BLITZ, lis v/d Dun, M. (1 I ®®b A BINNENLAND. 1 J I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 20 April 1804. 32ste Jaargang. No. 6332. 'ERVERU 1*H 1 ren. hnstein HL eist. JN, nd met fl.90 IMER, Mam. len Koning ag. a - ti Blitz FEUILLETON. erij aan die wel tookten. r en Kaai de der reep. ation de z. enz. 4/ •ms wyi. jpfrgj r ~y werd onderhands verhoord werden opgehouden. rieken jgn de ow afleverbaar in wne week. de Heer Az. en verren van m, alsook alle ibrlcatie iker van ide 'HE f 3495— 3143— 3463— 2320— 3348— 3645— 3210— laatschappg national SN: in Vrijdag», rouda. loven de planten noble draagt arm. De heer B. Edelman, onderwijzer be Reeuwyk, (school-afdeeling Nieuwdorp), staat als zoo danig No. 1 op het drietal voor een school te Amsterdam. GOIDSCHE COÜBIVT en de 5 andere Een bekend sociaal-democraat te Amsterdam had een muurvlakte gehuurd in de Jac. v. Lennepstraat by de Da Costastraat en daar liet hy aanbrengen een groote reclame voor «Recht voor Allen», met een opwekking aan Op Vrgdag den 13den dezer had te Stol- wijkersluis in het koffiehuis van 0. F. van den Bergh de verhuring plaats van de landeryen en het vischwater der opgeheven vervening van de Krimpenerwaard. De totale opbrengst bedroeg f 4096, tegen f 4486 in het jaar 1893. Gevaarlijke jongensspelen. Dinsdagmiddag stoeiden eenige schooljongens in Klarendal te Arnhem. Een der jongens, gewoon te stompen met zjjne vuisten en een duim vooruit, raakte een zoontje van Peters, wonende in de Beek straat, in de miltstreek. Thuis gekomen, zwol de plek op, en ’s avonds was de knaap over leden. In het Westland worden de eerste bak- aardbeziën ter markt gebracht. Over het geheel i zeer matig; vooral laxton- stoomen van iz. 'orden naar de 'erfd. md of geverfd, gezondheid en ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een persoon te Wormerveer trok des nachts aan eene woning de bel af en trapte tegen de deur zoodat deze beschadigd werd. Het Openb. Min. by het kantongerecht te Zaamdam be schouwde de feiten als •straatschenderij»doch de kantonrechter meende dat het «beschadi ging» was, en niet hy, maar de rechtbank te Haarlem van de zaak moest kennis nemen. Het Openb. Ministerie bij den Hoogen Raad vereenigde zich met de zienswyze van den ambtenaar by het kantongerecht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des^midd. Te Zaandijk doet zich de volgende niet onbelangrijke quaestie van armenzorg voor. Twee gezinnen zijn dakloos. Voor hen is. geen woning te verkrijgen, ook niet door be middeling van het algemeen armbestuur. Het eene gezin behelpt zich in een gewoon open schuurtje, het andere houdt, met toestemming van den burgemeester, tijdelyk nachtverblijf in het arrestanten lokaal. Niemand weet hoe eene oplossing aan die zaak komen moet. Men tracht nu een voor het leger onbruikbaar ge worden soldatentent te verkrijgen voor hun verblyf. Dat is geen kleinigheid. Strenger straf voor het niet navolgen eener politieverordening dan ooit door een overheid is vastgesteld, is wel niet denkbaar dan die in eene gemeente in Westfalen is afgekondigd. In die gemeente is flbmeiyk gélast, dat de honden gemuilkorfd moeten zyn en vastgehouden moeten worden; wie zyn hond vry laat rondloopen, heet het in de afkondiging, zal worden doodgeschoten en moet achttien gulden boete betalen, ’t Is ver schrikkelijk Gelukkig bestaat de mogelijkheid dat de vervaardiger van de barre bepaling niet al te best op de hoogte der taalregelen was en de bedreiging met doodschieten enkel de arme hondjes geldt. Tot verdelging van muizen, ratten, mollen, aardvlooien, vliegen, maden, rupsen, enz. enz. moet 't aanwenden van petroleum uitstekende resultaten opleveren althans zoo schryft VI. BI. v. A.« Tevens moet de besprenkeling en dreuking van verschillende zaaizaden met petroleum, of het begieten van aarde en planten met deze vloeistof niet alleen zeer doelmatig zyn tot wering van ongedierte, maar ook zeer gunstig als meststof werken. 4537.— 4549— 5680.— 4543.— 4510.— Tegen eene dienstbode by een bewoner in de Anna Paulownastraat te ’s Gravenhage is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van eene vry aanzienlyke som gelds. Het meisje nam herhaaldelyk geld weg, en toen zij nu voor enkele dagen een aardig sommetje bijeen had, ging zij voor den trouwdag ver schillende inkoopeu doen, als stoelen, ledikant, schoenen enz. enz. Cosmos* vraagt in >het N. v. d. D.«: Waarom in ons land de postzegels links op den brief, in plaats van rechts, terwyl in alle landen van Europa de postzegel rechts geplaatst is In Engeland worden de brieven, die links het zegel dragen, uitgeschoten en eerst met een volgende bestelling verzonden. »Het N. v. d. D.antwoordt: De heraldiek wil nu eenmaal, dat het kopje niet van den brief afkyke.« Moeten wy ons in 't laatst der 19e eeuw nog de wet laten stellen doorde heral diek, zelfs in zaken als deze, waarby zoo- als >het N. v. d. D.« erkent haar voor schrift onpractisch (d. w. z. lastig en tydroo- vend) is voor alle postambtenaren, die de brieven met de hand moeten stempelen? Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte gisteren tegen Rot, Cornelissen en Colthof, bestuurders van den Sociaal-democra- tischen Bond, ieder 2 maanden gevangenis straf. Te La Louvière (Belgie), is een knaap van elf jaar gestorven aan nicotine-vergiftiging door het rooken van een groot aantal cigaretten. Wat al niet gevraagd wordt. In een der te Londen verschijnende bladen leest men de volgende advertentie: »Een heer, die zich schrif- telyk verbonden heeft om het huis, dat hij gaat verlaten, weder op te leveren in denzelfden staat, waarin hy het betrok, vraagt twintig-duizend springlevende vlooien. Betaling geschiedt bij ontvangst der insecten, op 15 April. Aanbiedin gen te richten tot den advocaat E., Bisschops- weg, Londen. kwam, even hartelijk als altijd, was er toch iets ge* dwongens in. Wederom gingen zij samen uit, en de oude luchthartigheid van Klaartje begon weer te komen, vooral toen het huwelyk over een maand of wat bepaald was, en een kamer tegen dien tijd ge huurd werd. Moeder Peters alleen was anders tegen over Klaartje geworden,en niet zoo hartelijk tegen Dolf. Toen over den trouwdag gesproken werd, zei de vrouw tot hem«nu, Dolf I als je nu trouwt, dan hoop ik dat je voor je zelf zal kunnen weten, dat je, al had je haar ook nog zoo lief en zij jou ook, zoodat zij je alles zou opofferen in den tijd van ver- keering, nooit een oogenblik die achting uit het oog hebt verloren, die een eerzaam meisje moet worden toegedragen.* Dolf verbleekte, en de sprekende, die hem toen nauwkeurig had gadegeslagen, voelde een rilling langs haar rug gaan. Wat zij met wanhopigen angst vreesde, was haar nu duidelijk geworden. Dolf en Klaar waren bruid en bruidegom, nog tien dagen, en het huwelyk zou gesloten zijn. Op een avond kwam Dolf niet, maar wel een boodschap dat hij niet wèl was: zoo’n hoofdpijn en zoo loom in de beenen. Dadelijk ging moeder met Klaar er naar toe. Hij zag er slecht uit en was zoo lusteloos. Zijn tanden klapperden alsof het vroor, zijn voorhoofd gloeide. Tegen den nacht lag hij in een hevige koorts, die den volgenden dag erger, erger werd. De bosdokter verklaarde typhus, en na weinige dagen was Dolf niet meer. Onmogelyk, de hevige smart van Klaar en haar moeder te beschrijven. De eerste was als krankzin nig, eerst wild in haar smart, en later zat ze wezen loos op oen stoel voor zich uit te staren. GOD DA, 19 April 1894. Gisterenmorgen had ten Raadhuize dezer gemeente de aanbesteding plaats van de noo- dige herstellingen aan het Moordrechtsche Verlaat Ingeschreven werd door: Joh. de Jong Wz H. J. Nederhorst P. A. Burghout O. W. den Hoed W. de Jong Ned. Aannemingsmaatechappy. W. Bokhoven Het onderhoud der Kaaimuren enz. gedu rende 1894. Ingeschreven werd door Joh. de Jong Wz. P. A. Burghout W. de Jong H. J. Nederhorst. W. Bokhoven Kunstmarmer. De natuur maakt marmer in 4000 jaren. Een steenhouwer, Morcau ge naamd, die 18 jaren geleden nabij Orleans by ongeluk eenige kalksteen in een sulfaat-oplos- sing liet vallen en zulke verrassende resultaten opmerkte, dat hij het proces herhaalde, beeft thans een wyze ontdekt om in 4 dagen marmer te maken. Zijne uitvinding wordt geëxploi teerd door het Marble Syndicate te Londen en het product is van echt marnier niet te onder scheiden, terwyl het slechts de helft of minder kost. Zaterdag jl. werden te Stolwyk in het kof fiehuis van P. Stoppelenburg verhuurd de Kaden en Singels van den polder Stolwyk. Er waren tien perceelen te verhuren, 4 daarvan brachten te samen op 64; perceel no. 5 In de op 18 dezer gehouden vergadering van Ingelanden v/d polder Achterof en de Putte onder Waddingsveen, is met algemeene stemmen als voorzitter herkozen de hr. Ph. van der Breggen. Dezer dagen klaagde een melkboer uit den omtrek van Antwerpen zyn knecht voor de rechtbank aan, omdat hij een geheelen emmer melk, door er vuil in te werpen, onbruikbaar had gemaakt. De rechtbank veroordeelde den knecht, en vervolgens merkte de voorzitter op, dat de melkboer schadevergoeding mocht ei» schen voor het verlies van zyn melk. Myn melk? o, mynheer de president! die heb ik al lang verkocht Die bekentenis wekte algemeene vroolykheid, en de boer zelf lachte mee, maar zyn vreugde hield spoedig op, toen het gerecht op staanden voet den boer veroordeelde tot 15 fr. boete wegens het verkoopen van.... vcrvalschte melk. «Ooh, arm lieffic,” zoo trad vrouw Van Dalen binnen, «boe beklaag ik jou, arme stakkerd, wat zal je nu beginnen ’t Was zoo’n brave man.” «Ik geloof,” zei haar moeder, «dat ze liever alleen is.” «Och, wat zeg je, wie had dat ook gedacht, zoo’n slag, vooral nu," op dit laatste woord drukte ze, terwijl zij loerend keek wat voor indruk dat maakte. «De kamer af," rjep de vrouw eensklaps met woede, «weg, slang!" «Ik ga aljou Klaar was ook al niet beter dan de anderen, en dan hadden ze zooveel op mijn dochter te zeggen hiermee sloeg zij de deur achter zich dicht. Toen er een tijd verloopen was, klonk bet ge schrei van een jonggeborene door het vertrek, arm kind zonder naam I Wie telt de vreoselijke uren van smart, door moeder en dochter doorgebracht wie kan het beschrijven dat oogenblik, toen Klaar bekennen moest, wat zij niet meer verbergen kon, en wat anders een bron van geluk was geweest, indien zij niet, voor dat de huwelijksband gesloten was, hem het hoogste, het heiligste had opgeofferd. De kleine Dolf is opgegroeid tot een flink werk man, maar hoe dikwijls wordt hem niet voor de voeten geworpen dat hij eigenlijk geen naam heeft. Toch verwyt hij het zijn moeder nooit, maar deze lijdt er diep onder, en hoe menig gebed rijst ten hemel: «Heere, vergeef mij wat ik aan mijn kind misdreef I” Mannen, meisjes I waar gij waarlyk liefhebt, weest voorzichtig en bedenkt, dat één oogenblik van onbe dachtzaamheid kan maken dat men jaren schreit. Naar wy vernemen zal de heer Plate Vrijdag avond te Waddinxvaen een politieke lezing houden. Gelegenheid tot debat wordt niet gegeven. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Hoe nadeelig het rooken over het algemeen voor jongens is blykt o. a. uit de resultaten vau een onderzoek, op een school met 187 leerlingen. De geneesheer bevond, dat de jongens die niet rookten gemiddeld 10 percent meer in gewicht, 24 percent meer in lengte, 27 percent meer in breedte en 17 percent meer in long-capaciteit toenamen dan de knapen Een boer in de Rynpalts heeft dezer dagen zyn 12-jarig dochtertje aan een Zigeunerbende verkocht voor 50 «Mark.» De politie kreeg echter na verloop van een paar uren kennis van het gebeurde en hield den ontaarden vader en den kooper aan. »De Amsterdammer* schryft: »In zyn 15n brief betoogt van Houten dat, blykens de uitkomst der verkiezing van finaal »in geen andere zin meer sprake kan zyn dan dat de finale der Tak-episode begonnen is.< Hy beroept zich daarbij o. a. op de Times* I »Over zyn eigen »finale« in Groningen be waart schrijver het stilzwygen, hoewel het oordeel der Groninger kiezers in deze ons toch wel zoo belangryk voorkomt ala dat van het geciteerde Engelsche blad.* de arbeiders om deel te nemen aan het 1 Meifeest, een en ander versierd met eenige spreuken en met een reizenden vryheidsengel. Het was geschilderd op een lap zeildoek en gespannen zooals gebruikelijk is op vier latten. Eergisteren werd het aangespijkerd. Toen dezer dagen de socialist het schilder werk kwam bekyken vernam hij dat de politie het had afgescheurd. Aan het politiebureau deelde een inspecteur hem mede, dat hij had gehandeld op last van den officier van justitie 1. omdat door gemeld opschrift volksverzame lingen konden worden verooyaakt2. omdat by B. en W. geen vergunningwhsaangevraagd voor dit getimmerte aan den openbaren weg. Die woorden misten hun uitwerking niet, daarbij wilde Dolf, opgewonden door hetgeen hij rondom zich zag, ook wel blijven, «’t Was immers zoo ge zellig,” knipoogde vrouw Van Dalen, «met Klaar ii>^4 prieel te zitten; dat deden de grooten immers Klaar wilde werkelijk liever naar moeder terug. ’tWas al over tienen, nog nooit was ze zoo laat gekomen. «Kom, Klaar, als we nu pas een paar waren, maar we zijn nu al twee jaar aan ’t vrijen, moeder zal daar immers niets in vinden.” Klaar stribbelde nog wel tegen, waarom zou zij ook aiet aan hem gehoor geven? en zy bleef. In het kamertje zat vrouw Peters, doodsbleek was haar gezicht, één uur 1 nog was Klaar niet terug. Eindelijk hoort ze stappen, do deur gaat open, «nacht Klaar,’7 klonk Dolfs stem, maar binnenkomen deed hy niét. «Wat ben je laat!” «Ja, oeh! we konden niet eerder, ’t was er zoo aanlig. Wees niet boos, maar ik heb nu heusch zoo’n slaap.* God alleen weet, wolk een radelooze angst zich op eens van moeder meester maakte... Den volgenden morgen trachtte Klaartje zoo vroolijk als anders te zijn, en over de pret van den vorigen avond te spreken, maar dat ging niet best. In oen paar dagen kwam Dolf niet, en toen hy

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1