ID 8 CO. PRINSES VERA. Zaterdag 17 Maart 1894. 33ste Jaargang. No. 6304. BINNENLAND. n mstein Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 [‘lil. FEUILLETON. it. dat, IJ fliön- igen. 5 van s Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. f op pryzcn gbaar ei zwetsen, sarren, J 11 k Zoo». (Fon« wrw^A ren ca- ele van igerera en it nummer itroleeren. omieloten n worden 3 ven deze Te Zevenhuizen is tot geneesheer benoemd de heer Prins van Kwinkelenberg te Zijpe. De commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft een detachement van ‘25 mili- ive it in 100 met .90 1 È5 a Het Handelsblad deelt mede, dat L. Pin- coffs thans ook te Chicago, waar hy verblyf hield, is gefailleerd. De passiva overtreffen de activa met 65,000 dollars. bewaard, ficaat met n Notaris leerd zijn 'Jymegen. ;e en be* dit zoo •enen om cent we- vens een De firma Jan Prince Co. alhier zal zich op de tentoonstelling te Antwerpen doen vertegen woordigen met haar fabrikaat sGoudsche pypen. Bij deze 100 Te Steenderen is in de openbare school ingebroken. De dieven hebben zich door het verbreken van de deur eener kast meester ‘ge maakt van ongeveer 20 M. katoen, alsmede eenige meter lint en kant, hetwelk gebruikt moest worden by het onderwys in de nuttige handwerken. over 8 dagen. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Mmt per premies de goed k maken, ren heeft Het uitgebreide programma is verschenen van de zesde groote internationale hondenten toonstelling, welke vanwege de Nederlandsche Vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden »Cynophilia< te Amsterdam in het Volksvlyt zal gehouden worden Eergisterenavond is te Middelburg een on bekend persoon, die op eene rijdende tram sprong, daaraf gevallen. Zyn hoofd werd verbrijzeld en beide armen werden gebroken. Hij was onmiddellijk dood. De inwoners van Santander, nog onder den indruk van de vreesselyke ramp, zijn beducht voor eene ontploffing van de kisten met ni- tairen aangevraagd, teneinde te Megen te wa ken tegen het kwaadwillig doorsteken van den Groenendijk aldaar. GOUDA, 16 Maart 1894. By kon. besluit is de le-luitenant G. L. J. Gerritsen, van het 4e reg. infanterie, op zyne aanvrage op non-activiteit gesteld. By eene aanbesteding ten behoeve van het departement van koloniën op 14 dezer, was fiOllDSCHE COIBAMT Toen Jules Verne’s »Reis om de Wereld in tachtig dagen verscheen nog niet e?ns zoo heel lang geleden had nog niemand in zoo korten tijd de reis gedaan. Het record van Phileas Fogg werd echter sinds dien tjjd geslagen door een Amerikaansche dagbladschryfster, Miss Bisland, die de reis om de wereld in 76 dagen deed, en door Miss Nelly Bly, die ze in 74 dagen volbracht. Thans heeft een Engelschman, de heer Grif fith, op zich genomon die dames verre te over treffen. Hij is Maandagochtend uit Londen vertrokken en denkt de reis in 60 dagen te doen, zooveel mogelyk langs de groote spoor weg- en stoomvaartlijnen. Griffith zal byna aanhoudend reizen. Zyn langste rust zal te San Francisco zyn, waar hy een halven dag blyft. De reis zal 250 dl. 3000) kosten. By de firma Immig Zoon te Rotterdam is het le nummer van den negenden jaargang verschenen van >Het Orgel* onder redactie van een aantal vaderlandsche musici, waaronder in de eerste plaats worden genoemd Richard Hol en F. Blumentritt. >Het Orgel* zal voortaan bevatten naast artikelen over orgel bouw en orgelspel ook stukken over andere muzikale vakken. Met de critiek heeft zich de heer Blumentritt belast, die voorloopig slechts werken voor orgel of harmonium, alleen of in verbinding met zang of met andere in strumenten zal bespreken. troglycerine, die met het verongelukte vaartuig gezonken zyn. Het technische comité der marine heeft onderzocht, in hoever gevaar bestaat voor een spontane ontploffing, en den minister een rapport uitgebracht. Het comité wjjst op de onmogelykbeid om de nitroglycerine te verwijderen, en stelt daarom voor, den omtrek vaa de haven door de bewoners te laten ontruimen en daarna het gevaarlijke goedje door tor pedisten te doen springen. De commissaris van politie der centrale af- deeling te ’s Gravenhage verzoekt op te sporen, aan te houden en voor hem te doen geleiden, H. N. Tempelman, 30 jaar, koetsier, laatst wonende Laan Copes van Gattenburch 77. Niet onwaarschijnlijk is het dat hy naar Brus sel of Antwerpen is uitgeweken. Hij wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschriften. Pool, den geheimrinnigen Katiira. Het was een prachtige mórgen. De zon scheen vroolijk in de kalme A liter, met bootjes en; stoom boot bedekt. Terwijl Felix, als een echte zoon van Hamburg, geroerd en verheugd dit beeld der vaderstad in zioh opnam om het te bewaren als souvenir, schreed de Pool somber-starend daarheen. Wanneer, zegt ge, is het schip binnengeloopen?” vroeg hij plotseling. Reeds voor twaalf dagen I Hij heeft dus een bedenkelijken voorsprong J want het is niet aan te nemen, dat hij hier in Hamburg is gebleven?’ //Waarom niet? Hij heeft er niet het minste vermoeden van dat hij vervolgd wordt. Dit is onze voorsprong, dat hij zich te Hamburg veilig Zal achten. Eén ding echter vrees ik....” z/En dat isP” z/Dat hij mij herkennen zal. O, had ik den Judas in de wildernis kunnen te pakken krygenl” z/Ja, dat ware mij ook liever geweest...,” B Voor ik het ouderlyk huis opzoek,” vervolgde Felix na eenige oogenblikken zwygens, „zou ik gaarne eerst met enkele oude vrienden spreken....” Hij wenkte een huurrijtuig en vroeg den koetsier naar den notaris Willing. z/Dood Dood I Felix had aan geen sterven gedacht, De oude notaris was hem altijd als een vader ge negen geweest. //Leeft de bankier Gotthardt nog?” <0, ja!” H Daarheen l” 88) „Ingeslapen....” mompelde hij beschaamd. //Daar is de champagne schuld van, dat goedje was te slecht, pardon mylord, ben ik alleen achterge bleven „Geheel alleen, mijnheer Hartung I O yes, de gentlemen waren woedend op u....” „Op mij? In den slaap beleedigt men toch «iemand „O yosl dat deedt ge, gy moet boksen, yes I” „Hm, daar weet ik niets van; had wat te veel gedronken, kan het mij niet herinnerenheb ik de Engelschen beleedigd?” „O yes! Ik zou in uwe plaats morgen weg- stoomen, ik wil niets gehoord hebben.” Edmond zag voor zichhij bezat noch den groo- ten moed noch de groote lichaamskracht om tegen een Engelschen bokser stand te houden. „Mylord, heb ik nog meer domheden uitgehaald „O, weet het niet wat ge bedoelt! Well, ver telde een geschiedenis, hm, all right, van een vondelinge uit eene herberg, o yes, hier ook op de klip, een schandaal voor de deftige krin gen, ge deedt er goed aan, - men zal zich nu in acht nemen, o yes I” De jonge Hamburger ruohtte. Paleis voor Volksvlyt zal gehouden worden op 5, 6 en 7 Mei. Het bevat 353 nummers, verdeeld over 70 klassen. Er worden uitgeloofd12 eere-, 77 speciale en 804 gewone pryzen de laatste bestaande uit: a. geld, in sommen van ƒ36, 24,/18, ƒ12 en ƒ9; b. zilveren en bronzen medailles. De Nederlandsche spoorwegen geven vracht- vry terugvervoer voor honden, die onverkocht de tentoonstelling verlaten, mits by de terug reis dezelfde wyze van vervoer en dezelfde weg gevolgd wordt. Te Wageuingen is een onderwyzer van de christelijke school, zekere H. v. d. B., door de politie in verzekerde bewaring genomen, als verdacht van het plegen van onzedelyke handelingen met leerlingen, welke aan zyne zorg waren toevertrouwd. Uit ’s-Gravenhage meldt men De Koningiu-regentes heeft in de laatste dagen ook een onderhoud gehad met den pre sident van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Het groote anti-semieten-proces te Berlyn, waarin als beschuldigden terecht staan twee van de voornaamste aanhangers van Ahlwardt, Plack en Schweinhagen, is begonnen. De grond van beschuldiging is laster jegens den als getuige gedagvaarden Minister van Finan ciën Miquel gepleegd, door de openbaarmaking van de stukken, waarvan Ahlwardt, die mede onder de getuigen behoort, in het vorige jaar bij zyn mislukte aanklacht in den Ryksdag gebruik maakte. Uit de voorgelezen akte van beschuldiging bleek, dat de aanklacht tegen Miquel, dat hy als directeur der disconto- maatschappy zich had schuldig gemaakt aan ongeoorloofde speculaties, waardoor hy een aanzienlyk vermogen had verworven, allen redelijken grondslag miste. De beschuldigden zyn trouwens voor geen klein gerucht vervaard en meermalen wegens verschillende misdaden veroordeeld. De anti-semieten hebben hen dan ook in den Steek gelaten en geweigerd hun een advocaat te geven. De beklaagden zyn niet in staat zelven de onkosten te dragen en zul len zicbzelven dus verdedigen. elkander vertellen, dat de bliksem of de champagne u heeft verslagen, de champagne van uwen edelen mylord, die geen druppel Britsch bloed in zijn aderen hoeft I Morgen jagen we de vondelinge van het eiland, die mooie kasteleines, —4 dat zal een kapitale grap geven I” Edmond verweerde zioh als een wanhopigehij sloeg met armen en beeneu, beet van zich af als een wüd dior en maakte het zijn sterken tegen stander lastig genoeg. Plotseling weerklonk een schellen kreet uit twee kelen, en beiden tuimelden wild rollend naar beneden... Het hevig onweder had allen wakker gemaakt, men zag in alle huizen licht. Mevrouw Hartung, die in het benedenland lo geerde, miste haren zoon, en was in doodsangst over zyn lot. Eenige bedienden gingen zoeken en vonden weldra de twee trappen met bloed bevlekt. De Engelschman was dood, de Hamburger zwaar gewond, maar nog in leven. Uit een der eerste hotels van Hamburg traden twee eenvoudig, masr zeer deftig gekleede heeren, in welke niemand do beide vrienden uit de wil dernis van Caracas herkend zou hebben, vooral den kluizenaar niet, die nog steeds den naam Katéra droeg. Zy waren den vorigen avond aange komen. De lange, wildgroeiende baard was gekortwiekt en geordendhot geheele uiterlijk was dusdanig geciviliseerd, dat zelfs Felix Rodenburg er verbaasd van stond en buitengewoon nieuwsgierig was naar den waren naam van den deftigen, beschaafden Naar men verneemt komt te Londen weldra de fraaie kunstverzameling van den heer lonides te Brighton onder den hamer. Deze bevat een belangryk aantal oud-Hollandsche stukken, die gedeeltelyk op de laatste wintertentoon- stelling te zien warenvan Rembrandt, Adr. v. Ostade, Adr. Brouwer, Jan v. Goyen, Gerard ter Borch, Phil. Koninck, Jac. Ruisdael en Jan Both en bovendien moderne Franschen, onder welke de houtzagers van J. F. Millet uitmunt. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. o. a. voor 1500 Kg. gew. loodwit minste in sofar. Wed. Hondorff, Block en Broet ie Schoon hoven voor f 313.80. „Dat zal een mooie geschiedenis worden,” mom pelde hij. r/Ik ongelukkige, hoe kon ik er toe komen 1” „Wat maakt u de dochter van een herbergier?” vroeg mylord verachtelijk. „Zal men mij niet verraden „O no, nol ’t Is echter ’t best, dat ge de piek schuurt, om niet in conflikt te komen.” „Ja, ja, morgen verlaat ik het eiland I Hoe laat is het al, mylord?” „Al over tweel” Edmond Hartung trad na weinige minuten de duisternis van den nacht in. Do lucht was zwoel de zee lag zwart en onbewegelyk, terwijl geen ster was te ontdekken aan ’toachtelijk firmament. De jonge man gevoelde een onbehagelijke nijpende druk king op de borst en op het voorhoofd, en terwijl hij de trappen wilde afdalen om in het benedenland te komen, overviel hem een duizeling, zoodat hy met beide armen in de lucht sloeg en achterover tuimelde. Op dit oogenblik kliefde een verblindende blik semstraal de duisternis, waarop dadelijk een hevige donderslag volgde. „Werda?” klonk het plotseling naast hem. „Een goed vriend I” antwoordde Edmond, wien het was, alsof aarde en hemel met hem ronddraaiden. Een nieuwe straal van hemelvuur deed hom zien in het gelaat van een dor Engelschen, Morgan ge- heeten, die reeds aanstalten maakte om hem roet beide armen te omvatten en de trappen af te slin geren. „We hebben allen het spleen, he riep hy woedend. „Nu gaat ge naar beneden, en men sal Voor de Rotterd. Rechtbank werd behandeld de zaak tegen L. Ph. B., 21 jaar, koffiehuis houder alhier. Hem wordt ten laste gelegd dat hij een door hem geschreven en voor B. Holsderver, keukenmeester van de Volksgaar keuken alhier, beleedigend artikel zou hebben doen opnemen in het sociaal-democratisch weekblad Vrijheid* (nummer van 30 De cember 1893). Beklaagde was niet verschenen. Het 0. M. vorderde 26 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Uitspraak In het Weekblad Wielersport,* leest men het volgende Baan te Gouda. Wat zeker niemand verwacht had, zal hoogst- waarschynlyk gebeurende oprichting van een wielerbaan te Gouda. In Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en mis schien nog andere steden, veel grooter dau het Goudsche pypenstadje, heeft men de pogingen moeten opgeven en zal men moeten toezien dat dit stadje met de voordeelen aan een baan verbonden, zal gaan strijken. Reeds een paar vergaderingen hadden over deze aangelegenheid te Gouda plaats. Leden uit Rotterdam, den Haag en natuurlijk Gouda woonden haar by. De quaestie is, dat aan de Stol wy kersluis, een klein kwartiertje van het station Gouda gratis de beschikking zal zyn te verkrygen over een stuk land, indien de eigenaar, die tegelyk restauratiehouder is, de eenige hotelhouder wil zyu, die buffet bij die baan zal hebben. Zoodoende heeft het comité, dat bereids is gevormd, slechts alleen het bedrag voor de cementenbaan lang 400 meter, breed 4 en aan de finish 8 meter, noodig en schat dit op on geveer f 7000.Daarvoor zullen worden uitgegeven aandeelen van f 10.rentende 3 pCt. en uitlootbaar. Naar men verneemt is reeds voor een belangryk bedrag toezegging gedaan. De baan zou gemaakt worden van cement met om de 10 of 12 meter kurken reepen. Zy zou des winters onder water gezet moeten worden teneinde een ysbaan te krijgen en ge opend worden in het begin van het ryseizoen met een invitatierace.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1