GESCHEIDEN EN WEB. appy, AAN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 32ste Jaargang. Vrijdag 6 April 1894. No. 6320. BINNENLAND. HIJ OCK. ien 7 looo. I FEUILLETON. ouda. ahnstein maakt et LA- volgens steleins AGER mwerij tag. candidaten te m, len, lijk dood was. rden AGEN- )T enKaaa •»kïU4M la maat* £ms uitgezonderd 5 ligt voor de ide Rekening, ade is. terkozen is. De teenscbiltyd te Berg-Ambacht zal wel haast aanbreken. De hoeveelheid te water staande teen is ditmaal zeer groot meerderheid stellen. maar spoedig doende aan de e Deelhebbers loor de by art. kenrd en vast te saldo's van ,006,153.161/,, 93, «onder 9,89^. December 1.1. wyl het fonds wegens 2762 eene som van Maatseh.ppg fERDUCK. JSINGA. VATIÜ8. i> FF J«. DREtE. vlijden 26 Te Almkerk is eene vrouw van den zolder gevallen, met het gevolg dat zy met hoofd op den grond terechtkwam en byna onmidde- Tq er op, dat GOUDSCHE COIIRANT Op 1 April j. 1. waren op het ryksopvoe- dingsgesticht de Kruisberg nabij Deatichem 236 mannelyke veroordeelen gehuisvest. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de Zaterdagavond te Schoonhoven ge houden vergadering der Liberale Kiesvereni ging deed het bestuur mededeeling van een ingekomen schryven van den heer A. Knyff Hz., waarin ZEd. verklaart, zich met den geest en de strekking van het ontwerp-kieswet te kunnen vereenigen. Daarna overgaande tot stemming werd de heer A. Knyff Hz. met nagenoeg algemeene stemmen van wege de Liberale Kiesvereniging aldaar candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Maar helaas I Het jonge vrouwtje had geen be- grjp van de grootte der opoffering, die zij van hem vergde, want het water was zyn element en hij had het lief gehad van zijne vroegste jeugd af aan, toen hij zijns vaders beroep koos en zijne loopbaan voor den mast begon, en zich opwerkte tot kapitein; en het nu op te geven, terwille oener vrouw, hoe lief hij haar ook mocht hebben, was eene zaak, die wel diende rijpelijk overwogen te worden. Maar kapi tein Jack was voortvarend en, beloften zijn ge- makkelyk te geven, en Lizzy was zoo gelukkig dat het jammer was haar te bedroeven. Drie jaren lang werkte de kapitein dan hier, dan daar, zyu bust doende in het onderhoud te voorzien van zyne vrouw en dochtertje, dat in het eerste jaar van hun huwelijk eene plaats aan hun haard kwam vragen, maar ondanks al zijne inspanning, slaagde hij slecht. Hij had lust en ijver genoeg, maar zijn leven was vol tegenspoed en teleurstellingenop de golven was by thuis, aan land lukte hem niets. Hy wist dat hij een ervaren zeeman was en als hy het wenschte, dadelijk het bevel over een schip kon krijgen, maar zoodra hij „dat onderwerp togen Lizzy aanroerde, begon zij bitter te weenon en zich over gebrek aan liefde te beklagen. Jack had een gevoelig hart en een afschuw van vrouwentranen, dus troostte hij haar en liefkoosde baar en werd stil en gemelijk. Somtijds kon hij uren achtereen de kamer op en neder loopen, als een gevangen leeuw, die tracht zijn kerker te verbrekenop an dere tgden sloot hij zich op een kelderkamertje op, waar hij zich onledig hield met het poetsen en wrjjven en roestvrij houden van zeevaartkundige in strumenten. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De liberale kiesvereeniging te Kapelle aan _den IJsel (bfdkdr. Rotterdam) heeft met groote 'Op een morgen werd hij verrast doorzyne vrouw, toen hij bezig was een barometer en een kompas te bekijken en ze met een diepen zacht weder weg legde. „O, Jasper!” riep zij uit, «ik zie het wel, gij zijt ongelukkig, gij verlangt weder naar zee te gaan.” «Nu, en wat zou dat P Ik mag toch wel ergens naar verlangen 1” was zyn antwoord. «Gy zegt dat ik met uwe toestemming nooit zal gaan.” «Hoe kan ik nu toestemmen in iets dat mij dood ongelukkig zal maken. Ik zou sterven als gij mij verliet.” «Nu liefste, droog uwe tranen, bewaar die liever voor later. Ik ben nog niet weg. Ik heb myne oude instrumenten lief, en schop er vermaak in ze nu en dan eens in handen te nemen, inaar ik zal ze voorgoed opbergen en er niet meer aan denken, als het u zooveel verdriet veroorzaakt.” Maar, niettegenstaande zijne geruststellende woor den, overviel Lizzy een onbestemde angst, als zy zag hoe rusteloos en bezorgd bij werd. lederen dag besteedde hij uren aan hot in orde brengen van zijn huisje voor den winter en hij zorgde voor brandstof en levensmiddelen. Daarna sloot hy zich in zyne kamer op en schreef lange brieven, in antwoord op andere, welke hij ontvangen had, en nog dagelijks ontving en wier inhoud Lizzy niet bij machte was te weten te komen. Op een somberen Novembermorgen, opende zij de oogen, en zag zij de sneeuw in groote vlokken tegen de ruiten vliegen en Jack reeds op en geheel ge kleed om uit te gaan. «Wat scheelt er aan?” vraagde zij angstig; dade lijk klaar wakker. «Waar gaat ge heen. Door de R.-K. centrale kiesvereeniging in het district Bodegraven is tot definitief can didaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. Duynstee te ’s-Gravenhage, met 17 stemmen, tegen den heer A. J. F. Hofman te Woerden, die 16 stemmen had. Naar de Asser Ct.< verneemt, heeft het onderzoek der deskundigen van het lijkje van het pasgeboren kind, door de ongehuwde moe der te Roden in het privaat verstopt en om het leven gebracht, aangetoond, dat het kind heeft geleefd. Vrydag jl. had in de zaal van het Heeren- Logement te Schoonhoven voor geïntroduceer- den eene tooneeluitvoering plaats der onder- offieiers-vereeniging Onderling Genoegen Niet minder verdienstelijk dan de vorige maal werd ook thans het programma uitgevoerd. Vrydag j.I. vierde de rederijkerskamer te Ammerstol met genoodigden het feest van haar tienjarig bestaan. De zaal was voor die ge legenheid keurig versierd en er heerschte eene recht feestelijke stemming. Zaterdag gaf'zy een volksvoorstelling, waarbij de werkende leden zich uitmuntend van hymne taak kweten1. In verband, naar men zegt, met den ge- pleegden moord op de drie vrouwen te Marol- leput, is in hechtenis genomen en heden gevankelyk naar Middelburg gevoerd, eene vrouwelyke dienstbode van den landbouwer De Milliano, by wien ook de verdachte Dam pier in dienst was. «Ik moot vandaag voor zaken ergens zijn en hoopte weg te kunnen sluipen zonder u te wekken, maar myn vrouwtje heeft scherpe ooren," antwoordde hy, haar naderende om afscheid te nemen. Lizzy sloeg de armen om zyn hals en trok zijn hoofd naast haar op het kussen. «Wat zy’n dat voor zaken, Jack en waar gaat gij naar toe «Naar Binholme,” gaf hij los weg ten antwoord, de naastbijgelegene stad, tien mijlen verwyderd, noemende. «Maar waarom neemt gij dan uw reistasch mede, denkt gij een nacht weg te blyven.” «Het is mogelijk dat ik er blijven moet, houd moed, kind. Geloof mij, ik zal zoo i“ ik kan terug komen. Dag lieveling;” fluisterde hy on maakte zich uit hare armen los en boog zich over het kind. «Jack, Jack I gij schreit I” riep Lizzy en sprong uit bed en riep hem na, terwijl hij haastig de deur uitging; maar de wind verdoofde hare stem en er bleef haar niets over dan hem dpor het venster na te staren, totdat de dichter vallende sneeuw hem aan haar oog onttrok. De korte Novemberdag duurde haar lang; zij speelde met de kinderen en hoopte en wachtte op kapitein Jack’s terugkeer. Hij zou toch voor den avond wel thuis zyn? Maar de schemering viel, het werd duister, de avond brak aan en de nacht daalde neder en vond haar nog alleen. Drie dagen gingen er zoo voorby en toen werden er vreemde verhalen gefluisterd, die eindelijk Lizzy’s oor bereikten. 1 (flot volgt.) In het laatst der vorige week deed zich aan de Westzyde te Rijsoord een nieuw geval van pokken voor. De lyder is gisteren aan de ziekte bezweken. Tot dusver werden geconsta teerd 4 gevallen, waarvan 2 met doodelyken afloop. Gisteravond gaf Haastrecht’s Mannenkoor, onder leiding van den heer P. J. Muntendam uit Oüdewater, in het gebouw van den Ned. Prot. Bond een uitvoering, die zeer goed ge slaagd mag heeten, Het vocale gedeelte kwam uitstekend tot zyn recht en de familie Mun tendam zorgde voor het instrumentale gedeelte op een wjjze, die ieders goedkeuring wegdroeg. Haastrecht’s Mannenkoor geeft blyken van ernstige studie, waarvan aan den directeur zeker niet de minste lof toekomt. Maandagavond vergaderde de Liberale Kies- vereeuiging Burgerplicht* voor Krimpen a/d. Lek en omstreken, De voorzitter (de heer P. v. d. Hoog) deelt mede, dat eene tweede vergadering noodig is om volg, het regl. der C. V. tot eene defini tieve keuze te komen. In Gouda, Boskoop en Krimpen a/d Lek is voorloopig tot candidaat gesteld de heer Th. G. G. Valette en te Wad- dingsveen de heer C. J. Graaf Van Bylandt, zoodat het bestuur dus eene nieuwe vergade ring moest uitschryven. De heer De Jong van Lekkerkerk vraagt aan den voorzitter of hem iets bekend is van de wyze, waarop in Waddingsveen de heer Bylandt candidaat is gesteld. De voorzitter deelt mede, dat te Waddings* veen op de vergadering slechts 8 leden tegen woordig waren en dat de heer Bylandt daar met 6 stemmen tot voorloopig candidaat gesteld was. De heer De Jong meent, dat er dan weinig gewicht aan deze candidaatstelling moet gehecht worden. De voorzitter beveelt op nieuw met warmte de candidatuur van den heer Valette aan. Tot stemming overgaande wordt de heer Valette met algemeene stemmen op éen na tot definitief candidaat gekozen. De heer M. Boogaerdt Bz. wyst Het eerste nommer, >’t Lied van Moedert, tooneelspel in drie bedryven en een voorspel, gaf blyk van grondige studie en ontlokte aan menigeen door het gevoel vol spel een traan. Het bedrogen Dfietal«, blyspel met zang in één bedryf, na de pauze ten tooneele gevoerd, wist de aanwezigen weêr in eene vroolyke stemming te brengen. Nadat de heer Mr. A. D. H. Kolft, burgemeester, in schoone bewoordingen dank had gebracht voor den genotvollen avond, die op alle aanwezigen zeker wel een aangenamen indruk zal hebben achtergelaten, werd ook deze uitvoering weder met een zeer geanimeerd bal besloten. 1) Toen Elizabeth Simms met kapitein Jasper Collins trouwde, zeido iedereen en iedereen meent zich bij zulke gelegenheden een oordeel te mogen aan matigen dat zij zich wegwierp. Kapitein Collins was een vroolyk, gelukkig, goedhartig mensch, die geen enkele vyand had, maar hy wae zeeman en had terwille van Lizzy afstand gedaan van het zee mansleven; maar ieder weet dat een zeeman aan wal een doeniet wordt en kapitein Jack (zooals hij gewoonlijk genoemd werd) zou geen uitzondering op den regel zyn. Hij zou bepaalt een stakkert worden, niet in staat om in het onderhoud van een huisgezin te voorzien, en ofschoon tij elkander ernstig liefhadden, van liefde alleen konden zij niet leven, en Lizzy was dus zeker veroordeeld tot een leven vol ontberingen. Zy zou beter gedaan hebben, meende «iedereen”, nu zy er tooh opstond hem te trouwen, met hem zyne roeping te laten volgenmaar Lizzy had zoo beslist «neen” gezegd en er bij gevoegd dat hy, met hare toestemming nooit, nooit weer aan boord zou gaan, dat kapitein Jaok, verliefder dan ooit, gelachen en haar in zyne sterke armen gesloten had, haar vrees weggescherst en beloofd had alle gedachten aan het zeeleven op te geven, om harentwil. GOUDA, 5 April 1894. >Wielernieuws« van gisteren meldt 't vol gende De besprekingen, welke te Hilversum* ge houden zyn tot oprichting eener wielerbaan, hebben geen resultaten opgeleverd, zoodat 't plan is afgesprongen. Mei 'toog op de plannen, die hier ter stede bestaan, achten wy bovenstaande berichtje meidenswaard. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommers VU F CENTEN. Dr. Kuyper heeft bedankt voor de candida tuur in Leeuwarden en Amsterdam, en aan genomen de candidaturen voor Gouda, Bergum en Sliedrecht. Uit Tolen wordt gemeld In den laateten tyd kwam het meermalen voor, dat gegoede personen in deze gemeente een soort bedelbrieven ontvingen, waarin de anonieme schryver verschillende bedreigingen deed, wanneer een genoemde som geld niet op eene aangewezen plaats werd gelegd. Door de wed. v. G. was ook zoo’n brief ontvangen; zy gaf echter terstond kennis van het geval aan de politie. Een brief werd op de aangewezen plaats gelegd, ter wyl de politie zich in de nabyheid dier plaats verdekt opstelde. Werke- lijk liep de schuldige (of een onschuldige} in den val, en wel een ond-kweekeling der ryks- normaalschool aldaar, die eehter voorgaf, vol strekt van het geheele geval niets te weten en slechts als daar toevallig voorbijkomende, uit pure nieuwsgierigheid het stuk papier te heb ben opgeraapt. Het onlangs te Leeuwarden door een milicien in een schoenznkje gevonden bankbiljet van 100 is gemerkt D. J. 1838 en is gedateerd 29 December 1888. besloten geen nu de volg, het regl. der C. V. morgen in Gouda uit de processen-verbaal van de ge houden stemmingen te Gouda, Boskoop, Wad dingsveen en Krimpen a/d Lek blyken zal, wie de definitieve candidaat der C. V. zal zyn. Hij spreekt de mogelijkheid uit, dat uit'die stemming blyken kan, dat de heer Van Bylandt gekozen is. De vorige maal kwamen te Gouda slechts een 50-tal leden ter vergadering, maar Burgerplichtvan Gouda telt circa 300 leden, het is dan ook niet zeker wat Gouda heden avond doen zal. Wat moeten wy doen in geval de heer Van Bylandt mocht gesteld zijn Wij kunnen onmogelyk mede gaan. Hij acht de tegencandidatuur van den heer v. Bylandt, door een deel der liberalen gesteld, eene zeer ernstige. Hij meent dat de houding van de Nieuwe Rotterdamsche Courant ook in het district Gouda ernstig afbreuk zal doen aan de candidatuur van een voorstander van het voorstel-Tak. Hij kan zich niet begrypen,hoe de N. R. C. zich op dat standpunt kan plaatsen. •Hy stelt daarom voor, dat, ingeval het mocht blyken, dat de heer Van Bylandt de candidaat der C. V. is, de vereeniging Burgerplicht* te Krimpen a/d Lek zich afscheide van de C. V. en de candidatuur van den heer Valette blyve handhaven. De heer De Bruine kan zich met dit voor stel vereenigen en verzoekt den verslaggever het gesprokene door den heer Boogaerdt ten opzichte van de N. R. C. vooral in zün verslag op te nemen. Hij zelf heeft één stuk ingezonden in de Amsterdammer*, waarin hij o. a. ook vraagt, aan wien men zich bij het lezen der N. R. C. te houden heeft, aan Zaayer I of aan Zaayer II. De heer Hage kan wel met het voorstel medegaan om desnoods zich af te scheiden, maar wil de beslissing omtrent dit punt liever genomen zien in eene volgende vergadering, opdat alle leden met dit voorstel in kennis gesteld kunnen worden. Het bestuur meent aan dit laatste niet te kunnen voldoen met het oog op het spoed- eischende der zaak. Het voorstel van den heer Boogaerdt wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met een opwekkend woord aan de leden om het byune te doen ten einde de candidatnur van den heer Valette, die in alle opzichten een waardig vertegenwoordiger is, te doen zegevieren, sluit de voorzitter de vergadering, er nogmaals op wyzende, dat uitbreiding van kiesrecht een eisch des tyds is en tevens een stroom, die niet te keeren is. (Schoonh. Ct.) S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1