ai LI s IS PRINSES VERA. IL BINNENLAND. rukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. anco Woensdag 4 April 1894. No. 6318. 1 FEUILLETON. I en Zn. n proef ichte ITO de grootst, ren,) Urn Btetn by Tokay je. VLIET, RKT 156. 33ste Jaargang. «happy H) welke met liefde steeds werd 8 DU ps gelegd te water gelaten het ijzeren Rijnschip .Raab kN k Zoon. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Van de scheepsbouwwerf van den heer A. VÏÏyk te Capelie a/d. IJsel is met goed gevolg xL-i o:: door bij: RS Jz. n echtheid is c steeds voor- am der Firma DIG: i. Pitch Pine Pine Balken n, Plaathout enz. enz. DDE MMER fER JAP. I by katoenen eveneens eve daar- jeveer de ichtingen roeringen i.oi in.he ninn \r. igeveer 850 firma Raab geleerd man, die voor allen steeds een vraag baak was en welke met liefde steeds werd verstrekt. Daarop nam de heer Ds. Carlier uit Span- kere het woord en dankte namens de familie voor de eer aan de overledene bewezen. Verschillende predikanten benevens het kerk bestuur der Herv. Gemeente en andere auto riteiten waren op de begraafplaats aanwezig, >ger wor- )/0 franco m in alle torgd. naliteiten ervullen. al Noord De lezing van den heer Valette te Ouder kerk a/d IJsel zal morgen ten zeven uur plaats hebben. ILIöl met jt, bevat- tgekome» toen van m, dames vraag aan Door eenige ingezetenen van Nieuwveen, bij Alphen a/d Rijn, is besloten een boter- en kaasfabriek op te richten. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Door de liberale kiesvereeniging Schoon hoven en Omstreken* is met byna algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer A. Knyff Hz., burgemeester van Rietveld en Barwoutswaarder. - De 2de luit. J. G. Haas, van het 5e reg. inf. te Utrecht; is te Woerden gedetacheerd, ter vervanging van {den 2e luit H. G. Post, van het 8e reg. inf., die naar zijn garnizoen te Utrecht is teruggekeerd. In eene gisterenavond gehouden vergadering van de Ambachtstand-vereeniging is tot be stuurslid gekozen de heer A. Dam. Karcher en Co. No. 11«, groot onj last, gebouwd voor rekening der i Karcher en Co. te Duisburg. Naar wij vernemen heeft de anti-revolutio- naire Kiesvereeniging alhier tot Candidaat voor de a. s. verkiezing gesteld den heer Dr. A. Kuyper. Inzending van Advei’tentiën tot 1 uur des midd. naar haro woorden luisterden. «Lieve hemel I” riep juffrouw Möller uit, «dat is voor onze Vera voorzeker een groot gelukmaar wat wij nu op onzen ouden dag zullen aanvangen, weet ik waarachtig biet, juffrouw Gotthardt 1 Wat zegt gij er van, man P” Hij schudde slechts het hoofd en deed alsof hem iets in de keel zat. «Gij zult immers niets verliezen,0 troostte Natalie hen, «Vera zal hier te Hamburg blijven wonen en haro goede pleegouders na als voor haar huwelijk beminnen en eeren.” «Ja, dat zegt u wel, maar als zij gravin is....” «Zij zal met een koopman trouwen. Felix Ro denburg is de beste man, dien ik voor haar zou kunnen bedenken. En graaf Olinsky, Vera’s vader is u buitengewoon dankbaar voor alles wat gij voor zijn dierbaar kind deedt; hij zal u hoogachten en ik ik zal uwe matelooze goedheid jegens de arme Vera nimmer vergoten. Laat mij nu uwe pleeg dochter voorbereiden op de komst van haren vader ik heb haar sedert het uitstapje naar Flensburg nog niet terug gezien.” Toon Vera alles wist, toen zij eindelijk het volle geluk van het wodervinden haars vaders1 in al zijn omvang begreep, vergat zij al het andere hier op de wereld, zelfs den beminden man. Slechts weinige oogenblikken nog, en zy stond voor de hooge edelo gestalte, welke zij eerst diep bewogen, maar mot schuchteren eerbied aanblikte. Dan strekte zij zwygend hem do armon tegemoet, o als hem uitnoodigend om zyn kind aan het vaderhart derhoud met Vera’s pleegouders, die stil en verschrikt te drukken. Hyden, ge- i dag en in Ljjf htingen en t te Gouda NK, rel R. 201. IGD. De commies der posterijen J. Woltersom wordt 1 Mei verplaatst van het postkantoor te Middelburg naar hier. Gisteravond hield de Kiesvereeniging Bur gerplicht* in de zaal >Kunstmin< eene ver gadering. Nadat de Voorzitter, de heer Julius de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Vijf nieuwe leden hadden zich aangemeld en zes hadden voor hun lidmaatschap bedankt. De Voorzitter herinnerde er aan, dat Bur gerplicht deel uitmaakt van de Centrale Kies vereeniging in dit district en dat art. 8, voor schrift om zoo spoedig mogelyk uit de gros lijst een difinitief candidaat te verkiezen. De heeren E. S. Cats en Hulleman werden ver zocht het stembureau te for meeren. De uitslag dier stemming was, dat de heer Valette 77 en de heer Graaf van Bylandt 7 stemmen op zich vereenigden. De Voorzitter deelde verder mede, dat heden de besturen der verschillende Kiesverenigin gen zouden samenkomen en uitgemaakt zou worden wie de candidaat der Centr. Kiesver eeniging zou zijn. Tevens deelde de Voorzitter mede en die kennisgeving werd met applaus begroet, dat de heer Goeman Borgesius, aan den vooravond der verkiezing in deze zaal voor de kiezers zou optreden. Op de werf >Nyverheid* te Krimpen a/d. IJsel van de heeren Van der Giessen en Zo nen heeft de werkman Jan Bruinstroop het ongeluk gehad van de kielplank te vallen. Hy ibrak een arm en bekwam een schedel breuk. Daar hebben de boeren gelijk in De maatregel, dat paarden ter keuring moe ten worden aangegeven, voor welke keuring bepaalde plaatsen zijn aangewezen, ontmoet bjj de boeren een bezwaar, en wel in de tollen, die zy te passeeren hebben en tolgeld betalen moeten. Zg achten het al erg genoeg, dat zg de paarden ter keuring moeten bren gen, maar nu die moeite hun ook nog geld kost, achten zg dit een nieuwe belasting. Zet je neer, boste man, als ge je dochter een pak hebt gegeven en de vrienden een hand, dan kunnen we je gauw uit den droom helpen. Helmuth vertelde daarop kort on goed dat, dank de ijverige zorgen »an Natalie de vriend in zooverre hersteld was, dat hij Helgoland had kunnen verlaten. Helmuth had zyn tijd goed besteed, hij had gereisd en onderzocht en nu de Amerikaan beter was, had deze hem getrouw geholpen. Hij stelde daarop den Amerikaan voor, niet moer als Katóra, maar als graaf Olinsky. «Dat ge iets meer waart dan een gewone ban neling, dat begreep ik terstond zei Helmuth en het verMrgt my tevens, dat die bedrieger zijn gerechte straf heeft opgeloopen op die klip. Ik hoop dat het leven voor u nog eens weer wat zonniger mag worden.” «Daarvoor, lieve papa, zyn we juist hier,” viel zyn dochter hierop in. «Ik heb als ziekenverpleeg ster myn best gedaan, het lichaam is gered, maar de ziel is nog krank. Nu wil onze vriend met alle geweld hebben, dat ik genezing zal voltooien en eerlyk gezegd, ik hetfKihvren naar.” Daarvoor is noodig, Jb/ rF^n echtgenoote wordt en nuvragen we je lieve, beste pa om uw toestemming. «Heer, mijne goedheid I” riep de bankier uit «men komt by al die overrompeling haast niet tot Naar wy vernemen zal de beer T. G. G. Valette, waarschynlyk Vrijdagavond ten 7juur in het lokaal van den heer J. M. de Ruiter te Waddinxveen eene lezing houden. adem I Ik ken de omstandigheden veel te weinig en word door de geschiedenis met onzen Felix tot voorzichtigheid gemaand nu, nu, stil mijn doch tertje I het eenige dat mij goed bevalt is de oprechtheid van den balling, welke ik met dezelfde openhartigheid beantwoorden wilik kan myne doch ter alleen eenen vrijen man tot vrouw geven. Zoo- dra gy mij dus het bewijs uwer vryheid toont, mijnheer de graaf, zal ik uw geluk niet langer in den weg staan.” «Die voorwaarde vereert u als vader, mynheer Gotthardt,” sprak Olinsky. «Reeds was ik beslo ten, niet eerder haar lot aan het mijne te verbinden, voor ik haar als vry man een veilige toekomst kon bieden. Mijn eerste weg zal naar St. Petersburg zijn.” «Ja, papariep Natalie in vervoering uit, «zie ons niet zoo ongeloovig en verbaasd aan, ik ge voelde mij niet voor niets bij den eersten aanblik tot Vera aangetrokken,” voer zij met verheffing van stem triomfeerend voort; «ik heb niet voor niets haren geest en haar hart geleid, want weet, zij is eene gravendochter, hare grootmoeder was van vorstelijk bloed,-hier staat Vera’s vader I” «Groote God I” riep de bankier verstomd uit. «Ja, ja,” lachte Felix, «en ik, ik word de schoonzoon van uw dochtertje, en gy, gy wordt myn grootvader I” «Wel, wel, well die wonderbare zaken moeten my eons duidelijker verklaard worden onder een glas wyn I Laten we drinken op op...” «Op ons aller geluk, papa I” Bij de oudjes Möller zat Natalie in ernstig on- Naar wij vernemen heeft de heer Mr. C. E. J. graaf van Bylandt de hem door een comitté van kiezers in dit district aangeboden candidatuur aanvaard. Omtrent zijne richting deelt men ons het volgende mede. Hy heeft verklaard voorstander te zyn van eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht, waardoor het ook voor de groote meerderheid der werklieden verkrijgbaar zouden worden, maar tevens overtuigd te zyn, dat de Grondwet eene uitbreiding, zooals door de Regeering werd voorgesteld, verbiedt. Hy vindt geen vryheid met de Regeering te erkennen, dat het gedurende de laatstverloopen driemaanden gehuisvest zyn in een zelfde woning, hoe ellendig die woning ook moge geweest zyn, in verband met de overige bepalingen van art. 4, zooals zy luidden, op goede gronden kan D. O. 42 jaar, koopman te Gouda, iemand die graag een glaasje onvervalsohten Schie dammer mag, zat Zaterdag voor de Rotter- damsche Rechtbank op de bank der beschul digden. Hij was in December door het kan tongerecht II aldaar veroordeeld tot 3 heoh- teuissen van 8 dagen en 3 maanden plaatsing in een werkinrichting, ter zake van openbare dronkenschap bij 6e herhaling. Van dat von nis kwam hij bij de rechtbank in appèl, bij kris en kras bewerende, dat hy maar eenmaal dronken was geweest en dat hy voor de rest toevallen had gehad. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, heeft dus naar bekl. meent een abuis begaan door te spreken van 6e herhaling. Het O. M. vor derde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De trouwlustigen verkeeren in Stolwyk be paald in de meening, dat het trouwen by de aanneming der nieuwe kieswet verboden zal worden. Ten minste, nu reeds heeft Stolwyk’s burgemeester dit jaar al meer paren gloeiend aaneengesmeed* dan in het geheele jaar 1893. (R. N.) P. O. te Zevenhuizen kwam gistermorgen tot de vreeselyke ontdekking, dat zijn echt- genoole levenloos aan zyn zyde lag. Daar in de vergadering alhier van de cen trale kiesvereeniging Burgerplicht* te Bode graven, de definitieve candidaatstelling voor de aanst. verkiezing werd uitgesteld, heeft de afdeeling Bodegraven 1.1. Zaterdag eene bijeen komst gehouden, waarin de heeren R. L. Martens, burgemeester der gemeente Bodegra ven, met 29 stemmen, en de heer Gleichman met één stem tot voorloopige candidaten wer den gesteld. worden aangemerkt als een bewys, dat de be woner voorziet in eigen onderhond en in dat van zyn eigen huisgezin, en bygevolg moet geacht worden een kenteeken te bezitten van geschiktheid en van maatschappelyken wel stand. GOUDA, 3 April 1894. In de Centrale Liberale Kiesvereeniging hedenmorgen is tot définitief Candidaat gesteld de heer T. G. G. Valette, met 15 van de 18 stemmen. Gouda brengt 8, Krimpen a/d Lek 4, Bos koop 3 en Waddingsveen 3 stemmen uit. Tot penningmeester der Ned. Hervormde Kerk is benoemd de heer 8. F. Teeling (ter vervanging van den heer D. Ruyter, die zyn ontslag genomen heeft). Door de liberale kiesvereeniging Stolwyk* te Stolwyk, is in hare vergadering van Zater- dag-avond met byna algemeene stemmen tot candidaat voor do Tweede Kamer in het kies district Bodegraven, gekozen de heer A. Knyff Hz., lid der Pr. St. van Znid-Holland. Algemeen wenschte men eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht, doch tevens verlangde men art. 80 der Grondwet niet uit- --’-“1 in den geest van den minister Tak. Een onafzienbare menigte was heden op het Kerkhof bijeengekomen om de laatste eer te bewyzen aan het dierbaar overschot van Dr. M. A. G. Vorstman. Herren ouderlingen en diakenen der herv. gemeente vergezelden de stoet van af het sterfhuis. Toen de kist in de groeve gedaald was, nam Ds. H. C. N. van Ameron het woord en herdacht Dr. Vorst man in gevoel volle woorden, en vooral deed hy uitkomen wat de overledene, die 32 jaar als predikant alhier was geweest, voor de Herv. Kerk had gedaan. Daarop nam de heer L. Binnendijk het woord en dankte den overledene voor al het goede dat hij steeds van den overledene had genoten. De heer Ds. Schim van der Loeff herdacht eveneens den overledene als een werkzaam en Prof. C. B. Spruijt, van Amsterdam, zal a. Si Zaterdagavond alhier eene voordracht houden over den politieleen toestand, waarby gelegen heid zal gegeven worden tot debat. Het zal niet noodig zyn onze stadgenooten op te wekken tot bywoning van die bijeen komst, waar een bekend spreker het vraagstuk van den dag zal behandelen van een ander standpunt dan de voorstanders der kieswet-Tak innemen. Hethoor en wederhooris hier zeker van toepassing. «O, mijne Vera, evenbeeld mynor arme Hed wig I Ach, dat gij gelukkiger moogt worden dan zy, gelukkig aan de zijde van een geliefden man I Spreek, mijn kind I mag ik dezen man voor u kiezen P” Vera kleurde en verbleekte. «Nauwelijks gevonden en reeds weer tot last..,P” De vader nam lachend den arm zijner dochter en geleidde haar naar de groote zaal, waar zoovelen beider komst verbeiddenHeinrich en juffrouw Möller, de bankier Gotthardt en zyno dochter Na talie, Felix Rodenburg... «Felix I” sprak graaf Olinsky, «ik verzoek u, aan myne lieve Vera te verklaren waarom ik haar, nau welijks gevonden, reeds weer wil weg geven... Gij staat verlegen en zwygt, myn vriend PVera dierbaar kind, is bij niet de ware Jozef?” Het meisje bleef stom en zag verlegen in het rond, terwijl haar gelaat de hoogst mogolijko kleur aannam, tot zij eindelyk het smeekend oog op Natalie bleef vestigen. Deze trad naar voren, omarmde haar teeder als eene moeder en fluisterde«Gij bemint Felix tochP” «Hij is immers met u verloofd P” stotterde «O, gy booze meid I” lachte Natalie vroolyk «gij kleine huichelares, die den verrader, trots zijn verraad, toch bemint I Tot straf zult gij zijne vrouw en wil ik uwe moeder worden I” Vera hief een kreet van verrassing aan, zag tot haren vader op, dan naar Natalie heen en stamelde «Mag ik dat hopen, gy en mijn vader P” «Ja, kind I Zoo God wil, zullen wij allen geluk kig worden 1” (Slot volgt.)

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1