ffl, Dam, SEE. sletten) BINNENLAND. De laatste eener Familie. No. 6345. Dinsdag 8 Mei 1894. litz natie. is. FEUILLETON. ïouda. «EN, fflA \vi 33. 33ste Jaargang. e Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. stuk, zoo ryk II PIJ 4 ijdag», la. geleverd. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Sneek heeft mr. J. A. van Gilse candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. van ge- p 1 LZ. Beschuit. U CDA- den, f30. len, ngehoord Woensdi van het 1 (Naar het Franech.) 8 alhier zangebo- OP bii endeweg. ÜI oor GE- n afgele- j van vijf, Ned. one miner en -enstaand gedepo- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOIIMIIE (SOMT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. In den nacht van 3 op 4 Mei zijn te Moordrecht in den Zuidplaspolder bij F. van Tilburg ontvreemd 21 kippen en een haan, van verschillende kleuren. De daders zyn tot nog toe onbekend. Verbreking van afsluiting heeft niet plaats gehad. De redactie van de Graafschapper deelt mede dat baron Brantzen van de Zyp ook voor zyn abonnement op haar blad bedankte. En voegt zy er aan toe niet alleen bedankte hy voor zyn persoonlyk exemplaar, maar ook voor al die in Schaarsb'ergen tot nu toe van zynentwege werden gelezen De heer B. Edelman te Reeuwyk is benoemd tot 3den onderwyzer te Amsterdam. lang, in het district Katwijk, ter bespreking van het. stellen eener candidatuur voor de Tweede Kamer. Het bestuur meende, dat de Vereeniging eene andere houding moest aannemen dan by de vorige verkiezing, omdat de omstandigheden door den loop, die de verkiezingen in het land hebben genomen, zyn gewyzigd. Hij stelde voor, ditmaal met eigen candidaat op te treden, welk voorstel werd aangenomen. Met op twee na algemeene stemmen werd tot candidaat ge proclameerd de heer mr. A. D. van Assendelft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp, De R. K. centrale kiesvereeniging heeft den heer mr. F. J. M. A. Reekers candidaat gesteld. 1») Hy sprak op vroofljken toon en wilde blijkbaar den indruk géven, alsof hij in het beste humeur was. Elize deed niets liever dan zich ver wy deren, daar zij wilde vermijden tegenwoordig te zijn by een woordenwisseling tussohen het echtpaar. Zij kon niet venaoeden, waarover het geschil liep, maar voelde dat zy hen hinderde en haar zuster in een gevaar verkeerde, dat deze wellicht zou kunnen bezweren, al» m alleen was met haar man. Bovendien koesterde Elize het plan om terug te koeren en Marianne haar diensten aan te bieden, als de generaal weg was. Zij kon natuurlyk niet weten, dat hy plan had, den geheelen dag in de kamer zjjnor vrouw te blijven en zij was besloten heden niet meer dan een paar uren te wyden aan haar dagelyksoh bezoek aan do armen, in de omge- ving vaa het kasteel. Zy gaf haar zuster een kus, die haar de hand drnkte, zonder oen enkel woord te opreken en vertrok. V. Terwyl de bedienden het ontbyt opruimden, ging do bóer Van Hansweerd voor het venster staan, met de beide ellebogen op de vensterbank leunende. Toon zyn kamerdienaar papier, pennen on inkt De R. K. kiesvereeniging Recht en Orde« te Rotterdam stelde Zaterdagavond tot candi daat'voor de Tweede Kamer mr. J. van Gen nep. Zy heeft dus liever eieren voor haar geld gekozen. De geheele oppositie was slechts een storm in een glas water. Onder presidium van den heer T. A. 0. de Ridder burgemeester van Katwyk, vergader den in het zNutsgebouw* te Leiden, le den der vrijzinnige kiesvereeniging Volksbe- nieuwe bepalingen gemaakt worden. Heb je niet gehoord, dat ik aan je lieve zuster een onafhankelyk bestaan wenschte to verzekeren Dat voornemen wilde ik geen minuut uitstellen. Zoolang ik leef zal zij niemand noodig hebben, maar na mijn dood...* „Dan zal ik er toch zijn." „Dat hopen wij*, zeido cje generaal op yskouden toon. „En ik houd meer van Elize, dan jij van haar kunt houden.* „Ik twijfel er niet aan. Maar ik vond ’ttoch veiliger, in het testament de som te noemen, welke ik haar toeken. Dat is zekerder, vindt je niet P* Marianne zweeg. Zij dacht „Hij heeft mij onterfd. Hy zal mij misschien vermoorden. Neen, hy zal mij laten leven, om mij te pijnigen en te kwellen. Die man is een monster. Ik heb goed gehandeld, hem terdood te veroordeelen. Thans is ’tnog slechts de vraag of De Kuiter het vonnis zal voltrekken, enwanneer bij er toe zal overgaan. „En nu, lieve vrouw*, hernam de onvermurwbare echtgenoot, „moet ik je eens spreken over mijn plan nen. Ik ben besloten naar Parijs te gaan, zoodraje toestand zal veroorlooven, om te reizen. De lucht hier buiten is niet goed voor je en bovendien ben ik er op gesteld, je zuster zoo spoedig mogelijk te doen trouwen. Hier is ’tonmogelyk een echtgenoot voor haar te vinden. Ik ben met het oog daarop van plan, dezen winter veel menschen te zien en zeer veel uit te gaan. „Dan zal je zonder my moeten gaan,* zeide de barones toegevende aan een onweerstaanbaren aan drang om tegen te spreken. „Waarom lievelingP Ik hoop toch, datje spoedig volkomen hersteld zult zyn. Ik zal je persoonlyk oppassen. Ik ben voornemens, je niet te verlaten, tot je volkomen hersteld bent.” „Wat? Wil dat zeggen, dat je plan hebt om in mijn kamer te blijven?” „O, niet lang, voor een dag of acht a tien, hoog stens 14 dagen. Ik zal er je dokter eens over spre ken en de duur van ons samenzijn zal afhangen van het antwoord, dat hij mij geeft op een vraag, welke ik hem nog heden zal doen." Marianne huiverde. Zij begreep hem en zeide bij zichzelf „Hij zal hem vragen, boe lang een man kan leven zondor voedsel. En als hy volkomen zeker is, dat mijn vriend den hongerdood gestorven is, zal hij my dwingen het kasteel te verlaten en mij naar Parijs slepen. Ik zal aan hem geketend blijven en mijn leven zal niets anders zyn dan een lange marteling, neen, dat wil ik niet, dan nog liever dadelijk er een einde aan gemaakt. Zij zullen vechten en Rudolf zal hem dood en.” En zich oprichtend als een gekwetste leeuwin, riep zy „Genoeg gelogen I Je leugenaohtige hartelijkheid walgt me I Heb dan toch den moed ronduit te zeg gen, dat hier een man verborgen is en je een af- schuwelyke wraak hebt uitgedacht I” „Een man bij jou I” herhaalde de generaal met bijtenden spot. „Maar werkelyk, lieve meid, je raaskalt! En waar zon hij dan verborgen zyn, he- melsche goedheid I.... toch niet onder je bed P” christelyk-bistorische kiesvereeni- en Vryheid« is in het hoofdkies district Sneek candidaat gesteld mr. U. H. na het ▼an de heeren Leemans en Van zou by verschikking de heer van beide depart, voor zyne rekening GOÜDA, 7 Mei 1894. lag 16 Mei zal de Afdeeling»Gouda* Ned. Ond. Gen. ten huize van den heer Dam vergaderen. Op de agenda komt o. a. voor: Verslag van den toestand der spaarbank. Verkiezing van een lid der commissie voor de spaarbank; aftr. lid, de heer Leopold. Verkiezing van afgevaardigden naardeGew. en de Algem. Verg, en bespreking van voor stellen voor die vergaderingen. Een voordracht van den heer G. D. Heij- verneemt, heeft zich te Haarlem ud, ter bevordering van de den oud-afgevaardigde mr. Ten slotte nog een woord van dank aan het bestuur en den hr. R. die door hun onver moeid werken, dezen avond tot een werkelyken feestavond hebben gemaaktaan den hr. R. was de leiding van het uitvoerig programma opgedragen en hij heeft zich dan ook met lof van zyn taak gekweten. De Uitgave dézer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Zaterdagavond hield de dilettanten-club Door oefening kunst<, in het café >Unie« Lange Groenendaal, eene byeenkomst. Het zag er zeer gezellig in die zaal uit en aan het tooneel bad een ieder zyn beste krach ten besteed om ook dat een keurig net aan zien te geven, hetgeen dan ook ten volle is gelukt. Twee stukjes en wel Michel Perrin of een aanslag op het leven van Napoleon I< en >Neef als Oom< werden vlug en vaardig afgespeeld. Beide stukjes vielen zeer in den smaakde personen die daarin de rollen vervulden van Michel Perrin, Fouché, Desau- nais, de 3 Dorsigni’s en Champagne verdienen eene afzonderlijke vermelding, vooral de laatste, die zyn rol meesterlyk speelde. Om hierover verder in details te treden zou ons te ver voe ren, genoeg zy het gezegd, dat een ieder zyn best gedaan heeft om het geheel goed van stapel te laten loopen waarvoor hen door het vele applaudissement wel het bewys gele verd is. Als naar gewoonte hield een bal, afgewis seld door voordrachten, allen nog lang by een. Wy hebben met genoegen eens van nabjj' kennis gemaakt met deze bloeiende vereeni ging. Er zijn zulke goede elementen by en het spel was zoo fraai op dezen avond dat het jammer zou zyn, als ze daarmede niet woekerde. Men verzekert dat de heer Röell nagenoeg gereed is of spoedig zal zyn met de formatie van het Kabinet. Genoemd worden als leden van de combinatie de hh. mr. Patyn, oud-lid der Tweede Kamer, justitiemr. Van Houten, financiën jhr. mr. Röell, binnenlandsche zaken; kapt.-luitenant Nygh, marinegepens. luite- nant-generaal Schneider, oorlog mr. Sprenger van Eyk, koloniën. De titularis voor buiten- landsche zaken was nog onbekend en die voor waterstaat moet nog niet vaststaan, bed an kerf Kerkwyk. Wellicht Röell een nemen. De heer Gleichman heeft bedankt en de oud- Gouverneur-Generaal Pynacker Hordyk moet tot dusver niet zyn aangezocht. Gisteravond gaf de zangvereeniging Apollo de aangekondigde volksuitvoering, voor een vry goed bezette zaal. De hoofdschotel van het program was weer Das Lied von der Glocke», een stuk, zoo ryk aan afwisseling. Genoten we Zondag j.l. by de uitvoering daarvan, dezen avond kwamen solo's en koren beter tot hun recht. De weinige aanmerkin gen toen door ons gemaakt, vervielen gister avond geheel, 'twas voor A polio* een glans- Op de 6e Internationale Hondententoonstel ling uitgeschreven door de Nederlandsche Ver eeniging van Liefhebbers en Fokkers van Ras honden Cynophilia te Amsterdam werden de navolgende honden van stadgenooten bekroond St. Bernardshonden. Van den heer A. öteensma. Norman. Ie prys openklasse, le prijs limite klasse. Norman en Dido. le prys koppelklasse. Norman, Dido en Duke, le prys Team- klasse. Duke. Zeer eerv. verm. jeugdklasse. Dido. Eerv. verm. idem. terwyl Norman bovendien nog een speciale prys: een zilveren medaille voor den besten langharigen Reu in de limiteklasse, bekwam. Van den heer Dr. J. H. Bakker Niemeyer. Norah. Earv. verm, in limiteklasse. Norah en Zeus. 2e prys in koppelklasse. Van den heer J. Th. Jaspers Lz. Romulus. Zeer eerv. verm, openklasse, 3e prys limiteklasse, 3e prys jeugdklasse. Fox-Terriers. Clio. Van den heer Dr. J. C. Sohooneveld van der Cloet. 2» en 3e prys in jeugd en nationale klasse. Dnitache Doggen. Sultan. Van den heer J. P. Hessels. Zeer eerv. verm, in jeugdklasse. had gereed geset, nam de generaal plaats om te gaan schryven. Zyn vrouw, die al zijn bewegingen volgde, merkte op, dat hy eerst een kort briefje schreef. Daarna begon hy aan een werk, dat blijkbaar veel oplettendheid en zorg vereischte, want hij beschreef langzaam een groot vel papier, en las herhaalde malen over, wat hy geschreven had. Daarna sloot hy het papier in een enveloppe, welke hij toelakte en verzegelde met zyn wapen. Na het adres ge schreven te hebben, schelde hy en beval den knecht, die binnentrad: „Geef deze twee brieven aan den koetsier. Hij moet dadelijk te paard stijgen en ze zoo spoedig mogelyk aan hun adies bezorgen. Van den grootsten moet hij een bewijs van ontvangst medebrengen, van den ander niet. Mocht de persoon aan wien hij gericht is afwezig zyn, dan moet men hem den brief by zyn tehuiskomst oogenblikkelyk ter hand stellen.* De knecht boog en vertrok. ik ook weten, aan wien gy die brieven sohryft, waar zooveel haast bij schijnt te zyn?” vroeg mevrouw Van Hansweerd. „De een is voor uw geneesheer, doctor Bertran. Ik jheb hem verzocht vandaag nog eens op het kasteel „Om wat te doen Je weet zeer goed, dat ik niet ziek ben.* „Wis en waarachtig niet, je bent 't wel. En erger dan je misschien zelf denkt. De andere brief is aan myn notaris te Dinan. Hij behelst mijn testament.* „Je teatament Imaar dat heb je reeds lang geleden gemaakt. Je hebt 'tmy getoond.* „Thans heb ik er een geschreven, waarin enkele Naar men een comité gevormd, verkiezing van u Farncombe Sanders. De kiesvereeniging der conservatieven •Va derland en Koning* te ’s-Gravenhage stelde tot hdren candidaat voor de Tweede Kamer mr. Beven, candidaat der katholieken. De antirevolutionaire kiesvereeniging •Ne derland en Oranje» te *s Gravenhage, stelde in hare gehouden vergadering tot candidaat den heer J. M. Pynacker Hordyk. De liberale kiesvereeniging De Grondwet te ’s Gravenhage, hield eene openbare verga dering tot het stellen van een definitieven candidaat. Ingekomen was een schryven van den heer Bevers, waarin deze mededeelde dat hy een candidatuur aannam de heer Hoetink deelde in een schrijven mede dat hij geen candidatuur in de gegeven omstandigheden kon aanvaar den. Ook de voorzitter, de heer Kielstra, bedankte op dezelfde gronden als de heer Hoetink. De heer J. M. Pijnacker betuigde schrifte- lyk zyn instemming met de beginselen van Grondwet*, terwyl eindelyk de 5e candidaat mr. A. J. W. van Royen ter vergadering tegenwoordig zyne bezwaren tegen het ontwerp-Tak uiteenzette. Laatstgenoemde werd daarop definitief can didaat gesteld. ryken avond en dat het publiek opgetogen was, getuigde het herhaalde applaudissement. Dat het op het tooneel dankbaarder singen is, dan zooals den voorgaanden Zondag in de zaal, is nu voor goed uitgemaakt, een nuttige les voor het vervolg. In de tweede afdeeling werden ten gehoore gebracht, vooreerst het, naar de muziek te oordeelen, koddige lied van een oud Vryertje«. Bepaald jammer, dat men de woorden miste, ’t was dan ongetwijfeld nog meer in den smaak gevallen. Schön Ellen», van Max Bruch, was uit die afdeeling verreweg het schoonste. Hoe fraai die solo's, maar ook hoe flink was daarin het koor, 't Is te hopen, dat Apollo dit stuk niet te gauw in de doos stopt, 't is een num mer, dat men onder de knie heeft en juist die zekerheid geeft de zangeressen en zangers den moed om het met zooveel entrain voor te dragen. Het eerste gedeelte van den 42sten psalm was nummer laatst, ook dat voldeed ons on eindig beter dan een week geleden. We wenschen ten slotte Apollo* met haar yverigen directeur geluk met deze, zoo in alle deelen welgeslaagde uitvoering en haken naar een volgende. Door de ging Recht a Huber, oud-lid dier Kamer.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1