jzen 'id BI, 1N. I UT Co. c. No. 6314. Dinsdag 13 Juni 1894. BINNENLAND. 1 >4 De laatste eener Familie. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstrekên. t ;en. Zulfen FEUILLETON. it I liging. 0. HIJSEN, I Vreemde- sesperpoerl), 52), •I i tra-treinen r de aange- rijn. XIII. 1 u k Boom. 1. M 9.0fl •p trein 31 Ten nadeele van den landbouwer J. Zwa nenburg te Lekkerkerk is een yzeren schouw, ter waarde van ongeveer f80, ontvreemd van uit- SDAGS ilgenden VVB. SO Cent». I, VUB. terie, (Naar het Frafuch.) i van DEN M. WH IN.IIE EIIIRIM De Tweede Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Juni, des namiddags ten 3 uren. woordigde later met den heer N. G. Pierson ons land ter internationale muntconferentie te Parys. Door de politie te Haarlem is in beslag ge nomen een valsche gulden, voerende de beelte nis van Koning Willem Hen het jaartal 1846, bljjkbaar bestaande uit lood. waarschijnlijk, maar toch niet ónmogelijk.-' Zonder er lang over na te denken, stapte onze vriend van zijn verheven standplaats en wandelde zonder gerucht te maken naar den vy»er. Hy zorgde er voor den wandelaar te gemoot te loopen. Het gevolg hiervan was, dat de beide mannen plotseling van aangezicht tot aangezicht tegenover elkander stonden. Beiden bleven staan. Ter deelneming aan het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der nieuwe school Do. ld. te Delft te houden 15 Juni a. s. hebben zich ruim 70 sollicitanten aangemeld. Op de kas van den kapitein-kwartiermeester vau het escadron ordonnancen te Amersfoort is een aanslag gepleegd. De daarin aanwezige gelden, bedragende f 12, werden gestolen. Kort te voren had de kwartiermeester er een bedrag van f 400 uitgenomen en elders geborgen. Men meent den dader, een huzaar, op het spoor te zjjn. Na eonigen tijd overdadht te hebben wat te doen, kwam Arthur tot het besluit, dat het eenige middel om zyn fout te herstellen was, om ook naar het bewuste park te gaan, waarheen de Poorter zich ongetwijfeld zou begeven langs een omweg. De kans fan den boer daar te ontmoeten was niet groot, ‘maar de jong® man had niets te doen en dokter Bertrand was reeds te ver weg, om hem nog te kannen inhalen. De woorden van den dokter hin derden Arthur geducht. Ze scheen hem raadsel- aohtig toe en ’twas onmogelijk er den zin van te vatten. De heer Bertrand anders zoo openhartig, weigerde zeer beslist in eenigerlei opzicht een be paald oordeel uit te spreken, ’tzy omtrent de on schuld van do Kuiler, ’tzy omtrent de deugd van de barones. Hy ontkende niets, maar bevestigde evenmin een enkel punt. Deze houding bracht het geloof van Arthur aan de onschuld van den bosch- waohter wel eenigszins aan het wankelen, en hoewel hy niet zou geduld hebben dat iemand twijfelde aan mevrouw van Hansweerd, betrapte hij zich zelf op de vraag, of zij wel zoo rein zou zyn, als zy zich voordeed. Maar Arthur was geen man om een eenmaal opgevat plan te laten varen en hy besloot rechtstreeks op zyn doel af te gaan, zonder zich verder af te. vragen, wat de dokter uit Dinandaohi. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. Zaterdagnamiddag omstreeks 2 uur ont spoorde de machine van de stoomtram der N. H. Trammaatscbappy, lyn Ameterdam-Edam, nabij Buiksloot. De machine kantelde, doch de machinist kon zich bij tjjds redden door er af te springen. Als Bestuursleden van den R. K. Volksbond zijn gisteren gekozen de hh. H. J. van Roojjen, voorzitter, C. Vergeer, J. Steenland en A. van Duin, terwjjl er eene herstemming moet plaats hebben tnsschen P. Honings en H. H. Weck. reinen niet zelfde wyze «Wat 1 Zyt gij het riep Arthur, zonder in de eerste oogenblikkeu woorden te kunnen vinden, om aan zyn verbazing lucht te geven. «Wat ben ik gelukkig, je te zienIk kan myn oogen nauwe lijks gelooven. Men had mij gezegd, dat gij dood waart." «Vergeef me, mijnheer," antwoordde de wandelaar op koelen toon, «ik ken u niet, en begrijp niet wat ge bedoelt." «Zou ik my vergissen?” prevelde de zee-officier, den man, dien hij zoo onverwacht aangeklampt had, van het hoofd tot de voeten opnemend. «Maar om den drommel niet,” liet hy er dadelijk op volgen, «ik vergis me niet. U is wel degelyk Rudolf van Triohtvoorde.” «Zeker, dat is zoo, maar ik herhaal u, niet te weten wien ik de eer heb te ontmoeten.” «En mij was ’t onbekend, dat de reis naar China mij zoo veranderd had, dat een mijner oude vrienden mij zelfs niet meer zou herkennen. Het is waar dat ik thans niyn baard heb laten staan, maat kyk my eens goed aan. Herinnert ge u niet, dat ge, vier jaar geleden ongeveer, in uw sociëteit, een officier ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels i 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Door J. Barger, ontslagen predikant ie Harlingen, thans in hechtenis, is appèl aan- geteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Leeuwarden, waarby hy wegens moord, ge pleegd op mej. K. Mirande te Harlingen, in den avond van 6 Maart jl. is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Uit Venendaal wordt geschreven De siga renmakers in de fabriek van den heer J. van Schoppen Hz. zyn, zooals gemeld is, op één na allen ontslagen, omdat zij hun lidmaatschap van den Bond van sigarenmakers en tabaks bewerkers niet wijden opzeggen. Thans bewaken zy voortdurend de fabriek om vreemde arbei ders te waarschuwen, hunne plaatsen niet in te nemen en zooveel mogelyk er op te letten of fabrikanten van elders den heer Van Schop pen van sigaren voorzien, alsook of deze tabak ter fabricatie verzendt. Men schrijft uit Scheveningen Bij de aanstaande opening der baden zal bet publiek eene verandering vinden, die aan vele bezoekers ten goede zal komen. De directie, die steeds zooveel mogelyk met de eischen des tyds en de wetenschap rekening wil houden, heeft namelijk naast de binnen baden eenige keurige vertrekken in gereedheid doen brengen, waar, onder medisch toezicht van den baddokter, de massage, de Zweedsche heilgymnastiek en alles wat tot dien tak be hoort, door de heeren Milo Veenman zal worden uitgeoefend. Het is te hopen, dat de yverige bemoeiin gen van de directie van bet Zeebad met suc ces mogen worden bekroond en dat de nieuw® inrichting zich in een druk bezoek van land en stadgenooten zal mogen verheugen. Er mag hierby wel eens op worden gewezen dat de Haagsche familiën die voor verster king hunner gezondheid naar het buitenland trekken, de goedkoopere gelegenheid daartoe kunnen vinden in de onmiddellyke nabijheid hunner stad, de badplaats Scheveningen. Over de nieuwe kiesvereeuiging in het district Bodegrave, in eene vergadering alhier tot stand gekomen, schryft men aan de anti-revolutio- naire Nederlander dat men op de vergade ring, waar tot de oprichting besloten werd, algemeen van gevoelen was, dat de toelichting en omschrijving, door De Standaard van het Program* gegeven, de vryheid en zelf standigheid der candidaten belemmert. Beslo ten werd tot de oprichting van eene zelfstandige kiesvereeniging voor het district Bodegrave, waarvoor een reglement werd vastgesteld en uit de verschillende gemeenten leden voor het bestuur werden gekozen. Door de 8tenogr.-Ver. >8tolzo-Wéry«, dia 3 Juni hare Jaarvergadering hield in de boven zaal van het Hótel du Passagé te Rotterdam, werd tevens een Tentoonstelling gehouden van Stenogr. boekwerken, schrijfmachines etc. Daar aan werd een Concoursschry ven verbonden voor Stenographic naar het systeem >Stoize-Wéry< en een Wedstryd op schrijfmachines. Het re sultaat van den Stenographic-Wedstryd kan eerst later worden medegedeelddat van den Wedstryd op de schrijfmachine laten wy hier volgen Aan de Wedstryd namen deeldrie Reming tons, twee Hammonds, een Crandall, een Wil liam en een Bar Look. De Wedstryd had plaats in twee categoriën en welDictaatschryven en Snelachrjjven. By de beroordeeling van beide categoriën stelde de Commissie eischen aan zuiverheid van letter, duidelykheid van hot geheel, de onderdeelen en zuiverheid van taal. De uitslag was als volgt: Diotaatachryven. Maximum 200 punten. 1 Hammond* de beer A. Scholten 182 punten 2. Remington* de beer D. H. Nye 171 punten 3 Remington* de beer F. H. Nye 163 punten 4. Remington* Mej. A. Ton Back 127 punten 5. Hammond* de heer J. B. Schalborn 123 punten 6. Crandall de heer W. Remmers 116}punten 7. William* Mej. Tippens 103 punten 8. »Bar Lock* de heer D. Pons 87 punten zoodat do heeren A. Scholten en D. H. Nye met hunne machines den len en 2en prys verwierven. der marine voorgesteld hebt?” «Wat I zoudt gy zyn «Erzee Arthur Erzee.” «Ach waarde vriend, duizendmalen vraag ik u verontschuldiging. Ik was er zoo weinig op voor* bereid u hier te ontmoeten. Om do waarheid te zeggen geloofde ik, dat je «Een graf in de golven gevonden hadt?” vroeg de officier lachend. «Neen dat niet, maar wel meende ik dat je in het hartje van Indië zat. Wat ben ik gelukkig je terug te zien?” riep de heer Van Triohtvoorde, de beide handen van Arthur hartelijk drukkend. «Sinds wanneer ben je te Parys?” «Sedert gisteren.” Dat heldert mij op, waarom uw portier, toon ik mij gisteren aan uw woning vervoegde, antwoordde, dat hy sedert een maand geen nieuws van U ontr-, vangen bad.” «En hij dacht zeker, dat ik dood wis «Natuurlijk, en hij was niet de eenige. Ook myn nichten waren er vast van overtuigd. Zy hebben je beweend myn waarde.” «Mevrouw Van Hansweerd en freule Barton zyn werkelijk al te goed. Ik ben nieuwsgierig om te hooren, hoe zy op de gedachte gekomen zyn, dat ik de reis naar de andere wereld aanvaard zou heb ben, zonder afscheid van haar te nemen.” «Zy wisten, dat gy de Fazantenhoeve plotseling verlaten hadt en sedert dat tfjdstip had niemand u teruggezien. Buiten gelóófde men ook algemeen, dat u een ongeluk overkomen was, dokter Bertrand was er vast van overtuigd.” (Fmtt wree^d.) De beweging ten gunste van herstel der pauselyke missie, door den »Zouavenbond< op touw gezet, zal gestaakt worden. De voorzitter van den Bond heeft daarvan kennis gegeven aan de aangesloten broeder schappen. En dit geschiedt, zegt hy, o. a. op advies van de Roomsche Kamerleden, die thans het oogenblik niet geschikt achten, om voor dit belang in de Kamer op te komen. Maar ook is »vau eerbiedwaardige zyde, en dat zelfti in het belang der Zouavenzaak aan den voorzitter opgedragen voorlopig de zaak niet onderhanden te nemen, dewyl de bepa ling van de wyze, van den tijd, van het mid del, waarop en waarmede deze teedere aange legenheid dient tot een gelukkig einde gebracht te worden, volgens het oordeel van bevoegde personen, moet overgelaten worden aan het be- leid, de voorzichtigheid en kennis van die personen, welke meer onmiddellyk door de goddelijke Voorzienigheid belast zyn om onze godsdienstige en internationale belangen by den Heiligen Stoel voor te staan en te be hartigen.* In de 3e Weteringd warsstraat te Amsterdam is Zaterdag opnieuw by een verkoop by execu tie door eenige socialisten het middel in prac- tyk gebracht, om zich tegen belachelyk lage pryzen (elk stuk voor 1 cent) van het geveilde te verzekeren ten einde dat weer aan den ge- executeerde terug te geven. Het scbynt dat^ in zulke gevallen de rest van het publiek wordt weggedrongen of, in weerwil van 25 man po litie, die aanwezig waren, niet durft bieden. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks piet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 11 Juni 1894. In ons vorig nummer zyn in het berichtje der Feestviering van de Sociëteit »0ns Ge noegen* een paar fouten geslopen. Het diner van HH. Leden op Maandag en het Kinderbal op Donderdag vangen aan ten 5} uur. Dinsdag en Woensdag heeft er een Kolf-, Biljart- en Kaart-Concours plaats. We nemen deze gelegenheid te baat HH. Leden aan te sporen om van hun kaut alles te doen, opdat die volgende week een feestweek by uitnemendheid zy. Het Bestuur heeft voor afwisseling gezorgd, aan de Leden nu om een prettigen, gezelligen geest te doen beerschen. Onder Langeruigeweide is een papegaai, die in het wild vloog, onder een net gevangen. «Lorre» was zeker verdwaald of uit een kooi ontsnapt. Het Handelsblad schryft over den over leden oud-minister van financiën dr. Agnites Vrolik. Hij behoorde tot het geslacht, dat aan twee voortreffelijke geleerden het leven heeft ge schonken. Zyn vader was dr. G. Vrolik, die reeds vóór zyne promotie tot hoogleeraar in de plantkunde aan het Athenaeum te Amster dam werd voorgedragen en in 1859 op hoogen leeftyd overleed. Zijn broeder, dr. Willem Vrolik, was van 183163 hoogleeraar in de ontleedkunde enz. aan dezelfde inrichting. Dr. A. Vrolik was een uitstekend financier en werd, na lid van het Muntcollege te zyn geweest, een jaar na de Aprilbeweging, in 1854 belast met het departement van financiën. Vier jaren heeft hij dat ambt bekleed en in dien tijd o. a. de afschaffing van den accyns op het gemaal, dus op het brood, en van het tonnegeld voor zeeschepen tot stand gebracht. Toen de muntquaestie ook hier te lande voorziening eischte, was dr. Vrolik een der adviseurs van de regeering, die de invoering van den gouden standaard voorstelde en de schorsing der zilveraanmunting. Hij vertegen- Aan het park gekomen, begon hy het in alle rich tingen te doorkruisen, geen kleinigheid, daar het zeer groot ia en door tal van kruiswegen doorsneden wordt. Des zomers is het ’ol dames en kinderen, dan iemand te zoekeu, zou een onbegonnen werk zyn. Maar de* winters is ’t er niet druk, en hoewel ’tmooi weer was, zag men toch slechts enkele wan delaars. Thans kwam het er slechts op aan goed ait te kijken, maar het was de vraag of de Poorter zou komen en den zou het nog een toeval zijn hem te treffen, want het park had drie ingangen. In plaats van rich voor een daarvan als schildwacht op te stellen, achtte Arthur ’t verstandiger in het park te blyven. In de groote laan, die het geheele park doorsnijdt, ontmoette hij niemand, maai aan het einde er van ligt een hooge brug over een beek en daar men van hieruit het gezicht heeft over tal van paden, besloot hij daar post te vatten. De plaats was uitmuntend gekozen. Achter hem aan den oever van een vijver, verheft zich een kunstmatige bouwval, welke den indruk moet geven van een ouden Griekschen tempel. Die plek is vochtig en wordt weinig bezocht. Men komt er zelfs in den zomer slechts zelden. Toch wandelde er thans een heer op en neer met de beide handen in de zakken van zijn overjas, waarvan hij den kraag had opgezet. Hy liep op en neer langs den vyver als een man, die hei koud heeft en ongeduldig wordt. «Dat is een snuiter, die naar ‘t schijnt op iemand wacht," zeide Arthur bij zichzelven. «Waarom zou ’t de Poorter niet zyn, dien hij hoopt te ontmoeten? Ik heb veel lust hem eens onder den neus te gaan kijken, om te zien of ik hem ken. 't Is ni*t erg Door den minister van Binnenl. Zaken ie aan N. Exalto, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met 1 Juli, als buitengewoon op zichter, belast met het toezicht op het maken der gebouwen qnz., ten dienste van deetoom- verwarming en elektrische installatie ia de Polytechnische School.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1