G ac ft BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 3 Woensdag 9 Mei 1894. No. 6346. tEUlLLETOX. r brug. 33ste Jaargang. van TIE. uitsprak aliasing goed grijpou, öjBiü ub uuruuu» ius- De Ruiter was het natuurlijk, *1 I I De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Zoeterwoude heeft den heer J. H. Donner can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. >OP (Naar Eet Frantch.) vm. 6.15 8.20 10.- 10.30 no. 11— 12.43 2.30 4.30 4.45 5.30 7.— 7.14 [«ren, ran Gouda. Op het goederen-bureau van de Staatsspoor wegen te Roermond is ingebroken. Ten nadeele van eenen klerk werd f 15 ontvreemd. Gouisnn: courant van den Raad De R. K. kiesvereeniging >Door eendracht sterk te Haarlem heeft in eene Zondag ge houden vergadering candidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek. De monsterkaas der wereldtentoonstelling te Chicago is dezer dagen aan stukken gesneden en geproefd. Zij moet zeer goed van smaak bevonden zyn. Die reus onder de kazen was 10,000 kilogram zwaar en gemaakt uit de melk van 12,000 koeien van de weide in Ontario (Canada). ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van het tekort in de kas van den gemeen- te-ontvanger B. te Schiedam, dat circa f 80.000 zou bedragen, wordt f30.000 gedekt door zake lijke borgtochten, waarvan f 10.000 van den ontvanger zelf. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Met het oog op de Pinksterdrukte zullen op bet traject Rotterdam—Den HaagAmsterdam van de H. IJ. S. M. extra-treipen loopen. De 2-daagsche retour-biljetten zullen verlengd wor den. Ook op de stoomtramlyn van Den Haag Scheveningen van de Holl. spoorweg-mpij. zal met de Pinksterdagen volledige zomerdienst worden ingevoerd, nog aangevuld met eenige extra-tieinen. Naby Opynen is door de zalmvisschers een bruinvisch van db 50 kg. gevangen. Deze visch vertoont zich zeer zeldzaam op de rivieren. De roomsch-katholieke kiesvereeniging »Ge- lyk recht te Sneek heeft besloten een eigen candidaat voor de Tweede Kamer te stellen, en als zoodanig gekozen den heer J. F. H. Bekhuis, lid van de Prov. Staten en voorzitter van den Katholieken Bond te Leeuwarden. De liberale kiesvereeniging Algemeen Be lang te Utrecht heeft tot voorloopig candi daat voor de Tweede Kamer gesteld den heer H, A. van Beuningen. Het weekblad «De Liberaal» weigert de benaming van conservatief te aanvaarden voor de tegenstanders der finale kiesrechtuitbreiding. •Wat zal men» vraagt «Het Vaderland* «daarvan zeggen? De beteekenis vandergelyke namen is betrekkelyk. Dat de liberale be strijders der kieswet niet willen vereenzelvigd worden met de aloude conservatieven, veel minder met een reactionaire partij, is licht begrijpelijk. Maar hebben wy dan niet evenveel reden er tegen op te komen als men ons radicalen, ja zelfs halve socialisten noemt, gelijk herhaaldelijk 18) „Houd op met die gekheid I Je weet zeer goed wat ik bedoel, jij, die de torendeur hebt doen dicht spijkeren." „De torendeur, de oorzaak van den gevaarlijken tocht? Wel alle duivels, wie zou er ooit aan ge dacht hebben, dat die oude steenhoop door andere levende wezens bewoond werd dan uilen en vleer-> muizen. Maar als ik mij vergist heb, zal ik de dwaling gaarne herstellen. Spreek één woord en ik zal de loodgieters doen roepen om de looden plaat te verwijderen. Als zich daar iemand ophoudt, moet *t een dief zijn. Maar ik heb een uitstekende revol ver in mijn zak en als hij ’t waagt om weerstand Ae bieden, schiet ik hem neer als een hond... Welnu, %Wat zeg je Zal ik schellen „Neen... neen..." prevelde Marianne, verschrikt en terneer geslagen door den dreigenden toon van haar echtgenoot. „Er is niemandik praatte als een krankzinnige." „Zie .je wel, ik was er ook zeker van! Wie of wat heeft je toch zoo in de war gebracht. Ha I nu begryp ik het, het ia die roman, die je bezig waart tb lezen, toen ik vagg^cht binnentrad. Ik heb hem ingekeken, terwijl«flpMBtaamt en heb gezien, dat er sprake was vanjM nmnnaar, die door een wreed echtgenoot opgesloten wordt in een donkere kamer. In den morgen van 27 Maart brak te Arn hem eene koe uit een stal los en rende de straat op. Men hield het dier al spoedig voor dol, en de politieagent W. B. loste op het Velperplein eenige schoten op het rund met een geweer, dat hij van een der bewoners leende. Ongelukkiglijk trof hij een toeschou wer, die onmiddellijk dood was, en verwondde De heeren mrs. H. Goeman Borgesius en A. F. K. Hartogh zijn in commissie voor de Maatschappij tot nut van ‘t algemeennaar Kopenhagen vertrokken. De heer Ph. Van Rijn te Berkel en Roden rijs, hoopt den Isten Juni a.s. den dag te herdenken, waarop hij 25-jaren geleden, de betrekking als hoofd der openbare school aanvaardde. Het zal den degelyken onderwijzer en opvoeder alsdan zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken I zoodat zij nog lang op hulp van dien kant kon wach ten. De ongelukkige keek uit naar verlossing als zuster Anna in bet bekende sprookje van Blauwbaard. Hij liep echter ten einde, deze droevige Novem berdag. Het begon reeds donker te worden. Blauw baard, zotoals Marianne haar man in stilte noemde, stond op om te bevelen licht te brengen eu tegelij kertijd zeide hij den bediende, dat in deze kamer het middagmaal gebruikt zou worden. Daarop ging hij naar het venster, mot het doel het te sluiten. Zijn vrouw opende de oogen en zag met verwonde ring, dat in plaats van zijn voornemen uit te voeren, hij met de grootste aandacht naar buiten stond te kijken. Hij hield do hand boven de oogen en boog zich voorover. Blijkbaar trachtte hij iemand te her kennen, dien hij in het park zag loopen. Marianne volgde al de bewegingen van haar echt genoot en vroeg zich af, waarnaar hij toch zoo in gespannen keek. Was ’t misschien de boschwachter De Ruiter? Neen, onmogelijk! Als het De Ruiter was, zou de generaal niet verwonderd geweest zijn hem te zien en dan zou hij hem wel geroepen heb ben. Wie was ’t dan De dokter dien hij uit Dinan had ontboden Neen, die veronderstelling was te dwaas, want deze zou toch zeker door de deur komen en niet door den tuin. Hij kon de persoon niet zijn,’die in schemer donker door den tuin wandelde. //Zeg eens, voor den duivel, wat voer jij daar toch uit?” riep do generaal, met zijn zware stem, zoo gewoon aan bevelen. „Zoek je mij soms?” Hij had den wandelaar dus herkend. „Wel bliksems,” ging hij voort, met de vuist een dreigende beweging makende, «je zult merken met Je zult over dit afschuwolijke avontuur gedroomd hebben en nu speelt het je door het hoofd. Had ik niet gelijk, toen ik zeide, dat het lezen van romans gevaarlijk is Terwijl Van Hansweerd op spottenden toon deze verklaring aan de woorden zijner vrouw gaf, was de barones op een stoel neergevallen. Zij voelde dat rij zich in de klauwen van een tygor bevond en had niet de minste hoop op redding. Waartoe zou het dienen te erkennen, dat haar minnaar zich in den toren bevond, daar de generaal toch het voornemen had hem te dooden, voor bij zich kon verdedigen? De eenige kans op redding waarop zij nog een zwakke hoop had, was, dat De Ruiter haar verloste van den vreeselijken cipier, die de deur van den toren bewaakte. Maar De Ruiter zou ’t nooit wagen, binnen te dringen in de kamer der barones en de generaal scheen vast besloten, het vertrek niet te verlaten. Half ^bewusteloos, bleef zij liggen op den stoel en verviel in een soort van verdooving tus- schen droomen en waken in. De heer Van Hans weerd, die allerlei aauteekeningen maakte welke waarschijnlijk betrekking hadden op zijn zaken, stoorde haar met geen enkel woord. De dag verliep op deze wyze zonder dat Elize terugkeerde en ook de dokter vertoonde zich niet. Elize werd ongetwijfeld teruggehouder. aan de leger stede van een zieke en de geneesheer was niet te huis geweest, toen de bode van den generaal zich bij hem aanmeldde. Het zou voor Marianne een verademing geweest zyn als dokter Bertrand gekomen was. Zij mocht hem gaarne lijden en koestel de een flauwe hoop, dat hij haar hulp zou kunnen bieden. Maar het kasteel wu ruim een uur verwijderd van Dinan, De heer mr. W. H. de Beaufort heeft thans besloten, voor Amsterdam te opteeren. In Delft moet dus eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Dezer dagen werd medegedeeld op welke oordeelkundige wyze de magistraat van Bols- ward eertijd» een jeugdigen misdadiger vrijsprak, toen die, bij de keuze tusschen een goudstuk en een prachtige appel, op laatstgemeld voor werp zyne oogen Op bfz. het licht voormalige Evers vinden wij nu gewag gemaakt van de volgende op geheel gelijksoortige motieven be- rustende vrijspraak van den magistraat van Deutichem: »Geruimen tyd was ook op het raadhuis dier gemeente een gepunt stokje aan wezig, waarmede een kind een ander kind doodgestoken had. By de berechting dezer zaak gaf de magistraat bewijs van Salomon’s wysheid, door namelyk ter bepaling van de verstandelijke ontwikkeling van den jeudigen dader voor diens toerekenbaarheid, dezen in zyne tegenwoordig heid de keus tusschen een appel en een stuk goudgeld te geven. Toen nu het kind eerstge- melden koos, volgde vryspraak.< Wy laten het onderzoek, wanneer soortgelyk vonnis voor bet eerst gewezen werd, thans verder aan de be slissing van oudheidkundigen over. In den afgeloopen nacht zijn door eene sterke politie-patrouille in de Lage Nieuwstraat in Den Haag gearresteerd drie beruchte personen, twee mannen en eene vrouw, verdacht van een heer in of nabij het Haagsche bosch te hebben gelokt en hem aldaar te hebben beroofd van geld en have. wien je te doen hebt, ellendeling. Wacht even, ik kom beneden.” Zich om wendende, vertoonde hij aan zijn vrouw een gelaat vuurrood van drift. Zij werd bang en sprong terzyde, om te vermijden dat hij haar in dit oogenblik op zyn weg ontmoette. Maar eer hij één stap gedaan had, weerklonk een schot en hij stortte neer, met het gelaat naar den grond, vlak voor de voeten van Marianne. Hij had geen kreet geslaakt, geen geluid gegeven en bleof bewegingloos liggen. Hij wat morsdood. VI. 3. prachtige appel, op laatstgemeld ;yne oogen liet vallen. 114 van het in 1891 in verschenen werk Gelderland'a steden van mr. C. J. W. Staats Evers vinden wy nu gewag gemaakt De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTER. Het «Dagblad» deelt de volgende, waar schijnlijk juiste, samenstelling van het nieuwe ministerie mede. Jhr. mr. J. Röell, buitenlandsche zaken. Mr. W. van der Kaay, justitie. Mr. S. van Houten, binuenlandsche zaken. Jhr. H. M. van der Wyck, secretaris-generaal departement van marine, marine. Mr. J. P. Sprenger van Eyk, financiën. Gep. luitenant-Generaal C. D. H. Schneider oudrinspecteur van het wapen der artillerie, oorlog. Ph. W. van der Sleyden, oud-lid van de Tweede Kamer, waterstaat, handel en ny- verheid. Mr. J. H. Bergsma, ónd-lid van Indië, koloniën. Naar ons verzekerd wordt, is het gerucht, dat den kapt.-luit.-ter-zee H. Nygh, de por tefeuille van marine zou zyn aangeboden, uit de lucht gegrepen. Ook het bericht, dat de heer Patijn zou aangezocht zyn zich voor het ambt van minister van justitie beschikbaar te stellen blijkt onjuist te zijn. (Handelsbl.) Het aandeel van de winst der gistfabriek te Delft bestemd voor het personeel bedraagt over het afgeloopen jaar ruim f 18,000, zoodat in verband met het totaal der looneijfere-hat dividend van’ den^ arbeid zal kunnen worden vastgesteld op 9 pet. voor de vijfde klasse, Gj pet. voor de vierde, 4$ voor de derde, 3*/# voor de tweede en 2| voor de eerste klasse van toewijding. GOUDA, 8 Mei 1894. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereeniging Halleluja*, directeur de hr. J. van de Putte eene uitvoering in de zaalOranje en Nederland aan de Turfmarkt. Het programma, met zorg gesteld, bevatte 12 liederen, die allen op zeer verdienstelijke wyze werden gezongen. De uitvoering overtrof de verwachting, men ge noot by de plechtige en schoone toonen van de nos. 1, 5 en 6, hoe lustig en opgewekt wer den de nos. 9 en 12 uitgevoerd, de nos. 3 en 8 (solo voor sopraan) werden onberispelijk schoon gezongen, met eenezuiverheid van stem die allen lof verwierf. Het was voor de talryke toehoorders een waar genoegen en elk gevoelde hoe ernstig directeur en leden hunne taak hadden opge vat en hoeveel oefening besteed was om zulke goede uitkomsten te kunnen verkrijgen. Ds. Wartena was dan ook de tolk van allen teen ZEw. den directeur, pianist en leden be dankten voor het kunstgenot en den wensch uitsprak voor den bloei der Zangvereeniging. Marianne dacht er niet aan, hem te hulp te snollen. In plaat van zich naast het lichaam neer te worpen om den ongelukkige- op te heffen, snelde zij naar het venster, dat opengebleven was. Zij zag niemand, noch in de breede laan, vlak tegenover het venster, noch op de grasperken zijwaarts van de laan. Een klein wolkje witte rook steeg op, uit een dik begroeide groep lage struiken. Van daar moest de doodende kogel gekomen zyn, maar <ie moordenaar had reeds den tijd gehad om te verdwijnen. Zonder twijfel had by zich in het boschje verscholen, dat slechts een twintigtal schreden verwijderd lag. „Hij zal zich redden door het gat in den muur. Zij zullen hem niet grijpen,” siste de barones tus schen de tanden. „De Ruiter was het natuurlijk, hij zal zwijgen en Rudolf is gered.” (Wordt vervolgd.) is geschied, daar wij geenszins wenschen gei kend te worden tot de tegenwoordige radicale of tot eenige socialistische party «Behagen dienamen niet, die door kortheid en duidelykheid uitmunten, wij hechten er niet aan, zoo men beter weet. Wij meenden tot nog toe dat in elke party meer vooruitstrevende en meer behoudende elementen waren aan te wyzen, die men gevoegelyk met de gebruikte benamingen kan onderscheiden. Wy zoeken, maar kunnen niet anders vinden. De «ruime» kiesrechtuitbréi- ders, in tegenstelling met de «finale» gaat toch moeilyk; de party der bezadigde pro gressisten is zoo erg langde mannen der eerlyke Grondwetuitlegging klinkt toch een beetje te hatelijk. Wie geeft iets beters hy een tweetal anderen. Ter zake van het door schuld veroorzaken van een anders dood stond hij heden voor de rechtbank te Arnhem terecht. Het 0. M. nam in zyn requisitoir aan, dat een en ander het gevolg is geweest van onvoorzichtigheid, door te schieten zonder zich te overtuigen dat er geen gevaar voor personen kon ontstaan. Met aanneming van verzachtende omstandigheden, was de eisch 5 dagen hechtenis. Mr. Thomas meende dat bekl., niet wetende dat het schieten met het gebruikte geweer zoo gevaarlyk was, bad gehandeld tot beveiliging van het publiek. Bekl. vertrouwde, dat het terrein door zyne collega’s was vrijgehouden, zoodat geen personen gevaar liepen. Eene veroordeeling zou, meende pl., voor dit feit niet kunnen geschieden. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 15 Mei a. s. s

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1