m, s v/d Dim, tf. BIS. TER. VER ES ÏIES UT CAS mes en Kin- -, Sanelle- en prjjzen in de vertrekken. ewegDöl. r. pl. "“WB i Party 'OFFEN, el. Bijzonder 3 MS, KOOP MJ rle Tiendeweg. No. 6380.Dinsdag 19 Juni 1894.33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. ewerkerk rtt.ivr ebak. cexxt 'eeren ai. rsetten. soorten i Blitz FEUILLETON. De laatste eener Familie. (Naar het Framch.') Expeller, Expeller, Expeller. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. afloop van deze rede oppassende werkman, die en naar de politie bracht. bet talryke in de gelegenheid de XV. nderen •n «Dood hemIk wnoW.) laven, het GAR 2. TRICOT OÜDE IMMER t: CAP. N: 9 tot Suren ouda. ir bij ERS Jz. van echtheid ia irk steeds voor naam der Firma E. tegen Jicht, wn, kortom renden tegen >r huisgezin 25 de flesch. aken en by n. darkt A 144b, I, Apotheker, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels tk 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bekomen by lederen, opwafeltakker, PEG D. 18. Blykens het kaartje, door de Holl. Spoor wegmaatschappij uitgegeven, zyn de nieuwe aboriöementsbiljetten voor 30 dagen (gedurende Juli en Augustus) geldig op de volgende lynen Amsterdam-Rotterdam (over Haarlem, Lei den enz.) met de zjjtakken Haarlem-Zandvoort, Haag-Scheveningen, Schiedam-Hoek v. Holland. Haarlem-Den Helder met zytak IJmuiden. A msterdam-Leeu warden (over Stavoren) en de zylynen Zaandam-Uitgeeet, Hoorn-Medem- blik, Amsterdam-Amersfoort met zylyn Hil versum-Utrecht. Rotterdam (over Gouda en Utrecht)- Amers foort, Amersfoort-Kesteren (en verder Arnhem, Nijmegen en Kleef). Rotterdam (over Dordrecht-Kesteren) naar Arnhem en Kleef. Rotterdam-Esschen. Amersfoort (over Apeldoorn en Deventer) naar Salzbergen en (over Zutphen) naar Win terswijk met de zyijjnen Apeldoorn-Hattem, Apeldoorn-Dieren, Ruurloo-Hengelo en Runrloo- Doetinchem-Ze ven aar. Dit net is dus van Gouda uit ook bereik baar; daarop vestigen wy de aandacht onzer stadgenooten. Wie aan de administratie van de Holl. Ijzeren Spoorwegmaatschappij zjjn photographisch beeld zendt met 50, 35 of 25 gulden, kan van den zomer 30 dagen achtereen ons vaderland doorreiien in een hirer spoor wegwagens. Het biljet is een vrypas op al de Ijjnen der Maatschappij. Ouders, die jongelui in de vacantie een plai- zier willen doen, vinden hier hun gading. Voor het werkvolk aan de stoom-olieslagerjj van de firma Verloop te Oudewater, is het zeker niet onaangenaam, dat daar nog zooveel werk is, zoodat het wel Augustus kan worden eer de werkzaamheden zjjn afgeloopen. Een der werklieden zekere B. is echter in de treurige noodzakelijkheid deze te moeten aanzien, zonder aan de werkzaamheden deel te kunnen nemen'. De ijverige en oppassende werkman, die steeds trouw zjjn plicht beeft gedaan, ligt nl. reeds twaalf weken met een ziek been. Geluk kig voor hem ste/t de firma Verloop prys op degeljjke flinke werklieden en toont dit ook nu weer door B. gedurende zjjne ziekte een groot gedeelte van het weekloon uit te betalen. GOSCHE E0IK1NT Een telegram uit Batavia aan het »N. v.d. D„> mededeelende, dat tot de expeditie is besloten, na afwyzing van het ultimatum door Lombok, meldt nog, dat de expeditie drie bataljons zal tellen en den 2en Jnli vertrekt Het gelaat van mevrouw Van Hans woerd hel derde op. t Schijnt,” hernam zij, «dat *t je volstrekt niet zou hinderen, als dit huwelyk tot stand kwam.” „Volstrekt niet. Waarom zeg je dat?” „Omdat gij den vorigen winter bet bof maakte aan Elize.” „Ik?” „Zy zelf heeft ’t my gezegd. Zij verzekert, dat je haar op het laatste bal een liefdesverklaring ge daan hebt.” „De jonge meisjes uit den tegenwoordige tyd, hebben bepaald al ts veel verbeelding I Ik heb baar misschien een paar vleierijen gezegd, in den grond echter niets anders dan gewone beleefdheden. Het is niet mijn schuld, als zij ze in ernst heeft opgenomen als een liefdesverklaring. Ik dacht dat zij ts ver standig was om zich zoo te vergissen.” „Zij heeft zieh vergist, omdat zij je beminde?” „Ach kom, loop hecnl” „Sedert langen tijd, bemint zij je in ’t geheim.” „En zonder blikken of blozen heeft zy maar dade- By de te Nieuwediep door de Directie der Marino gehouden aanbesteding voor de levering van benoodigdbeden was de Goudsche Machinale Garenspinnery minste inscbryvei voor perc. 62, garen, tegen f 722.50 en voor perc. 68, vlaggelynen, tegen f 517.50. Vrijdagavond 11. hield de Afdeeling Oude water en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer A. C. van Aelst eene vergadering, in 't hotel Doelen.Tot afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering, de volgende week ie Gouda te bonden, werden benoemd de hesren L. B. van den Bergh en J. Boer Jr. Verder werd na eene zeer levendige discussie besloten tot het houden van een tentoonstelling met verloting in het volgend jaar en het Bestuur opgedragen daarvoor voorloopige maatregelen te nemen. In eene volgende vergadering zullen die maatregelen worden besproken en de nood i ge commission worden benoemd. De Voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, Woensdag 20 Juni ten elf ure in de afdeelingen te onderzoeken de ingekomen wets ontwerpen ten getale van 23, onder welke voorstel van den heer Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvorde ring; bepalingen omtrent verveningen; uitvoe ring van art. 191 der grondwet; beveiliging van arbeiders in fabrieken en werkplaatsen; en voorts de apoedvereischende wetsontwerpen, welke nog in den loop dezer week mochten inkomen. „Ja, en ik zal je eens oen groot nieuws meedooien. Arthur is dol verliefd op haar.” „Werkelijk I” „Gisteren heeft hy haar in mijn tegenwoordigheid ten huwelyk gevraagd. Zij heeft niet neen gezegd.” Terwijl Marianno dit zeido, keek zy Rudolf strak aan. „Het is een paar dat uitmuntend bij elkander zou komen,” zei hy, zonder blijk te geven van de minste ontroering. Hoe laat is de generaal vermoord?” „Het begon te schemeren. Omstreeks drie uur heb ik De Ruiter het briefje toegeworpen.” „De Ruiter heeft geen tijd verloren, om het be vol dat je hem gegeven hebt, ten uitvoer te brengen. En nu hoop je, dat hy geen gebruik zal maken vas het wapen, dat bij tegen je heeft." „Hy beswoer ’t my, en ik ben er zeker van, dat hy zijn eed zal houden.* „Workelyk I Dat is reeds veel, maar als hij je beschuldigde, zou dat tevens een zelfbeschuldiging zijn. Hij zal wellicht zwijgen, zoolang hij hoop kan koesteren, vrygesproken te worden. Maar als hij ver oordeeld wordt, zal hij spreken om zijn hoofd te red den. Ik erken, dat wij moeten wenschen, dat men hem vryspreekt. Als ik hem kan helpen om zich uit die moeielijkheid te redden, zal ik gaarne voor hem werken.” „Je weet zeker niet, dat het je pachter is, die hem beschuldigt.” „Ik weet *t. Arthur Erzee heeft *t my gisteren gezegd, toen ik hem ontmoette en vertelde mij bo vendien een zeer aardig sprookje. Hy beweert dat De Poorter in Parijs is, dokter Bertrand heeft hem herkend en gaf je neef den raad hem te volgen, hetgeen hij werkelijk heeft gedaan. Waarmede be* moeit die zeeman zich toch? Hy heeft mij aange- kondigd plan te hebben, zich te Trichtvoorde te vestigen en een onderzoek in te stellen, enkel mot het doel om de onschuld van De Ruiter te bewyzen. Wat duivel, hoe komt hij toch aan dien ontijdigen yver?” „Elize heeft hem daartoe aangezet.” „Je zuster! Zy stelt das ook belang in De Baiter.” Zooals onze lezers zich herinneren, heeft •enigen tyd geleden de persoon van J. Mulder werkzaam aan de Garenspinnery alhier, door den beet van een hond zyn hand zoq bezeerd, dat hy zyn gewone werk niet meer kan ver richten. De directie van genoemde fabriek heeft nn het loffelyk besluit genomen, om aan genoemden persoon, die haar jaren trouw ge diend heeft, een pensioen van 6 gulden per week toe te kennen. 47) Ik kon niet vermoeden dat je een middel hadt gevonden om te ontkomen. Twintig malen heb ik op het pant geetaan om genade te vragen aan dien beal. Ik wilde hem toeroependood mij on spaar myn minnaar. Als ik een mes bezeten had, zou ik ’them in het hart gestooton hebben, maar ik bezat geen wapen en liet mijn oogen als een krankzinnige door de kamer dwalen, waar hij brieven schreef, na op zyn gemak ontbeten te hebben. Het venster stond open. Ik zag de Ratter door het park loo- pen, en hij keek mij aan. Zyn oogen zeiden my, dat hij mij beminde. Wat vroeg ik er naar of ik verloren was, ais ik jou slechts kou redden Met een potlood schreef ik iets op een stukje papier wierp ’tnaar buiten. Hy raapte het op, las het en maakte zich uit de voeten.” „En wat stond op dat papier?” „Slechte twee woorden„Dood hem I”Ik wist, dat hij my begreep.” „Ha zoo, de man behoeft dat briefje dus slechts te toonen, om je op de bank der beschuldigden te brengen l Want hy heeft 't je zeker niet terugge geven?” „Neen, ik geloof dat hy ’t aan iemand toever* trouwd heeft.” „Dat ia nog erger. Maar ga voort met je biecht. GOUDA, 18 Juni 1894. De feesten in »Ons Genoegen» zyngisteren geopend met een Concert gegeven door de Kon. Militaire Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers. By een feest boort muziek en ’t ia daarom een gelukkig idee van het Bestuur geweest zorg te dragen, dat de drie korpsen, die ons zoo menigmaal op iets degelyks vergast ten, zich ook deze week doen hooren. Het keurkorps het eerst en bet was een voorrecht, dat het weder gisteren zoo by uit stek schoon was. Dat zulk een concert groote kosten meebregt, weten allen en dat het Bestuur daardoor een lage entree voor Dames en Kinderen moet heffen, zullen de meeste leden niet kwalyk nemen. Voor een halve gulden laat men zyn dame niet gaarne thuis en dat het aantal kinderen by zoo'n gelegenheid minder groot is, is eer toe te juichen dan af te keuren. Wy hebben gisteren genoten en publiek eveneens, getuigen de stilte en de aandacht waarmede de verschillende nummers werden gevolgd. Twee arrangementen van den hr. Dunkler en drie van den heer v. d. Linden, daarenboven van beide heeren ieder nog een compositie, dat moest een genotvollen Avond worden. Wij achten ons onbevoegd een zoo heerlyk ■pel aan critiek te onderwerpen, stukken van zulke meesters op een wyze vertolkt als waar toe alleen de Kon. Kapel in staat is, staan boven onze critiek. Toch neemt het niet weg, dat juist de ar rangementen van den neer Van der Linden ons het meeste genot schonken. Deze kapel en met haar, den taientvollen directeur staan by de leden van >0ns Genoegen hoog aan geschreven, de stormachtige toejuichingen bij no. 8 waren er een sprekend bewijs van. We hopen dezen zomer nog eenige malen van die kapel te profiteered Zaterdag waren we pryzen en premiëu te bewonderen, uitgeloofd by het billard-, kolf- en kaart-concours. Een geheele tafel was bedekt met de fraaiste en doelmatigste voorwerpen, naar het bezit waar van ieder lid moet watertanden. Geen wonder dus, als het aantal medespelers in elke cate gorie buitengewoon groot zal zyn. Hedenmiddag te 2 uur had eene Algemeene Buitengewone Vergadering voor Heeren Leden plaats, waarin de voorzitter, de heer J. M. Noothoven van Goor de geschiedenis van de laatste 15 jaren herdacht, waarop wy morgen meer in het breede zullen terugkomen. lijk het huwelijksaanzoek van haar neef aanvaard?” riep van Trichtvoorde in een luiden lach uitbarstend. „Zy heeft *t aanvaard, omdat «ij je dood waant. Arthur geloofde ’took." „En heb je nog niet aan je zuster medegedeeld, dat ik my ia den besten welstand verheug?” „Neen, ik wilde je zien, eer ik ’t kaai vertelde.” „Dan heb je ook gedacht, dat ik werkelyk aan leiding had gegeven aan het meiaje, om zich die dwaasheid in het hoofd te halen.” „Misschien wei.” „Welnu I stel je dan gerust. Myn hart is veroverd en het is niet groot genoeg om er voor twee vrouwen in hetzelfde uur liefde op te kunnen nahouden. En bovendien, als het meisje voor mij in liefdevuur ontstoken is geweest, waaraan ik meen te mogen twijfelen, zal dat stroovuurtje wel spoedig gebluscht zyn, want ik heb niets gedaan om het aan te wak keren. In elk geval bewijst het feit, d|t voor my voelt, zeer afdoende, dat zy niqitajp fret minste vermoeden heeft gekoesterd omtty&',p6w verhouding.” „Neen, gelukkig niet, en toch heeft zy tend na dien noodlottigen nacht moeten begrïjpèn, dat er een treurspel bij my werd afgeepeeld. Zij trad binnen, terwijl mijn echtgenoot my bewaakte. Ik was het hoofd kwyt en heb de onvoorzichtigheid gehad, haar te verzoeken mij te helpen, om iemand te redden.” „Wat, in tegenwoordigheid van je echtgenoot?” „Hij was even uit de kamer geweest, om rijnW- velen te geven aan de werklieden, die de deur dicht gespijkerd hebben.” De heer Spit vroeg na afloop van deze rede het woord, bracht in de eerste plaats hulde aan die weinige burgers van Gouda, die voor veertig jaren het initiatief namen, waardoor de Sociëteit tot stand kwam, dankte de verschil lende besturen voor hetgeen zy hadden gedaan in het belang der Sociëteit en bood namens vele leden het Bestuur een stiffelyk blyk van waardeering aan, bestaande in een geheel nieuw ameublement, waarby eene oorkonde was ge voegd, die den vervaardiger alle eer aandeed. De heer Noothoven van Goor nam onder dankbetuiging het cadean in ontvangst en hoopte dat die eendracht steeds moge blijve bestaan. De beer Valette, voorzitter van de vrijzin nige kiesvereeniging vroeg het woord en be schouwde het als een plicht van het bestuur van genoemde kiesvereeniging om op dezen dag het bestuur der Sociëteit Ons Genoegen* te complimenteeren en bood een cadeau aan, hetwelk niet door zyn waarde, maar wel door het symbool, waaronder ieder Nederlander van welke gezindheid dan ook zich scharen zou; dit symbool was de buste onzer jeugdige Koningin. Emr voorzitter was zeer getroffen door dit blyk en zou gaarne dit cadeau in ontvangst nemen, overtuigd als hy was, dat ons land nog gelukkig onder de regeering van Oranje is. Voorts deelde hy mede dat van den Edel Aohtb. Heer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn een brief was ingekomen en tevens ter her denking van dezen dag een cadeau werd aan geboden nl. een pendule met coupes, het was hem aangenaam ook dit cadeau te aanvaarden, daar dit weder een bewijs is, dat onze geachte Burgemeester de sociëteit een warmhart toe draagt. De heer van Buuren dankte namens de Goudsche pers voor de welwillendheid waar mede het bestuur die steeds bevoorrechte en bracht een woord van hulde aan den voorzitter, waarmede die steeds de vergadering wist te leiden. Ook deze spr. werd dank gebracht voor het gesprokene, waarna een glas wijn als feestdronk werd aangeboden op het welzyn der Sociëteit >Ons Genoegen.» Daarna ving do Matinée Musicale aan, waar van velen geen gebruik maakten wegens het slechte weder. Hedenmorgen werd het lyk van den heer H. 0. J. van der Kind grafwaarts gebracht. Gedurende 24 jaar maakte de overledene deel uit van het muziekkorps der d.d. Schuttery alhier, geen wonder dan ook, dat zyne mak kers de laatste eer aan hem bewezen en aan zyn graf een tweetal treurmarschen ten gehoore brachten. Door den knecht van den heer Oosterling werd dezer dagen ruim 200 gulden belasting betaald, merendeels uit guldenstukken be staande, by het aftellen werd door den knecht een guldenstuk ontdekt, dat wat klank en kleur betrof deed vermoeden dat het niet echt was, hy hield dat stuk terug en vertoonde het aan den klerk van den Ontvanger, die het in be slag nam en naar de politie bracht.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1