Is. Iffi, larlrt 136 'ICB®, KS .oor GK- fflKMIfiESCnK. ll BINNENLAND. 'aal» r-BUr, IOL, I). 3. JIES JTCAS nes en Kin- Sanelle- en pryzea in de ’ertrtkktn. weg D 61. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. «ntés ’ijzen FEVILLETO V. 133. ló. TO. heid, INIG Dinsdag 17 April 1894. 32ste Jaargang. r van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de vrije- ubbele Buurt. IERS. lend riks. kman h Zoom. {Slot volgt.') iet afgeleverd. i. -’;i i van reparatie. rtog. iburg. IHynekamp. r. De heer C. J. van de Putte alhier is aan gesteld als onderwijzer aan de chr. school te Waddingsveen. ^GAAR. ouda De Centrale Anti-Rer. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Gouda heeft tot candidaat geproclameerd de heer T. G. G. Valette. Den 12n dezer zjjn te Rotterdam weder 10 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. 29 April te Leeuwarden te o213 van den achtuur- voorbereiding van het 1 ADVERTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels tl 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters borden berekend naar plaatsruimte. H», katarrh »t eiu, en BB Dr. Freytag, >r. Bischoff te en Professor BochumDr. is oordeel van id te Grabow verslyming tenr tegen de 1,— en fl. 2,*- GOUDA, 16 April 1894. Ten Raadhuize der Gemeente werden gisteren gevaccineerd of gerevaccineerd 763 personen en heden 366 personen. De welbekende gedachtenlezer en hypnotiseur Siegfried Wallner, die reeds in enkele groote plaatsen van ons land verrassende proeven van zijn talent gaf, zal e. k. Dinsdagavond in bet hotel Konings te Oudewater eene soirée geven. by de schuur, die door eene afzonderlijke deur da delijk met de buitenlucht in verbinding stond. De bewoners verzorgden hem uitstekend, zoodat hij op de aangenaamste wijze den tijd kon door brengen. Of hem dit gelukken zou, daaraan twyfelde hij zelf, want,nauw had hij zijn kamer betreden, of dat bonzend, beklemmend gevoel maakte zioh weder van hem meester en liet hem niet los. Of hij de kamer al op en neer stapte, of hij door een glas wijn al trachtte zijn kalmte terug te kra gen, of hij al tuurde in een korsversch opengesne- deu galant Fransch romannetje, niets hielp. Maar wat was het dan toch Hij anders zoo kalm, zoo bedaard, zoo juist geschikt voor de moei lijke militaire betrekking, gevoelde zich obrustig benauwd I Werd daar niet getikt op de kamerdeur Ver beelding, immers alles bleef buiten stil en het klop pen werd niet herhaald. Toch zag hij buiten de deur, maar geen levend wezen in de duisternis te bespeuren. Luisterend zette hij zich in den ge- makkelijken stoel en bleef stil naar de deur staren. Hoe lang bij gestaard en geluisterd had, wist hij niet, doch daar werd weder op de deur geklopt, doch nu ging zij tegelijk open. God in den hemel, wie zag hij daar? Was het niet zijn zuster Thecla Stil nadert zij hem en knielt voor hem neer en spreekt hem toe «Feodor, waarom zijt gij hier? Is het waar, dat gij straks met uwe mannen naar Irma zult trekken. O, doe het niet, ge weet niet wat een ontzettend verdriet ge mij daardoor zoudt aandoenge zoudt awe zuster nooit terugzien. De heer mr. H. A. van de Velde, oud- afgevaardigde voor Delft, die in Delft en in Loosdninen in herstemming komt, zal de volgende week te Zegwaart, Voorburg, Bent huizen en Maassluis als spreker in openbare vergaderingen optreden. (iOHLSCIlE (MBAM Feodor, niemand zal weten, dat ge niet gegaan zijt. Gaat pas morgen met het aanbreken van den dag, terwille uwer arme ongelukkige zuster. En hij voelde een kus op zijn hand drukken. Thecla, riep hij nu, Thecla wat wilt ge van me? Maar nauweljjks had hij die woorden gesproken of hij zag geen knielende vrouw meer voor zich. Eens klaps vloog hij op en liep naar buiten om schuur en stal, maar geen spoor van eenig wezen te her kennen. Hij keerde naar zijne kamer terug, zag op het horloge, en bemerkte dat het pas 12 uur was. Nog twee uur mompelde hij, hoe zal ik die 2 uur omkrijgen. Wat een ellendigen droom heb ik daar gehad; kom ik zal nog eene frissche sigaar en een glas wijn nemen, misschien gaat dö tijd dan vlugger om. En werkelijk gelukte het heus, zich tot half twee bezig te houden, waarop hij zioh ge heel kleedde en naar buiten trad. Nauwelijks was de deur geópend, of hij zou ach terover geslagen zyn, want daar voor den drempel lag zijne zuster bloedend, bleek op den grond. Toen hij haar wilde opnemen, tastte hij in de ledige ruimte, en wederom was geen spoor móet te bemer ken, van haar die hij toch zoo zeker meende gezien te hebben. Huiverig riep hij zyne menschen, gelastte hen zich stil naar buiten te begeven, en ging op ihartch. Nu werd langs eenen omweg naar de hoeve Irma gemarcheerd, en deze ongemerkt geheel omsingeld. Door niets werd de stilte gestoord langzaam kroop de tijd voorby. 1) De luitenant Podjefsky werd den 19den Jan. 1893 des morgens ten 10 uur by zijnen garnizoenskom- mandant geroepen en ontving van hem het vol gende bevel: Luitenant, van avond ten 7 uur marcheert ge met 80 man naar Sinskow. Wanneer ge daar gekomen zyt, zult ge uwe manschappen onder dak brengen en den nacht aldaar verblijven. Ge behotdt alle manschappen by elkaar en bezorgt M zoo mogelijk een onderkomen in do schuur van uw kwartier. Wat ge verder te doen hebt, kunt ge in dezen brief vinden, dien ge thuis lezen en daarna onmiddelyk verbranden moet. Ge suit de man schappen heden avond ten 7 uur io de kazerne aangetreden vinden. Bonjour, ik dank u I Na het militair saluut te hebben gebracht, ver dween de luitenant, spoedde zich naar zyne kamer, deed zorgvuldig de deur dicht, gelastte den men schen, bij wien hij inwoonde, niemand toe te laten •n brak met kloppend hart den brief open. Wat las hy daar I De geheole tocht naar Sinskow was sléchts eene schynvertooning, want ten 2 uur in den nacht moest hij het detachement wekken, •r mee naar de hoeve Irma marcheeren en alle toe gangen bezetten, totdat nadere bevelen gegeven zouden worden. Tan «inde te voorkomen, dat iemand iets van de Te beginnen met Vrydag 27 April e. k. zal te Oudewater eene wekelyksche vrjje kaasmarkt gebonden worden, waarby de volgende premiën zyn uitgeloofd: 5 premiën, tot een gezamen lijk bedrag van 600, voor kooplieden, die gedurende het eerste halfjaar de meeste par tyen Goudsche kaas gekocht hebben en 3 pre miën, tot een gezamenlyk bedrag van 150 voor hen, die in dat tydvak de meeste par tyen hebben aangeveerd. Een ondankbare neger. Een Fransch dokter, die twee jaar geleden een jongen neger uit Amerika had medegebracht, liet hem in alles onderwijzen en mocht de voldoening smaken hem goede vordering te zien maken.' Het ge drag van zijnen bescherïneling begon hem echter te verontrusten, daar hij in allerlei danshuizen met dametjes aan den arm den Avond doorbracht, te meer, daar de dokter niet begreep, waar hy bet geld voor deze kostbare genoegens vandaan haalde. De zwarte antwoordde hem echter, dat bij door een vrouw van de wereld bemind werd. W at moest echter blyken 1 Door des dokters handteekening na te maken, was hy er in ge slaagd by allerlei menschen geld meester te worden, met rekeningen voor hetgeen ze zynen beschermheer schuldig waren. Het veelbelovende negertje is gevangen genomen. Op de den houden meeting, ten gunste arbeidsdag en ter Mei-feest, zullen als sprekers optreden Corne lissen en Hermans van Amsterdam, Van Helsdingen van Rotterdam, Van Kol van Brussel en Spiekman van Sappemeer. By de meeting zal zich een muziekkorps en de snciaal-democratische zangvereeniging Het Vryheidskuor, te Leeuwarden, doen hooren. Dezer dagen kwam met den nachttrein te Bamberg een koopman aan, die te vergeefs naar een wegwijzer uitzag en niemand kon vinden, om zyn bagage te dragen. Eindelijk vond hij even buiten het station «en ouden bleeken man, zeer armoedig gekleed, die den koopman zyn diensten aanbood. De man scheen uitstekend ia de stad bekend te zyn en droeg de zware bagage met een zekere gemakkelijkheid. Toen zij eindelyk aan het hotel kwamen, gaf de koopman hem een goede fooi, doch was niet weinig verbaasd, toen de pakjesdrager die weigerde en bovendien den koopman nog een mark aanbood om zyn logies te betalen. De verbazing steeg ten top, toen de eigenaar van Tot onderwyzers aan deebr. school te Oude water zyn benoemd de heeren P. Roosendaal, oóderwyaet aan de chr. school te Waddings- veen en de heer P. M. Both alhier. De heer P. M. Both alhier, behaalde Zater dag te ’s-Hage een aanteekening voor d" en ordeoefeningen der gymnastiek. Een Bismarck-linde.— Eenige jaren geleden werd in een dorp bij Coburg, ter gelegenheid van een feest des Rykskanseliers, een lindeboom geplant. De droogte van den vorigen zomer deed den boom verdorren en met leedwezen zag men bij den aanvang van 't voorjaar, dat de linde, de trots van heel de bevolking, niet herbloeide. De Gemeenteraad besloot, in ’t geheim, den boom des nachts, als verrassing voor de goede inwoners, te vervangen. Zoo gezegd, zoo gedaan en inderdaad zag men dezer dagen den boom met ryken bloesem pry- keu. Maarmen had zich vergist het bleken perebloesems te zyn 1 De stad Pleasanton in Kansas heeft thans eene vrouw aan het hoofd van haar bestuur. Onlangs is mevrouw Austin na een hevigen strijd met eene meerderheid van zesentwintig stemmen als burgemeesteres gekozen. Tegen over haar stond een koopman in galanteriën, die door den ganschen haudelssland en mede door den echtgenoot van mevronw Austin werd gesteund. >Tn onze stad aldus liet de laatste zich in een interview uit - zyn weinig mannen dio hare echtgeuooten mededeelen op wie zy by de gemeenteraadsverkiezingen zullen stemmen. Myn man huldigt andere staatkundige denkbeelden dan ik, maar dat onderwerp maakt nooit deel van onze huiselijke zaken uit.< De gekozene telt vierenveertig jaar, is zwaar gebouwd en tevens kloek van geest. In den gemeenteraad, die alleen nit mannen bestaat, heeft zy den oorlog verklaard aan de koffie- en speelhuizen, en het vorig bestuur hevig aan gevallen op grond dat het, door het opleggen van boeten, de stadsmiddelen voor een deel op deze instellingen deed steunen. Zy heeft het gebeele personeel der politie vernieuwd, waar aan in de eerste plaats het toezicht op de naleving van het verbod van verkoop van sterken drank en van het spel is opgedragen. De verkoop van sigaretten aan minderjaren is verboden. De jongelieden van beiderlei kunne beneden zestien jaar, die ’s avonds na negen uur op de straat worden aangetroffen, worden aangebonden. Alle magazynen en restaurants moeten ’s avonds tien uur gesloten zyn. het hotel er hy kwam en den pakjesdrager met eerbied begroette. Eindelek vernam de verbaasde koopman, (lat de pakjesdrager een nullionair was en veel van eigenaardigheden hield. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sparing van steenkolen alleen 50 pCt. Maar afgescheiden van deze voordeelen moet worden gewezen op het feit van gelyktydige toepassing van den electrischen stroom voor licht en kraebt een der eerste toepassing van dien aard in ons land. De firma Siemens Halske, te Berlijn, levert de voor de krachtsoverbrenging benoo- digde inrichtingen. Gisterenavond omstreeks 10| nor is te Raams- bnrg brand uitgebroken by de Wed. Berg. De Hofstede is in den asch gelegd, terwijl eveneens 7 koeien zyn verbrand. Den len dezer overleed te Hilversum een jongmensch aan de pokken. Na de teraarde bestelling is het huis ontsmet geworden en werden al de overige huisgenooten, bestaande uit negen personen, gezond verklaard. Maandag 1.1. heeft bet hoofd van het gezin zyne vleeschhonwery weder heropend, doch thans reeds liggen zes van de negen huisge nooten ziek aan de pokken, zoodat de winkel opnieuw is gesloten. James Rymer, barbier te Londen, gevoelt zich zeer groot met den trotschen titel van Kampioen Snelscheerder der Wereld*. Hoe heeft de wakkere James, de held van scheer zeep en bekken, zich dien titel verworven In 1887 ging hij eene weddenschap aan, dat hy het record van den toemmaligen kampioen, Teddy Wicks, die 79 man in 59 min. 53 sec. zonder ongelukken geschoren had, zou slaan. Hy won glansryk en volbracht het eenige feit, met gulden letters geboekstaafd in de annalen der scheersport, van 100 man in 48 min. 40 sec. glad als een aal te baardschrap- pen, zonder een enkelen droppel bloed te vergieten. Sinds dien tijd heeft niemand bet gewaagd zich met James te meten en smacht hij tevergeefs naar een match. (De Athl.) plannen gewaar werd, mocht geen sterveling eenige mededeeling gedaan worden. De luitenant moest persoonlijk zijne manschappen wekken en langs eenen omweg naar de hoeve Irma marcheeren. De brief werd verbrand en alles kalm en bedaard voor den tocht in orde gebracht, maar toch met dat eigenaardige, stokkende gevoel, dat ieder bezielt, die met eene geheimzinnige zaak in betrekking staat. Om allen schijn van zich af te wenden, alsof iets bijzonders op til was, verrichtte hij zyne gewone dagelijksche bezigheden, kleedde zich voor de socië teit en nam, daar gekomen, zyne gewone courant ter hand. Onwillekeurig ontsnapte hem een A Ah zoo I toen hij het volgende bericht las „Er loopt een gerucht als zouden in dezen om trek geheime samenkomsten van anarchisten plaats hebben.” Verder stond er niets en de luitenant las de courant kalm uit, speelde eene partij biljart, at aan de officierstafel en stond ton 7 uur geheel voorden afmarsch in de kazerne gereed. Na zijn troepje vluohlig te hebben geïnspecteerd, vertrok hij naar Sinskow, de passage door de stad vermydend, waar hij ten tien uur aankwam. Het hoofd dier gemeente was spoedig van zijne aankomst verwittigd en bracht hem naar een groot huis door stallen en schuren omringd. Stil trokken de manschappen naar de ruimste schuur en vladen zioh gekleed op 't stroo ter ruste, terwijl de bewoners van het huis zooveel dekens aanbrachten als zij missen konden en de burgemeester voor de overige zorgde. De luitenant zelf kreeg voor zioh een kamer dicht Binnenkort zullen de nieuwe wéfkplaatsen van den bovenbouw der exploitatie-maatschappij te Utrecht van electrische dryfkracht vooralle werktuigen worden voorzien, te gelyk met den aanleg van eene electrische verlichting van die Werkplaatsen met aangrenzende terreinen. De voor die doeleinden benoodigde electrische stroom wordt door middel van eene kabel- over brenging over een afstand van 1400 meter ontleend aan het op het station Utrecht be staande eleotrisch licht-atation. De aansluiting van de werkplaatsen aan het centraalstation, m. a. w. de electriciteit voor beweegkracht te benutten, levert, boven het ter plaatse aanwenden van stoom of gas (mecha nische beweegkracht)/ het voordeel, datTe. de rentabliteit van dé inrichtingen in het cen- traal-station, waar die, behalve voor de avond en nachtverlichting, over dag voor het leveren van dryfkracht worden gebruikt, belangryk vergroot wordt2e. door de aanwezigheid van electrische beweegkracht eene arbeidsbe sparing van 50 pCt. verkregen wordt. Waar namelyk by mechanische beweegkracht ongeveer 25 p. k. gedurende 12 arbeids-uren noodig zyn, wordt dit, bij electrische beweeg kracht, gereduceerd tot een gemiddelde van 12l/s p. k. over hetzelfde tydsverloop. Boven dien worden voor de verlichting, die met 18 booglampen en 36 gloeilampen zal geschieden door aan»luiting aan het centraal-statiou niet onbelaugryke voordeelen verkregen, in de be-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1