Iffl ier, EH, Vrijdag 15 Juni 1894. No. 6377. BINNENLAND. El. De laatste eener Familie. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i f RVERIJ FEUILLETON. J t ir, HER, •dam. ag. r en Kaai <T' Ier resp. national ition do enz. geldig zal zyi te ten zyn de afleverbaar eene week. e Heer Z. - verven van alsook alle DIG: Pitch Pine Pine Balken i, Plaathouê enz. enz. 60. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .uomaii toornen van t ien naar de fd. of geverfd, oudheid en Koniag brleatie iker vun (Naar het Fraiuoh.) daatschappg »0 Naar <De Residentiebode» met zekerheid verneemt, zal tegen de verkiezing van den heer J. M. Pgnacker Hordijk tot lid van de Tweede Kamer, een bezwaarschrift worden ingediend. De Holl. Spoorweg Maatschappij zal, beginnen 22 Juni, eiken Vrjjdag in de maan den Juni, Juli en Augustus, een excursietrein fiOlWIE COURANT ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur te Oudewater is herbenoemd de heer J. A. Vriesman. schillende zjjden ten deel vielen. Behalve een bekwaam herder, zullen wy in den geachten pastoor ook eenen weldoener verliezen, by wien de armen nimmer te vergeefs aanklopten. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. hij wist zich, zoosls wij reeds vertelden, uitmuntend heen te slaan door alle moeilijkheden. In de eerste plaats gaf hij des zomers, als hij de Fazantenhoeve bewoonde, zoo goed als niets uit, zoodat hy dos winters byna over zijn geheele inkomen kon beschikken. Hij was te Parijs lid van een uit muntende sociëteit, waar hij tegen matigen pry's een goed middagmaal kon kry'gen en aan buitensporig heden maakte hij zich niet schuldig. Hij speelde niet grof, alleen nam hij deel aan gezelschapsspelen en daarin zeer bedreven zijnde, won hij dikwijls. Hij hield geen rijtuig, geen bedienden en woonde netjes doch hbogst eenvoudig. Voor zijn bediening zorgde de portier. Zijn eenige weelde was een rijpaard, dat in een huurstal stond en des zomers nam hij het mede naar buiten, waar het bijna niets kostte. Rudolf bewees, een trouwens wel bekende waar heid, dat Parjjs een stad is, waar een handig man uitmuntend kan leven, voor betrekkelijk weinig geld. Na de afwezigheid van een maand, die zijn vrien den en zelfs zijn trouwen portier had doen gelooven, dat hij dood was, had Rudolf met een zeker gevoel van welbehagen zyu kamer opnieuw betrokken. Den ochtend na de wandeling in het park waar wy hem ontmoetten, verliet hij zijn vertrekken niet, maar bleef rustig in het hoekje van den haard zitten, hoewel ’t reeds drie unr in den namiddag was. Hij was te huis gebleven, omdat hij een bezoek verwachtte: Hij twijfelde er namelyk niet aan, dat de goeie Arthur zich gehaast zou hebben, zyn we deropstanding uit den doode mede te doelen aan de barones. Mevrouw van Hanswaerd waa voor zy weduwe GODDA, 14 Juni 1894. Mej. A. C. Klem alhier, is benoemd tot onderwyzerea (tyd.) aan de gemeenschappelijke school van Zoetermeer en Zegwaard. Aan de overwegen bij de wachtposten van A. Scheffer en L. van Tilburg te Moordrecht zullen wachterswoningen worden gebonwd. Voor beide is het terrein reeds afgebakend. Er zal alzoo in eene reeds lang bestaan heb bende behoefte worden voorzien. 44) Met potlood schreef hij eenige woorden op zijn naamkaartje en overhandigde dit den bediende met de opdracht het onmiddellyk aan de barones ter hand te stellen. Daarop verwyderde hij zich, recht in zyn schik, dat hij de eerste was geweest, die de blyde tijding aan de beide zusters bracht. Hij had niet het minste begrip van de gevolgen, die dit bericht moest hebben. Zonder het te weten of het te willen, was hij de man geweest, die de lont in het kruit stak. XIV. Rudolf van Trichtvoorde, die reeds door tal van personen als dood was afgeschreven, had zich nooit beter gevoeld dan op het oogenblik. Hij volgde weder zijn eenvoudige levenswijze te Parys, zooals hy steeds gewoon was, zonder veel onkosten te maken, geheel in overeenstemming met zyn matig fortuin. Met zesduizend gulden inkomen is men te Parys niet rijk, al brengt men ook zes maanden van het jaar op het land door. Ja, zoo iemand kan bijna arm genoemd worden, als hy door geboorte en fa miliebetrekkingen verplicht is, zich veel in de wereld te vertyonen. En in dien toestand verkeerde Rudolf, want hij ng byna enkel om met schatryke jongelui. Maar heeft bovendien heel wat jenever voor niet nitgedronken. Deze sluwe vrouw werd alhier aangehouden en wegens oplichterij verbaliseerd. Vrijdag jl. werd te Schoonhoven door eene zwervende vrouw, komende uit de richting van IJsebteia, de navolgende oplichterij ge pleegd. Zij vroeg aan verschillende personen pm kopjes ter leen, ten einde daaruit Water uit de sloot te drinken. Was zy die kopjes machtig, dan vertrok zy, sloop een herberg binnen en zette een kopje op de toonbank met de vraag dat kopje te vnllen met jenever. Zy dronk daarop het kopje ledig en zeidevul het nog eens, myn man staat buiten met den wagen, die zal het betalen, waarna zy stil verdween, den herbergier latende wachten op den man die niet bestond. Op die wyze is zij verscheidene kopjes meester geworden en In de algemeens vergadering van de afdee- Ifug Rotterdam van den «Ned. R. K. Volks bond» is ten gevolge van eene wyziging van het huishoudelijk reglement tot een conflict gekomen tusschen het bestuur en den geeste lijken adviseur. Het bestuur wilde art. 26 lezende gelden, bet eigendom van den Bond wordende, moeten zooveel mogelyk op solide wyze belegd worden. Deze lezing lokte veel bestryding uit en het bestuur nam daarop de woorden «zooveel mo gelyk* terug. Daarop diende de geestelijke adviseur het voorstel in te lezen«Worden op solide wyze onder goedkeuring van den bisschoppelyken adviseur belegd.» Dit voorstel werd met byna algemeene stemmen aangenomen. Na er voorts op aangedrongén te hebben, dat de vergaderingen steeds te half elf zouden worden gesloten, verklaarde de geesteljjke ad viseur ten slotte, dat voortaan geen enkel reglement of besluit meer geldig zal zjjn zonder zijne goedkeuring. De voorzitter en de secretaris, de heeren Ratté en Bruyns, namen daarop onmiddellyk hun ontslag als bestuurslid. Maandag waren te Haastrecht 20 paarden aan de lyn. De handel was niet zeer levendig, zoodat de meeste naar hunne eigene stallen moesten terugkeeren. werd, nooit bij baar minnaar geweest. Beiden even voorzichtig, hadden elkander de gelofte gedaan er voor te waken, nooit overvallen te worden, en hoewel ’then veel kostte, zagen zij er van af elkander in Parijs te ontmoeten. Des zomers op het kasteel stelden zij zich schadeloos. Daar was de generaal veel minder op zijn hoede en liet hy zyn vrouw geheel aan haar lot over. Hierin geleek hy volkomen op alle bedrogen echtgenooten, die altyd gevaar zien, daar waar het niet is. Thans was Marianne vrij, geheel vry, In de eerste dagen na den dood van den generaal had de wereld op haar gelet, maar thans bemoeide niemand zich meer met eene vrouw, die sedert haar weduwenstaat, in de diepste droefheid zeer stil leefde, zonder de kwaadsprekende wereld den minsten aanstoot te ge ven. De verdwijning van Rudolf had voor Marianne de gunstige zijde gehad, dat zij daardoor de gelegen heid miste, om zich in opspraak te brengen en thans, na een gedwongen scheiding van oen maand, kon zij opnieuw de liefdesbetrekking aanknoopen met haar minnaar, dien zij reeds beweend had. Rudolf rekende dan ook op haar komst. Sedert de ramp waren al zyn gedachten, al zijn handelingen slechts gewijd aan het doel, om voor zich en, zijn minnares een blyvend geluk te verwerven, een geluk, dat in de toekomst door niets verstoord zou kunnen worden. En dit oogenblik was gekomen. Den rongen dag, het kaartje ontvangende van Arthur, dat haar de gelukkige gebeurtenis meldde, was Marianne van geluk bijna bezwymd. Maar men sterft niet van blijdschap en zij had zich zelfs in zooverre weten te beheersohen, dat zij zich wel gewacht had aan Eliza te vertellen, dat da heer van Triehtvoorde nog Naar wy uit Moordrecht vernemen, zal de pastoor, de Zeer Eerw. heer A. J. v. d. Drift, de gemeente eerlang gaan verlaten. Ongeveer zes en dertig jaren was Z.Eerw. hier onafge broken werkzaam, thans ziet hij zich echter genoodzaakt, door meer en meer toenemende gezichtsverzwakking, ons vaarwel te zeggen. Zal menigeen zyner parochianen een traan voelen opwellen by het vertrek van den dier baren herder, ook de andere gezindten, waar mede de goede verstandhouding in die reeks van jaren geen oogenblik is verbroken geweest, zullen hem noode zien vertrekken. Dat er eensgezindheid bestond, hiervan getuigen de blyken van toegenegenheid, die hem bij zyn zilveren feest, maar vooral ook die, welke hem bij zyn veertigjarig jubileum van ver leefde en zy slechts op den volgenden ochtend wachtte, om zich in zijn armen te gaan werpen. Zij wilde niet, dat haar bedienden zouden bemerken, dat zy des avonds uitging, voor de eerste maal sedert zy te Parys was. En bovendien gaf Arthdr in zyn met potlood geschreven mededeeling, geen enkele byzonderheid. Hy bad niets anders geschreven dan «Rudolf van Trichtvoorde is teruggekeerd. Ik heb hem zooeven ontmoet.” Als zy onmiddellijk, naar het haar wel bekende huis was gegaan, zou Marianne kans geloopen heb- ben, niemand te vinden. Zij kende de gewoonten van Rudolf. Zij wist, dat hy omstreeks twaalf uur op zyn kamer ontbeet en daarna bleef hij slechts korten tyd te huis om een sigaar te rooken. Om streeks twee uur ging zij uit, aan haar zuster zeg gende, dat zij aangelokt door het fraaie weer een wandeling ging maken. Zy nam jets verder een rytuig en liet zich naar de woning van den heer Van Trichtvoorde rijden. Hij opende persoonlyk de deur, toen zij schelde. Hij wachtte haar, dat was ook duidelijk daaraan te bemer ken, dat zij geen tyd verloren om elkander vragen te stellen of ophelderingen te geven. In plaats van ijdele woorden te wisselen, gaven zy zich weldra ge heel over aan de zalige vergetelheid van minnenden. In de overmaat van geluk vergaten zij weldra het leed van het verledene en de onzekerheid van de toekomst Maar hoe heftig het minnevuur ook brandde, aan alle hartstocht komt een einde en ten slotte zaten zy tegenover elkander, hand in hand, oog in oog, zooals wy hen ontmoetten op het kasteel, in dien vreesolyken naeht, toen do generaal hen overviel. (Fontt eervo^W.) Het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeni- ging zal op 28 Juni a. e. te Amsterdam ver gaderen, ter bespreking van den toestand der Vereeniging en van hetgeen door haar in den tegenwoordigen stand der zaak zal behooren te worden gedaan. Te Hekendorp werd gisteren in de gehouden raadsvergadering besloten, de jaarwedde der onderwijzeres aan de openbare school met f 50 te verhoogen en vast te stellen op f 550, benevens f 25 gratificatie wegens werkzaamheden, tydens ontstentenis van eenen onderwijzer verricht. De vervening in den Prins Alexanderpolder te Kralingen, die gedurende achttien jaren aan een groot aantal ny vere handen werk verschafte, raakt ten einde. Millioenen turven, meerendeels van goede qualiteit, worden gedurende dat tydvak uit den drooggelegden bodem gestoken en verkocht. De nog voorhanden zynde voorraad van 3j a 4 millioen turven zal waarschynlyk spoedig zyn verkocht. De afgeveende gronden worden grootendeels tot bouwland gebruikt. De vangst van zalm te Ammerstol was in de afgeloopon week zeer gering. Ook ken merkten zich de vorige weken door een zeer middelmatigen loop van zalm. Voegt men hierby de geringe vangst van elft, dan kan men nagaan dat het er voor de groote zalm- visscherijen niet zeer rooskleurig nitziet. De handel is ook zeer gedrukt, hetwelk duidelijk blykt uit den lagen prys, die zich byna uit sluitend regelt naar dien der bnitenlandsche markten. Deze week was de prys van f 0.95 tot f 1,10 per half kilo. Bij het gisteren plaats gehad hebbende Biljart-Concours bij mejuffrouw de wed. L. Blanken te Haastrecht hebben deel genomen 20 personen. De prys van f 15 is behaald door A. Radder van Nieuwerkerk, de le premie van f 10 0. P. Bakkers te Gouda, de 2e premie van f 5 J. Bezemer te Bergambacht. laten loopen met le, 2e en 8e klassen, van haren stations Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam D. P. en Beurs, Dordrecht en Go- rinchem naar Nijmegen, Groesbeck en Kleef, tegen zeer lage pryzen. Aan iederen reiziger wordt een gids voor de bestemminsplaata uit gereikt. Aan het huldeblyk, door werklieden-vwteeni- gingen aan den oud-miniiter Tak voor zyne houding in zake het kiesrecht aan te bieden, zal Patrimonium niet meedoen. In »de Standaarde wordt de reden als volgt mede gedeeld Nooit zou men in de tegen ons overstaande kringen er aan gedacht hebben, om aan een antirevolutionairen staatsman een bewys van persoonlyke hulde te brengen; en allerminst de minister Tak van Poortvliet sal er oen haar van zyn hoofd aan denken, dat de werklieden uit de antirevolutionaire kringen palmen in zyn lauwerkrans zullen vlechten. »Wy waardeerden en waardeeren nog sjjn moed en doortastendheidwe danken hom dat hy een stoot aan de zaak gaf, die door geen conservatieve reactie moer is te niet te doen. >Maar inmiddels blyven wy als antirevo lutionairen op ons eigen standpunt staan, on kunnen wy alzoo nimmer in koor meezingen met mannen anderen geestes.« Terwyl de melkboer v« M. in de Nieuwe Kamp te Utrecht, Maandagmorgen met zyn ge zin zat te ontbyten, stootte een der huisgenoo- ten bij ongeluk tegen de tafel, tengevolge waar van een daarop staande pot met kokende koffie omviel en een in een kinderstoel zittend kindje den inhoud over het lyf kreeg. De on gelukkige kleine bekwam hierdoor zeer ernstige brandwonden, zoodat er niet veel hoop op herstel schynt te bestaan. Toen in de vorige week een pator leden der Gedeputeerde Staten van Friesland het eiland Ameland bezochten, om in loco kennis te nemen van den bodem, met het oog op inpol dering en bedyking, trok de buitengewoon groote uitgestrektheid van de gemeenschappelijk beweide gronden de aandacht van een der heeren. Dezevaaeg aan een eilander, die hem geleidde, of^^g^p Ameland zoo socialistisch gezind was, u-Cli het antwoord luidde >Neen, socialisten hebben we hier nietmaar als ze wilden zien, tot welke slechte uitkomsten hunne theorieën leiden, dan moesten ze hier komen. Menigeen gaat *s avonds rusten met de bede op de lippen: Och, mochtenditgron- den maar verdeeld worden dan zouden ze honderd maal meer winst kunnen opleveren De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdistrict Eist is getal kiezers 3011 jnitgebracht 2830 stemmen geldig 2804. Daarvan verkregen de heeren mr. W< van .Bakten Batenburg (R. K.) 1388 E. D. de Meester (liberaal) 1057 mr. v. d. Velde (antirevol.) 263 baron Van Lynden (antire vol.) 91. Herstemming alzoo tusschen de heeren Van Basten Batenburg en De Meester. Bij de verkiezing op 10 April werden uit gebracht van de 3044 kiezers 2420 geldige stemmen. Daarvan verkreeg mt. Van Basten Batenburg 1200, De Meester 732 en mr. G. baron Van Dedem 464. By de daarop gevolgde herstemming op 24 April verkregen de heeren Van Basten Batenburg en De Meester ieder 1361 stemmen. Tot onderwijzer aan de le openb. school te Stolwyk is benoemd de heer J. Mulder van Haarlem, zynde No. 1 der voordracht.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1