IE. I BLITZ, v/d Dam, I A LLMER, 'enleser, der Sociëteit soon. BS PRINSES VERA, I I 1 BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Inkte oegen” IIN.” 11 I Vrydag 16 Maart 1894. No. 6303. Maart Blitz Middel IRVERIJ FEUILLETON. k€o. ..Borst- en lingen. WEB, dam. J 32ste Jaargang. iH ri a I en van het Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. toornen van ken zyn de t bureau, op •3 uur. Vrijdags, >uda. e Heer iZ. verven van alsook alle afleverbaar i eene week Mejuffrouw M. Vermaes alhier, behaalde te 's-Gravenhage eene aanteekening voor nut- tige handwerken. De heer G. P. Bouwman te Reeuwijk, heeft bedankt voor zyne benoeming tot lid van het Burgerlek Armbestuur dier gemeente. den naar de fd. of geverfd ondheid en D 1893. jlle 1893, Chicago. ilzame be- n smaak, stief. te. in. Mag der wereld. BLOEM., 7ao0. jFF, Dro- Door tegen f* kundige. rad. n Gouden Koning 60ÜD8CHE UH I! IVI door en Zn. man k Zoon. Te Roermond is gevankelijk binnegebracht de dienstbode P. v. d. H. uit Lieshout, ver dacht van tot twee malen toe brand te hebben gesticht ten huize van haren meester. yesl De partij visch voor de con- en onder politie-toezicht Bli.p langen de ham Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst te- Oudewater bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad 273. De heer A. Graves Kooiman Jz., te Schoon hoven, heeft zyn ontslag genomen als- lid van den Gemeenteraad aldaar. Gisterennacht is aan de Wierickerschans onder Bodegraven ontvreemd, 75 Kg. snoek en eenig witvisch, toebehoorende aan den heer J. van Oorschot alhier. Aangifte bij de bevoegde macht is gedaan. De hoofdelijke omslag over 1894 is door den gemeenteraad te Woerden, vastgesteld op 8034. Op een verzoek van den heer van der Ploeg, civiel-ingenieur te ’s-Gravenhage, om concessie en subsidie in de kosten voor plannen voor eene waterleiding, waarvan te Bodegrave de prise d’eau< zou zjjn uit Rijnwater, is na ingewonnen advies afwijzend beschikt. GOUDA, 15 Maart 1894. Het getal kiezers volgens de op den 1 3 Maart 1894 vastgestelde lijsten bedraagt voor de Tweede Kamer 1150, voor de Provinciale Staten 1147 en voor den Gemeenteraad 1143. Bygekomen zyn respectievelijk 88,86 en 83, geschrapt 85, 86 en 85. De marechausee te Nymegen heeft gearres teerd den aldaar verblijf hondenden Th. Konrad, ex-advocaat nit Breslau, tegen wiens interna tionale z we nd el ar ij, onder fraai klinkende firma namen, het Clever Kreisblatt* onlangs waar schuwde. ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De alphabetische voordracht voor onderwij zeres aan de openbare school te Haastrecht bestaat uit de dames A. C. Klem te Gouda, A. Sijtsma te Charlois en E. Vecht te Ambt- Almeloo. Volgens de ter visie liggende lysten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 184. Vyf kiezers zyn van de vorige lysten ge schrapt. De »Bond van Orde* is voornemens op Woensdag 14 Maart des avonds ten zeven uur, in het lokaal van den hr. Den Oudsten te Lekkerkerk eene groote openbare vergade ring te houden. mej. A. Fahrenhorst te Reeuwyk, is 1 Mei a. s. eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van gemeente-verlos- Zondagavond hield de heer Th. de Rot van Rotterdam, te Haastrecht eene voordracht naar aanleiding van het onderwerp >Is met het oog op de uitbreiding van het kiesrecht, het vereenigen van werklieden nooozqkelyk?* Wegens het intrekken der kieswet-Tak werd er weinig over gesproken. Na de pauze werd nog de coöperatie behandeld. Hoewel er een talrijk publiek aanwezig was, heeft de spreker niet veel succes gehad, daar, naar men ver leemt, weinige tot het algemeen Nederlandse!) *werklieden-verbond zyn toegetreden. Heden werd een snmdtie afgekenrd begraven. SJ) Al mochten ook sommigen zijner landgenooten, die hem noch als Lord noch als gentleman erkenden, zich consequent ver van hem houden, toch had hij weldra een kring der gouden jeugd om zich heen verzameld, die zonder hem van verveling ziek zou zyn geworden op de eenzame klip. Mr. Archibald was in weerwil van zyn blauwen bril, zonder welken nog geen sterveling op Helgoland hem gezien had, een beminnenswaardig menseb, die als de beste wist te schertsen, van een goed glas wijn hield, paenig onderhoudend spel kende, vertel len kon op vroolyken trant 6n dikwijls de beurs open deed voor slachtoffers van zuinige vaders of voogden. In stilte, zonder dat het door oningewijden ook maar in ’t minst vermoed werd, had hij een speel bank opgericht, en daar kreeg hij met de eene hand weer wat bij met de andere soms uitdeelde. Onder de bekenden, welke Natalie hier aantrof, bevond zich ook de familie van een schatrijken Hamburger koopman, uit echtgenooten, zoon en dochter bestaande. Edmond en Clara Hartung had den zich by Natalie en haar gevolg aangesloten, en de jonge man bad zijne bewondering voor Véta niet verheeld, - tot de moeder hem in het oor fluis- erde, dat dit lieve meigje een vondeling was, een den van een cyfer tusschen 1—10 liggend. Echter geloofde de heer W. niet aan clair voyance, noch aan spiritisme wat nader werd toegelicht. Een merkwaardig staaltje is het volgende Een onzer noteert, zonder medeweten der overigen uit Meyer’s Conversations-lexion pag. 705, regel 5, hoofdletter M. van het woord Mann, en deponeert een speld, waarmede nu de heer W. na eenig zoeken en na de pagina en den regel te hebben gevonden, de bedoelde letter M. doorprikt. Het papier deed daarna de ronde, zoodat ieder zien kon, dat inderdaad aan de opdracht was voldaan een opdracht waarvan slechts de ontwerper het geheim kende. Voor het overige dient opgemerkt, dat hij zich van verklaring der feiten onthield, belovende alles nader toe te lichten op de séance van Dinsdagavond a. s. Het hoogst merkwaardige van zijn experi menten die onder controle staan en het nadeel van het «geheel onder onsje» misten en daardoor zonder fout van stapel liepen, wekte de algemeene verbazing en het behoeft geen betoog dat, als Vrijdag avond in »Ons Genoegen* eene verklaring volgt op hetgeen men te zien krijgt, daarmede het effect positief zal worden verhoogd. Uit Waddingsveen schrijft men ons Door de benoeming van den heer Bronkhorst als tijdelyk onderwyzer te Rotterdam verkeert met Paschen school D alhier, in het gunstige geval, dat voor 180 leerlingen slechts »twee onderwyzers zyn (de bovenmeester daarin be grepen). By eene oproeping (3 weken geleden) op een salaris van 500 kwam slechts een sollicitant opdagen. Wat zal er anders opzitten dan bij een volgende oproeping het tractement met f 50 te verhoogen. De „Nederlandsche Weerbaarheidsvereeni- ging” zal in het laatst dezer maand waar schijnlijk den 27sten een militairen marsch maken van Utrecht naar Arnhem. De verschillende afdeelingen zyn uitgenoodigd. De Haagsche afdeeling zal aan dezen marsch, waarby de leden in uniform gekleed en met geweer, sabel enz. gewapend zullen zyn, deelnemen. De rekening der diaconie van de Hervormde Kerk te Haastrecht over 1893 bedraagt aan ontvangsten 1712.79* en aan uitgaven 1815 43, derhalve een nadeelig saldo van 102.63*. Onder de uitgaven zyn ook opge nomen 503.85 aan in leg op de ry kspost- spaarbank en 11.82 aan iuleg op de nuts- spaarbank. Het grootste schip, bestemd voor de Rijn vaart, werd gisteren van de werf Nijverheid* van de heeren C. van der Giessen Zonen te Krimpen a/d IJsel (Stormpolder) met het ge- wenschte gevolg te water gelaten. Genoemd Rynschip, van staal en ijzer vervaardigd, heeft een draagvermogen van ongeveer 875 lasten en is gebouwd voor rekening van den heer Karei Schroers te Duisburg. Op dezelfde werf werd de kiel gelegd voor een dergelyk schip, groot 500 last, te bouwen voor rekening van den heer C. A. Capitain te Rotterdam. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k 'met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vrydag zou de vrouw van G. K. te Haas trecht haar eersten kerkgang doen. Haar kind zonder naam, de pleegdochter van heel ordinaire burgerluidjes, met wie zijne familie zich tot geen pry's kou verbinden. Zij, de moeder, verwonderde zich, dat Natalie dit meisje onder hare vleugelen genomen en het gewaagd had haar mee te nemen naar de badplaats en in te voeren in de fatsoenlijke kringen, wat haar beetje schoonheid toch niet kon rechtvaardigen. Doch wat kon men van die geë mancipeerde dame anders verwachten? Onverklaar baar was het van den jongen Heimann, dat hij, die vroeger het hof maakte aan Clara mi zyne liefde had beantwoord gezien, thans die napmlooze vonde ling naliep en de arme Clara liet zuchtendat was ongehoordmeendo de diep gekrenkte moeder. Zoo ontliep de zoon de schoonste Lorely, en kwam met de goudstukken zijns vaders terecht in de armen van den goedaardigen, vroolyken Archibald, die den besten troost voor hem bezat in spel en bekerklank. Mylord, zooals zyne jonge vrienden hem noemden, wist allen tegen Vera op te zetten. /rWe zullen haar naar de herberg terug zendenl” n Daar zal zij ons bedienen I” «Niet te haastig, mijne heeren I” meende mylord. „Maar weg moet ze, want ze past niet in deze kringendoch altijd gentlemanlike blijven j wij bla zen haar weg zoo....” Mylord blies met volle kaken den blauwen damp zijner echte Regalia in de lucht en stelde daarna zyn plan vast, dat reeds den volgenden dag moest worden uitgevoerd door Albions jongelingschap. „Hebt ge soms ook een blauwtje geloopen, my- lord?” vroeg Edmond Hartung met zware tong, s We hebben one allen verwonderd over uwe betrek- In het «Utrechtsch Dagblad» leest men Daartoe uitgenoodigd wareu wij in «Pays- Bays» te Utrecht gezellig bijeen, om denbeer Wallner te hooren over het gedachtenlezen. Onze gastheer bleek een gemoedelyk prater die in zyne mededeelingen op den roorgrond stelde, dat hij, of liever zyne kunst, met hetgeen door Krebbs en zijne dochter en ook door anderen, die helpers hebben, wordt voorge steld niets gemeen heeft. Hij doet nl. alles alleen, zonder tusschenpersonen, en om nu maar dadelijk tot het essentieele te komen, hij gaf daarvan door experimenten het bewijs. Een voorwerp, in gedachten door een be paald persoon van de eene plaats naar de andere overgebracht, werd door hem in wer kelijkheid overgeplaatst, terwyl zyn leidsman hem zyn pols vast omstrengelend in zijn ronddolen in het vertrek gezelschap hield. Hetzelfde werd gedaan met behulp van een horlogeketting, welker einde in beider hand berustte en steeds in eene flauwe bocht bleef hangen, zoodat de polsslag geen invloed kon hebben. De experimentenr toch deelde terloops mede, dat een nauwkeurig waarnemer aan het versnellen van den polsslag kan merken, of men in de nabyheid van het bedoelde voorwerp is wat door het aanwenden van den ketting niet mogelyk heette; dat de polsslag een goeden leiddraad bleek werd bewezen uit het ra king tot de madame I” Mylord dronk behoedzaam een glas water. „Waarom verwonderd? Ik eer den ouderdom Oorzaak? Spleen hebben de Britten altijd 1’’ jonge Engelschen lachten dat ze schaterden om dien witz. „Alles heeft een oorzaak I” riep Edmond met boete keel. Spleen, ja, hebben alle Engelschen I Maar, wat deert u het Duitsohe meisje, mylords en gentleman Ik werp mijn handschoen toe aan ieder, die haar te na komt 1” Hij was te zwaar van hoofd geworden door den wyn, wist niet meer wat hij zeide of deed, gierde het nog eenige oogenblikken uit, sarde de Engel- sehen, zonk dan plotseling met het hoofd op de tafel en was ingeslapen. „Laten we hem zijn brutaliteit betaald zetten I” werd er geroepen. „Neen!” riep Aichibald gebiedend; „hy wist niet wat hy zeide „Een dronken mensoh openbaart zyne gedachten; hij zal er van hebben I” „Tot geen prijs I” Het werd een woelig tooneel in mr. Archibalds salonmaar deze bleef den Duitscber die don „slaap des rechtvaardigen” sliep, bescher men, ten laatste zelfs met den revolver in de hand. „Wie mijn weerloozen gast mishandelen wil, dien schiet ik neder als een hond I” riep hy uit. „Onzin I” „Wat, onzin Pure ernst I ik wil niet met de poli,tip in conflict komen I ik wensch u allen een goeden nacht!” terwyl Edmond voortsliep. „Dat voorspelt storm dat is de kleine witte wolk aan den horizont,” mompelde mylord, toen hy som ber op den slapenden Duitscber blikte. „Zal ik hem wekken en naar huis sturen Hij schreed eenige malen op en neder en begaf zich daarna in zijne slaapkamer, waar hy een fraaien reiskoffer opende en eene groote brieventasch te voorschyn naaide, welker inhoud hy zorgvuldig nakeek. „Nog altijd niet toereikend,” mompelde hij onte vreden. „Vier weken waren genoeg, ik bad dezen domkop er niet tusschen moeten nemen, 't zal schandalen geven en de politie wakker maken... Geen nood I Mijn pas is in orde, en wij staan hier niet onder Duitsohe controle 1” Hy sloot de kostbare brieventasch weder en keerde tot Edmond Hartung terug, die nog altijd en snorkte als een beer. diep nadenken verzonken bleef mr. Archibald tijd voor hem staan, tot hy hem eindelijk id op den schouder legde en tamelyk onzacht uit zijn diepen slaap wekte. „Wat is het P” droomde de jonge man verwilderd; „wat wilt ge, mama?” „Word eens goed wakker! Wie kan in de tegen woordigheid van een gentleman slapen?” Edmond stond snel op, staarde om zich heen en sloeg zich misnoegd voor het voorhoofd. Helgoland was nl. in dien tijd nog Engelsch grondgebied. Het eiland behoort echter thans tot Duitsohland. Een der ingedeelde lotelingen uit Ammerstol is afgekeurd en uit den dienst ontslagen, zoo dat de persoon die het volgend dienstplichtig nommer heeft getrokken, voor hem moet dienen. Door Burgemeester en Wethouders van Oudewater zyn benoemd tot tegenschatters voor de personeele belasting, dienstjaar 1894/95, de heeren H. J. Konings en H. Berkhoftot herschatters voor de drankwet, vergunningsjaar 1894/95, de heer H, Berkhof. echtgenoot bracht haar per rijtuig naar het dorp. Even voorbjj den korenmolen schrok het paard voor een wagen met tegels, zoodat het aan den haal ging. Dicht bij H. kwam het rijtuig en paard in de boomen terecht, zoodat den persoon zeer moeilyk viel uit het rytnig te komen. Gelukkig kwam juist een landbouwer aanloopen, die schielyk het paard greepzoodat de personen een weinig gekwetst, er met den schrik afkwamen. Het rijtuig werd echter nogal beschadigd. S ll 'll si

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1