wz, s v/d Dam, d. ;TOH W Vrydag II Mei 1894. 33ste Jaargang. Het nieuwe Ministerie. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. No. 6348. FEUILLETON. *g- aahchappy tépin, i Blitz m proef 1 VLIET, tRKT 156. en Kaai erden op ae (Naar het Franech.) ADVERTENTIÉN worden geplaatst van 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ,n eau dezer Coa- spoiprys ran et groot, men d. N: n Vrijdag», ouda. Voor de twee onderwy zero vacaturen aan school B te Waddings veen meldde zich by her haalde oproeping slechts één solicitant aan. *t Salaris voor de nieuw te benoemen titula rissen bedraagt 500. liOriNlI K101111V! schte r de grootste iren,) Bm Stein ibjj Tokay ijs- b® nM, IKMAN *0°*' 15) »En thans mevrouw,* wide hy vriendelijk maar dringend tot Marianne, «moet ik een beroep doen op uw gezond verstand. Ik kan mij het gevoel be grepen, dat u teiughoudt bij het lijk van uw echt genoot, maar ik zou te kort doen aan mijn roeping, ben die lyden te troosten en op te bajiron, als ik u toestond nog langer in de tegenwoordigheid te blgven van het pijnigt tooneel dat u natuurlijk al te zeer ontroert. Gy wenscht vurig, dat de dood van den generaal zal gewroken worden, dat is de reden waarom ik het lijk nog niet heb doen verwijderen. Voor de ambtenaren der justitie is het zeer ge- wenscht nauwkeurig te zien, hoe en waar de misdaad bedreven werd, daar het dan wellicht gemakkelijker zal vallen den moordenaar te ontdekken. Daarom ook, heb ik het venster open gelaten en mocht ik niet toestaan, dat iemand het lijk aanraakte. Het most blyven liggen op 'de plaats waar uw arme echtgenoot gevallen is. Maar doe mij, ik smeek ’t u, het genoegen, naar uw kleedkamer te gaan. Ik zal u daar gezelschap houden en bij u big ven tot de burgemeester komt. Hij zal waarachynlyk eenige inlichtingen van u verlangen. De barones aarzelde een oogenblik, zich te verwij deren van de deur waarachter Rudolf van Trichtvoorde n den vreeselykaten doodsangst op het einde zyner begon te worden. Hij ging naar het venster bleef daar eenige oogenblikken staan. Op het oogenblik toen hij in de kamer terugtred boorde ik een sebot. Hy deed twee passen vooruit, en viel toen neer. Ik zat vlak bij den schoorsteen en sprong, hevig ver schrikt, op. In het oogenblik van uw komst, snelde ik op hom toe.* fZ Als do zaak zich zoo toedroeg, is mijn veronder stelling zeer aannemelijk. Ik zal den officier van justitie zeggen, wat ik er van denk. Maar de dader van een onwillekeurigen moord zou uiet gevlucht zijn. Hebt ge niet in het park gekeken P« «O neen, daaraan heb ik niet gedacht,* antwoordde do barones, die om zich te redden, niet tegen een leugen opzag. En bovendien is het feit, dat het park geen publieke wandelweg is, in strijd met myn veronderstelling.* ff*t Is volstrekt niet onmogelijk er In te komen, door over den muur te klimmen. Twee jaar gele den, toen wy te Parys waren, zijn er eeas dieven in geweest.* vJa, ja, dat herinner ik me. Ze tyn toen gegrepen door een van uw boschwaohters, dien flanken De Ruiter. Maar een dief zou zich verscholen hebben, in plaats van een geweerschot te lossen op den ge neraal. Hoe ’t ook zij, in elk geval zal ’t goed zijn als de burgemeester last geeft, het gebeele park te doorzoeken. Kunt ge volkomen vertrouwen op al de bedienden?* ff Zeker, ze zijn allen reeds lang by ona in dienst.* ffOnder hen zal de moordenaar dus niet getocht moeten worden. Laat ons hopen, dat het dar justitie zal gelukken hem te vinden.* Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Wij hebben gisteren de officieele be noeming medegedeeld van het kabinet, dat door den afloop der verkiezingen is noodzakelijk geworden. Het ministerie-Tak is dus afgetreden, omdat het voor zijn plannen tot kiesrecht- hervorming niet den steun had van de meerderheid der kiezers, welke thans nog ons pays légal uilmaken. Dit doet ons leed, omdat wij steeds gehoopt hadden, dat dit krachtig kabinet, gesteund door een aaneengesloten liberale partij, ons de kieswet geven zou, welke het hoofdbe standdeel uitmaakte van het program van 1891. De geschiedenis zal uitmaken bij wie de meeste schuld ligt van deze mis lukte poging: bij de meerderheid der ontbonden kamer of bij den leider der party in het kabinet. Op dit oogenblik zijn de hartstochten nog niet genoeg be koeld om op deze vraag een onpartijdig antwoord te verwachten. Waarschijnlijk ligt de waarheid, gelijk meestal, in het midden. De gematigden onzer partij had den in 1891 niet moeten berusten in het optreden van den heer Tak, van wien men wist welke denkbeelden hij koesterde, schoon erkend moet worden dat het moei lijk was als scheurmakers op te treden, vóór hij als minister aan het werk was geweest. Omgekeerd kan men zeggen de heer Tak had niet de leiding moeten aanvaarden over eene uit allerlei schakee- ringen bestaande politieke partij, van welke hij vooruit kon berekenen, dat ongeveer de helft minder ver wilden gaan dan hij, indien hij niet bereid was een deel zijner overtuiging ten offer te brengen aan het gemeen overleg. De kabinetsformatie van ’91. droeg de kiem der ontbinding in zich. De heer Tak gaat nu heen met den naam van beginselvast man, maar toch zijne vrienden zullen moeten erkennen, dat zijn reputatie als practisch staatsman door zijn beleid niet is vergroot. Terecht is door prof. Gort vau der Linden gezegd men wint geen veldslagen door te steunen op zijn voorhoede alleen. Een tactvol veldheer droomt van geen overwinning, als de helft zyner armee onwillig is hem GOUDA, 10 Mei 1894. Hedenmorgen schrikte op del Fluweelen- Singel het paard toot een boeren wagen ge spannen voor de tram. De wagen ging daarby onderste boren, de passagiers maakten kennis met de straatsteenen maar kwamen, uitgenomen eenige lichte knensingen, mei den schrik try. Hedenmorgen ging het paard van denkeer de Wit, toen hy ingespannen was en de beide personen op den wagon zaten, op de Kleiweg aan den haal, de agent van politie O. Nngteren greep het by den teugel en bracht hei tot staan. wijs doen alles wat met hun wepsehen overeenkomt te steunen ook al komt* het van het bewind, dat hun hoop de bodem heeft ingeslagen. Kunnen zij niet hebben al wat zij verlangen, welnu laat zij bij een volgende gelegenheid een herziening trachten te verkrijgen van het thane ge wezen vonnis. Het miniaterie-Roëll ie, wat de samen stelling betreft, een door en door liberaal kabinet. Het is due wenechelijk, dat alle liberalen het steunen, waar het werkt in de richting der vrijzinnige staatkunde en dat het kiesrechtvraagstuk eene oplossing krijge in overeenstemming met de tegen woordige omstandigheden. Hoemeer het kabinet er naar streeft de breuk tusschen de beide fractiën te heelen, hoe vrucht baarder zijn werkzaamheid zijn zal Naar wy vernemen znllen a. s. Maandag (tweede pinksterdag) te Bodegraven des avonds ten 7} ure in de Ned. Herv. Kerk als sprekers optreden de heerenNinaber, van Bodegraven, B. Punselic en W. van de Putte beiden uit Gouda «tot beatryding tegen de heerschende drinkgewoonte,» terwyl de heer W. van de Putte eerstdaags een dergelyke rede hoopt te houden te Waddingsveen, met gelegenheid tot debat. Ge zijt volstrekt nog niet wel en myn hulp zal zeer te stade komen. Ge zult verstandig doen net kasteel zoo spoedig mogelijk te verlaten. De herinnering aan de noodlottige gebeurtenis zou u voortdurend vervolgen.* Gelooft ge dan' dat ik ’t ooit zou kunnen vergeten Hetz tooneel waarbij ge tegenwoordig waart? Neen, zeker niet! Maar de tijd, die alle wonden heelt, verzacht ook het grootste leed. Gy zijt jong mevrouw en gy blijft gelukkig niet geheel alleen op de wereld achter. Ge hebt een zuster Die ik van ganscher harte lief heb.* En die uw liefde beantwoordt. Haar genegen heid zal u tot troost strekken. Maar terwyl ik tracht u te bewegen, den slag die u trof met gela tenheid te dragen, voel ik, dat 't mij persoonlijk zeer veel moeite zal kosten, mij te herstellen van den schrik, die dit sterfgeval mij gegeven heeft. Hij, dien gij betreurt, was zoo goed, zoo edel I Wie heeft de laagheid kunnen hebben hem te vermoor den?... Ik geloof niet, dat hy één vijand bad.* «/Neen, hij had er geen enkelen,* fluisterde de barones bijna onhoorbaar. Dan is de moord ook onverklaarbaar, of... de generaal moet het slachtoffer geweest zijn van een ongeluk.* //Misschien,* zeide Marianne het hoofd opheffend en als het lichter was geweest, had de dokter gezien, dat er plotseling een straal van hoop in haaroogen flikkerde. «Liep er ook iemand door het park, wiens geweer toevallig is afgegaan?* «Ik heb niets gezien. Van Hansweerd zat te schry ven. Hiermede hield hy op, omdat *t donker gevangenschap wachtte, als het onduldbare lijden hem niet reeds gedood had. Maar zij voelde wel, dat *t onmogelijk was, om op dezelfde plek onbewe gelijk to blijven «taan zonder de aandacht van de dokter en den burgemeester te vestigen op het be hangsel, dat haar geheim verborg. En bovendien boezemde het lyk haar afgrijzen in. Dokter Bertrand had het lichaam, na de wond onderzocht te hebben, op den rug gewenteld, en de groote wijd geopende oogdn, geheel met bloed doorloopen, keken haar strak aantoch was *1 haar onmogelijk den blik van het bloedige schouwspel af te wenden. «Goed 1” zeide zij met trillende lippen. Op den arm van den dokter steunende ging zij naar een klein vertrek, van de slaapkamer gescheiden door een zyden gordijn. De dokter schoof baar een stoei toe en nam plaats aan haar zijde. Het kamertje werd slechts verlicht door de weer kaatsing van de vlam der lamp. De knecht had, voor hij zich verwijderde, de lamp op den schoor steenmantel van het slaapvertrek geplaatst. In deze halve duisternis bestond er minder gevaar voor me vrouw Van Hansweerd, dat haar gelaat zou verraden, wat er in haar binnenste omging. Laat ons thans eens over u spreken mevrouw," zeide dokter Bertrand. «Gij zijt ongesteld, waar schijnlijk voelt ge u zelfs zeer ziek, daar ge mij hebt ontboden, en *t is uw gewoonte niet, spoedig ge neeskundige hulp in te roepen.” O, neen, ik heb u niet geschreven. Het was myn man, die zich ongerust maakte, maar ’t had werkelyk niets te beduiden. En ’t ongeluk, dat mij getroffen heeft, doet alle kwalen vergeten. Ik geloof, dat ik slechts een weinig koorts had.« te volgen. Bij al zyne goede hoedanig heden was de heer Tak niet de man om een gemengd gezelschap als de gewezen liberale partij onder één hoed te vangen. De heer Tak is thans de man der toe komst. Zijn tijd vooruit te wezen is echter geen groote kunsttot stand te brengen wat op het oogenblik iu overeen stemming is met den stand der geesten, dat is de moeilijkheid. Daarvoor staat thans ook het nieuwe kabinet, dat betrek kelijk spoedig bijeengebracht is Zal het beter slagen dan zijn voorgangers De tijd zal het moeten leeren. Gemakkelijk zal het zeker niet gaan. De regeerings- partij bevat een aaneengesloten phalanx van katholieken, van welke het meeren- deel slechts aarzelend zijn gekomen tot de erkentenis, dat ruime uitbreiding der kiesbevoegdheid onvermijdelijk is. Te genover zich heeft het een talrijke oppo sitie, bestaande uit de voorstanders van het ingetrokken ontwerp-Tak. Er zal dus heel wat beleid noodig zijn om het scheepke door de branding heen in vei lige haven te brengen. Dat het nieuwe kabinet bezield is met den wensch de question brdlante Weder aan de orde te stellen, mag men opmaken uit de namen der drie ministers, welke een groote rol gespeeld hebben in het kiesrechtdebat. De heeren Van Houten, Roëll en Van der Kaay waren voorstel lers van amendementen, die alleen ten doel hadden het ontwerp in overeenstem ming te brengen met hunne opvatting van de Grondwet, maar die overigens de grootst mogelijke uitbreiding accepteerden. Het ligt dus voor de hand, dat zij zich vereenigd hebben om het land aan een kieswet te helpen. Uit de benoeming van Mr. van Houten tot minister van binnen- landsche zaken zou men kunnen afleiden, dat de oplossing zal worden gezocht in de richting van de qualiteit der woning. Immers deze was daarvan in de Kamer een voorstander, terwijl de heer Röell meer sym pathie had voor de continuïteit der woning. Is dit zóó, dan zal zeker de min. Van Houten overgaan tot een onderzoek van het ver band, dat er tusschen de woning bestaat en den maatschappelijken welstand in de verschillende doelen des lande een onder zoek dat hij reeds in de Kamer met aan drang gevraagd had aan zijn ambtsvoor ganger. Vooreerst komt er dan nog geen wetsvoorstel en zal de admistratie worden opgedragen de noodige gegevens te ver zamelen. Intusscben kunnen andere zaken ter hand genomen worden, die aan de ver schillende departementen zijn voorbereid. Zoo althans stellen wij ons den vermoe- delijken gang voor. Maar dan wachten het kabinet weder nieuwe moeilijkheden. Ook het huidige ministerie lijdt aan een vice d’ origine. De heer Van Houten moge in den kieswetstrijd één lijn getrokken hebben met den heer Roëll c. sop andere pun ten van staatsbeleid is hij veel meer gea vanceerd dan zijne tegenwoordige collega’s. Alweder dus dreigende klippen in ’t ver schiet. Wat zal nu de verhouding zijn der fractie-Tak in de Kamer tegenover dit ministerie Geheele samenwerking der liberalen kan eerst weder mogelijk worden, als de kieswet van de baan is. Maar inmiddels behoort o. i. de oppositie de kieswet, die komen zal, te aanvaarden en die zoo degelijk en uitgebreid mogelijk te maken. De kiezen der toekomst zullen dan hebben te beslissen of de hervorming finaal geweest is. Dit is ook het advies der Amhemsche courant, die wij bij voorkeur aanhalen, omdat zij een onverdacht voor stander geweest is der kieswet-Tak. .Eene goede politiek veroorlooft, ja eischt dat zij (de vooruitstrevende liberalen) al is 't onder protest, hunne stem geven aan elke voorgedragen uitbreiding, die niet geheel onaannemelijk is, zoo als bijvoor beeld een censusstelsel. Want men moet medewerken, om, zooals de Standaard dezer dagen opmerkte, al is ’t in twee of drie tempo’s te verkrijgen, wat in ééns niet bereikbaar is gebleken. Maar er is een groot onderscheid tusschen het aan vaarden van een palliatief dat het toedie nen vkn het afdoend geneesmiddel later mogelijk maakt, en het opzettelijk transi- geeren met beginsel en overtuiging in zulk een palliatief te vinden." Eene politieke partij behoort zich te kunnen schikken in een geleden nederlaag. Het land heeft gesprokende zaak is voorloopig beslist. De geavanceerden zullen De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1