«M I 1 I EKJES, HIJ, 93. PHIUSES -VESA. J IL ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. V tschappU verlijden, ge BINNENLAND. Woensdag 14 Maart 1894. No. 6301. ERVERU I FEUILLETON Cent ARDEN. ra Stout Zwakken en kende Drank wordt door MER, '■rdam. m Koning 33ste Jaargang. 11 >1 o Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 4 ■M rij I eken zyn de WINKEL ADIG: efa. Pitch Pine i Pine Balken ten, Plaathout it enz. enz. V. if afleverbaar in eene week iqrden, be- yan de nende ure Zaterdag zyn 350 werklieden der landswerf te Amsterdam ontslagen. eene was ichtingen en nt te Gouda TINK, ngel R. 201. LAGD. OURANT. ch bij voort - LEVERING uit de Bron- ndeweg. MIHN11E C0UR1W de Heer kz. in verten van i, alsook alle van Hendrik den Zeevaarder, aan den voor steven van een schip gezeten, met den aardbol in zyue handen. Onder de beeltenis is geplaatst de wapenspreuk Talent de bien faire, en aan weerzyden daar van de jaartallen 1394 en 1894. De briefkaarten zyn versierd met de af beelding van Hendrik den Zeevaarder in volle wapenrusting en eveneens met bovengenoemde wapenspreuk. gravin moest uitgaan en uit dun eerlyken Möller ook niet In Portugal zyn ter herdenking dat bet 500 jaar geleden is, dat prins Hendrik de Zeevaarder zijne ontdekkingstochten aanving, afzonderlijke postzegels en briefkaarten uitge geven, welke slechts tot beden in omloop mogen zijn. De zegels zyn versierd met de afbeelding )et het gryze verdwijnen, is onscha- liet. Prijs per dubbele J.A.^ATS, t 15 ct. per ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit Harlingen schryft men: Eindelyk komen de gemoederen een weinig tot kalmte nadat het bekende vreeselijk voor val de bevolking de vorige week in spanning en opwinding had gehouden en voor en na komen nu sommige bijzonderheden aan het licht, waarop eerst niet was gelet of die nog niet bekend waren. Bleek reeds dadelijk, dat men met een overlegd plan had te doen, in het verhoor gaf ds. Barger te kennen: »Ik weet zeer goed wat ik deed, ik ben volkomen normaal,* en daarna >Gy (behoeft my niet uit te hooren, ik zal u alles tot in de bijzonderheden mededeelen. »Op den avond van 4 Maart, toen ds. B. de gods dienstoefening in de Groote Kerk leidde, sprak n dag en jen Lyf- Uit Veenendaal wordt gameid Te dezer plaatse kwamen mr. P. J. Troelstra, advocaat, en H. Kenther, uitgever, beiden te Utrecht, om de Baanbreker,* socialistisch volksblad voor de provincie Utrecht, te col- porteeren. De politie was tegenwoordig en mankte proces-verbaal op. Het was mr. Troelstra blykbaar allereerst te doen om door den rechter te zien uitgemaakt, of een gemeenteraad be voegd is, eene verordening in het leven ie roepen, waar by het venten van bladen wordt verboden of beperkt. een weinig in ’t zaad geschoten, wat mij met al haar geluk zeer vreemd lijkt.” Reimann rimpelde het voorhoofd en sprak: «Een weinig meer respect, vriend; juffrouw Gotthardt heeft al menig eminent huwolyk kunnen doen, doch niet gewild. Zij bemint de vrijheid to zeer en acht zich Zelve te hoog om op de eene of andere wijze als handelsartikel te gelden.” «Wat een vreemd begrip I Gelukkig dat de rijken zich niet behoeven te laten bespotten, anders zou zij worden uitgelachen I Spot hebben alleen de niet-rijken te dragen. Dat wordt met den dag nog erger. Ik heb vier jongens on maar een meisje, en ik dank den goeden God daarvoorwant er zijn arme, ongehuwde meisjes en ongelukkige huisvrou wen genoeg, zooals mijn moeder altijd beweerde -, wie met een zilveren lepel in den mond geboren wordt, heeft eigelyk alleen het recht om te leven I” «Dat heeft Heine ook gezegd en er toch niets mee veranderd. Het geld zwemt als hét vet altijd boven, myn waarde I Zeg eens, ge kent immers den heer Möller P” «Dat zou ik denken 1 Hij is myn peetonze ouders waren altijd boezemvrienden.” •Juffrouw Vera is een aangenomen kind, niet waar P” «Ja zekerkent ge de geschiedenis dan niet P” «Niet genoegmen hoort er nooit over praten doch stil ik hoor de stemmen der dames, ge vertelt het mij later wel eens... Die vervloekte kerel I Hij drong zich al weer op I” «Ah I Ge bedoelt dien Engelschman De koekoek mag weten, waar ik dien vent eer heb gezienmaar bekend komt hy my voor. Hy bet geheel verzilverd het stuk heeft mitsdien het niterlyk voorkomen van eene echte ryks- muntspecie, maar dat in samenstelling daar mede niet overeenkomst. Dit stuk, naar het gewicht onderzocht, gaf een gewicht van 22,234 gram, zynde beneden het wettige ge wicht der rijksdaalders. De geheele wyze van uitvoering herinnert aan de groote vaardigheid in bewerking van koper, waarin de Chineezen uitmunten. Gisteravond circa 6 uur bracht een jongen de Turfmarkt in rep en roer. Door hetloopen over eenige balken aldaar geraakte hij te water wat natuurlyk al voldoende was om een hoop nieuwsgierigen te verzamelen. Hy kwam echter spoedig weer op het droge en het incident zou daarmede afgeloopen geweest zyn, had hy zyn hoofddeksel niet in het midden der gracht zien dry ven. Zonder zich te bedenken springt hy, tot groote ontsteltenis der omstanders, weer in het water en baalt zijn pet er uit. Door nat maar toch welgemoed begeeft hy zich on der het gezang zyner kameraden naar huis. sljoonwn van 8. I >rden naar de rfd. id of geverfd rondheid en zwetst mot de juffrouw van gezelschap...” Reimann bleef staan, om de dames, die snel de breede trappen afkwamon, te begroeten. Juffrouw Natalie Gotthardt was weiuig veranderd. De levendig stralende oogen, het verstandige gelaat met dat onbezorgd lachje schenen met den voort- rennenden tijd te spotten en do frisebheid der bloeiende jeugd te behouden, terwijl de slanke, elastieke gestalte aan hare zijde de geurige lente des levens, den heerlijken glans der jeugd vertegenwoor digde. Vera was inderdaad tot eene schoonheid van den eersten rang opgebloeid, en hare geestelijke vermo gens en hare met zorg geleide opvoeding waren daarmede geheel in de schoonste overeenstemming. De diepblauwe oogen, door zwarte wimpers bescha duwd, namen soms zulk eene donkere kleur aan, dat zij als twee zwarte sterren glansden, waarmede het gouden haar, dat haar den naam van dc Loreley der badgasten had bezorgd, in vreemd contrast was. Het heldere, met een tintje van teeder inoarnaat oyorkleard gelaat geleek de witte roos en was van eene bevallige regelmatigheid, terwijl de fiere houding der lenige gestalte, de gratie der bevallige persoon lijkheid, de botoovoring harer versohyning voltooide. Natalie Gotthardt had het altijd in stilte betreurd, dat Vei a bij zulke plebeïscbe pleegouders was geko men. Zij had het meisje op de meest voorzichtige wyze onder hare vleugels genomen en voor hare opvoeding', helpen zorgen. Het had haar heel wat overleg en moeite ge kost, - om juffrouw Möller tot toestemming voor de reis naar Helgoland te bewegen en de vierkante vrouw zelve thuis te houden, «die ’t om 't geld niet GOUDA, 13 Maart 1894. j» Heden morgen iep ongeveer 6 uur ia in ^'Rare woning op de Raam dood gevonden, de Wed. Kooyman, oud 44 jaar, die voorover op den grond lag in de achterkamer met een wond onder het borstbeen waarin nog het mes ge zeten waa. Er moet hier aan zelfmoord worden gedacht. Wat haar tot deze wanhopige daad heeft gebracht is niet juist op te geven. Gisterenavond wasop de Vest een persoon, die donder middel van bestaan rondzwierf. Hij vroeg qm een kleinigheid aan een knecht, van den heer 1 Jsselstijn genaamd Plomp, welke werd geweigerd. Toen Plomp zich even verwijderde, ontvreemde hy een jas aan genoemden persoon toebehoorendeonmiddellyk werd door de po litie een onderzoek ingesteld en bedoelde per soon opgespoord, waarna proces-verbaal is opgemaakt. Omtrent de zaak van het verschijnende blad »De Vlinders* verneemt de >N. R. C.« nog het volgende. Bij den officier van justitie werden plaintes ingediend wegens smaadschrift en wegens af dreiging (chantage). In het op de laatstgenoemde plainte betrekking hebbend geval was aan den betrokken persoon reeds tot tweemalen toe eene zekere som afgeperst. Door de rechtbank werd toen rechtsingang verleend met verlof tot huiszoeking en papieronderzoek. Op hetzelfde tydstip hadden daarna by ver schillende personen huiszoekingen plaats t. w. op het bureau der redactie van De Vlinders* in de Goudsche straat, in de drukkery op het Strooveer en bij enkele medewerkers aau het blad. Ook een huiszoeking te 's-Gravenhage stond met de zaak in verband. De zaak is thans nog in instructie en zal haren verderen loop hebben. No. 20 van »De Vlinders* is tengevolge van bet uit elkander nemen van den drukvorm voor het afdrukken, welk feit wy vroeger ver meldden, niet verschenen. Later is de uitgave van het blad echter voortgezet. Het bericht, door verschillende bladen mede gedeeld, als zouden bij deze zaak eenige jonge lieden van goeden huize betrokken zyn, die aan lager wal waren geraakt, is uit de lucht gegrepen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. j De prijs per drie I' maanden is 1.25, franco per post 1.70. fj Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Sedert den herfst van 1891 bestaat te Biel kanton Bern, als byzondere afdeeling van het West-Zwitsersche Technicum, eene spoorweg- school, de eerste inrichting van dien aard in Zwitserland. De opleiding die daar gegeven wordt is verdeeld inverkeers-middelen, sig- naalwezen, treindienst, expeditie, spoor wegrecht, tariefwezen, practische oefeningen en demon stration eu hulpbetoon by verwondingen en ongevallen. De school verheugt zich in een steeds toenemend bezoek en in toenemende belangstelling, haar door de besturen der Zwitsersche spoorwegen betoond. Alle kwee- kelingen kunnen, als zij de ^school verlaten, bij de Zwit^ersche spoorwegen in dienst komen. In de jareu 1891 en 1892 wae er een één en een tweejarige cursus. Eén jaar bleek echter voor de vorming der jongelieden ontoereikend te zyn en sedert 1893 ia er nu alleen een tweejarige curans, die wellicht door een driejarige gevolgd zal worden. Het aantal leerlingen is thans 114, afkomstig uit bijna alle kantons en uit schier alle maat schappelijke klassen. Een groot aantal er van zijn zoons of neven van spoorwegambtenaren. Het Zwitsersche Spoor weg verbond zal zich voortaan by de exa mina der school doen vertegenwoordigen en door goeden raad het verder welslagen er van trachten te bevorderen. Dezer dagen werd melding gemaakt van een uit Indië ontvangen hoeveelheid zilver geld, waarbij een gedeelte van meer dan duizend gulden valsch bleek te zyn. Dit valsche geld is ter onderzoek opge zonden naar het muntcollege te Utrecht. In middels werd mede dezer dagen aan het accynzenkantoor in het Oostindisch Huis een ryksdaalder ontvangen, dien men na een nauw keurig onderzoek ook valsch achtte. Ook dit muntstuk werd naar Utrecht opge zonden en daar omtrent is gisteren de mede- deeling ontvangen dat de samenstelling is als volgt: eene geelkoperen schjjf met inge- klopt randschrift, waartoe ter weerszijden door tinsoldeersel bevestigd waren twee roodkoperen plaatjes, zynde galvanoplastische kopieën van den beeldenaar van een echten ryksdaalder, Dit Amsterdam wordt bericht: Gisterenmiddag te half een zou op een terreiu in de Joden-Honttuinen eene openbare verga dering plaats hebben, waar Domela Nieuwenhuis en Reens voor de werkelooze diamantwerkers zouden optreden. Eene zeer talrykeen rumoe- rige menigte was in de smalle straat byeen, terwyl de politie in grooteu getale aanwezig was. Precies te half een kwamen Domela l Nieuwenhuis en Reens, door een aantal party- genooten gevolgd, de straat binnen. Terstond 1 werden allerlei minder vriendschappelijke kreten gehoord, en uit een raam werd met de nati onale vlag gefcwaaid. In een oogwenk drong een gedeelte der rumoerige menigte zichtuaschen Domela Nieuwen huis en zjjne volgelingen, l waarna een geweldig gedrang ontstond. Domela Nieuwenhuis werd aan alle kanten nangegrepen en zoo de straat uitgedreven. In de Joden-Breestraat nam het gedrang toe. Hoewel het den partygenooten van Domela Nieuwenhuis langzamerhand gelukte zich weder om hunnen leider te scharen, werd de toestand vooral bij het anatomisch laboratorium beden- kelyk. Hier en daar klonken kreten ter eere van Domela Nieuwenhuis, anderen zongen Oranjeliederen. De dreigende houding der menigte deed den inspecteur van politie Boaz besluiten de be scherming van Domela Nieuwenhuis op zich te nemen. Met veel tact en met de hulp van een rechercheur maakte hy ruimte om den bedreigde, maar toch bleef het gedrang groot, te meer daar de menigte voortdurend talryker werd. Zoo trok meu naar bet lokaal Plancius. Daar werd medegedeeld, dat de eigenaar van het terrein, waar de meeting zou worden ge houden, den huurder bad verboden het voor zulk een doel beschikbaar te stellen. Daarom was reeds des ochtends de groote zaal van Plancius afgehuurd. Deze zaal was in korten tyd geheel gevuld het publiek was vry kalm, maar na afloop der vergadering dreigde het relletje zich te herhalen, het publiek was nu echter minder talrijk en bestond hoofdzakelijk uit meer jeugdige personen. Toch haastten Domela Nieuwenhuis en Reens zich naar de naastbyzynde tram eu onttrokken zich zoo aan het weinig vriendschappelijk geleide. 85) «Even duur, myn waarde I” riep Reimann. «Ge waart van den regen in den drup gekomen«Ha telijk geld I Ik schaam mij haast over mijn ge drag; myn oude vader moet zich behelpen, en ik loef hier tusachen vorsten en graven l ’t Is schande l Zoo waar is het, dat wie een huisdokter heeft, onder curateéle staat!” «Daar hebt ge gelijk ia I Een huisdokter wordt zoo licht onze tiran, alhoewel de uwe niet zoo’n erge dwingeland schynt, daar bij u niet in ’t bad stuurt. Wee, als uwe vrouw hem niets in ’toor had ge fluisterd 1 Wilde zy niet mee P” «Neen I Tot geenen prys, al hadden ook zeven doktors tegen haar samengezworen 1 Daar heb ik het gelukkig mee getroffen, mijne vrouw gaat het huishouden niet uit, voor geen ding ter wereld.0 «Gelukkig man 1 Zie maar eens met een enkel blikje naar de toiletten der dames hier 1 Geen wonder, dat het badseizoen voor menigen echtgenoot de ruïne is!” «Hm! Dan zult gy het trouwen wel hebben afgezworen P Ik geloof,” vervolgde hy na een oogenblik in de verte gestaard te hebben, «dat juf frouw Gotthardt mot haar gevolg juist op de trappen venchynt. Die dame is forsoh en ferm, alleen reeds behoefde te laten,” de uitspraak des huisdokters, dat de badreis niet goed voor haar was wegens hare volbloedigheid bad de zege eindelyk behaald. - Een zeebad, niet gezond voor zijne vtouw, hoe lachte de goede Möller in zyn vuistje, die zulke dwaze kluchten op haren ouden dag niet kon uit staan Dat Vera als gerust worden, recht duidelijk. «Zie toch eens, hoe dwaas ge zyt, oude!” meende hij pruttelend. «Als kind mocht zy de deftige lie den haast niet aankijken; ge wildet niet hebben, dat ze er mee omging, opdat ze niet zou worden bedorven, en nu is zy toch eene prinses ge worden, die volstrekt niet meer bij ons past. Het zou my niemendal verwonderen, als zij zich ten langonleste nog schaamde zulke gemeene pleegouders te hebben I” «Ge praat naar ge verstand hebt, man I Zyn wij gemeene lieden? Gij zijt rentenier en hebt eene «Fille”, als een koopman, en wat mij betreft, ik weet opperbest, hoe men zich als deftige dame heeft te houden. Waar het geld geene rol speelt daar houdt de gemeenschap vanzelf op, en Vera is te goed opgevoed om ondankbaar te zijn. Nu, als een graaf het in zijn hoofd mocht krijgen, haar tot gravin te willen maken, zooals vroeger geschiedde met de jonge weduwe van den ouden heer Ro denburg.” «Nu, ge moet zoo maar praten I Een Zweedsohe graaf, die zyne jonge vrouw in zyn land liet ver drinken, ik dank er voor!” (Fort# venolad. J| $1 tl ‘M s

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1