1 il PRINSES VERA. 32ste Jaargang. No. 6292. acht. BINNENLAND. u. sist. Zaterdag 3 Maart 1894. Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken, B f FEUILLETON. IN, id met fl.9O I; g- atschappy van i Hare Moeder gin- en Kam t l u I» naren ca- vele van 10 17 24 le IE litgave acht, :hijnt in 100 »ttfc xirg, rSfeM» 10.4 12.“ n 11.6 )p het rkend Neptunus t in nen, stoel- iaruit dpijn, ikaan n bue chop HM len in enzoo i oyer- hand- irmk-B ersche rijn, I 1.01KSII1L CO II! l\T .aarop prijzen Uitgevers en met nummer controleeren. premieloten laren worden r geren deze De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden- is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Eenum, gemeente Het Zandt (Gr), is op brutale wijze iugebroken by Mej. E. Vegter, die met nog twee vrouwen het huis bewoont. Om ontvluchting te beletten, hadden de dieven alle uitgangen afgesloten. De eigenares werd door bedreiging met een revolver op het bed gehouden, terwijl inmiddels de beide andere vrouwen in de schuur zich schuilhielden. Aan gouden en zilveren kostbaarheden en contanten werd voor een belangryke waarde meegenomen. Wyl de inbraak onder soortgelijke omstan digheden als te Holwierde geschiedde, vermoedt men, dat de bedrijvers dezelfden zyn. Zoowel voor dit feit als voor dat te Holwierde mist de politie tot nog toe elke bepaalde aauwyzing, die tot ondekking kan leiden. einde der eerste akte het Wihelmus aan, welke beleefdheid H. M. beantwoordde door van hare zetel op te rijzen. Met blijkbare belangstelling volgde H. M. de voorstelling en verliet onge veer 10 uur, voor het laatste bedrijf, de zaal, met haar gevolg, bestaande uit twee hofdames en een drietal heeren. Voor het verlaten van het gebouw betuigde H. M. aan den heer De Groot persoonlek hare bijzondere tevre denheid over de uitvoering eu verklaarde zeer voldaan te zyn. Den bloemruiker nam de hnoge bezoekster mede. Ook by haar vertrek werd het Wilhelmus gespeeld. ing bewaard, ertificaat met iden Notaris ipoueerd zijn te Nijmegen. rdige en be* i op dit zoo i openen om 25 cent we- i tevens een ADVERTENTIÈN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De toon der vertellingen in de 1001 nacht is eenvoudig en echt populairDe meester lijke nauwkeurigheid in het opmerken en de klassieke getrouwheid in de voorstelling van bepaalde typen uit het volksleven, die den naam- loozen scheppers van volksvertellingen overal bjjna meer eigen is dan den grootaten dichters, hebben wy ook hier te bewonderen. Wat echter de bekoring dezer wijze van voorstelling voor ons Westerlingen (nog) verhoogt, isdeOoster- sche gewoonte, om het gesprokene met leer zame spreuken te versieren en vaak in het gewaad van een karakteristiek beeld te steken. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Hare Majesteit de Koningin-Regentes vereerde gisterenavond de eerste voorstelling in den Haag van Aïda door de Nederlandsche Opera in Kunsten en Wetenschappen met hare tegen woordigheid. Hare Majesteit, die even na den aanvang van bet eerste bedryf het gebouw binnentrad, werd ontvangen door den directeur, den heer J. G. de Groot, die H. M. naar hare loge vergezelde, waarvan de toegang met groen was versierd, terwjjl een prachtige bouquet van witte rozen met linten in de nationale kleuren en die van Waldeek-Pyrmont vonr Hare Majesteit gereed lag. Terwjjl het talryke publiek by hare binnenkomst H. M. door op te staan begroette hief het orkest na he^ Verder het ik hem niet komenbuiten mij zelven van toorn on drift wegens zooveel laaghartigheid, en laster, wierp ik my op den schurk en wilde hem de keel toeknijpen, hem verwurgenmaar tien vuisten tegelijk grepen naar mij, en in het volgend oogenblik gevoelde ik een hevige pijn in de zijde, die mij bewusteloos maakte... Toen ik weer tot mjjzelven was gekomen, zag ik een jongen man naast myn hard leger geknieldhet was de jongste van ons gezelschap, de achttienjarige neef van een onzer beste mijnarbeiders. Deze jonge man, Vincent was zyn naam, kwam uit het Beiersche gebergte, waarnaar zyn eerlijk hart een onoverwin nelijk heimwee koesterdo. Hy was heimelijk tot mij gekomen en deelde my mede, dat ik oen dolksteek in de zijde had ontvangen en dal geen van allen het gedaan wilde hebben dat by echter vast en zeker geloofde, dat die het verraderlijk werk was geweest van den Pool, die altyd een dolkmes bij zich droeg. Zyn oom, de oude Mattheus, die my verbonden en voor my gezorgd had met vaderlyke liefde, was van hetzelfde gevoelen, maar te vredelievend om Olinski bepaald aan te klagen. Ik gevoelde my buitengewoon zwak en bereidde er my reeds op voor, om in dezen hoek der woreld als een hond verstooten te. sterren en te verdwijnen van de aarde. Wondkoorts volgde, die mij alle be wustzijn omtrent myn vreeselyk lot ontnam; ik wist er niets van, dat myn jonge vriend en zijn oom af wisselend by mij waakten en my met alle zorg ver pleegden, voor welke naasten’iefde zij van onze overige kameraden slechts spot oogsten en van Olinski haat. {Worii HfW) GOUDA, 2 Maart 1894. Gisteravond trad in eene vergadering van de Afdeeling Gouda van den Nederl. Protestan tenbond als spr. op de hr dr. Van der Meulen uit Haastrecht, die tot het onderwerp zyner rede had gekozen: «Vasten». Spr. wees er op hoe de zucht tot genot in den tegenwoordigen ijjd al grooter en grooter wordt bjj een groot deel der medeburgers, vooral bij de jongelui, ja zelfs arbeiders krjjgen er smaak in. Aan den anderen kant vervalt men ook weer tot uitersten, door byv. geheel onthouders-bonden op te richten. Vasten als een oefening in zelfbebeersching en matigheid, kan onder alle richtingen en partyen- worden beoefend. De leer der onthouding is reeds zeer oud. Bjj de Grieken trof men onthoudingen aan, terwjjl het Bramanisme en Boedbisme dit hunne volgelingen als een groote dengd toerekende toch hunne dwaasheden en ondeugden beminnen? Bah I Man, die vrouw, welke u verliet, om den geldbuidel uws vaders te huwen verdient noch liefde noch haat I Gy waart een onrype knaap, die de wereld inliep, in plaats van te blyven en te strijden om de erfenis I Ha I ha I hoe zot, den haat te be graven en naar goud te zoeken I Gij zijt het mede lijden niet eens waard, onzinnig mensohenkind I” „Qij oordeelt bard en onrechtvaardig. Kon ik ginds blyven, en baar, aan wie myn bait met iedere vezel hing, zien als de vrouw myns vaders, haar moeder noemen en als zoodanig achten en eeren? Neen, dat had alleen een idioot of een schurk kun nen klaar spelen I” //Neen, gij kondt er niet blyven, gy zyt er reeds te lang gebleven, gy hebt uw vlucht te traag genomen! Laat die vrouw rusten, die haar loon ontving: verhaal my uwe avonturen in Californië.” Felix streek zich met de hand langs het voor hoofd en ademde diep opde spot en de hoon van den man, aan wien hij zyn leven dankte, had den hem gewond en vernederd, en toch durfde hy fier het hoofd omhoog houden, omdat hy; de zwakke knaap, de onvolwassen man, den strijd met het leven aanvaard en als een held gestreden en geze gevierd had. Hy vervolgde«Myne Duitsche landslieden had den niet to veel beloofdwij vonden niet alleen een rijke myn, maar tevens in een geheime, misschien nog slechts door de Roodhuiden betreden rotskloof eene beek, die buitengewonen buit beloofde. De Pool Olinski verstond voortreffelijk de kunst, al de eigenlyke arbeiders te exploiteeren en zonder verdere komplimenten het ambt van kassier voor volgelingen als en aan prees. Ook het Jodendom verwierp die leer niet en de Groote Verzoendag, als de heiligste feest dag van het jaar, was er het gevolg van. In Jezus dagen treft men ook onthouding van spjjs en drank aan. Spr. wjjst op de Esseeërs aan de Doode Zee, op een Johannes dea. Dooper, op Jacobus, meer bekend onder den naam van den broeder des Heeren. In de Kathol. Kerk werd het kruisigen des vleescbes de oorzaak van het oprichten van kloosters. Paulus van Thebe was de eerste kluizenaar tot hy een bezoek ontving van Antonius, die op 105 jarigen leeftyd stierf en hoewel kin derloos toch de vader was van een te.lryk ge slacht hij was de vader der monniken. Men moest die booze wereld den rug toekee- ren werd gezegd en verre van haar gewoel kon men beter onthouding en boetedoening in praktijk brengen. Dat die kloosters echter dikwyls niet aan de verwachting beantwoordden, leerde Erasmus reeds in zyn tijd in het bekende werk: >Lof der Zotheid. Een vasten dat alleen bestaat in een schijnheilig vermyden van vleeschspyzen kan spr. niet bekoren. Als men in Belgie en Frankryk gedurende de vasten in restauraties of bjj de ryken de tafels ziet aangerecht, dan ontbreken er ja vleeschsoorten, maar toch doen 3ie tafels een lekkerbek watertanden. In sommige gevallen is spr. niet tegen vasten, maar hjj stelt op den voorgrond dat het geheel vrywillig moet zyn en niet om verdienste. Het moet een uiting des getnoeds meente het negende geval van dien aard in ongeveer een jaar tjjds. u. Bij deze i 100.—, De rjjkspolitie is er in geslaagd, al de leden der beruchte dievenbende, die onder Steen bergen en Nieuw-Vosmeer veelvuldige diefstallen pleegde, in banden te krygen. De voorraad gevonden en in beslag genomen goederen is zeer groot. Bij zekere P. de K. te Halsteren vond men zelfs een groot gat onder den vloer dat tot bergplaats diende. Ook de vrouw van P. de K. is naar de gevangenis te Breda over gebracht. Niettegenstaande het politie-toezicht des nachts te Uitgeest versterkt is, beeft zich toch in den vorigen nacht weder een geval van diefstal met inbraak voorgedaan. Thans gold het de boerderjj tegenover liet stationskoffiehuis, waar men uit den kelder boter, vleesch en kaas heeft weggenomen. Dit is nu in deze ge- Omtrent het ongeluk in de broodfabriek te Zutphen wordt nader gemeld: De veertienjarige Maarten Huisinga heeft niet tegen het verbod de machine in beweging willen brengen. De vlugge en handige knaap kwam juist in de machinekamer toen een der bakkers de machine aanzette en is toen, hoe weet myn niet, tusschen het vliegwiel en de machine bekneld geraakt. Wel stond de machi ne onmiddellijk stil en werd bet vliegwiel achterwaarts gebracht, doch toen was bet hoofd van den ongelukkigen jongen reeds verpletterd. 26) Ji, alhoewel hy geen middelen bezatdo avon turiers namen hem in hunnen bond als technisch leider, als deskuudige. Mijne bedenkingen wedden niet geteld, mijne waarschuwingen in den wind ge slagen. Ik gevoelde een on verklaarbaren, maar on- overwinnelyken afkoer van Olinski en liet hem dit, dwaas genoeg, merken. Toen hij mijnen naam hoorde, schrikte hy letterlyk terug en staarde mij als ver bijsterd aandaarna bartte hij in een luiden lach uit en vroeg of ik wellicht familie was van den koopman Rodenburg te Hamburg, die een jeugdige, hupsche weduwe had achtergelaten.... Zoo vernam ik op wèl vreemde wyze uit den mond van dien man den dood mijns vaders, alsmede hel tweede huweïyk zijner weduwe met een rijken Zweedschen graaf; vernam verder dat zij in Zweden verdronken en het vermogen myns vaders iu handen van dien graaf overgegaan was.... Ik had gezworen slechts als een ryk man de vaderstad weer te willen zien, alhoewel ik na die mededeelingen grooten lust kreeg om naar Duitscbland terug te keeren. Ik bedwong het heimwee, want ik wilde goud verworven en ging naar de «Sierra Nevada*’, waar myn lot eene onge dachte wending zou nemen.” «Goud I Goud 1” riep de kluizenaar op verachte- lyken toon. «Hoe kunt gij de mensohen haten en Het onderzoek van het water der Waterlei ding had gedurende Februari het volgende re sultaat 1 Febr. 10.3 Mg. permang. kalicus per 1000 cc. ti II II 5 cent per are premies, raarde goed werk maken, geven heeft rkrijgbaar en In de Speldemakerssteeg bleef hedenmorgen een vrouwtje plotseling dood. zyn, een streven om in de wereld mensch te zyn in den waren zin des woords. Zyn er soms genietingen, die anderen kunnen ergeren, die dan nagelaten. Rouwen we over geliefde betrekkingen, niet enkel ons dan in het zwart gestoken, maar ons niet geschaamd het d«r wereld te toonen. Ons wat meer te spenen van de genietigen dezer wereld en ernstiger het leven door te gaan, kan in den tegenwoordigen tijd zeker geen kwaad. Ons zelf te herzien en uit vryen wil te stryden tegen het verkeerde, moest de leus zyn van de Protestanten dezer dagen. De heer Van der Meulen sprak met een geestdrift en een gevoel, waardoor zjjne toe hoorders tot het einde toe als het ware aan zyne Jippen hingen. Toen dezer dagen de landbouwer A, Ver- wey te Zevenhuizen (by Gouda) hooi voor zyn koeien uit den berg wilde halen, ontdekte hij boven in den berg een manspersoon, die uit geput van krachten, eerst taal noch teeken kon geven. Door hem wat warm eten en eenige verkwikkende middelen te geven kwam de persoon weer een weinig tot bewustzijn eu deelde toen mede, dat hij al twaalf dagen in de berg had doorgebracht, zonder iets te heb ben gebruikt. Eiken nacht ging hy zyn dorst lesseben aan de bijt, die in bet ys was gehakt. Hjj had zich voorgenomen van honger in de berg te stervem gaf voor van heele nette fa milie te zyn, en te veel eergevoel te Lebben om te bedelen. «Het bleek zekere A. De Leeuw te zyn, 48 jaar oud. Nadat men hem van eenig geld had voorzien, ging hy op weg om werk te zoeken. zich te nemen, terwyl hij geen hand aan het werk sloeg. Toch was het my niet mogelyk, mynen ver blinden landgenooten ook maar een vonkje vau het wantrouwen in te blazen, dat my van het begin af tegen den dagdief vervulde. Ik moest daarentegen maar al te spoedig lot do ervaring komen, dat hij de spits op mij gericht had en mijne eer op zoo danige wyze aanrandde, dat mij slechts de keus bleef heen te gaan of den vordachtmaker ter ver antwoording te roepen. Mijne medearbeiders begonnen mij allengs te wantrouwen en zich van mij terug tc trekken. Ik maakte kort proces, vroeg hen regelrecht op den man af om opheldering, en kwam achter de waar heid. Olinski was naar Sacramento afgereisd, om een deel van onzen buit by eenen bankier te beleg gen. Ik had daar uitdrukkelijk tegen geprotesteerd, doch ,men had my uitgelachen I Ik was onmachtig tegenover don schurk en do lichtgeloovigheid der arbeiders I Dat hy my uit den weg moest en wilde hebben, was natuurlyk, ik moest op allee voor bereid ziju. Maar ik twytelde sterk aan zijn terugkeer. Ik had mij verrekendde sluwe vos kwam weerom omdat hij den buit geheel en onverdeeld wilde hebben. In tegenwoordigheid myner landgenooten riep ik hom ter verantwoording, wyl hij gezegd bad, dat ik mij in mijne vaderstad aan roof had schuldig gemaakt eu toen gevlucht was... «Nu antwoordde hij boosaardig, «is het gelogen, dat gij uwen grijzen vader bestolen hebt on toen heimelyk de wijde wereld zyt ingegaan F Ik kan den ouden man, die uit hartzeer over den swlooaen zoon,.," j. Van officieele zyde verzoekt men aan de f «N. R. Ct.» te melden, dat de toevoeging van ^•bmmige bladen aan hot bericht betreffende het doen van huiszoekingen bij den uitgever •n medewerkers van bet blad «De Vlinder,» als zou deze handeling der justitie in verband staan met het gerucht dat er tien anarchisten uit Londen te Rotterdam zyn gekomen, louter phantasie is. Met anarchisme of anarchisten heeft de zaak niets te maken. deelt mede, dat het totale bedrag der in ons land en in den vreemde bijeen gebrachte gelden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de noodlottig omgekomen redders aan boord van de Amsterdam4 is 20,000. H. M. de Koningen en Hare Moeder gin gen voor met een flinke gift. Hugo Loesker te Amsterdam is gevangen gpnomen, omdat uit de instructie der valsche bankbiljettenzaak gebleken was, dat hy als iiedeplichtige van Keeze een biljet van 100, dat hij van dezen ontvangen had, had uitge- -Itven. in een tapperij in de Van der Hclst- straat aldaar.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1