FE. I. BINNENLAND. D®0 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Op hetHuwelijksbureau. Kiezers No. 6334. FEUILLETON. itscha- i laten- steeds en die ida drecht, G 24 iesver- i». en een er de n a. s. dïïR. T. G. G VALETTE! Maandag 33 April 1894. 33ste Jaargang. ij CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. m a/d IJsel. 11 >0 Kil I en KM* urgerplwlte rein. pen »/d Lek. I Lek. I IJeel. eniging (iOUDSCHE COURANT Het prachtige landgoed >Son«beek< bp Arn hem met het daarop staande groote hoeren huis is te huur. Het is ongeveer 50 hectaren groot. Uit baldadigheid hebben gisteren eenige jongens een schuit, die met tuinaarde geladen was, en toebehoorde aan den tuinman van Hofwegen, op de Bleekerssingel laten zinken. ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (ÜU M Rotierd. NieuwM.} Indien hy u bevalt en indien a hem behaagt, zal hij zich weder tot my wenden, of u kunt hem ten uwent ontvangen; en dan zal ik hem uw naam en u den zijne zeggen... Indien de heer, dien ik voor n op het oog heb, u niet behaagt, heb ik er een, twee, drie, ja dertig andere voor u... Een heer van vyf en dertig, o. g.: groot, bruin van kleur met blauwe oogen, omgebogen knevel, eveneens ryk, be zitter van een even groot fortuin als het uwe, be minnelijk, intelligent, onderhoudend in gezelschap... Oh! ik zal niet lang verlegen met hem zitten; ik zal hens spoedig uithuwelijken I Mevrouw van Voorthuizen vervolgde: Het is nog niet lang geleden dus, dat gij zijn naam in uw registers hebt ingeschreven Enkele dagen nauwelijks I Ia hy reeds aan een dame voorgesteld En zij beviel hem niet? Neen, ty was een brunette. Hij heeft slechts de blondines hef. Als mevrouw Van Voorthuizen een brunette was geweest, zou de houdster van het huwelyksbureau hebben geantwoordZij was een blondinehy heeft slechts de brunettes lief. Tut slotte werd overeengekomen, dat de groote bruine heer en mevrouw Van Voorthuizen elkander zouden ontmoeten. De handige «marieuse* ging steeds op die wijze te werk. De vorige week nog had zij de dochter van een generaal, door haar tusschenkomst in den echt zien treden met een schatryk sportsman. Een notaris eener welvarende plattelandsgemeente, stond dank haren zorgen op *t punt de dochter van een rijken industrieel uit de hoofdstad te huwen. Een bekende modiste ging trouwen met een aanne mer. En velen en nogmaals velen zouden volgen. Mevrouw Van Voorthuizen ging dan ook geheel on al overtuigd heen, en zij beloofde stipt op tijd te zullen zyn. Oh I zy zyn handig, die waardige ffmarieuses”, begaafd met een buitengewoon helder doorzicht, waar het er op aankomt het karakter barer cliënten te leeren kennen. Zy overtuigen de vrouwen van de superioriteit van haar candidaat. Een man, die zy voor haar hebben bewaard I zoo slreelen zij haar het gehoor; en, zij toon en haar een gedeelte van een brief, een zin, dien zy vooral doen uitkomen, alles om haar plan te doen slagen. Hy heeft een goed hart... Welk een bemin nelijk man I... Wat zal hy u gelukkig maken I... Zij weten zeer goed, dat er vrouwen een nieuwen echtvriend komen zoeken, wyl zy wreed werden teleurgesteld. Haar hart heeft geleden. Zy zyn niet bemind geworden, zooals zij bemind hadden willen zyn. Haar jonge leven hebben zij een ondankbare geofferd. Thans, nu zij "het voor de tweede maal zullen wagen, hebben zy behoefte aan een zachtaardig vriend, een edelmoedigen steun, die haar begrypten haar een weinig van het vervlogen geluk hergeeft. Eu thuis gekomen dacht mevrouw Van Voort huizen slechts aan den grooten forschgebouwden man, van wien men haar gesprokeu had. Zy droomde van den nieuwen echtgenoot, dien zy zoo be loofde zy zichzelven geheel en al zou veroveren en dien zy zich niet zou laten ontsnappen, zooals den eerste. Daarom verzuimde zij den dag, waarop haar be richt werd, dat zy des namiddags om 8 uur op het huwelyksbureau moest komen geen enkel middel om er schoon uit te zien, en begeerlijk voor den man, wiens hulde zy zou hebben in ontvangst te nemen. Zij was buitengewoon opgewonden. Men had haar kunnen voorstellen aan een illustre persoonlijkheid, aan een letterkundige, een schilder, een musicus, kortom aan iemand door zijn talent alom beroemd, zij zou niet zoo opgewonden geweest zijn... De man, die opnieuw baar hart tot een bekentenis zou brengen, door zyn voorkomen en zyn zachtmoedig heid; die zou doordringen tot in de schuilhoeken van haar geweten en een blik gaan werpen in hare ziel, oh ’t was wel iets om de meest-vastberaden vrouw niet op baar geqaak te doen zijn I... Maar zij zou niet terugdeinzen I Met kloppend hart wachtte zy in het groote salon, een kamer met drie ramen, met welriekende bloe men in hooge elegante vazen, albums op de kleine tafeltjes, gemakkelijke stoelen, die tot een vertrou- welyk tête a tóte nitnoodigden, den tyd doodend met het bladeren in een Fransche reisbeschrijving met gezichten uit Holland. De tfmarieuse* had haar zoo juist verlaten om baar candidaat, die in een aangrenzende kamer wachtte, voor te bereiden, zyn nieuwsgierigheid te GOÜDA, 21 April 1894. Heden Zaterdagavond om 7| unr zal van orthodoxe zyde in de Zaal der Secieteit >Ons Genoegen* de heer Mr. W. T. Rochussen ond- Minister, lid van den Raad van State te ’s-Gra- venhage eene politieke lezing houden met debat. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde heden Lampier wegens moord tot levenslange gevangenisstrafeen vonnis door deze recht bank voor de eerste maal uitgesproken. De moordenaar bleef uiterst bedaard en antwoordde op de vraag van den President, of hy het vonnis gehoord had, met ijzige kalmte: >Ja menheer. Aangenomen, naar Waddingsveen T. de Jager, te Nyega (Fr.). Dat zyn nog er eens menschen, die *t iedereen naar den zin weten te maken I De liberale kiesvereeniging te Haarlemmer meer stelde tegen 10 April den heer de Kan ter, voorstander der Kieswet, candidaat, en voor de herstemming (tusschen de heeren Reekers, katholiek tegenstander, en *t Hooft, antirevolutionair voorstander) nu den heer Reekers I MtecUppB Van de befaamde sergeantenzaak te 's-Gra- venhage was nog steeds iets in het ongereede gebleven. In het depót van discipline te Vlissingen bevond zich een soldaat, betrokken in de zaak met den sergeant T. v. A., die door het Hoog Militair Gerechtshof van medeplich tigheid vrijgesproken was. Als een gevolg daarvan is nu ook de soldaat uit het depót ontslagen en naar zjjn garnizoen teruggevoerd. prikkelen en zyn welwillend oordeel in te roepen. Zy is zoo lief, die dame 1 Een zachtaardige blondine, een belangwekkende verschyning I Groote helderblauwe oogen, kleine kuiltjes in de wangen, een in de kin, om dol verliefd op te worden I En gedistiégueerd van uiterlyk, van achtenswaardige familie In één woord charmant!... Waarom haar niet te gelooven, de goede vrouw, die de dame zou voorstellen Zij scheen zelve overtuigd door haar eigen woorden I Toen hy dan ook in het salon gelaten werd, was hij der jonge vrouw reeds genegen vóór hij haar nog gezien had. De ontmoeting was echter heel anders dan hij zich wel had voorgesteld. Beiden, de dame en hij, bleven, toen zij elkaar zagen, staan alsof zij met stomheid waren geslagen. Toen waren beiden in een schaterlach losgebarsten zy gaven elkaar do hand en als één kreet klonk het r Jane I Theo t Want beiden hadden den stap, die hen voor altyd scheidde, betreurden, eldander ontmoedend in dén salon, waar zij zich bevonden om nieuwe banden aan te knoopen, hadden zij bun grieven vergeten, slechts vragend weder elkander te behooren. Het is de eerste maal, dat ons zoo iels ge beurt, zeide de waardige matrone en gy ziet welke resultaten onzo strikte geheimhouding kan opleveren 1 Drie weken daarna er waren geen wetteljjke bezwaren meer waren Jane en Theo hertrouwd. Men meldt uit Utrecht: Dezer dagen is aanbesteed het maken van eene wielerbaan op een daartoe by uitstek geschikt terrein ten Noordoosten van het Hogelandspark. Aangezien aldaar reeds een paar lawntennisbanen waren ingericht en druk bezocht werden, terwjjl de eigenaar voornemens was, het ruime terrein ook nog op andere wjjze voor sport dienstbaar te maken, had men gegronde hoop dat Utrecht nu eindelyk eens in het bezit zou komen van eene lang gehoopte uitspanningsplaats, die niet zou nalaten vele vreemdelingen naar hier te lokken. Naar wy vernemen, is nu echter al dadelyk bjj de voorgenomen wielerbaan een ernstig bezwaar daartegen gemaakt vanwege het de partement van oorlog, dat elke ophooging van het terrein, als binnen den inundatiekring gelegen, nadrukkelyk mo^ hebben verboden. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F denkbeelden komen te ontvouwen, graaf van Bylandt acht dat onnoodig. Hij is tegen Tak, wordt door eenige gegoede lui ondersteund voilé tout Die nonchalance van den hr. Van B. tegenover de kiezers pleit niet in zijn voordeel, ’fis of we nog leven in dien zoogenaamden goeden ouden tijd, toen alleen personen, die er heel warmpjes in zaten, het lot van den Staat in handen hadden. Gelukkig is een groot deel der liberalen liberaal genoeg om, wat ze zelf bezitten ook aan minder bevoorrechten te gunnen. Dat is naar onze meening, het liberalisme in den schoonsten, edelsten vorm. Maar, voegt men ons toe, de liberale partij zal verloopen, als ge dezen minister steunt. Geen nood, waar we strijden voor een goede, rechtvaardige zaak, laten zulke drogredenen ons koud. We wenschen die groote schare, welke hunkert naar kies recht, tegemoet te komen. Daarbij vragen we niet of het met ons eigenbelang (kwasie-grondwettigheid) in strijd is, of die nieuwe kiezers wellicht een beter en ruimer gebruik van hun kiesrecht zullen maken, dan de huidige, we gaan alleen uit van het standpunt van billijkheid. Zonder eerst liever ge vaarlijke schokken af te wachten, wenschen we vrijwillig te geven, wat zoo vurig wordt verlangd. Het geleuter over het al of niet grond wettige in Tak’s-ontwerp moest, nadat zooveel mannen van naam, professoren zelfs in staatsrecht het niet strijdig met de grondwet achten, toch eindelijk eens uit zijn. De anti-revolutionairen zullen onzen candidaat steunen, we nemen dien steun, waar we een zelfde doel beoogen, dank baar aan. We behoeven ons over die combinatie niet te schamen, hoe de tegen partij moge smalen, ze handelt evenzoo door met de katholieken saam te gaan. In den heer Valette hebben we nu juist den man op dit oogenblik zoo zeer ge- wenscht Het kiesrechtvraagstuk moet van de baan, er wachten nog zooveel andere zaken. Of zou men het liever als een twistappel Nog eenmaal wordt van u een gang naar da stembus gevorderd om daardoor uit te maken of het district Gouda al of niet een voorstander van zeer uitge breid kiesrecht zal afvaardigen. Het pleit zelf is reeds bjj eerste stemming beslist, daar zich toen 776 449 of 1225 stem men tegen 972 der tegenpartij, ver klaarden deze Regeering te willen steu nen. Als er even goed bij herstem mingen gewoonlijk nog betor gestemd wordt als op 10 April, dan kan het niet missen of onze candidaat, de heer Valette, wordt met groote meerderheid herkozen. Toch mag deze zekerheid voor ons geen rede zyn, de handen slap te laten hangen, neen meer nog dan veertien dagen geleden moeten we ons inspannen, daar de tegen partij niets onbeproefd zal laten om een schijnbaar hopelooze zaak te redden. Dat juist kiezers, moet gij voorkomen door onzen candidaat te steunen met alle kracht die in u is. Hoe grooter het aantal stemmen, hoe glanerüker de overwinning het zal den heer Valette, die onze belan gen zoo goed heeft voorgestaan, aanmoe digen op den ingeslagen weg voort te gaan. Ge kent hem allen, den man van wien Dr. Kuyper moest verklaren, dat hij in de Kamer getoond heeft door woord en daad het- vertrouwen ten volle waardig te zijn. Jong politicus bad hij zich in een kort tijdsbestek in de ontbonden Kamer een plaats veroverd, waartoe anderen al heel wat langer hun best hadden gedaan. ’t Is een man, we weten bet allen, van groote bekwaamheden, maar meer nog van bijna ongeëvenaarde werkkracht, een man, die niet schermt met groote woorden, maar met daden toont en getoond heeft zich het lot van den mindergegoede aan te trokken. Persoonlijk kent ieder hem in dit district, hij schroomt niet zijn gevoelen bloot te leggen en al wordt dit door de tegenpartij kwalijk genomen, wij juichen zulks toe want we koopen niet gaarne een kat in den zak. By een vorige verkiezing had de heer Baatert terminate nog den moed zijne willen doen bljjven evenals indertijd de schoolwet? Kiezers, toont Dinsdag dat ge mannen zijt uit een stuk, dat de overtuiging bij eerste stemming uitgesproken na 14 dagen niet is veranderd. De heer Valette en wij met hem achten het een treurig teeken, dat kiezers in 10 maanden ty d zoo konden veranderen, ter- wyl hg toch dezelfde ia gebleven. Dat maakt den strijd in ons district zoo erg onverkwikkelyk. We kunnen onzen oud-afgevaardigden niets verwijtenmet eere heeft hij zijn mandaat vervuld, als eerlijk man zyn woord gestand gedaan. Wat staat ons nu te doen? Natuurljjk dat mandaat hernieuwen en daarom kiezers, laten we ons best doen. Geen halfheid, maar flink de handen uit den mouw gestoken, gewerkt zooveel als maar eenigszins mogelük is, dan kunnen we stellig overtuigd zijn, dat Woensdag de blijde mare door het district zal weerklinkende heer Valette is met groote meerderheid herkozen Kiezers, die met ons dien slakkengang moede zijt, helpt een handje en stemt als een man op onzen eerlijken oud-afge- vaardigde Door de politie alhier is gisteren de min derjarige P. J. W. uit Rotterdam aangehouden en naar haar moeder getransporteerd.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1