfabriek. Ook de verkeersmiddelen zyn in de laatste jaren toegenomen. De stoomtram naar Gouda vergoedt wat wy missen door den afstand, gelpgen tusschen het station der S.S. gemeente. Bovendien teeken als ondernemers delen hunnen dienst zooals hier b.v. de beurtman op Amsterdam zich genoodzaakt heeft gezien eene aan te schaffen om zijne diep geladen bakken, vletten, pramen of hoe ze verder mogen heeten voort te trekken, en ook de ondernemer van den stoombootdienst Estafette* heeft het vorige jhar zynen dienst moeten uitbreiden. 1») Henning voldeed hieraan, nam afscheid van den notaris, boog zeer nederig voor Natalie, en ging, Deze nam het medaillon uit de hand vac Willing, om het de ongeduldig trippelende Vera te laten zien. Het kind beschouwde het opmerkzaam en haar oogen werden al grooter. „O, mama I” zeide zij plotseling zacht, „Vera heeft u toch lief l” Natalie en de notaris keken elkander verbaasd aan. „Herkent gij nwe mama, lieve Vera?” vroeg Natalie diep bewogen. De kleine knikte. „Mama bij Vera blijven altijd altijd 1” „Dan weent de nieuwe mama I twee mama’s mag men niet hebbenwilt ge de doode of de nieuwe mama behouden?” Het kind wierp een verlangenden blik op het portret, en fluisterde dan onder traantjesDe nieuwe mama I” „Zoo is het goed, hartjeDaarover zal zich de doode mama in dea hemel verheugen. Vera staarde nog eenige oogenbiikken op het beeld en drukte dan de lieve lipjes op het zoete gelaat, welks 'veijeugdigd evenbeeld zij scheen te zijn. De notaris stak het medaillon bij zich en verliet na eenige minuten met Natalie het huis, terwijl de den en de inhoud in andere schuiten overge- laden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de schade is, zooals berypelyk is, nog al aanzienlijk. justitie. „Hier is het f Ik heb plan het voor de kleine, wier moeder het ontwijfelbaar voorstelt, te bewaren als een later dierbaar kleinood.” „Dat kan gebeuren, als het zijn dienst heeft ge daan. Maar dien hoedenmaker moet ik zelf eens onderhanden nemen I Hij zal er van lusten, dat by zoo iets zoo lang verborgen hield en de politie niet dadelijk op de hoogte dier verdacht? zaak stelde 1 Waar is de stokvisch?” De notaris verontschuldigde Henning zooveel mo gelijk en het gelukte hem den man der wrekende gerechtigheid eindelyk zachter te stemmen. „Wij hebben den kostbaarsten tijd door die nala tigheid verloren. „O, mocht toch ieder burger be grijpen, wat in deze zijn plicht is riep Helmuth wanhopig uit. „Wat hadden we den vogel gerntk- kelijk kunnen vangenDie domkop van een hoe denmaker I -We moeten bepaald weten, waar dat nieuwe werkmanspak is gekocht.” „Naar het portret te oordeelen, moet onze werk man zeker tot hoogere kringen behooren,” merkte de notaris met nadruk op, „ook het kind ge zult het u toch herinneren heeft geheel het voor komen van betere afkomst dan de arbeidersstand...” „Had die Henning toch beter zyn plicht ge daan I” „Ach, beste vriend! de vrees om met de politie in aanraking te komen sit er zoo diep in 1 Dat soort menschen laat zich liever voor den loop van een geweer plaatsen „Onzin I Dan moesten de misdadigers wel geheel geen vrees voor de politie hebben I” en dat verleden jaar October pas verkocht is aan Anna Elisabeth van der Heyden, Maandag, bij het af breken der keuken, vond méu op tien centimeters onder den grond drie groote potten. Een daarvan woog 28 halve kilo, een tweede dertien en de derde had een gewicht van 6 halve kilo. Deze potten waren gevuld met groote gouden en zilveren munten, onbescha digd en van zuiver gehalte. Er zyn meer dan vierduizend goudstukken, die de berichtgever van >Het Centrum* mocht bezichtigen. De munten zyn uit den tijd van Karel V en vroeger. Sommige zyn zoo groot als een ryksdaalder. Er zijn ongeveer tachtig ver schillende soorten van geldstukken, zóó fraai bewerkt, dat voor óen daarvan terstond hon derd golden geboden werd. Hier is dus werkelyk een schat gevonden, want de waarde hoe moeityk nog te taxee- ren, zal meer dan een halve ton bedragen. Men vermoedt, dat het gevonden geld in oorlogstyd de krygskas van een Spaansch vendel is geweest. Vrydag 16 Febr. hield de liberale kiesver- eeniging Burgerplicht* voor Krimpen a/d Lek «n omstreken hare jaarsvergadering. De voor zitter (de heer P. v. d. Hoog) opende de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat voor de jongste verkiezing van de -L. U. is ontvangen 150, waarvan aan de kiesvereniging te Gouda is nitgekeerd f 65. Na eenige bespreking wordt besloten voorloopig in het reglement der C. K. Gouda geen ver andering voor te stellen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen over ’t .afgelonpen boekjaar 228.25 en de uitgaven f295.91alzoo een nadeelig saldo van f 67.661. Besloten werd dit nadeelig saldo over te schry- ven op het volgende boekjaar. Tot bestuursleden (periodieke verkiezing) werd herkozen de heer wJ. Hoeflake en gekozen dr. Gorter. De heer Van Holst te Ouderkerk a/d IJsel had zich niet meer herkiesbaar gesteld. In de plaats van den heer W de Gruyter werd gekozen de heer M. Boogaerdt Bz. Tot secretaris werd herkozen de heer J. Hoflake. Na eenige besprekingeu van huishoudelijken aard sloot de voorzitter de vergadering. Ieder in Amersfoort kent het huis in de Nieuwstraat, waar vroeger dr. Fock woonde De heer J. L. W. F. van Leent, arts is benoemd en aangesteld tot oflBc. van gez. 2e kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1