ZOONEN WIJN f TCR Woensdag 13 Jtini 1894. 33ste Jaargang. No. 6375. BINNENLAND. !L NDT.S De laatste eener Familie. I. LW e> v ar. FEUILLETON. s D. 60 proef hte VLIET )AP. anteih I -■ H houdt in hoofdzaak het vol- in Gisterennacht werd te IJselstein ingebroken DIG: Pitch Pine Pine Balken i, Plaathout enz. enz. Uit Schiedam wordt gemeld, dat de ont slagen gemeenteontvanger aldaar in arrest u gesteld. LEN 'echt C'ou- ien door het NKMAN uda er a. s. i bij (Naar het Irantch.) (lOI IiM IIE COIRAXT ïWewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. de grootste •n Stein Tokay ‘i»ö iKT 156. OÜDB MMER 66 KG. en ▼an 65 KG. 1T1E ran men. jvormd. it. j«en. >riek ADVERTENTIÉN worden geplaatst van 1—5 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Zaterdag werd te Krimpen a/d. IJsel van de scheepsbouwwarf van mej. de wed. Van Dujj- vendyk met goed gevolg een zeer fraai pavil- joenscbip te water gelaten, groot pl.m. 50 last en gebouwd voor rekening van den heer C. M. Teekens, te Delfshaven. Daarna is de kiel ge legd voor een dergelyk schip groot ongeveer 80 last, te bouwen voor rekening van schipper J. Stouthart, te Ouderkerk a/d. IJsel. Niettegenstaande het gure weder maakten gisteren eenigen van de gelegenheid der ope ning van de zeebaden te Scheveningen gebruik. Een 70-jarige Hagenaar was weder nummer één, hy is sinds een 25-tal jaren steeds de eerste bader. De »Amst. Ct.« verneemt, dat het waar borgkapitaal van f 50.000 voor de obligatie- leening ten behoeve van een overdekte bad en zweminrichting op den Heiligenweg te Amsterdam is volteekend, zoodat deze in richting nu hoogstwaarschijnlijk wel tot stand zal komen. vat ik, waarom ge niemand iets van je hebt doen hoeren," «Ik heb mij niet verborgen. Ik was op reis.” «Nu ja, laat ons er maat niet verder over spreken, wij kennen dat. Nu, onaardig is ’t niet, want in het leven is er toch maar niets beter dan de iiefde. Al het overige beduidt niets. Maar op het oogenblik ben ik je zeker lastig en ik zal afscheid nemen. Ik ga naar mijn nicht en zal haar uw aanstaand bezoek aankondigen." „Zeker niet, mijn vriend je moet, nog wat blijven. Ik ben hier wel een uur te vroeg en wy hebben nu den tijd om wat te babbelen. Je hebt zeker van den treurige^ dood van den ouden baron gehoord „Ja zeker Jongen, jongen, wat trof mij dat be richt. Zelden heeft een ongeval mij meer geschokt." „En mij dan I Ik had de Fazantenhoeve juist den vorigen dag verlaten en las de vreeselijke ge schiedenis in de couranten. Maar van al hetgeen er gebeurd is, na dien eersten dag, weet ik bitter weinig. Hoe heeft mevrouw Van Hansweerd zich gehouden onder den slag?" „Zij is diep bedroefd en vindt ‘t niet aangenaam, dat er gesproken wordt over den dood van haar echtgenoot. Ook haar zuster heeft veel verdriet over het geval en wat haar nog meer smart, is, dat men van de misdaad een man beschuldigt, waarin zij be lang stelt evenals ik. Een boschwachter, die onder den generaal gediend heeft, bij de kurassiers, Piet de Ruiter, je zult hem buiten ongetwijfeld dikwijls ontmoet hebben." „Waarschijnlijk wel, maar ik herinner ’t my niet dadelijk. Weet men wat de reden is, waarom hy zyn meester vermoordde F" Zekere W. B. (een 11 jarige knaap) te Edam ie door den gemeente- en onbezoldigden ryks- veldwacbter I. G. Klippel op heeterdaad be trapt, terwyl hy de spaarbank in eene der openbare scholen openbrak, en er geld uit haalde. Sinds lang werd er geld Tennist en daarom had de politie zich in het lokaal doen opsluiten. Door de politie te ’s-Gravenhage is een 13 jarig meisje uit de Hekkelaan aangehouden, dat van kleine kinderen de knopjes uit de ooren nam en die verkocht of beleende. Iemand uit Roermond, die, met eenige per sonen onder Horst een ongeoorloofde drijfjacht hield, heeft by ongeluk een wildstooper in de rechterheup geschoten. Deze verkeert in levens gevaar. De dader heeft de vlucht genomen. by: RS Jz. n echtheid is r steeds voor- am der Firma Uit Vulpera wordt bericht: De gezondheidstoestand van Hare Majesteiten is uitstekend. Het weder was tot heden nrachtig en zeer warm. Dagelyks maken Hare Majesteiten wandelingen. Hare Majesteit de Koningin-Regentes ge bruikt de baden te Tarasp, en drinkt het water nit de Luzins-Qnelle. in de herberg «De Strik.» Door het uitsnyden eener ruit verkregen de dief of dieven toegang tot de gelagkamer, alwaar de lamp door hen is opgestoken en een en ander werd doorzocht. Gelukkig voor den kastelein had hy de geld lade in het buffet, waarin zich de niet geringe ontvangsten van den Zondag bevonden hadden vóór het naar bed gaan geledigd en den in- houd elders geborgen. De dieven moesten nu onverrichter zake aftrekken en hebben niets medegenomen dan een paar karaffen met sterken drank. Dank zy den yver van de ryks- en gemeentepolitie is men den vermoedelyken dader op het spoor en hoopt hem weldra achter slot en grendel te hebben. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft aan de brandweer van Heerjansdam eene gratificatie groot f 50 verleend, als bljjk van waardeering voor de goede diensten, door baar aan genoemde Maatschappij bewezen bij gele genheid van den plaats gehad hebbenden brand, veroorzaakt door de botsing van de twee treinen naby het station Barendrecht op 1 Mei 1.1. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Ne derland en Oranjete Renkum, heeft voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Eist tot candidaat gesteld den heer Mr. H, A. van de Velde, oud-lid dor Tweede Kamer, te Loosduinen. Thans heeft ook de kiesvereeniging Neder land en Oranje«, te Wageningen (district Eist), tot candidaat gesteld Mr. H. A. van de Velde, burgemeester van Loosduinen. geen briefwisseling gehouden met dieu man, di nauwelijks kan schryven. Maar ik verklaar je, nietfi te begrypen, hoe hy er toe komt zich met deze zaak in te laten. De Fazantenhoeve ligt ver van het kasteel, en de Poorter verlaat de boerderij hoogst zelden." „Hy is op het oogenblik hier in de stad.” „Dat is niet mogelyk.” „Ik ben hem zooeven tegen gekomen.” „Kent ge hem dan?” „Neen, maar dokter Bertrand heeft hem my ge wezen.” „De dokter moet zich bepaald vergist hebben. De Poorter is nooit te Parys geweest en zal er niet1 komen als ik hem niet ontbied. Was het onmoge lijke eeus waar en vertoefde hy hier zonder mijn toestemming, dan zou ik hem toch reeds ontmoet hebben. Hij weet waar ik woon.” „Hij zal je niet te huis getroffen hebben ep tracht je te vinden. Aan een werkman hoorde ik hem den weg vragen naar dit park.” „Ach, loop heen. De Poorter heeft in zyn heele leven nog nooit van dit park hooren spreken." „De portier zal hem wellicht gezegd hebben, waar gy te vinden waart." „Myn portier! Maar beste vriend denk je dan, dat ik dien man in vertrouwen neem, en hem vertel waar ik een vriendin ontmoet." „Je hebt gelyk. Myn veronderstelling is al te dwaas, en bovendien kan het my a| heel weinig schelen, wat die Poorter hier komt uitvoeren.* „Maar ik verzeker je, dat hy ’t onmogelyk kon zyn. Bertrand moet zich vergist hebben." (FerAwrw^L) M k Misters. Voor het examen van apotheken-bediende, dat onder voorsitterschap van den geneeskun digen adjunct-inspecteur dr. Post te Arnhem zal worden afgenomen, hebben zich 126 oan- didaten aangemeld. Den 2en Juli zal met het afnemen van dit examen worden aangevangen. „Freule Bartan is overtuigd, dat hij niet schuldig is, en ik ben ’t met haar eens. Ik heb zelfs het voornemen om persoonlyk naar Trichtvoorde te gaan, ten einde voor dien jongen te werkeu. Myn nicht Elize, heeft my verzocht alles aan te wenden om hem te redden. Nu ik je toch ontmoet heb, kan je my van zeer veel nut zyn, door my inlichtingen te verstrekken omtrent de mensohen, die ik daarginds zal ontmoeten. Gij kent de luidjes beter dan ik en ik zal je op de hoogte stellen van hetgeen ik doe, want ik hoop, dat wy elkander in de toekomst dik wijls zullen ontmoeten?" „Dat hoop ik ook. Ik ga myn oude kamer weder betrekken. Wy zullen elkander waarschijnlijk dage lyks in de sociëteit ontmoeten." „Dat is afgesproken. En als ik van mijn uit stapje naar Trichtvoorde terugkeer, zie ik je zeker ook wel bij mevrouw Van Hansweerd." „Wanneer denk je dan te vertrekken „Daar weet ik nog niets van. Dat hangt af van myn nicht Elize Bartan. Ik heb mij geheel te harer beschikking gesteld. Maar ongetwyfeld zal 'tniet lang duren, want die arme De Ruiter, moet reeds in den aanvang van de volgende maand terechtstaan. Wij hebben dus geen tyd te verliezen, als we iets voor hem willen doen „Dan zou ik mij maar wat haasten." „Maar, dat is waar ook, nu wy er toch over spreken, moet ik je eens vragen, of je weet, dat de meest bezwarende getuige voor hem uw pachter van do Fazantenhoeve is, een zekere do Poorter?" „Hoe zou ik ’t kunnen weten? Ik ben dezen ochtend eerst in stad gekomen, en vertrok den dag voor de misdaad. Tydens myn afwezigheid heb ik De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Hooge Raad beeft gieter verworpen het cassatieberoep van G. van Gelder, jagerA. van Berkum, kuiperJ. G. de Bie en P. de Bie, boterwerkers, allen te Osch. door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld de eerste wegens moord op den wachtmeester der marechaussee Hoekman, tot levenslange gevangenisstrafde tweede, derde en vierde wegens medeplichtigheid aan dat misdryf resp. tot 10, 15 en 15 jaar gevangenisstraf. Uit Renkum meldt men dat de eigenaar van het zoo schoon gelegen landgoed «de Sonnen berg», te Oosterbeek, voornemens moet zyn, de vrije wandeling voor het publiek te sluiten. Niet alleen voor de ingezetenen, maar ook voor’ de logés, die in de zomermaanden aldaar ver-' blyf houden is het te hopen, dat hy op zyn besluit zal terugkomen. Het reglement werd toen artikelsgewyze besproken en L. -- - gende in Tot - het weduwen- en weezenfonds kunnen alleen toetreden politie-ambtenaren in actieven dienst, die den leeftyd van 65 jaren nog niet hebben bereikt. Voorts zal er moeten worden gestort tot 800, 2 pct., van 800 tot 1400 l/t pet., en daarenboven 3 pct. van hunne traktementen. De uitkeering by overlyden zal niet hooger mogen beloopen dan jaarlijks 600, komt ook de weduwe te overlijden, dan zal het pensioen overgaan op de minderjarige kinderen totdat zy hun. 19e levensjaar zullen zyn ingetreden. Na discussiën werd het concept-reglement met algemeene stemmen ‘aangenomen. Het zal ter beoordeel ing met de memorie van toe lichting aan het hoofdbestuur worden opge zonden ter bespreking in de jaarvergadering van den bond die, volgens het besluit van de vergadering in het vorige jaar, te Rotterdam zal worden gehouden. Na afloop daarvan werd door een lid bet woord gevraagd en wel naar aanleiding van het verslag van den penningmeester over het boekjaar 1892—1893, waarin wordt vermeld, dat in dat tydvak ruim 4400 was ontvangen, en dat de uitgaven hadden beloopen niet minder dan 3000, zoodat er een saldo over schoot van ruim 1200. Op verschillende posten van de uitgaven werd aanmerking ge maakt, waarby ten slotte het bestuur der Zuidhollandsche afdeeling werd verzocht, het hoofdbestuur aan te sporen tot meer zuinig heid by de huishoudelijke uitgaven en niet de uitgaven gelyken tred te doen houden met de jaarlijks vermeerderende inkomsten. Tot afgevaardigden naar de a. s. jaarver gadering werden gekozen de heeren J. Aaltsz en H. F. van Rosmalen en tot hunne plaats vervangers de heeren v. Nugteren en Van Rem pen. De volgende algemeene vergadering van de Zuidhollandsche afdeeling zal te Dordrecht ge houden worden. 48) „De ggnee»hoor uit Dinan? Hebt gij hem ge sproken.” „Ik ontmoette hem heden ochtend by mijn nicht en heb zoo even afscheid van hem genomen.” „De mensohen houden werkelijk te veel van sprook jes en laten iemand nooit met rust. Wat weerga is dat! Omdat ik er nu eens pleizier in heb op reis te gaan, zonder er van te spreken, maakt de wereld er zich een genoegen van om te vertellen, dat ik dood ben? Het is al te gek!” „’t Is waar I Het bewyst echter ook, dat gy vrienden hebt, die belang in u stellen. Maar eind goed al goed, zij verontrustten zich onnoodig, daar gij springlevend zijt. Ik ben zeer verlangend me vrouw van Hansweerd en haar zuster gerust te stellen. Komaan laat ons zamen gaan? Dat zal een blijd schap zijn, men zal u ontvangen als een uit den doode herrezene.” „Neen, dank je wel, ik heb geen lust haar schrik aau te jagen. En dan nog^ maar dat blijft tussohen ons, ik kan my niet van hier verwijderen. Ik wacht iemand.” „Jou snoepert, zeker een dame?” „Denk er van wat ge wilt, mijn waarde Arthur.” „Nu, dan weet ik *t wel. Met haar heb je zeker gedurende die maand een uitstapje gemaakt. Thans GOUDA, 12 Juni 1894. Hedenmorgen werd ten bureele van den Garnizoens-Commandant alhier, herbesteed de levering van de benoodigde aardappelen, voor de troepen in deze gemeente. Twee inschry- vingsbiljetten kwamen in en welvan J. Hoebeek voor f 2.88 per HL. van G. Kooy voor f 2.471/, per HL. De wed. Smit won. op het R. C. ho(je op de Raam, een doof, blind ond mensch, die tevens ook niet kan loopen, heeft van H. M. de Koningin-Regentes f 25 ontvangen. Zondag hield de afdeeling Zuid-Holland van den Algemeenen Nederlandschen Politie-bond alhier eene algemeene vergadering. Van het correspondentschap Sliedrecht was een schryven ingekomen, voorstellende het handboek: »Gerechtelyke en administratieve politie van H. Verwoerts, (omgewerkte druk door G. L. van den Helm, burgemeester van Batenburg) gratis aan de leden rond te zenden Dit voorstel werd met algemeene stemmen verworpen, omdat vele politie-ambtenaren dit werk reeds in hun bezit hebben. Mede werd verworpen een voorstel van de afdeeling Noord- Holland om te steunen: »dat de Bond gratis aan de leden verspreidt het boekje betreffende het intreden der woningen.* Een voorstel van de afdeeling Noord-Hol- land om een eigen orgaan op te richten, werd mede verworpen, wijl er bladen genoeg zyn, die de belangen der politieambtenaren, weduwen en weezen bespreken. Van diezelfde afdeeling was ingekomen een voorstel om pogingen bij den minister van justitie aan te wenden, dat ook aan de rijks politie vergunning moge worden verleend tot het dragen van de dienstmedaille, uitgereikt door den Bond. De vorige minister rnr. Smidt had dit verboden. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna kwam het voorstel ter tafel, betref fende het stichten van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van politieambtenaren. De president lichtte dit voorstel toe en bracht het bezwarende in het midden van de politie ambtenaren om toe te treden in de afdeeling A. »Premiën Weduwenkas* in het reglement voor de fondsen van den Algemeenen Neder landschen Politiebond. Met het oog daar op, zeide spreker, heeft het bestuur dezer afdeeling gemeend, zelf pogingen te moeten doen tot oprichting van een weduwen- en weezenfonds voor de politie-ambtenaren.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1