1 H I EB. -I BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, l| IKK" 32ste Jaargang. Zaterdag 28 April 1894. No. 6339. I mstein FEUILLETON. pin, dezer Cou >tprys van groot, men I j I ji 1 ns 7?. den op de AP. -/ i Savornin D.Btigter bij: IS Jz. echtheid ia steeds voor in der Firma (Naar kei Fr a mek.') GOIUSCIIE COIIB fflT Gisteravond te 9 uur ontmoetten elkaar in de Laurierstraat te Amsterdam twee personen, waarvan de een ’t meisje van den ander aan den arm had. Een vechtpartij ontstond, waarbij van weerszijden geduchte slagen vielen. Einde lek want oude liefde roest niet trok het meisje party voor haar eersten minnaar en toen was de strijd beslist. De echte cavalier ver volgde in triomf met zjju meisje zyn weg, terwijl de ander in een café troost zocht. De moeder van het te Berlikum (N.-Br.) vermoorde kind is voorloopig op vrye voeten gesteld. Uit het voorloopig onderzoek schijnt meer en meer teblyken, dat zoowel de vader als de moeder niet toerekenbaar kunnen ge acht worden voor hunne afschuwelijke daad. De vrouw van A. v. Domburg, metselaar te Hazerswoude, heeft haar echtvriend verrast, met de geboorte van 3 welgeschapen dochters. k met 1329 t verkreeg t Geldige )einse met M. Walter GOUDA, 27 April 1894. Naar men verneemt, zal de zitting der Staten-Generaal op 16 Mei niet in persoon door de Koningin-Regentes, maar door eene commissie van harentwege worden geopend. DE IMER ADVERTENTIËN worden geplaatstvan 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. werd in van het werd hy, oordeeld maanden richting. voor hem o II. M. de Éoningin verleende gratie, zoodat Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. den is hy du zoodra mogelyk ter beschik king gesteld van de justitie. sftt” risp de barones, Rudolf naar xich toe trek kend tot sya lippen de hare ontmoetten. En na een langen kus, zeide zy: «Je begrijpt my niet en zult mö npoit Ingrijpen. Als ik met zoo dol veel van je hield, zou ik ook niet nakkig zyn. Ik heb op de wereld niemand anders om lief te hebben dan jou, en ik wil dat jij mij ge heel toebehoort, evenals ik my geheel aan jou geef, met lichaam en ziel. Als ik het ongeluk had, je t$ verlieten, zou ik je niet overleven... en als ik bedenk dat je om mij te zien, je leven waagt... den dood trotseert daa...* «Ho, ho, draaf niet zoo doorl* riep Rudolf glim lachend. «Verondersteld zelfs, dat je echtgenoot onverwacht te huis kwam, dan zou hij toch niet als een bom by je in de kamer vallen. Ik zou hem hooren komen, en dan had ik altyd nog den tijd om uit het nam te klimmen, en terug to koeren langs den weg, dien ik gekomen beu.* «Een weg, waarop je slechts een enkelen misstap behoeft te doen, om verpletterd neer te storten. Het venster ligt ruim twintig voet boven den grond.* «Ja, maar de wilde wingerd waarlangs ik naar boven klim is sterk genoeg, en dat klimmen langs do takken valt my even gemakkelyk, ah het opgaan van oen trap. Bedenk dan took, dat ik se uftmjjn. Naar men verneemt, bestaat by de kolf- vereeniging «Schiedam» het plan tot oprichting van een Zuid-Hollandschen Kolfbond. By gelegenheid van een tot dat doel door genoemde vereeniging uit te schryven kolf-wedstryd op Hemelvaartsdag, zon dit plan nader worden besproken eu tot uitvoering gebracht. Door de politie te Harderwyk is aangehou den de persoon J. B. M., gewezen O.-lndi militair, wiens verblijfplaats verzocht was door den officier van justitie te Arnhem. Genoemde persoon had zich omstreeks half April te Utrecht by den plaatselyken kom- mandant aangemeld, voorgevende deserteur te zyn van het Indische leger, om zoodoende vryen overtocht'naar Batavia te bekomen. By het Kol. Werfdepót, werwaarte hy was overgebracht om nader herkend en daarna naar Indië teruggezonden te worden, kwam evenwel aan het licht, dat die persoon geen deserteur was, doch, na in Dec. jl. te Batavia met paspoort lett. B (rood paspoort) te zyn ontslagen, in Febr. 11. per stoomschip Merapi in Nederland teruggekeerd was. Om die re- By kon. besluit van 25 dezer is aan den ontvanger der directe belastingen A. Zonne vylle, te Delft, op zyn verzoek eervol ontslag uit ’srjjks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende ruim 60 jaren aan den lande bewezen. By de aankomst te Hengeloo vond men beiden stervende, en kort daarop waren beiden bezweken. Op het lijk van dien heer werd een fleschje gevonden, vermoedelijk vergif inhou dende. De lyken zyn door .de politie naar het Zie kenhuis overgebracht. Hunne namen zyn nog niet bekend. De rechbsnk te Amsterdam deed gisteren uit spraak in de zaak tegen Hendrik de Jong, oud 32 jaren, geboren te Weesperkarspel, beschul- digd van door een samenweefsel van leugens, waardoor hy het deed voorkomen landgoederen te bezitten, landmeter le klasse en gepensio neerd O. I. onderofficier te zyn, en door aller lei verdichtseltjes zich wederrechtelijk bevoor deeld te hebben ten nadeele van J. Kramer te Loosduinen, vroeger koffiehnishouder op de Martelaarsgracht te Amsterdam. De recht bank achtte de feiten van oplichting van f 100 in de dagvaarding vermeld, door de verklaringen der getuigen wettig en overtui gend bewezen, en veroordeelde beklaagde over eenkomstig den eisch van het openbaar mi nisterie tot 4 jaren gevangenisstraf, vermin derd met de '1 maanden, in preventieve hechtenis doorgebroebt. «*t Is mijn man I” riep Marianne dood olijk ontsteld. «Welnu,** antwoordde Radolf, niet bijzonder uit het veld geslagen, «ik heb nog tyd in overvloed om door het venster te vluchten.” «O neen, neen! De Ruiter zou je vermoorden. Hij heeft ons verraden, dat valt niet te betwijfelen. Hij denkt natuurlijk, dat je langs dien weg zult vluchten en wacht je in bet park op. Met een ge weerschot doodt hij je en zal later zeggen, dat hij je voor een dief hield, die zich uit de voeten maakte.” «En als ik blijf zal de generaal mij wel een kogel tusschen de ribben jagen. Een fraaie keuze. Maar goed, ik zal hem opwachten. Als hij *t echter waagt, jou te beleedigen, dan bezweer ik je, hem als een hond néér te zullen schieten. Ik hebunjjn revol ver en...* De barones keek hem aan met angstig flikkerende oogen, terwijl hij tegenover haar stond, zonder een oogenblik zijn bedaardheid te verliezen. «Kom, kom riep zij. En alsof haar plotseling een licht opging, trok zij hem in de richting van den muur. «Wy zyn gered. Achter dit behangsel is de deur verborgen van een schuilplaats in den grooten toren.* «Wel, alle duivels, dat is waar ook I Hoe dom om daaraan niet eerder te denken. Ik wist 'twel. Myn vader sloot er mij altijd in op, als ik ondeu gende streken uitgehaald bad. Die inval is uitstekend, vooral omdat ik weet «Kom kom, praat niet langer. Wy hebben geen oogenblik te verazen, zeg ik je I” (Wordl rrrvolt/d.) jeugd ken. Toen ik een jongen was, klom ik tot de spits van den toren om de kraaiennesten uit te halen. Ik ben in dit huis geboren en ken er alle hoeken en gaten van. Waarachtig ik zal niet vallen. Daarin schuilt het gevaar niet.* «Het gevaar? Je erkent dus, dat er werkelyk gevaar is I* «Nu ja, maar het beduidt niet veel. De laatste maal, nadat ik je bezocht had, heb ik mij een wei nig verlaat, en op bet oogenblik toen ik over den muur van het park klom, je weet wel op het punt, waar dat gat is, begon bet reeds te schemeren. Met snellen tred liep ik in de richting van de Fa zantenhoeve, maar op honderd schreden van den muur, achter een heg zag ik een van de bosch wach ters, een langen, stevig gebouwden knaap. Ik weet zeker, dat hij my gezien moet hebben. Wat deed hij daar Was hij op het spoor van een vos of zoo iets, of bespiedde bij mij Heeft hij gezien, dat ik over den muur klom'? Ik heb hem natuuilijk niets gevraagd. Ik liep zoo snel mogelijk voort en hij volgde my niet. Maar 't is en blijft toch een beroerde geschiedenis, en ik ben niet geheel gerust over de gevolgen van die ontmoeting.* «Mijn hemel, en dat vertel je mij nu eerst. Die boschwacbter was Piet de Ruiter, met lijf en ziel aan mijn man verkocht. Voorbeen diende hij by bet regiment van Van Hansweerd en hij zou zich voor hem in stukken laten hakken. Als hy je herkend heeft, zyn wy verloren.* «Verloren, nu dat is wel wat heel kras. We zul len den dans wel ontspringen, door onze voorzorgen nog beter te nemen. In het ergste geval, zouden wy kunnen afgirnken elkander te ontmoeten in den den stryd om de Korte pijp. Gelijk men vreet, zyn sigaren in Engeland zeer duureen eenigszins rookbare kost er een sixpence* (30 ets.). Daarom rooken de Engelsche hoeren overal pypen met veel goedkoopere tabak, en en zy rooken die óveral, op straat en ook op reis, in landen, waar het rooken van pypen als nietdeftig* wordt beschouwd, r De directie van het Grnhd-Hótel te Parys had daar nn een paar jaar geleden het rooken van pijpen in zalen en gangen verboden- Maar de Engelsche bezoekers van de Fransche hoofd stad lieten zich daardoor niet van hun pyp af brengen. Zy gingen hnn pyp rooken in an dere hötels, waar het wel geoorloofd was. En de directie van het Grand-Hötel heeft thans, om niet op den duur zoovele goede klanten te moeten missen, eindelyfc toegegeven en het pypenverbod ingetrokken, tot groote voldoening van de Engelsche rookers. De Engelschen hebben te Parys eene over winning behaald in een eigenaardigen stryd koepel, achter in den tuin, waarin nooit een ster veling komt en dan moet je mij den sleutel geven van de kleine achterdeur. Wij zullen er niet zoo op ons gemak zyn als in je kamer, maar die kerel zal er niet aan denken, ons daar te zoeken. Bovendien betwijfel ik zeer of hy zijn meester zou durven waarschuwen. Om een onthulling van dien aard te hooren uit den mond van een dienstbode, zou de generaal alles behalve goed opnemen.” «O, je kent dien De Ruiter niet en dan is er nog iets, wat ik je nooit gezegd heb hy is verliefd op mij.” «Wel, alle duivels, dat is al te gek. Maar hoe weet je 't? Ik hoop toch niet, dat hy *t gewaagd heeft, je een liefdesverklaring te doen?” «Neen, maar ik las *t in zyn oogen. Die oogen spreken. Wy vrouwen verstaan die stomme taal en ik ben er zeker van, mij niet te bedriegen. Hij bemint mij.” «Donders, dat is beroerd. Een knaap van dat soort is in staat om een ongeteekenden brief aan den baron te schryven. 't Is beef mogelijk, dat hij hem reeds gewaarschuwd heeft, en ik zal «Stil, stil, luister I” viel Marianne hem angstig in de rede, de hand op zijn mond leggend. «Wat is er dan toch?” vroeg Rudolf, die reeds opgestaan was om zich te verwyderen. «Dat lawaai, hoor je *t dan niet men zou zeggen *t rollen van een rjjtuig en zooeven meende ik te hooren, dat hqt groote tuinhek geopend werd. In dit oogenblik weerklonk een schel en daar de wind van die zijde kwam, drong het geluid zeer helder tot hen door. Voor de rechtbanken komen somtjjds vreemde sinjeurs. De arrondissemento-rechtbank te Breda ontving ook zoo’n vreemden gast op het bankje der beschuldigden. Zeer elegant gekleed met zorgvuldig opgestreken snor, sprak hy met zeer beweeglyken tong, benydenswaardig voor velen, die zulk een radheid behoeven. Dit heerschap was beticht van als speler op te treden en /I te hebben opgestreken van een man, die hiervan kennis gaf aan de politie. De presi dent van de rechtbank vroeg naar zyn beroep. «Kaartspeler.» «Niets anders voor den kost?» »Neen, mynheer: ik ga naar een koffiehuis en bied myne kaarten aan. Een spel één dub beltje, tien voor een gulden.» «Met drie azen hè?» «Juist mynheer, ziet u (de man haalt een spel kaarten voor den dag) denk je nu eens een kaart en Gisteravond stapten aan het station Delden in een coupé 2e klasse van trein 141 een heer en eene dame met biljetten enkele reis Delden—Hengeloo. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Met petroleumtoestellen moet men voor zichtig zyn Gisteren kwam een bewoonster van de H. Houttuinen te Amsterdam met hare kleederen in aanraking met de vlam van een petroleum- toestel. In een oogwenk stond zy in branden haar hulpgeroep deed eenige buren toeschieten, die haar een wollen deken omsloegen en zoodoende de vlammen bluschten. Zij had evenwel zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het noodig was haar naar het Gasthuis te vervoeren. i4 *\oP markt te Rozendaal (N -B.) bood gisteren een koopman een middel aan ter verdelging van ratten en muizen, waarbjj hij aan een soort van galg een honderdtal doodt* ratten tentoonstelde. Tevens liet hy voor do j oogen van het nieuwsgierige publiek levende t ratten van het middel proeven, waarby de uitwerking niet uitbleef. De burgemeester vond de werking van het »onscbuldige< poeder wel wat kras en liet het chemisch onderzoeken by den apotheker J. Steyns, die in het poeder zware giftdeelen constateerde. Aan den koopman werdnuspoe- dig verboden verder te verkoopen bovendien is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Wegens loonsverlaging is in de venen te Musselkanaal een werkstaking uitgebroken en staakten in den 2e Exloërmond 400 man den arbeid. Het huis van den heer Brouwer was ge durende geruimen tyd omsingeld dooreen paar honderd arbeiders, maar hij weigerde, evenals de beer B. de Graaf, te Musselkanaal, om een contract te teekenen, waarby het oude loon zal uitbetaald worden. Alle andere verveners gaven aan de eischen der gravers toe. Marechaussee en politiemacht zyn aanwezig en tot heden is de rust niet verstoord. Beschamend voor de stedelingen, Te Kootwyk, van waar men een zeer moei- Ijjken weg van circa twee uren moet afleggen, om de stembus te bereiken, bleef Dinsdag niet één kiezer thuis. De stok-ouden lieten zich ryden, en zelfs begeerde een, die reeds weken lang door eene ernstige beenziekte aan< zyne legerstede was gebonden, per rijtuig naar de stembus gebracht te worden. (En als één man vóór de Kieswet.) Men meldt uit Amsterdam, dat de zaak tegen de vervaardigers en uitgevers der val- sebe bankbiljetten den 15n Mei voor de Rechtbank aldaar dient Benoemd tot hoofd der O. L. school No. 2 te Bleiswyk de heer A. Punt, van Ridder kerk. Te Zutfen is eene werkstaking ontstaan on der 26 sigarenmakers op de fabriek van Broere, wegens onwil om des Zaieradags-, middags tabak te stroopen. Mejuffrouw J. Ketelaar, zuster van Mej. S. Ketelaar, die sergeante is van het Haagsche korps en agentesse van de Hulpvereenjging en het Kroimpjesfonds, zal binnenkort met Prinses Ouchtomsky een nieuw reddingshuis openen in Zurich. Een berucht dronkaard Dordrecht gered in een byeenkomst «L. d. H.» aldaar. Kort daarop wegens vroegere dronkenschap, ter- tot 3 weken gevangenisstraf en 3 opzending naar een Ryk»-Werkin- Kapitein Van Brero vroeg gratie op grond zyner redding en do man nu slechte de gevangenisstraf behoeft l^e ondergaan. (Oorlogskreet.)

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1