Maandag 2s Mei 1894. No. 6361. 33ste Jaargang. iuw BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De laatste eener Familie. HL eist. JN, nd met ƒ2.90 D. 60 MULLETON. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. en if der resp. ration de nz. enz. Mejuffrouw E. P. J. Schriek alhier behaalde gisteren te ’s Gravenhage eene acte als on derwijzeres. abricatie uiker van ade 'HE i national MIIINIIF COURANT rouda >ber a. s. sn bij (Naar het Iratuch.) De jaarlyksche verpachting der landerijen van den polder Veerstalblok onder Gouderak heeft dit jaar opgebracht f 679, van den pol der Middelblok f 244 en van den polder Kat- tendyksblok f 389. GOUDA, 26 Mei 1894. Naar men ons mededeelt, zal weldra een «Gids van Gouda» verschijnen, vooral met het oog op hen, die van woonplaats willen veranderen en zich in onze stad zouden willen vestigen. Van de eerste oplaag zullen 1000 exemplaren gratis verspreid worden door ge heel Nederland en in Ned. Indië. In ieder station, hotel of restaurant van eenige betee- kenis, zal deze Gids ter inzage liggen van eeu ieder, die nader met Gouda wenscht bekend te worden. Natuurlijk zal kosten. Daarom samenstelling en 1-'-L gende week eene lijst te laten Te Krimpen a/d IJsel is thans de tweede der vier poklyders aldaar bezweken, nalatende 7 jonge kinderen. Nieuwe gevallen hebben zich sedert 18 dezer niet voorgedaan. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het Berg-Ambachtsche raadhuis dat er nu juist niet zeer oogelyk uitziet, zal bij besluit van den gemeenteraad, worden afgebroken en door een nieuw vervangen. Dit zal naast bet brandspuithuis gebouwd worden. De werklieden-kiesvereeniging «Ontwikke ling» te 's Gravenhage heeft thans, ingevolge een vroeger vermeld besluit, eene circulaire gericht tot bestuurders van werklieden- en vakbonden en vereenigingen, waarin de mede werking van deze wordt ingeroepen, ten einde aan den oud-minister Tak een huldeblyk aan te bieden, wegens zyne indiening en krachtige verdediging van de meest ver gaande uitbrei ding van het kiesrecht. Het voorloopig plan is, den heer Tak een album te veroeren met calligrapbische opdracht, bevattende dë namen der vereenigingen, die aan deze hulde deel nemen. De openbare school te Ammerstol is voor een groot deel ontvolkt, tengevolge van een zwareu branduitslag, die onder de kinderen schjjnt te heerschen. een en ander heel wat geld heeft de.Commissie, die de verspreiding geheel belang loos op zich heeft genomen, heloten, de vol gende week eene lijst te laten circnleeren bij alle neringdoenden van Gouda, die in den Gids willen adverteeren. Hiermede wordt het dubbele doel bereikt, dat de Commissie de noodige gelden zal verkrijgen en dat onze neringdoenden by voorbaat bekend zjjn by hen, die Gouda komen bezoeken of zich hier metterwoon komen vestigen. De adverteerenden kunnen over een heele, halve, vierde of achtste bladzjjde beschikken. Te Ammerstol hebben dezer dagen de jonge lidmaten bij hunne toetreding tot de gemeente twee zilveren schotels ten gebruike bij het H. Avondmaal geschonken, ter vervanging van de tot nu toe in gebruik zynde tinnen. - Door de félle nachtvorst zyn in verscheidene streken van de Krimpenerwaard de aardappelen afgevroren. De Ondewatersohe Stoomzuivelfabriek, te Ou de water, heeft aanbesteed het inrichten van eenigen behuizingen (staande in de naburige gemeente Willeskop) tot roomboter- en kaas- fabriek, het bybouwen van een machineketelhuis, yshuis, schoorsteen enz., enz. Van de zeven inschryvingsbi^eten was het laagste dat van den Heer M. C. van Wijn gaarden, te Oudewater, f 11,700* De gunning is alsnog in beraad gehouden. Tot surnumerair by de Staatsspoorwegen is o. a. benoemd E. K. Ebbenhout te Woerden. Uit Reeuwyk wordt gemeld By besluit van ingelanden der droogmakery de Broek vulden en Vettenbroekis voor hen, die ingevolge den slechten toestand in de veen derij, nu reeds geheel werkloos zyn, de gele genheid opengesteld tot werkverschaffing be staande iu tochtverbreeding en verdieping. De schade, welke door diê werkzaamheden Het openbaar ministerie by den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwerping van het casatieberoep van A. van Kloef' te Bos koop tegen het arrest van het Hof te Amster dam, waarby werd beslist, dat het roomsch-ka- tholiek parochiaal armbestuur te Hillegom gerechtigd is tot het heffen van tolgeld voor de vaart door een zijarm van de Hillegom- merbeek. Uitspraak 29 Juni. 98) «De heer Van Hansweerd heeft u niet met zich genomen ter jacht op Sint Herbertusdag. Wat was daarvan de reden «Hy had mij bevolen een nachtelyke ronde te ma ken door de bosschen. Hij vreesde dat de stroopers gebruik tonden maken van onze afwezigheid, als mijn kameraad en ik beiden mede gingen. Bovendien had hij my volstrekt niet noodig te Lanvollonmet mijn kameraad kon hij volstaan.* «En hebt ge die nachtelyke ronde gedaan F* «Ja mynheer. Van tien uur in den avond tot drie uur in den morgen. Maar ik heb niemand betrapt.* «Wist gij, dat de generaal na middernacht op het kasteel waa teruggekeerd?* «Ik heb het den volgenden ochtend gehoord van mijn kameraad, dien ik ontmoette. Hij vertelde mij, dat onse meester den dag zou doorbrengen in de kamer van de barones, die niet wel was." «Hoe hebt gy dien dag doorgebraebt «Zooals gewoonlijk ben ik tegen twaalf uur op het kasteel gekomen, om verslag uit te brengen. Ik hoorde, dat mynheer de baron niemand wilde zien. Toen ben ik het geheele bosch door gegaan tot de Woudhoeve, om de vallen na te zien, welke ik den vorigen dag gezet had. Ik vond er twee vossen in, die ik mede naar huis heb genomen. De kleine De directeur-generaal der posteryen en telegraphie heeft bepaald, dat voortaan op bet ontvangbewijs voor aangeteekende brieven, postwissels enz., afgegeven of uitbetaald aan vreemdelingen, die niet ten kantore bekend zyn, moet worden aangeteekend welk identi teitsbewijs door hen als bewysstok is vertoond. Uitspraak doende in de zaak van de twee glazen wasschers, B. Heppener en P. Piket, tegen wien de officier van justitie by de Haar- lemsche Rechtbank de vorige week, wegens onderscheidene diefstallen, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf eischte, veroordeelde de Recht bank gisteren eerstgenoemde tot 5, den tweede tot 3 maanden gevangenisstraf. Door den notaris H. Groenendaal alhier werd Woensdag ten huize van P. Stoppelen burg te Stolwyk verkocht een woonhuis, staande in ’t Beiersche, en eenige perceelen wei-, hooi-en bouwland, te zamen groot 4,536 H. A. en gelegen gedeeltelijk in 't Beiersche, gedeeltelyk in Benedenkerk aldaar. Kooper van dat alles is geworden de heer M. Kraan te Gouderak voor f 7300. dat hij het verhaal van het onder de struiken ver borgen geweer uit zyn duim gezogen heeft." Voor de eerste maal sedert de heer Miniac hem ondervroeg, scheen De Ruiter eenigsrins iu verwar ring te raken. Na een oogenblik geaarzeld te hebben, zeide hij «Dat verhaal heeft dan ook een schyu van waar heid. Ik heb bet geweer echter niet verstopt, maar legde het even neer aan den rand Van den greppel onder een struik, omdat het mij hinderde, bij bet opnemen van het gat in den muur. Met een duim stok heb ik de hoogte en breedte opgemeten van het stuk muur dat vernieuwd moest worden. Maar hier mede ben ik niet langer dan tien minuten bezig ge weest en toen ik er mede gereed was, heb ik het geweer teruggevonden op de plaats, waar ik het gelegd had. Heeft Poorter mij soms boven uit een boom bespied? Ik begin ’t waaraohiig te gelooven." «Dat geweer heeft twee loopen, nietwaar?" vroeg de burgemeester. «Ja mynheer, ’tls een jachtgeweer volgens het nieuwste stelsel. Een prachtig wapen, evengoed voor de wilde zwynen als de patryzeu. Mynheer de baron heeft ’t vorige jaar voor my te Parys gekocht* «Waa het met een kogel geladen?" «Dat is altyd het geval als ik de nachtelyke ronde doe. En ik herinner my, er niet aan gedacht te hebben, de patronen er uit te halen.* «Ze moeten er dus nog inritten?* «Natuurlyk. Wilt gy ’t zien Het geweer hangt boven den schoorsteenmantel." «Ga ’teens balen," beval de hoer Miniac aan don brigadier. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Berkenwoude hadden zich 4 sollicitanten aangemeld. Een daarvan had bericht, dat zy. reeds op eene andere plaats was benoemd. De andere waren van de week op geroepen om eene proefles te geven. Tengevolge daarvan werden op c No. 1 mej. N. A. M. zeres te Rilland BathNo. 2 mej. 8. J. Van den Berge te Lienden en Slors, te Maastricht. Hedenmorgen vervoegde zich bij verscheiden ingezetenen een vrouwspersoon of juffrouw met zeep en andere artikelen, die voorgaf een dochter van een hekend schilder te zyn en zich aanbeval voor onderstand of verkoop, namens geachte dames in de gemeente, die haar vol gens haar zeggen gezonden hadden Haar houding wekte argwaan en spoedig bleek, dat van haar beweringen niets waar was. Toen zij zag, dat men aanstalten maakte om de politie te waarschuwen, maakte zy zich spoedig uit de voeten en vertrok per trein naar den Haag. Ieder zy gewaarschuwd, als zy zich mis schien weder in de stad vertoont om haar operatiën voort- te zetten. Ook dit jaar zullen weder gedurende het badseizoen te Scheveningen (1 Juni—30 Sept, e.k.) aan het station te Gouda des Zondags ééndaagsche speciale retourkaarten naar den Haag worden uitgegeven, tegen de volgende pryzen Ie klasse f 1.60, 2e klasse f 1.25, 3e klasse f 0.80. Wordt de reis met deze biljetten onderweg afgebroken dan ver liezen zy hunne geldigheid voor da verdere reis. In de Donderdag gehouden zitting van het kantongerecht alhier, werd de nieuwbenoemde griffier, Mr. W. A. Wunder, Oud-Burgemeester van Wageningen, bIb zoodanig geïnstalleerd en daarna in bartelyke bewoordingen door den heer kantonrechter geluk gewenscht met zyne benoeming. veroorzaakt zal worden aan de, langs dien tocht te veld staande gewassen, zal geheel gedekt worden door den polder. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De werkzaamheden aan de ophaalbrug den straatweg GondaBodegraven, aan de Reeuwijkscbe brng, bestaande in het aanbren gen van nieuwe watersloven, uit te voeren door den aannemer G. de Hoog aldaar voor rekening van de commissie van gezegden straatweg, werden dezer dagen aangevangen. In de verbroken communicatie is voorzien door het slaan van een noodbrug, welke ook door de paardentram wordt bereden, zoodat de reizigers weinig ongerief van het karwei ondervinden. Alleen de doorvaart van groote vaartuigen is gestremd. «Thans echter moet ik u zeggen, dat een getuige verklaart u gezien te hebben, om kwart voor vyven, terwjjl ge uw geweer te voorschyn haaldet van onder eenige dicht begroeide struiken, waar ge het blijk baar verstopt badt. Hij zag u het park binnengaan door het hek, dat openstond en een oogenblik later weerklonk het schot." «Eu deze getuige, die zulke goede oogen schjjnt te hebben, heeft die er niet aan gedacht, om mij bij den kraag te pakken," spotte De Ruiter. «Hy geloofde, dat gij een haas geschoten hadten vervolgde zijn weg. Eerst heden dacht hij aan hetgeen hy gezien heeft en legde zyn verklaring af, aan den brigadier der ryks veld wacht, hier tegen woordig.* «Wie is dan toch die valsche getuige? Laat hem die verklaring eens herbalen in mijne tegenwoor digheid." «Het is Jan Poorter, pachter van den Fazanten hoeve." «Dat had ik wel kunnen vermoeden. Hy haatmy." «Wat is daarvan de reden «Ik weet *t niet. Misschien wel, omdat zyn meester my altyd een kwaad hart heeft toegedragen, daar ik ’t was, die aan den baron heeft verteld, dat de oude graaf Van Trichtvoorde boomen in het park had doen vellen, na den verkoop van het kasteel. Daarvan zyn onaangenaamheden het gevolg geweest. De zoon heette 't liegen en de generaal wilde de zaak niet vpor den rechter brengen." «Gij beweert dus, dat Poorter liegt. *t Zal hem leely'k opbreken, als go dat kunt bewijaenl Het afleggen van valsche getuigenis wordt met zware straffen bedreigd. Maar ik kan moeilyk aannemen, Maandag a. s. heeft in Tivoli een opebaren vergadering plaats, uitgeschreven door het be stuur der Afdeeling Gouda van het Alg. Ned. Werkl.-Ver bond Als sprekers treden daarby op W, L. Schram Karei heeft te gestroopt. Hij zal u de huiden too- nen, als ge het verlangt." «Zijt ge niet in het park van het kasteel geweest «Ik ben er buiten om geloopen, ea beb mij zelfs eenigen tyd opgehouden by een gat in den muur, dat noodig hersteld moest worden. Dat deel van den muur is oud en was ongeveer een maand geleden, gedeeltelijk ingestort." «Hoe laat was ’t, toen gy tehuis kwaamt?" «*t Liep tegen vyf uur. ’t Begon donker te worden. Ik vond freule Elite by mijn moeder, zooals ze u zal zeggen, als ge ’t haar vraagt." «En ge hebt geen geweerschot gehoord?" «Neen, mynheer. De freule heeft ’t evenmin ge hoord I" «Ja, maar gij waart in de onmiddellyke nabijheid van het park." «Het woei zeer hard, de wind was van mij af. De freule is dadelyk na mijn komst vertrokken. Ik was zeer vermoeid, en na gegeten te hebben, ben ik naar bed gegaan. Van het kasteel is niemand mij komen waarschuwen en ik heb den dood van mijn goeden meester eerst den volgenden ochtend ver nomen." «Al zyn antwoorden werden op deu natuurlyksten toon en zonder eenige aarzeling gegeven. De bur gemeester en de dokter wisselden een blik, waarin De Ruiter meende te lezen, dat hij zyn zaak ge wonnen had. De brigadier der ryksveldwacht scheen ‘t daarmede echter niet eens te zyn, want hy keek donkerder dau ooit en hij had zichzelfs de vrijheid veroorloofd een paar malen de schoudert op te halen. «Hetgeen ge zegt maakt den indruk van waar heid, ik ontken het niet", zeide de heer Miniac. In de vergadering van Ingelanden van den .polder Rozendaal onder Haastrecht is vastge- ateld de rekening over 1893, bedragende aan inkomsten 2120,51 en aan uitgaven f 1581,20j dus een batig saldo van f 539,30j. De begroe ting voor 1894 bedraagt aan inkomsten en uitgaven f 2007,19; de omslag voor 1894 is f 2 per H. A. Az. van Haarlem en D. de Klerk van Rot terdam met het onderwerp: Waarom vragen de werklieden het kiesrecht? Is bet in ’t belang van het land hun dat te onthouden Er zal gelegenheid zyn tot debat. de voordracht geplaatst: Van Altena, onderwy- O o t vr__ No. 3 mej. M. 0. L.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1