i i Donderdag 26 April 1894. 32ste Jaargang. No. 6337. BINNENLAND. De laatste eener Familie. UES Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N8T,S anten, tl ÏBVEBIJ FEUILLETON. Lz. MER. rdam. n Koning 1 s van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 2449 Geldige gebruik QUANT. Velp getracht heeft 3034 2223 2472 •toornen van IMAM k Zm*. De,o meende echter, kannen komen. Waal je komt morgen (fordl eeree^j eke. ijjn de r afleeerbaar a ran. week. de Heer n varren van alsook .11. Getal kiezers. 1150 377 47 312 142 156 187 89 155 123 296 Her- stemm. 1051 308 23 223 118 127 147 81 126 81 187 (Naar hei Fr anteh.) Gouda Boskoop Moerkapelle Waddinxveen Moordrecht Nieu wegkerk Ouderkerk Krimpen a/d IJsel Krimpen a/d Lek Gouderak Lekkerkerk 2472 stemmen. 23 1EN rïacAe Om. idea door bei INKMAN rood linnen Tan bed. onze geabonneerden om u van jas en schoenen By de herstemming voor een De maatregel, vóór eenigen tijd door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam ge nomen, om bet toezicht op het verblyf aldaar van slecht befaamde vreemdelingen te verscher pen. heeft tengevolge gehad, dat tal van bier huishoudsters met baren aanhang uit de gemunte vertrokken zyn, hetzij door bemid- GOUDA, 25 April 1894. Uitslag der Herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Gouda. Uitgebracht Van onwaarde CT1E van enen, ferormd. ril. 'Ijzen, briek in b. 'ontten. lillllMII E COIIItANT ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hiervan verkregen de Heeren Mr. C. J. E. Graaf van Bylandt 1236 Stemmen. T. G. G. Valette 1213 Zoodat gekozen is de heer Mr. C. J. E. GRAAF van BYLANDT. (Reeds per bulletin aan in de stad verspreid). Getelaa voor den hoogen schoorsteen, waarin groote eiken blokken brandden, las Marianne. Veel belangstelling toonde zij ochkr niet, want telkens keek zy over het boek heen in de vlammen. Onge- daldig logde zy het boek op een klein tafeltje in haar nabyheid en luisterde. De inspanning waarmede zij zich vooroverboog en •Ik geluid scheen te willen opvangen, sproot blyk- baar niet voort nit de zucht om te weten, hoe de hoornen zich hielden in den razenden storm. Aan haai bonding zou men gezegd hebben, dat zy iemand verwachtte, en toch wist zy, dat haar echt genoot eerst overmorgen zou terugkeeren. Het was Sint Hubertusdag, het feest van den heiligen patroon der jacht en dan zyn alle liefhebbers steeds op hun post. Zy vereeren bun heilige evengoed aan de tafel ah in de bosechen en vergeten maar al te gaarne, dat hun vrouwtjes zich te huis gruwelijk vervelen en smachtend naar hun terugkomst uitzien. De baronesse Van Hanswoord kende de gewoon ten der jagers en rekende op acht-en-veertig uren bijna volkomen eenzaamheid, want op dit uitstapje dat jaarlijks geregeld terugkeerde, deed de baron zich voegosellon door don huisbediende, zyn koetsier ea MÓ van syn twee boschwacbters. Te Trichtvoorde bteven dan niets anders dan vrouwen en op beve^ den heer des huizes, gingen deze vroeg naor Natuurlijk gold dit bevel slechts voor de dienstboden, want de barones kon zoo laat opblyven als zij zelve verkoos. De fraaie klok van Saksisch porselein op den schoorsteen sloeg middernacht en Marianne scheen er nog niet aan te denken ter ruste te gaan. Zij bad thee gedronken, in gezelschap van haar zuster Elize, die, daar zij zich niet wel gevoelde, vroeger naar haar kamer was gegaan, dan gewoonlijk. De twee zustere leidden te Trichtvoorde niet het zelfde leven. De oudste bemoeide zich volstrekt niet met het beheer van het kasteel, terwyl de jongste daarentegen, het geheele uitgebreide huishouden naging. De generaal verliet zich geheel op haar, zelfs wat de stallen betrof, want zij hield van de paarden, en de dieren kenden haar allen. Bovendien had hij haar opgedragen in zyn naam weldaden uit te reiken, en 't was haar grootste genoegen, armen te bezoeken. De boeren zegenden haar en de kin deren uit den omtrek noemden haar allen de «goede juffrouw.” Elize bracht hen kleeren, welke zy voor een deel zelve maakte. Zy verpleegde de zieken, als de ge neesheer uit de stad niet kon komen, en in een der benedenvertrekken van het kasteel had zy een geheele apotheek ingericht. Elize was de verpersoonlijkte barmhartigheid. Zy deed die liefdediensten voor haar genoegen, hoewel ’t haar volkomen natuurlyk voorkwam, dat baar zuster er voor bedankte, langs de modderige wegen te wandelen, die men moest volgen om de ellendige stulpen der boeren te bereiken. Marianne hield er meer van om tot laat in den naoht te aitten drooman, en dat deed ay dan ook rden naar da rfd. d of geverfd, «ondheid en De benoeming de ophaalbrug op De benoeming drager. De Arrondizsemente-Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren H. K., 45 jaar, arbeider te Stolwyk en JG., 87 jaar, bouwman te Bcrkenwoude, wegens een jachtdelict, tot f 10 boete, sube. 5 dagen hechte nis ieder, alsmede betaling der kosten van twee instantiën. deling der politie of nit vrees voor deae, terwyl andere personen hun domicilië ten spoedigste veranderd hebben. De vrees die deae lieden hebben om in hun vaderland terug te keeren (by na allen zyn Duitachers), doet hen zich vestigen te Gouda, Dordrecht en andere plaatsen in de nabybeid gelegen, om toch, zoo mogelyk, verbinding met Rotterdam te blyven behouden. De Zangvereeniging Apollo zal Zondag 29 April a. s. wederom eene uitvoering geven die, te oordeelen naar het ous welwillend ver strekte programma zeer genotvol belooft te zyn. Het geheele programma bestaat uit slechte 3 nummers, maar waarvan twee van enormen omvang. >Das Lied von der Glocke«, woorden van Schiller en muziek van A. Romberg is alge meen bekend en we juichen het toe dat de Vereeniging dat als No. 1 geeft. No. 2 is de 42ste Psalm van F. Mendelssohn, even eens geen onbekende. Na de Panze geeft men »Het Graf onder den Meidoorn declamatorium van Hofdyk, met introductie voor Sopraan, Mannenkoor en Orgel. Dit laatste stuk is hoewel niet nieuw toch een stuk met een gevestigde reputatie, ’tls zwaar en vereischt zeer veel studie, voorloopig waardeeren we het pogen van Apolloom haren leden hierop te willen vergasten. In de Vergadering van de Homoeopatische Vereeniging alhier, werd een reglement voor het Ziekenfonds der Vereeniging ter tafel ge bracht. Verder werd by acclamatie de heer Dercksen benoemd, de afdeehng Gouda op de algemeene Vergadering a. s. Zaterdag in den Haag te honden, te vertegenwoordigen. By de vrye discussie kwam het uit, dat het wenschelyk was, zekerheid te hebben, of het kalf, waarvan de pokstof by de inenting wordt afgenomen, wel volkomen gezond is, daar be voegden verklaren hiertoe niet geheel in staat te zijn, zonder het beest te openen. In Berlijn en ook aan onze Veearteenyschool te Utrecht, wordt eerst de pokstof van het kalf afgenomen, daarna wordt het geslacht en als het by opening blykt geheel gezond te zyn, wordt de stof pas tot inenting gebezigd. Besloten werd een adres aan de bevoegde macht te zenden, teneinde een en ander onder de aandacbt te brengen en den wensch te kennen te geven, voortaan in denzelfden geest te handelen als te Utrecht geschiedt. op den avond vau den Sint Hubertuadag, waarop ons verbaal een aanvaug neemt. Bedekt door een kap van rood satijn, verlichtte de lamp slechts flauwtjes de wanden van het vertrek, geheel bekleed met kostbare geweven zijden behang sels, welke de generaal in het kasteel na den koop vond en had laten hangen, daar zij dienden om een deur te verbergen, welke toegang gaf tot het inwen dige van den grooten ouden toren, waarin noch hij, noch zijn vrouw ooit een voet gezet hadden. Marianne, met bet hoofd achterover leunende in den gemakkelyken stoel, staarde doelloos naar boven, toen een enkel tikje op de ruiten, haar plotseling deed rillen. Zy kende dit teoken, stond met een sprong op haar voeten, liep naar het venster en opende het snel. Een man, wiens hoofd geheel schuil ging in een soort vau matrozenmuts van zware wollen stof, klom snel op de vensterbank en sprong in de kamer. «Eindelijk I Ben je daar eindelykriep Marianne, de armen om hem heen slaande. «O, ik had de hoop al opgegeven je Van nacht te zien." «Ik ben Irat, ’t is waar, maar Pazantenhoef is niet naast de deur en bovendien is 't weer afschuwelijk. De wegen zyn ware modderpoelen." «Ik weet ’t o, maar als ik op je wacht dan word ik krankzinnig. En bovendien had ik reads den geheeleo avond een voorgevoel van een ongelak. Doe dien mantel af Rudolf, dan kan ik je eens goed •anzien.” «Wacht even, laat mij eerst het venster sluiten.” Deze voorzorg was verstandig. De tocht die bin nen dron^ had de lamp uitgedoofd, maar het groote haardvuur brandde helder genoeg om Marianne in Op de gisteren gehouden herstemming voor een lid vau de Tweede Kamer werden te Haastrecht uitgebracht 91 stemmen by de eerste stemming werden ingeleverd 125 stem men. Het aantal Kiezers bedraagt 185. Vliet 21 stemmen van de 54. staat te stellen de trekken van haar minnaar te zien, toen by den kap die zyn gelaat bedekte, afwierp. Het was werkelijk een knappe jongengroot, slank, blond, een weinig bleek, donker blauwe oogen en een langen zydoacbtigen knevel. Dit was de man waarop de barones Van Hansweerd verliefd was. Zy koesterde voor Rudolf van Trichtvoorde een van de niets ontziende hartstochten welke eene vrouw van vyf-en-dertig jaren, tot de grootste buitenspo righeden kan brengen. Hy van zyn kant beminde baar eenigszins minder hartstochtelyk, hoewel hy zonder eenige aarzeling syn leven waagde om langs een gevaarlijken weg binnen het kasteel te komen, als de niets kwaads vermoedende baron afweaigwas. De kalmte waarmede hij overigens de hartetochto- lyke liefdesbetuigingen van zyn minnares ontving, werkte er slechts toe mede om baar liefdevuur nog te doen toenemen. «Wat ben je mooi!* prevelde zy, haar armen om zyn hals slaande, om hem van meer nabij te kunnen bewonderen. Hij maakte zich zachtjes los uit dis omhelzingen trok haar mede naar bot vuur, met de vry nuchtere bedoeling om zich te verwarmen en te drogen. Zy liet hem begaan, maar dwong hem tegelijkertijd te gaan zitten op een stoel zooeven door haar verlaten en zy knielde voor hem neer, baar handen in de zijne strengelend en hem met schitterende oogen aanziende. «Twee nachten, geheel voor ons!” riep zij in de zaligste verrukking. «Want je komt morgen weer terug, niet waar?” er iémand die de rampen overzien kan, die deze ééne dag te laat over het vrye Ne derland zon brengen? Men klaagt, zegt «de Maaeb.s, over de brooe- heid van het papier der nieuwe muntbiljetten. Zoodra deze gevouwen zyn, scheuren ze heel spoedig op de vouwen door. Op den Ryksstraatweg Arnhem Zutphen ia onder de gemeente Rheden een rywiel (rover) gevonden, welke hy ondersoek scheen toe te behooren aan een heer uit Arnhem by wien het wiel jl. Donderdag gestolen was. Wyl een als metselaar gekleed persoon dien dag by eenige bewoners van Velp getracht heeft door allerlei leugenachtige voorwendsels geld te krygen en het rywiel, dat hy by zich had, in onderpand te laten, vermoedt men, dat dit de dief was en hy, geen kans ziende eenig geld voor dit rywiel te krygen, dit op den weg beeft achtergelaten. Te Seraing is een rytuig van een bruids stoet, op weg naar het stadhuis, bij het over steken van den spoorweg door een trein aangereden en verbrijzeld. De vader van den bruidegom werd gedood de koetsier, bruigoms moeder, een getuige, een dame en de bruidegom zelf werden gewond. De afsfuitingsboom van den spoorweg was niet gesloten geweest. Maar de baanwacbters- vrouw, die bet gevaar bemerkte, had door geroep en teekeus den koetsier gewaarschuwd. Deze meende echter, er nog wal over te Over de uitbreiding van het kiesrecht leeet men in „Van Dag tot Dag” „Maar ge komt er te vroeg mede I van de aandrang van het volk achter de kiezers is in deze streek of in geene stad nog weinig te bespeuren”! roept men ons toe. Het is zeer moeilyk hierover juist te oor- te weten of gebrek aan uiting wel bewys is, dat niet gedacht en ge voeld wordt Maar het is niet moeilyk met hart en nel tot deze overtuiging te komen Liever tien jaar te vroeg dan één dag te laat Is _wlid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Gouda is in de tot dit district behoorende gemeenten het volgende aantal stemmen uitgebracht. Eerste Steam. 955 282 28 204 102 115 138 57 113 67 162 Te Hilversum in Maandagmiddag door een onbekende oorzaak de schuur van den bloemist en zaad handelaar M. Verschoor, in de Veer- straat, terwijl de man afwezig was en de vrouw en kinderen alleen te buis waren, afgebrand. De brand was hevig, door de vele aldaar aanwezige bossen riet, en bad een dreigend aanzien. De Hilversumsche vrywillige brand weer was echter spoedig ter plaatse en wist later, met behulp van eene spuit der gemeente, de aangrenzende gebouwen te beveiligen. bespeuren” Het deden en altyd een De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTER. Wenken by het redden van drenkelingen. I. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hnlp te water. II. Neem den tyd te ontdoen. III Maak in dien tyd, al starende op den drenkeling, uw plan op. IV. Wees niet zenuwachtig, maar al uwe tegenwoordigheid van geest. V. Nader den drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe, en wacht totdat zyn spartelen verflauwt. VI. Gryp hem dan by haren of halskraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig boven water en zwem zelf op den rug naar bet eerste het beste vaste punt. VIL Is *t om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uit duwen. VIII. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt en zich niet ter stond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling door benauwdheid gedreven wordt Tbs te laten. IX. Wie naar een gezonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden door zich plat op den bodem met de armen uitgestrekt voort te bewegen. X. Een touw zich om het lichaam te laten binden, voordat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. van eenen Brugwachter voor de Turfmarkt. van eenen Noodhulp-Lyk- VERGADERING van dih GEMEENTE RAAD op Vrydag den 27 April 1894 des namiddags ten I ure. Aan de orde: Het Kohier der plzalselyke directe belasting naar het Inkomen, dienst 1894. Het voorstel tot wyziging der Gemeente- Begrooting, dienst 1893. Het voorstel betreffende de aanschaffing en installatie van eenen grooten gasmeter aan de Stedelyke Gasfabriek. Het voorstel betreffende de teruggaaf van een gedeelte van het kapitaal by de Bank van Leening in gebruik. De benoeming van een Lid in de Commissie voor de Bank van Leening. De benoeming van een Lid in de Commissie van beheer der Stedelyke Gasfabriek.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1