(LAZEN, ide geschilderde St. Janskerk te liedenis der St. rekeningen enz. nderlyk levens PRINSES VERA. Woensdag 21 Maart 1894. No. 6307. 32ste Jaargang. BINNENLAND. acht. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, /elter, lo. 42. Wffl, r de FEUILLETON. IIM. <eist. acht, IJN, md met h fl.90 \D, JHOENEN ortyeen, 2DEN, ische Artikelen, ERDAM. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Namens de Koningin is door de Koningin- Do man k Zoon» (Wordt mtvoW. naren ca- r vele van De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco fier post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Regentes aan de Maatschappij van weldadigheid 500 geschonken. uitgave chijnt in 100 ide JHE i.m iwiie nu iinr aen ka de Gebroeders 'rabeti). Cents. JRINKMAN. achtereenvolgens drie vrouwen getrouwd en twee daarvan verlaten. Zyn derde vrouw klaagde hem aan hy het gerecht. Manuell werd veroordeeld tot 7 jaren dwang arbeid. GOUDA, 20 Maart 1894. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol- land heeft bepaald, dat de eindexamens der Hoogere Burgerscholen in die Provincie voor dit jaar zullen worden gehouden in Schiedam. Tot leden dier Commissie zyn o. a. benoemd de heeren dr. F. W. Raabe en H. W. F. Bonte, leeraren aan de ryks hoogere burger school alhier. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ge delegeerden van Nederland bij het in den herfst van dit jaar te St. Petersburg te houden con gres van ooftkundigen, W. A. Viruly Ver. brugge te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-voorzitter der Ned. Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, voorzitter der vereeniging «Het Westland» en secretaris der Hollandsche Maatschappij van landbouw. Om naar Indië te gaan krygt Willem van Zuylen, zoo lezen wy in het Volksbelang, 40.000, vrije rei» (heen en terug) en 1000 voor uitzet. Bovendien houdt hy twee avonden in de week vry om nog voor eigen rekening op te treden. Daar een krukas der brug, naby de aan sluiting Moordrecht van de lijn Gouda— Rotterdam, in het ongereede is geraakt, gaan de treinen langzaam over de brug. deeling, dat hij nagenoeg steld is. »Er is nu maar alleen qnaestie van zwakte en van beenvliesontsteking in mijnrechter voet, doch die zullen my echter niet beletten, den 3en April e. k. weer voor het Amsterdamsch publiek in het Grand-Théatre op te treden, als Gottlieb Radecke in «Het hoefyzer», suc- ces-blyspel in 4 bedryven, dat alsdan voor mijn benefiet wordt opgevoerd.» Te Nieuw-York wil men ontdekt hebben, dat de befaamde deun: »Tarara-boemdiee« oorspronkelijk herkomstig is van een ter dood veroordeeld soldaat, die de wys den avond voor zyne terechtstelling componeerde en: Vaar wel aan het leven Ibetitelde. Alleen is de maat versneld. Zaterdagavond vond men te Zaandam een gezin, bestaande int man, vrouw en elf kinde ren, in eenen toestand, welke aan eene ernstige vergiftiging deed denken. Uit het onderzoek bleek, dat de man daags te voren aan den weg een zakje met kruiden gevonden en deze voor soepgroente aangezien had. Waarschynljjk zijn de kruiden, die aan de soep die kwaadaardige uitwerking gaven, dolle kervel geweest. Dc vergroote pupillen der slachtoffers wezen daar heen. Wat er van de soep nog over was, is ter onderzoek naar Haarlem gezonden. Dank zy de geneeskundige hulp was het gezin Zondag grootendeels hersteld. Alleen de vader en een zoon lagen met de koorts te bed. Dien dag was ook de officier uit Haarlem overgekomen. De directie van de christelyke normaalschool op den Klokkenberg te Nijmegen heeft 3 plaatsen opengesteld om kosteloos tot onder wijzer te worden opgeleid. Volgens den Haagschen correspondent van de »N. Gron. Ct.,« zou de vice-president van den Raad van State, Jhr. van Panhuys, H.M. tot Kamerontbinding hebben geadviseerd de beide Kamerpresidenten echter niet. Dezelfde berichtgever weet mee te deelen, dat een breuke tusschen de ministers Tak en van Tienhoven onvermydelyk gemaakt zou zyn »door zekere minstens ontydige diplomatieke* onderhandelingen, die de premier reeds tydens de Kamerdebatten had gevoerd over een even tueels reconstructie van het Kabinet.* Daarby wordt zeker gedoeld op de elders gedane mededeeling, dat Mr. van Tienhoven de portefueuille van Binnenlandsche Zaken reeds zou hebben aangeboden aan Mr. Pynacker Hordijk. De heer Bigot, wiens ziekte het »N. v. d. D.» van dien aard waande, dat hy de plan ken niet meer zou kunnen betreden, verraste de «Amst. Ct.» Zaterdag met de blijde ritede- f van zyne ziekte her- Men schryft nit Hengeloo Alhier is het 7-jarige dochtertje van zekeren H. O. Vrydag onder verdachte omstandigheden gestorven. Men vond het dien dag eerst *s middags 12 uur dood in het bed, waarin het *8 nachts met een broertje geslapen had, terwyl de wangen op sommige plaatsen ont- vleeacht waren en het been bloot lag. On- waarschijnlijk acht men het echter, dat het vleesch er door de ratten afgevreten is. De heeren Kohier en Maas, artsen, hebben Zondag middag in tegenwoordigheid van den officier van justitie, den rechter-commissaris en den griffier by de rechtbank te Almeloo, de lijk schouwing verricht. Het bewijs schynt daar door geleverd, dat bet kind niet tengevolge der ontvleescbingen overleden is. De stiefmoeder, die het kind dikwyls erg mishandeld moet hebben, heeft zich inmiddels naar Dmtschland verwyderd. Naar the World verhaalt, heeft Koningin Victoria onlangs geweigerd een halssnoer met oorringen en broche van Maria Stuart te koopen, omdat die Koningin niet tot hare gunstelingen behoorde. Tot het koopen van een fraai portret van Karel II voor de verzameling van konings- portretten in het paleis te Windsor, waar een afbeeldsel van dien koning ontbrak, was de oude dame slechts met veel moeite te overre den. »Ik geef myn toestemming*, schreef zjj, »maar slechts dralend, want ik houd niet van Karel II*. Tegen 1 Mei a. s. is door den Raad der gemeente Moordrecht eervol ontslag verleend als onderwyzer met hoofdakte aan de openbare lagere school, aan den heer Muchall, en in diens plaats benoemd de heer G. Engels te Noordwyk-binnen. Een Duitscher heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hy door landge- nooten in een bierhuis in de Paardenstraat was gelokt en tot kaartspelen is verleid. Men heeft hem daarby 320 Mark afhandig gemaakt, zjjnde het reisgeld, dat voor zyn overtocht naar Amerika was bestemd, 41) Erger echter tag het er met de andere zy’de van de historie uit, daar alle Engelsohen en deze waren zeer sterk op Helgoland vertegenwoordigd in een vormelyken opstand waren gekomen en de strengste straf voor den Duitschen «moordenaar” eischten. De zwaargewonde kon volgens de verklaring van den dokter nog niet in verhoor worden genomen de jeugdige gentlemen, die in de samenzwering tegen Vera betrokken waren, zorgden er echter met allen ijver voor, dat het voorval zooveel mogelijk verbreid en do beleediging der Engelschen door Edmond Hartung alom bekend werd, om aller sym pathie op den verslagene te vereenigen. Zooals gewoonlyk wendde zich ook in dit geval de algemeene antipathie tegen de onschuldige aan leiding van het drama. «Waarom,” vroeg de zwaarbeproefde mevrouw Hartung, «moest die exentrieke Natalie, die altijd vreemde kuren heeft gehad en niet zonder reden een oudejongejuffrouw is geworden, waarom, vraag ik, heeft zy die vondeling in ons midden ge bracht, haar ons als het ware opgedrongen Is dat niet een slag in het aangezicht, een beleediging? Staat die geëmancipeerde dame dan alles vrij?” Er waren er hier velen, die er smaak in vonden Te Liverpool stond dezer dagen zekere Manuell, een man van 25 jaren, terecht wegens bigamie, of eigenljjk wegens trigamie. Hy had U verzocht een nt met afbeel den, die gratis indien U nu of oopen. Of nog nen van Ameri- m, van E. F. huis straat over lam te bezoeken, eer lage pryzen, beien te koopen. Te Groningen hebben de 82-jarige Bernar dus Slettenaar en de 80-jarige Jenne Rykholt, die den tiendaagschen veldtocht medemaakten, hunne 55-jarige echtverbintenis gevierd. D- driekleur wapperde uit de woning, en van onderscheidene zyden ontvingen de nog krasse oudjes bewyzeu van belangstelling. Het is zeker niet algemeen bekend, dat de Chineezen zelfs aan hunne kanonnen offers brengen. Zulk eene offerplechtigheid had naar de »Ost Asiatische Lloyd* mededeelt onlangs plaats op last van den brigade-gene- raai en de hoofdofficieren der regimenten, die in Tschinkiang garnizoen houden. Voor de monding van elk kanon op den vestingwal werd een varkenskop, eene levende kip en een groote visch geplaatst; de officieren knielden neder en smeekten de geesten, die de richting der vuurmonden besturen, hen in den kryg te helpen, opdat de kogels steeds het doel zouden treffen, het kanon niet zou springen enz. Na deze plechtigheid werden kanonnen geladen en afgeschotende offerdieren werden door de lading weggeblazen en waren thans, naar de meening der Chineezen, op de tafel der geesten aangeland. Het bestuur van een ziekenfonds te Amster dam plaatgte onlangs eene advertentie, waarin een bediende voor kantoorwerk gevraagd werd op een salaris van f 700. Hierop kwamen niet minder dan zeshonderd vyf-en-tachtig sollicitatiën in. Sommige solli citanten zonden zelfs een telegram met betaald antwoord. Er worden pogingen in het werk gesteld, Om ook te Hilversum eene wielerbaan te krjjgen. haar plan. Met dc gewone gratie en lieftalligheid groetten de beide dames, die ditmaal bij hooge uitzondering zonder madame Bomer en mylord Archibald waren, het gezelschap wandelde in levendig gesprek verder, zonder van de gebaren harer landgenooten notitie te nemen, die den beleefden groet ignoreerden en zich verachtend afwendden, behalve Karel Reimann en Clara Hartung, die hierdoor den hoogsten toorn ha rer moeder gaande maakte, omdat zij den snooden aanslag tegen haren broeder hiermede in bescher ming nam. Karel Reimann had de beide dames, die reeds het strand genaderd waren en zich verheugden in den aanblik der onbegrensde zoo, spoedig ingehaald en naderde haar met hoffolijken groet. «Goeden morgen, mijnheer Reimann I” riep Na talie hem levendig toe. «Komt gij ons gezelschap houden en nieuws brengen? Wat is er toch eigenlijk gebeurd Hoe is de arme Harlung zoo op eenmaal tot een Rinaldini geworden «Helaas! do jongen had te veel champagne ge dronken en in dronkenschap de Engelsohen belee- digd, ziedaar de oorzaak van alles I Wat den val van de trappen betreft Morgan greep hem aan, toen Hartung rustig huiswaarts wilde keeren, alhoe wel de Engelschen het juist andersom uitleggen. Ik houd het eerste voor waar, dat ik uit den mond van den zwaar gewonde zelf vernam. Ik heb aan Helmuth geschreven.” «Dat is goed gedaan van u,” sprak Natalie le vendig; hHelmuth is in zulke zaken de rechte man.” «Ik mis mylord,” wendde de jonge man plotseling het gesprek; «is hy ontrouw geworden?” Een jongen ie Nieuwvliet. die een portefeuille met 150 aan bankpapier vond en aan den rechtmatigen eigenaar teruggaf, kreeg als belooning voor zyne eerlykheid10 centen. Bij Kon. besluit is, met ingang ran den 21 dezer, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. G. van Tienhoven, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en belangryke diensten door hem bewezen, en is het beheer van het Departement van Buitenlandsche Zaken tydelyk opgedragen aan den Minister van Marine, den heer Jansen. daarop pryzen Uitgevers en n met nummer i controleeren. e premieloten maren worden ar geven deze ling bewaard, certificaat met anden Notaris leponeerd zyn to Nijmegen. ardige en bo rn op dit zoo ;e openen om 25 cent we an tevens een m. an. By deze tn f 100.—, 25 cent per tbare premies waarde goed werk maken, e geven heeft erkrygbaar en -- «8t. Ct.» bevat de statuten van de Werkliedenvereeniging «Hulp in Nood», te Zevenhuizen (Zuid-Holland). aan deze kleine steeniging deel te nemen. «Maar, mama,” waagde Clara Hartung op te merken, «hoe kon Edmond zich ook zoo diep ver nederen, en waarom ging hy de Engelschen be- leedigen «Zwijg I” onderbrak haar de vertoornde moeder. «Het past u niet zoo te spreken I” Haar blik ontmoette den pas aangekomen Rei mann, dien zy verachtend aanzag; Reimann scheen in een toestand van groote opgewondenheid te ver- keeren. «Ik vind het ongehoord,” riep hy, dat ook Duit- schers een komplot helpen smeden tegen Duitsohers! Er kleeft geen vlek op de beide Hamburgsche dames I Ik had een hoogere opvatting gedacht van myne medeburgers! Al wie de onschuld en de vlekkelooze eer van haar wil krenken, vindt in mij den ridder, die den handschoen voor de beleedigde dames opneemtdan zal ik toonen wat ik geleerd heb in don veldtocht tegen Frankryk I Ikj strijd voor Hamburg» eer I” Reimann wilde zich verwijderen, daar niemand lust gevoelde te antwoorden maar plotseling riep hij uit«Ginds komen zy juist aan, myne heeren I Bekent nu kleur, als ik u verzoeken mag I” «Blyft, myne heeren I” riep mevrouw Hartung op gebiedenden toon, toen eenigen aanstalten maakten om zich bij de aankomst der dames ongemerkt weg te stelen. «Ik wil niet hopen, dat gy als bloodaards gaat loopen, waar het geldt voor uwe overtuiging op te komen I” De heeren keerden aarzelend en beschaamd terug en wierpen zulke onheilspellende blikken op mevrouw Hartung, dal zij bezorgd werd voor de gevolgen van Zaterdagavond werd te Vorden aan de Baaksche brug het lijk gevonden van eenen boerenknecht, die sinds vastenavond werd vermist. Er gleed een schaduw over Natalie’s voorhoofd. «Misschien heeft een droom hem medegedeeld, dat madame Bomer zware hoofdpye heeft.” Vera was intussohen onwillekeurig verder gewan deld en met een ouden bekenden badgast in gesprek geraakt. «Dacht ge,” vervolgde Natalie, «dat Archibald medeplichtige is?” «Zeker denk ik dat I In zyn hotel is het begon nen. Onder ons gezegd, ’t is daar een speelhol.’^ «Zoo I Dan heb ik mij niet in hem bedrogen I” «En ik niet. Hij koestert een plan....” Natalie zag hem verwonderd aan. «Gelooft u, mejuffrouw, dat de fiere mylord ma- dame Borner workelyk genegen is?’’ «Waarom niet?” «Weet u dan ook nog niet, wglk een komplot er tegen u en juffrouw Vera gesmeed is in mylord» hol «Dat klinkt ernstig I O, zeg mij alles wat gij weet I Ik had reeds verdachte teekenen bespeurd op onzen weg. De Engelschen beleedigdon ons; zelfs onze Duitsohers ignoreerden onzen groet.” «Ik zal u de volle waarheid zeggen men wil u beiden van Helgoland vordryven, Vera, en u om haar.” Natalie wierp een bezorgden blik op Vera, die argeloos voortwandelde en voortbabbelde. «Zij mag niets weten I” sprak zij ernstig. «Hoe ellendig van dien Hartung om zich dusdoende te wreken op een onschuldig meisje, dat zijne vrouw niet wenscht te worden.”

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1