Dinsdag 20 Maart 1804. BINNENLAND. noegen” DOPING a, ooping izen, SRF No. 6306. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DE OHTBIHDING. PRINSES VEBA. FEUILLETON. Maart MIN.” 9 ALIAER, x>l en T*n het en jEEVER, lerhouden tui Zoom, verzoek >t verschillende Ie vertrekken 'en 28, 29 en en en op den •noemden No- ER te Gouda EN en andere IN, BEDDEN POBCELEIN, AART 1894, aan het lo- i Peperstraat, L, Notaris 3LEEVER, L, des morgens i »Hakmoniic,< i der Sociëteit )ersoon. inder staande» ERVEN met t (Smalle znde) en 478. Ver- 60; cander staande erlyke Boven* i, Wflk O. No. 13a. Verhuurd 1.60,/1.65, B. No. 117; ichter (ingang len grond daar> gelegen, goed ite en ruime 'OOR, ERVEN e aan den IJsel, Oosthaven, te b Gouda, wyk Oude Mannen 60 centiaren. Inzending1 van Advertentiën tot 1 uur des midd. GOUDA, 19 Maart 1894. In de gisterenavond gehouden buitengewone vergadering van de afdeeling Gouda van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, ailing voor 2 joven en den )kB. No 117a; ng daarnevens; mtoor en Open i de Volmolen), n 1 Mei a. at; te aanvaarden, i. st. verhuurd des Yoormid- oiddags van 2 Op Goeden Vrydag ’s avonds 7 uur, zal in de Afd. «Oude water en Omstreken» van den Ned. Prot. Bond, als spreker optreden de heer J. Bruin wold Riedel van Amsterdam. het bureau, op 3 uur. 'GRAMMA. wijze hooren redeneeren, dat het woud wegens de boomcn niet zagen, en die door de eigen zelfzucht zoodanig verblind waren, dat zij anderer gebreken door hot vergrootglas van eigen feilen aanschouw den. Een slecht mensch, geloof ik, heeft uwen levenslust en bet geloof in bet edele doel der menscbheid vernietigd, Katara I Moogt gy daarom de Maatschappij haten? Ik geloof, dat gy, trots uw langdurig verblyf in de wildernis, trots uwen haat, nog altijd te veel idealist rijt gebleven, en dat gij, in plaats van het heden en de toekomst in het oog te houden, altijd maar door blijft staren op een smartvol verleden. Dat is even dwaas als uwer onwaardig! In elk geval, ik ben zeer nieuwsgierig om iets meer van uwen //doodvijand” te hooren, dus tot van avond I” Hij drukte den in niet geringe mate verbluften Pool de band, wenkte de beide anderen toe en was in een oogwenk buiten. Felix zag zijnen vriend bezorgd aan, die op een maal luidkeels begon te lachen om de strafpredicatie van den politieman. H Helmuth is een ferm man,’* sprak de bankier; «een eerlijk en rechtschapen karakter, aan wien gij u zonder terughouding kunt openbaren.” «We zullen zien.».” mompelde Kat dra. Mr. Morgan had bij den ontzettenden val van de trappen zyn overmoedig leven moeten laten, terwyl Edmond Hartung er nog tamelijk gelukkig was afgekomen, in zooverre eenige wonden aan hoofd en schouders, alsmede een gebroken been niet tot de doodelijke kwetsuren konden gerekend worden. (Wordt wreolprf. Door den burgemeester te Kapelle a/d IJsel is aan den gemeenteveldwachter 0. J. Laman de dienstmedaille voor 20-jarigen dienst, toe gekend door het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandscben Politiebond,op plechtige wijze uitgereikt. In 't begin der volgende maand zal de re derijkerskamer«Borger» te Oudewater, haar 40-jarig bestaan eenigszins feestelijk herdenken. Bij die gelegenheid zal zjj voor hare kunst lievende leden een drama en een blyspel op voeren, waarin zoo mogelyk alle werkende leden zullen optreden. Tevens zal de voor zitter der kamer eene feestrede uitspreken en een zangkoor enkele toepasselijke liederen ten ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (IIIMH E <0IIHM De beslissing, die door H. M. de Ko- ningin-regentes genomen is in zake het hangende verschil van meening tusschen het ministerie en de Kamer, is anders uitgevallen dan wij verwacht hadden. Het kwam ons voor, dat het in het belang eener spoedige totstandkoming der kies wet zou zijn, eerst te trachten tot eene oplossing te komen in den geest der tegenwoordige meerderheid, ten einde later te beoordeelen of men werkelijk niet reeds zoodoende tot de grens der grondwet ge naderd was. Intnsschen in de hoogste regeeringskringen heeft de andere oplos sing meer sympathie gevonden en een beroep zal worden gedaan op de kiezers. Van dit oogenblik af is dus de vraag hoe is de meening van de meerderheid des volks? Mocht het inderdaad blijken, dat de voorstanders der ingetrokken kies wet gelijk hadden, toen zij beweerden, dat de groote massa op hunne zijde staat, dan is de gekozen weg de kortste om tot afdoening der quaestie, die tot een beslissing komen moet, te geraken. Wij zijn echter beducht voor de kans, dat de uitspraak der kiezers niet beslissend ge noeg zal zijn, zoodat de partijen tegen elkaar opwegen of slechts eene kleine meerderheid voor Tak’s denkbeelden werd verkregen, waarmede de Eerste Kamer geen genoegen zou kunnen nemen. In dat geval zou nieuw oponthoud er het gevolg van zijn. Zeker is het raadplegen der kiezers de koninklijke weg. Het laat zich aanzien, dat het centrum des lande den doorslag geven zal. In het noorden zijn de liberale en anti-revolutionaire radicalen over het geheel meester van het terrein, terwijl in het zuiden de conservatieve katholieken onbetwist de macht in handen hebben. En juist in het midden des lands zijn zooveel twijfelachtige districten, dat het wonder zijn zou, indien er dade lijk een besliste uitspraak volgde. Waar is het echter, dat de opinion over het electorale vraagstuk in alle partijen zoo uitaenloopen, dat vroegere verhoudingen thans niet als maatstaf kunnen dienen. Tijdelijk zal er een schifting in alle kam pen plaats hebben, waarvan op dit oogen- 1, gemakkeljjk e Vjjverstraal trhuurd bjj de Vanwege de Vereeniging .Het Vaderland getrouw, gevestigd te ’e-Hage, wier doel is onderstand te verleenen aan Weduwen en Woezen van oud-strjjders der Nederl. Zee- en Landmacht van Ned.-Indië, van alle gezindten, zal ingevolge vergunning door den Commissaris van Politie alhier op Dinsdag 20 Maart met gesloten verzegelde bnssen, voorzien van een stempel der Vereeniging, worden rondgegaan tot inzameling voor gezegd doel. Wjj twijfelen niet of velen zoPen offervaardig bevonden worden, en door het schenken van ruime gif ten mede willen werken dat genoemde Ver eeniging aan haar achoone doel kan bljjven beantwoorden. ‘0) «Ja, maar daar worden er ook met core begra ven,” sprak Helmuth met nadrnk, «die galg of rad verdiend hadden I Ik geloof nog altyd, dat er misbruik van naam in het spel is geweest.” De Pool richtte rich kaarsrecht in de hoogte zag den man der wet verrast aan. «Dat kon mogelyk zijn, zeer goed mogelijk l” riep hij, zwaar en diep ademhalend. «Ik heb iemand gekend, hij was de démon mijns levens, o, als het zoo eens ware I Ja, ja, wij hebben eenen draad, die ons leiden kan naar ons doel 1 Daar ia iemand, schuldig aan verschillende misdaden, uit de Nieuwe Wereld naar Europa gevlucht, hij is de oorzaak van onze komst, van onzen terugkeer in de Oude Wereld I” «Dan beu ik inderdaad als geroepen hier geko men,” lachte Helmuth; «ge moet mij de gansche geschiedenis eens mededeelen.” Onder een gul glas van den bankier werd alles verhaald, zoo uitvoerig en nauwkeurig mogelijk, ten slotte ook de ontmoeting in de wildernis, en boe de zucht naar wraak beiden had doen besluiten naar Europa terug te keeren. «Alle weer I” riep de handhaver der wet plotse ling, op het horloge kijkend j «wegens die interessante geschiedenis zou ik by’na het doel van mijne komst zierige overtocht, en ge kunt dan meteen het me daillon zien...” «Welk medaillon P” vroeg Helmuth snel. «U kent het wel, dat zoo precies op Vera gelijkt...” «Zoo, zooP Hoe kan u dat belang inboeze men, vergeef mij, uw naam is mij onbekend...” «Katara sprak de Pool ernstig. «Ah I een Griekschen naam niet waar P” «De naam is dikwijls met het karakter van den mensch onafscheidelijk verbondensprak Katéra zwaarmoedig«er rust een vloek op mij en ik vrees eene misdaad te hebben begaan, toen ik do wilder nis verliet om de wrekende Nemesis te spelen.” «Mogelijk, se^or,” sprak Helmuth droog; «de mensch is gewoonlijk zelf de schuld van de meeste ongelukken, die hem treffen, omdat hij het leven als een drama en zichzelf als de hoofdacteur beschouwt. Gooi alle fantasie overboord on deel mij van avond bij een goed glas Duitseh bier uwe geschiedenis mede; gij zult een opmerkzaam toehoorder in mij vinden, die de Nemesis practised weet te handhaven. Waarom moet iemand als gij zich in de wildernis levend begraven in plaats van het leven te genieten en mede te werken aan het heil der Maatschappij?” «Ik geloof niet, dat dit de moeite loont; de we reld is ondankbaar en wreed. Wat men onder «menscbheid” verstaat, is een bont door elkander geworpen gezelschap, welks hoofdbestanddeelen zyn: zelfzucht, leugen, valschheid, huichelarij en ijdelheid, een gezelschap, dat ik niet zou willen in ruilen legen de dieren der wildernis 1” «Nu, dat laat zich hooren I Ik heb er echter ia myn veelbewogen leven reeds velen op dergelyke blik de gevolgen niet zijn te berekenen. Ook, en niet het minst, bij de liberale partij. Manpen, die in geestesrichting en politieke inzichten overeenkomen, zullen thans voor een wijl tegen elkander overstaan. Het gevaar is groot, dat in de hitte van den strijd harder woorden zul len vallen dan noodig is, dat er mannen zullen worden verketterd en reputation afgebroken, met wie wij later gaarne zouden willen samenwerken. Temeer, daar het verschil eigenlijk loopt over eene quaestie, waarvan de groote menigte het fijne niet vat. Het gros der kiezers kan moeilijk beoordeelen of Tak’s ideaal valt binnen of buiten de lijn, die door de grond wet is getrokken. Wij, die van den be ginne af van meening waren, dat de ge stelde kenteekenen niet beantwoordden aan den eisch der grondwet, hoewel wij persoonlijk overigens niet opzien tegen zeer uitgebreid kiesrecht, hebben genoeg de ondervinding opgedaan, hoe weinig de meesten voelen voor dergelijke gemoeds bezwaren. Men laat zijn oordeel over de wet bepalen door eigen sympathiën of autipathiën en breekt zich met de rest het hoofd niet. Wij zouden dus wel ieder kiezer willen toeroepen. „Wees voorzichtig in uw oordeel over politieke geestverwan ten. Kies bij de stembus partij, dit is uw recht en uw plicht, maar verketter niet degenen die anders denken. Dat kan nooit bevorderlijk zijn aan de zaak, die ge voorstaat.” Wij lezen in de „de Standaard” van heden de volgende behartigenswaardige woorden.' „Vooral zij men (bij het be oordeelen van geestverwanten) op zijn hoede, om te beslissen naar aanleiding van één enkel punt van staatsbeleid, en bovenal met het oog op de electorale quaestie. Het is toch volstrekt niet on denkbaar, dat men bij zulk eene keuze ad hoe, voor een enkel maal mannen moet loslaten, met wie men daarna weer in uitnemende harmonie zal saamwerken. Zoo moet een leger, dat optrekt,* bij het overgaan van een smalle brug, of bij het doorwaden van een stroom, soms zijn orde opzettelijk verbreken maar straks als men saam aan den overkant is, wordt de marschorde oogenblikkelijk hersteld.” Wij waarin de heer W, L. Schram, van Haarlem, het onderwerp behandelde »De rechten van den werkman,* werd mede aan het bestupr machtiging verleend aan den minister Tak van Poortvliet een bewys van sympathie te zenden, in zake zjjne houding bij de behandeling van het kiesrecht-ontwerp. Ten einde daaraan te voldoen is onderstaand telegram hedenmorgen verzonden. Minister TAK VAN POORTVLIET, ’s-Gravenhage, De vergadering, belegd door de afdeeling Gouda, Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond op 18 Maart j.l., heeft my opgedra gen hulde te brengen voor het intrekken van het kiesrecht-ontwerp, en verwacht dat de kiezers zullen beseffen dat eene uitbreiding van het kiesrecht als door U is voorgesteld, een eisch der rechtvaardigheid is. B. HOLSDERVER, Voorzitter. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. hopen, dat ook bij de liberalen dergelijke verstandige taal ingang zal vinden. Men eerbiedige elkanders meening en onthoude kioh van alle bitsheidverschil van opinie sluit niet onderlinge waardeering uit. In ons district hebben wij het voordeel van eenigszins georiënteerd te zijn door de laatste verkiezing, waarbij reeds de strijd liep oyer de kieswet. De meerder heid heeft Zich toen uitgesproken vóór Tak’s ontwerp en het is waarschijnlijk, dat in den stand der partijen «iet veel Wijziging is gekomen. De vraag zal dunkt ons alleen zij n: wordt er een antirbvolu- tionair of een liberaal voorstander der zoogenoemde finale uitbreiding der kies bevoegdheid gekozen. Een persoonsquaestie dus. Welliohtwordenbeidefraetiën het daar omtrent spoedig eens, nu het alleen een Ka- niM betreft, speciaal samen te stellen voor de kieswet. Diegenen, die grondwettige bezwaren hebben, kunnen een protest- eandidatuur stellen, maar zij moeten zich 'niet met eene overwinning vleien. In dien zij van ons een raad willen aannemen, laten zij dan zorgen, dat de naam van hun candidaat inderdaad een vlag is, spe ciaal voor deze gelegenheidVan Houten, Van Tienhoven, VanderKaay, D« Meijier of iemand, wiens meening wereldkun dig isgeen Bastert of ander middenman, die zich tot eenige algemeenheden bepaalt. Onze gedragslijn is door de omstandigheden vanzelf voorgeschreven. Wordt er een candidaat gestold, die onze grondwettehjke bezwaren deelt, doch, overigens bereid is binnen de grenzen der grondwet mede te werken tot de ruimst mogelijke toelating van nieuwe kiezers, dan goven wij dien bij eerste stemming onzen steun. Mocht bij herstemming evenwel de keuze staan tusschen een antirevolutionair en een li beraal voorstander der kieswet-Tak, dan geven wij evenals vroeger beslist de voor keur aan den liberaal. vergeten. Ik wilde u komen verweken met mij naar Helgoland te «toornen, waar uwe dochter zich bevindt, mijnheer Gotthordt....” «Wat heeft die met u te maken?” «O, in crimineelon zin niets, mijn waarde,” lachte Helmuth. «Ik zou mij alleen graag met haar in betrekking stellen ter nasporing van een geheimzin nig persoon uw gezelschap zou my beter verdekt houden. Er mag nl. niets vermoed wordendan kon ik wel thuis blijven I” «Zoo I zoo I” bromde de bankier. «Op Helgoland is iets vreemds gepasseerd, dat ik heden te weten ben gekomen. U kent den jongen Harlung P” «Zeker, zeker, die maakt Vera het bofl” «Hy is van doodslag beschuldigd.” «Ónmogelijk I” Hy zou ia ’t holle van den nacht een Engelsch- man van een trap hebben gegooid dood I De jonge Reimann heeft het mij geschreven en uit naam van Hartungs mama om mijne spoedige over komst verzocht, daar de Engelsche kurgasten een vreeselijk leven over de zaak moeten maken en,den moordenaar willen lynchen.” «Mijn hemel I” riep de bankier ontsteld, «dat is vreeselijk I Die arme familie I Weet do vader het al?” «Ik weet bet niet. Vera Muller wordt er ook in betrokken. Gaat u mee?” «Zeker I Lieve deugd I dat ontbrak er nog aan, dat mijne dochter wegena dat vondelingzkind in opspraak komt I Ik heb haar genoeg gewaarschuwd; nu is het te laat, morgenochtend vertrekken we. Gy vaart mede, mijne heeren wendde de bankier zich tot zyn beide gasten, 'tls een plei- S F

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1