G PBINSES VEBA. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. te» Maandag 26 Februari 1894. 32ste Jaargang. No. 6287. J BINNENLAND. 1, snezen FEUILLETON. ihnstein F tide ;he IJN, o nd met h fl.90 EDI. (eist. li. Lag. ij I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 4T loe- pot, >en. het Hótel zal tegen Mei ir en Kaas over de wer en Genezing) «AM k ZOO». (Wordt vendlgd.} De moeder, eene dienstbode, wordt in het ziekenhuis verpleegd. lijken zoo nauw! Hennüi( Iflkheid l ip- Maatschappij derde was derzoek. kennen. en, die in de leerde vestiger l geworden is el tegen vrou- heeft gemaakt seperking van eenvoudigste derd aange- tel te verdrin* in lichaam en jd worden en >or vreeaelyke ik we ld. Dan jen.oorsuizen Ie ziekte. Al i zenuwziek en 1.01 IMIIL COURANT ^4 ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels a 50 genten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De heer Job. Bierens Tzn., voormalig direc teur van de Geldersche Stoom- Wasch- en Bleekinrichting te Renkum, is benoemd tot directeur van de Wasch-, Strijk- en Badin richting te Velp. Pastor Kneipp, uit Wörishofen, is te Rome op audiëntie geweest bij den Paus. De Amersfoortsche straatweg nabjj HetLoo, een der drukst bezochte wandelwegen in de nabyheid der Soerensche bosschen, was tot heden verstoken van een rust- en uitspan* ningsplaats. Thans zal aldaar een paviljoen ge bouwd worden. De krijgsraad te Weltevreden verklaarde den Europeeschen fuselier C. A. van der G. schul dig aan insurbordinatie door woorden en ver oordeelde hem deswege tot de straf van mili taire dedentie voor den tjjd van negen maanden zoomede in de betaling der kosten van het rechtsgeding. GOUDA, 24 Februari 1894. De luit, ter zee 2e kl. G. L. H. Luyten is ter zake der krijgsverrichtingen in Tamiang (1893) by kon. besluit van 20 Febr. 1894 benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. De heer G. van Willigen le onderwijzer te Groot-Ammers, eindigde zyn zeer leerrijke be schouwingen overDe Maleiers in den Indi- sehen Archipel. Tot le secretaris der afdeeling werd gekozen de heer C. D. Vink, onder wy- zer aldaar. Omtrent de zg. belangrijke berichten, die de justitie in zake De Jong uit Engeland zou ontvangen hebben, meldt het »N. v. d. D.<, dat de officier van justitie te Amsterdam dezer dagen uit Engeland een brief ontvangen beeft van eene vrouw, die beweert, dat De Jong ook met baar getrouwd is geweestde brief bevatte overigens niets, dat eenig licht kon verspreiden over de geheimzinnige verdwijning van Sara Juett en Marie Schmitz. De justitie hecht dan ook weinig waarde aan dit geschryf. Volgens de opgemaakte kiezerlijst bedraagt het aantal kiezers te Berkenwoude, voor de Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 66. A. van Euunenee, dia^arst W laud ont, vlucht was, heeft zifeh bij de justitie te Arn hem aangemeld, om de gevangenisstraffen te ondergaan, waartoe hij by verschillende von nissen veroordeeld is. Het Sanatorium te Basra zal tegen Mei a. worden veranderd in een Hótel. Van de baden zal nog voortdurend gebruik gemaakt -kuunen worden. Als pachter van L i 2‘L’ l_u optreden de heer Gaarland, te Baarn. het gewicht van de rol, die de plicht hem gebood te spelen. Plotseling nam hij een besluit. ^Verschoon mij, oom Möller, ik heb nog een ge wichtige bestelling vergeten 1” En weg vloog hij als een bliksemstraal. „Nu, dat is een gekke historie I Wat zou den bengel daar in den zin zijn gekomen bromde de waard. Hij ging naar de^keuken... Henning zocht bui ten den vreemdeling weer... Hij schold ziohzelven eonen ezel, dat bij den heer niet op den vort was gevolgd. Nu kon hy hem nakyken I Onweer staanbaar werd hij naar den officier van justitie ge dreven, bij wien hij na weinige minuten wederom onder vier oogen was. „Nu, vriend, is u nog iets bijzonders te binnen geschoten?” vroeg de man der Wet vriendelijk. Ja mynheer I Zeer bijzonders I Hoogst belang rijk I Ik heb zooeven den hewusten heer weerge zien I” Waar?” In De gouden Druif,” waar hy naar het kind informeerde.” Helmuth zag den hoedenmaker ongeloovig aan. Dat bericht is goud waard, vertel myeensl” Henning deelde alles mede wat hy wist, zoo nauwkeurig en waar mogelijk. Waarom hebt ge hem toch niet op staanden voet gevolgd P” Ik heb helaas de eerste minuut verzuimd, toen was de vogel nergens meer te ontdekken.” Door de politie te ’s-Gravenhage is in een huis in de P. Bothatraat het lykje van een pasgeboren kindje, dat in eene ladetafel waa verborgen, in beslag genomen. slagen den dader te arresteeren de ontvreemde ivoorwerpen waren reeds van de hand gedaan, /niaar werden door de politie opgespoord. „Zekermijne vrouw staat het tot geen prijs weer af; hot arme schaapje moet zelfs nooit weten, van welke afkomst het is, on zijn vader....” ffGy hebt daar een gord werk mee gedaan ik heb aan zooveel edelmoedigheid niet kunnen gelooven, en daarom kwam ik hierheen. Ik stel die schoone menseblievendheid op zoo boegen prijs, dat ik u verzoek uit mijne hand deze geldsom aan te nemen.” Hij haalde bij deze woorden zyne portefeuille te voorschijn. „Laat dat, mynheer, laat dat! Wij hebben ge noeg voor het kind en nemen geen geschenken aan. Het is zeer mooi en goed van u, maar wij bedanken er voor.” Do jonge hoedenmaker hoorde dit gesprek, en zijne nieuwsgierigheid dreef hem onweerstaanbaar naar binnen, om den vreemdeling, die zooveel be lang in de kleine Vora stelde, van aangezicht tot aangezicht te zien. Hy klopte daarom aan en trad binnenmaar deinsde verrast terug, toen hij zyne oogen op den vreemde heer richtte, die een onverschilligen blik op hem wierp, den waard ten afscheid toeknikto, en de kamer verliet. Henning zag hem verwonderd na. „Kent ge dezen heer?” vroeg hij Möller snel. „Neen, myn jongen I” lachte de waard. „Hy schijnt mij een luierende Engelsohman te zijn, die niet van zyn geld kan komen I Hij heeft reeds, toen de geschiedenis passeerde, die ons Vera bracht, een praatje gemaakt met Hannes, en wilde het niet gelooven, dat men zulk een arm wormpje uit barm hartigheid bij zich kon houden. Nu, hij heeft het ondervonden, toen ik zyn geld afwees I” Henning was opgewonden. Hy gevoelde nu al De ministeKvan oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat, voor het in de Wnaanden Juli en Auguatue e. k.hier te lande te houden examen voor toelattng tot den hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede-luitenant der in fanterie en van tweede-luitenant-kwartier- meester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch- Indië, de navolgende aantallen plaatsen worden opengesteld I. voor het leger hier te lande infanterie 14 administratie 7 II. voor het leger in Nederlandsch-Indië infanterie 16 administratie 2. Door een wegens wangedrag ontslagen nood- hulp-dekknecht van de sleepboot Hendrik te Dordrecht, is, ten nadeele van den stuurman, van boord ontvreemd een stel bovenkleederen jas. broek en vest. De politie mocht er in den hoed, diep op het hoofd gedrukt en een langen rok. Hij was een groote mijnheer, ik bedoel van gestalte, met een zeer zwaren knevel en stekelige oogen. Wij keken elkaar juist bij eene lantaarn aan, anders had ik hem niet zoo nauwkeurig kun nen opnemenzijn blik scheen mij te willen door boren.” /.Een knappe man?” «O ja, hy zag er goed uit, dat is wat men mooi noemt, een recht fijne mynheer, heel deftigik vertrouwde hem niet, omdat hij zoo vreemd deed en zelfs door den modder ging.” ffZoudt ge hem weer kennen?” Dal geloof ik bepaald.” «Stel u den persoon dikwijls levendig voor oogen, opdat gij er een duidelijk beeld van houdet.” v Dat zal gebeuren Dat zal gebeuren I” Buiten op de straat bleef de jonge man staan, bekeek het huis en schudde het hoofd. «Wie had dat gedacht!” mompelde hij. «Een werkelijk vriendelijk man I Wat hy toch wel roet den vreemden heer voor heeft? Ik geloof bepaald, dat ik dien wel uit duizenden zou kunnen herken nen!.... Nu kon ik ook wel eens naar oom Möller gaan,” dacht hy plotseling en sloeg zonder aarzelen den weg naar De gouden Druif’ in waar het dezen avond niet zoo levendig toeging als gisteren. Hy vernam in de woonkamer een vreemde man nenstem, die zyne nieuwsgierigheid opwekte. ffZal ik het kind hier halen hoorde hy nu den waard vragen. //Neen, laat dat maar,” antwoordde de vreemde ling «gij wilt het dua wei kol ijk als uw eigen kind behouden?” De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. «1) De officier van justitie ontving hem in zijn par- ketkamer; hij zag de vrees van den armen Hen ning en moest lachen. „Neem plaats, mijn vriend,” begon hij op harte- lijken toon, „en vertel mij de bewuste geschiedenis zkeurig en uitvoerig mogelyk.” Henning ademde verlicht opsulk eene vriende- ’.«U had hij niet verwacht. Ja, mynheer 1” antwoordde bij moedig. «Ik ben geheel oor...” De hoedenmaker vertelde, en Helmuth maakte aanteekeningen, lang zeer lang. „Kunt ge u nog herinneren, vroeg hij, toen de verhaler eindelijk geëindigd had, „hoe het werk manspak er uitzag P” >0 ja, het was een blauw- en zwartgestreepte blouse, een bruine broek en een zwarte muts met zeer breede klep.” „Gelooft ge, dat de man die nu het rijtuig sprong, die Weeding droeg, dat ruwe werkmanspak?’’ «Ja, zekerdaar ben ik bepaald van overtuigd. „Hoe zag de heer er uit, die u plotseling uit het in aanbouw zijnde huis voorbijging Stol u dat eens goed voor. Zoo ongeveer als een hoogere beambte... P” t0 nwu I dal waa hy niet I Hij droeg een bree- Ten overstaan van den notaris W. Kruiswyk» had in het hótel Doelens te Oudewater, de vrywillige verkoop plaats van de Stoomwas- schery De Vlyt,< annex gebouwen, met in begrip van alle machineriën enz., liggende onder de gemeente Hoenkoop, vlak nabij deze plaats. In bod gebracht door den heer S. Meyer q. q., voor/ 8200; by den afslag opgehoudeu op 6000 daarboven. Voor den rechter van instructie te Gro ningen zyn Colthof eu Met verwyzing naar achterstaande advertentie maken we onze lezers opmerkzaam op de schoone gelegenheid om zich morgen in >0ns Genoe gen* te amuseeren. De bekende komiek Henry Strous heelt de leiding en speelt zelf mede. Ook mejuffrouw Slauderof is voor velen geen onbekende. Het verdere tableau de la troupe doet veel verwachten, daarbij is de entree zeer billijk. ’s Middags heeft er een kindervoorstelling plaats, waarby mr. Charles de jongelui aardig belooft bezig te houden. Maandag 1.1. trad voor de afdeeling van den Nederl. Protestantenbond te Moordrecht als spreker op ds. Ternooy Apèl uit Amsterdam. Tot onderwerp zyner rede had spreker geko zen: >Wees waar!» Op keurige wyze werden de jammerlijke gevolgen van den leugen in de maatschappij en in het menschelyk gemoed geschetst. Vele belangstellenden waren, tot hun leedwezen zeker, door het ongunstige weer verhinderd deze vergadering by te wonen. Woensdagnamiddag sprong aan den overweg van de spoorbaan naby Akkrum een paard, waarop de eigenaar zat, over dtn neergelaten afsluitboom toen eene aankomende locomotief reeds zeer naby was. Door den schok stortten ruiter en paard tusschen de rails. De wach- teres vrouw Andreae had genoeg tegen woordigheid van geest om haar veilig sein in onveilig te veranderen, de machinist, die dit dadelijk opmerkte, stopte terstond en mocht de machine tot stilstand brengen vóór dat de plaats van het ongeluk bereikt was. Het bleek aan de dadeljjk toeschietende helpers, dat de heer P. de eigenaar en het paard er met lichte wonden waren afgekomen. Machi nist en wachteres verdienen een woord van lof voor hun tegenwoordigheid van geest en oplettendheid. Te Holwierde (Gr.) is het verre van rustig. Avonds weerklinken revolverschoten. Woens dagnacht werd er ingebroken bij Geertruid Smit eu de wed. Wold. By de eerste vonden de drie mannen f 40, by de laatste 2.37 en bovendien vele gouden sieraden. Het bed der laatstgenoemde vtouw werd vastgespykerd, terwyl beiden op een schrikkelijke wyze be- dfeigd werden voor het geval, dat zy geluid «ouden geven. Geertruida Smit onderscheidde duidelyk twee flink gebouwde per-onende w«o jets kleiner. De politie doet on- Op Zaterdag 17 Febr. j.l. werd de gewone maandelyksche vergadering der afd. Schoonho ven e. o. van het N. O. G. gehouden in het Heeren-Logement aldaar. Als spreker trad op de voorzitter, de heer B. H. van Brenk, hoofd der school te Langerak b/z de Lek, met het onderwerpHet straffen op de lagere school. Door zyn eigenaardige wyze van behandeling wist de inleider een zeer geanimeerd debat uit te lokken. Volgens de Kampioen* heeft de Rotter- damsche Wielryders-vereeniging »Thor« nu al besloten, dit jaar haar afstandsrit Rotterdam Utrecht en terug wederom uit te schryven. Als datum is reeds bepaald de Zondag na de nationale bondskampioenschappen op de baan. Men hoopt ook nu weer op veel deelneming uit het buitenland. Ook zal de Leidsche W. V. All Right een van plaats-tot-plaats-rit uitschryven van Leiden naar Utrecht en terug. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden lo. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus e. k. een examen worden ge houden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. 2o. Voor dit examen worden opengesteld a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. gedagvaard A. Rot, Sam. W. 0. Cornelissen, om gehoord te worden in zake het houden van een jaar- lyksch congres van den Boc.-democratischen Bond, die eene »vereeniging is strydig met de openbare orde en alzoo verboden, omdat zy ten doel heeft ongehoorzaamheid aan, of over treding van de wet of eene wettelyke veror dening; en 2o. eene vereeniging die tot oog merk heeft het plegen van misdry ven. Dat twee knechten by denzelfden patroon hun 50-jarig jubilé herdenken, is wel een zeldzaamheid. Morgen zal het een halve eeuw geleden zyn, dat J. v. d. Kamp en J, Roukema bij den fabrikant V. Zooveele te (Drachten in dienst traden en nog zyn. (Utr. Dbl.)

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1