01 ier, EI, BINNENLAND. tr er, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6390. 33ste Jaargang. JOUW s Inkt dag. chat P»j D. 60, FEUILLETON. De laatste eener Familie. Zaterdag 30 Juni 1894. RING. 4 Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. iter en Kaas tusschen 40 en 50 jaar. dijk ieb, it 103. 60. e BESTE HADELIJK .AND. prafbnaje. a 0.35 «r Neder- Gekozen tot lid zen den gemeenteraad te Hekendorp, in plaats ran den heer 0. Hoo- genboom orerleden, de heer H. Verweij. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. r Maatschappij de Echte i, tesamen- gen in den naam des rervaardigd wereldbe- bi* Stoll- ffers der Zelf- eime uitspat- Gouda tober a. s. nen bij. (Naar het Fransch.) vr. iw. uo vierq, nu uor uriuu en Van Essen te Amsterdam, die aangeboden om getuigenis af te GOtlISCIIECÖIIBA NT u’s 27 afb. Prhs de verschrik- mdeugd lijdt, e leenng, die tend van een i bij heiVer- ^eumarkt 34, 1 het bedrag, eiken boek- In de zaak-Van Tninenburg is heden door den reohter-commissaris, mr. B. Simons, ge hoord de heer G. M. de Clerq, lid der firma De Clerq zich had leggen. behoeven aan te nemen. Ongefrankeerde brieven van den hierbedoelden aard loopen dus gevaar hunne bestemming niet te bereiken. <(St. Ct.)> ADVERTENTIËN worden geplaatst van J 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De heer V., goudsmid en juwelier te Breda, kwam gistermorgen tot de zeer onaangename ontdekking, dat de bewoner van het boven kwartier verzuimd had de kraan der waterlei ding te sluiten, met het gevolg, dat de zeer fraaie winkel geheel onder water gezet en daardoor groote schade aangericht was. Wel wordt hem deze in dit geval gaarne vergoed, doch het gebeurde kan toch voor velen eene aansporing zyn om zich ie verzekeren tegen waterschade. Bjj gelegenheid van het internationaal con gres voor de binnenscheepvaart, dat dit jaar in Den Haag gehouden wordt, zal ook een uitstapje worden gemaakt over de Zuiderzee, naar Ürk en een deel van Overysel met zyn kanalen en veenderijen. Door de directie der Belgische Staatsspoor wegen is bepaald, dat reizigers naar Antwer pen, tydens de tentoonstelling zoowel by de heen- als by de terugreis, mei hetzelfde plaats bewijs gebruik kunnen maken van de statie (oost) of statie (zuid), hoewel de plaatsbe wijzen in Nederland genomen, enkel vermel den Antwerpen (oost). Tot nu moest men voor Antwerpen (zuid) een afzonderlek biljet nemen. Bg den lieer Corns. Morks Cz. te Dordrecht is een brochure verschenen getiteld De Moord op S. Carnot. Het is geen samenraapsel van couranten-nitknipsels, doch een levensgeschie denis van den gewezen President der Fransche Republiek. De geringe prys (15 cents) gevoegd bij een nette afwerking zal velen doen beslui ten zich dit werkje aan te schaffen. V<*U KJVUUUl ningmeester Helder ran van de oude zeelieden, gedrukte qui- asnbisdt en daarop jaarlyksche bjj- 3 van genoemde naar de beschrijving Arthur verbaasde zich eouigszins over de kinder lijkheid van dien zeeman, die over den geheelen aardbol gezworven had en toch nog belang stelde in de wassen beelden. Hij wisselde een glimlach met den dokter, die niet minder verbaasd was. Maar De Poorter spookte hen voortdurend door het hoofd en daar zij voor het oogenblik niets beters te doen Tegen een 36-jarig onderwijzer, organist en gediplomeerd godsdienst-ooderwyzer, laatst ge woond hebbende te Veendam, thans te Rose land in Noord-Amerika, is bjj beschikking der arrond.-rechtbank te Winschoten rechtsingang met last tot instructie der zaak en bevel tot gevangenneming verleend, ter zake van valsch- beid in geschrifte en opzettelijke gebruikmaking van het bet valsche stuk. De officier van justitie te Winschoten verzoekt aanhouding en overbrenging. hadden, volgden sij kolonel Jugon. Zij hoopten nog in do gelegenheid te zijn, hem te doen spreken over dien raadselachtigen boer van de Fazanten noeve, maar zy hadden buiten hun gastheer gerekend. De 70- jarige scheepsgezagvoerder, die zijn geheele leven in de provincie geleefd had of aan boord van een schip, had weinig van Parijs gezien on geraakte spoedig in bewondering. Toen hij de eerste zaal binnentrad, slaakte hy een kreet van verbazing bij het zien van de letterkundige beroemdheden. Hij kende hen niet en dokter Ber trand wist er niet veel meer van dan hij zelf. Het was noodig dat Erzee hem op de hoogte bracht. Hy kwam uit China, maar hij had langen tijd te Parijs gewoond en hij was voldoende op de hoogte om als gids te dienen, zeer tegen zijn zin, want hy dacht aan geheel iets anders. De goede kolonel was in de wolken van verrukking. Nu en dan deed de dokter een poging om het gesprek weder te brengen op de gebeurtenissen, die den dood van den generaal waren voorafgegaan. Hij slaagde hierin echter niet. De oude zeerob luisterde niet meer en had geen oor voor de beide vrienden. Toen hij alles in de zaal tot in de kleinste bij zonderheden had afgezien, dachten de twee heeren er af te zijn, maar hij riep «Thans hebben we nog de gruwelkamer, die mo gen we niet overslaan.” «Goede hemel, wat is dat nu weer?” vroeg de dokter. «Wat! weet ie dat niet? Dat is de zaal waar men verschrikkelijke misdaden in was heeft nage bootst. Dat is werkelijk het merkwaardigste. Kom myn waarde.” ontslagenen ook wel uit dezen gekozen worden. Hedenavond zal wederom eene vergadering van arbeiders gehouden worden in het lokaal van Van Hattum in de Loefbergmakerstraat, en het is dus zeer te hopen dat zy, in ver band met eene mogelijke hervatting van het werk daar, niet tot buitensporigheden sullen worden aangehitst. Er achjjnt thans een speculatie te bestaan in stuivertjes. Zooals men weet, zyn deze muntstukjes met den beeldenaar van de Koningin nog niet aangemunt. Er zyn per sonen, die meenen dat de stuivertjes met den beeldenaar van Koning Willem III eerlang buiten omloop zullen worden gesteld en dan hoopt men dat deze geldstukjes als curiositeiten meerdere waarde zullen krygen. In Rotterdam is een persoon die reeds 1000, een ander die 1400 en nog oen die 6000 van die muntstukjes heeft bijeenverzameld. Naar men verneemt bestaat het plan 80 Juli per stoomboot van Amsterdam naar ürk te vertrekken en van daar de Ketel binnen te loopen, te Zwolle te logeeren en 31 Juli de veenderijen aan de Dedemsvaart in oogenachouw te nemen. Vandaar zal men naar Zwolle te- rugkeeren om zich aan een gemeenschappeli maaltyd by den heer Van Dnn te vereemj Men vleit zich dat een 70-tal leden aan tocht sullen deelnemen. 31k gekookt ik voor da* «Jepdi van jlate) Als geval van gebruiken, nto H. H. GOD DA, 29 Juni 1894. Zondag 1 Jnli des middags ten 12 uur, heeft er in de zaal Kunstmin* der Sociëteit >Öns Genoegen* eene vergadering plaats van de Afdeeliug Gouda* van den Nederl. Roomseb Kath. Volksbond, waarby o. m. de herstemming zal plaats hebben tusschen de hhr. P. Honings en H. H. Weck. 65) «Dat wil ik niet tegenspreken. En ’t is mogelyk dat ik my ten zynen opzichte vergis. Maar vraag eens aan den dokter wat hij van dat heerschap denkt.” Dat is onnoodig," antwoordde Arthur glimlachend. «De dokter heeft mij daaromtrent reeds ingelicht. Hij heeft niet voor mij verborgen gehouden, dat Van Trichtvoorde op hem geen gunstigen indruk maakt.” «En ik heb u de reden van myn oordeel gezegd, antwoordde de heer Bertrand. «Ja, ongeveer dezelfde redenen als de kolonel. Ik zal niet probeereu mynheeren, de zaak te bepleiten van den armen Rudolf, die, ik verzeker ’tu, beter is dan gij denkt. Maar ik hoop toch niet, dat gij hem zult beschuldigen streken uitgehaald te hebben met dien De Poorter.” «Neen,” antwoordde de heer Jugon dadelyk, «en het bewijs daarvoor is, dat ik u verzocht heb, hem eens over dien knaap te klagen.” «Ik zal het niet nalaten.” De dokter zeide niets en «die zwijgt stemt toe, zegt het spreekwoord. Arthur nam zyn zwijgen dus op als een bevestiging van het antwoord van don kolonel, die Rudolf van Trichtvoorde niet aanspra- kelijk stolde voor da schurkenstreken van ziin Dachten De by de beschrijving voor de belasting op bedrijft- en andere inkomsten uilgereikte be- schrijvingsbiljetten behooren aan den ontvanger der directe belastingen of zyn gemachtigde te worden teruggegeven of ten kantore van dien ontvanger te worden terugbezorgd. Wil men voor de inlevering van die biljetten gebruik maken van de post, dan zy men gewaarschuwd dat zij niet portvy worden verzonden en de ontvangers geen met port bezwaarde brieven Men meldt uit Utrecht: Gisteren ochtend ongeveer 10 uur had mr. P. J. Troelstra eene byeenkomst met de ont slagen werklieden van de statiouskap, in de derde klasse wachtkamer van het station. Van het daarin besprokene is alleen bekend ge worden dat de werklieden gisterenmiddag op nieuw aan het station zouden komen, ten einde te verzoeken belast te worden met de lossing van een wagen yzer, die voor de»8o- ciétó des ateliers de construction de Malines* aldaar is aangekomen. Een gesprek dat mr. Troelstta te voren met een der Belgische werk lieden, die nog steeds aan den arbeid zyn, ge had heeft, moet geen bevredigende resultaten hebben gehad, daar de Belgen verklaarden zich niet met de handelwyze van Troelstra te kunnen vereenigen. Door een voorman van het werk zyn zoo even weder twee der obtslagen werklieden aan den arbeid gesteld, en daar het te verwachten is dat er weldra nog meer werkvolk zal noodig zyn, zal dit vermoedelijk bij rustig gedrag der «Maai laat ons nu niet meer over die luidjes spreken,” hernam de oude zeerob. «Ze zyn ’twasr- achtig niet waard, dat we ons zoolang met hen bezig houden. Ziehier, daar zyn wy aan het museum Grévin. «Welnu, dan zullen we hier afscheid van u nemen kolonel,” zeiden de beide heeren bijna te gelijkertijd. «Om den drommel niet. Je bent niet zoover meegegaan om me aan de deür te laten staan. Ik heb je en ik houd je. Je moet met my naar bin nen. In een ommezien hebben wij het musenm af gezien en dan geef ik jullie de vrijheid terug. Ik moet eten met een oud kameraad, dien ik om zes uur zal ontmoeten.” Arthur keek op zijn horloge en zag dat hij al den tijd had, om Rudolf van Trichtvoorde in zijn socië teit te ontmoeten. Het onderhoud met den kolonel boezemde hem belangstelling in, on hij twijfelde er niet aan, dat ’t hem zou gelukken, nog meer inlich tingen van hem te verkrijgen. Hy trok den heer Bertrand mede, die ook nog eenige inlichtingen te vragen had aan den heer Jugon. De kolonel was reeds aan het plaatsbureau om voor zichzelven en zijn twee gaston kaartjes te nemen. XVIII. In het Frieiche dorp J. werd aan eene vrouw, die sedert eenige maanden, op verzoek van baar man, by zyne ouden aldaar gelogeerd is, een vonnis beteekend, waarin scheiding van tafel en bed tusschen haar en haar than Werd uitgesproken, zonder dat zy (de vrouw) er iets van wist, dat die zaak aanhangig was geweest. Haar man woont te H., in Noord-Holland, en te zynen huize werden de oproeping om voor den president der Rechtbank te A. te verochy- nen en de dagvaardingen beteekendmaar haar man hield die stukken achterwege, zoodat de arme vrouw, natuurlijk van nieta wetende, niet ter terechtzitting verscheen en zich daar door een vonnis by verstek op den hals haalde. Het was haar ten eenen male onbekend, dat de wet een termyn van veertien dagen was voorgeschreven, om tegen het vonnis in verzet te komen, en daardoor verstreek de tyd,zonder dat zy daarvan gebruik maakte, zoodat geheel buiten haar wil en voorkennis eene scheiding van tafel en bed tusschen haar en haar man heeft plaats gehad, waardoor zy nu in wer droevige omstandigheden is geraakt. Volgens het >Dbl.« wordt aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken druk gear beid aan de samenstelling van een wetsontwerp tot wjjziging van het kiesrecht. Uit Amsterdam schrijft men In zake Tninenburg scbjjnt eindelijk de zekerheid te zijn verkregen, dat de behande ling dier zaak bij de Amsterdamsche justitie thuis behoort en niet bjj de Utrechtsche. Eenige dagen geleden althans zyn de diensten van den inspecteur-recbercheur Batelt ingeroe pen ter opsporing van den voortvluchtige. Deze onderzoekt nu vooraf op welke data Tuinenburg fondsen ter markt heeft gebracht, op welke data hy te Amsterdam, op welke te Utrecht en op welke elders is gezien. Maar intusschen is T. reeds acht dagen ge leden te Monte Carlo gezien, de plaats, waarop wij reeds vroeger zinspeelden, toen wy zeiden, dat zoowel hy als zyne reisgezellin daar vroe ger reeds waren geweest. Tninenburg heeft dus al den tyd gehad om van Monte Carlo naar eene meer veilige wykplaats te vertrekken. Het onderzoek heeft tot heden geleid tot het vermoeden, dat Tuinenburg in Februari jl. voor bet eerst tot verkoop van effecten uit de brandkast is overgegaan. «N. R. Ct.» Naar aanleiding van een vroeger bericht, betreffende het bouwen van een nieuw station te Woerden, wordt ons van zeer bevoegde zjjdo medegedeeld, dat by de Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen nog geen plannen aanhangig zyn tot uitbreiding van het daar bestaande station. <(U. D.)> Voor den roeiwedstryd op Zaterdag 30 Juni van »Hollandia« te Alphen a/d Ryn zyn de inschrijvingen weer groot Er zullen te Alphen vele vermakelijkheden zyn. In het Hotel »0t. Joris* zal des avonds een bal- ohampetre gegeven worden, dat zeer schitte rend belooft te zyn. Zondag 1 Juli zeilwedstrijd van >Hollandia« op het Braassemermeer, waarvoor een stoom boot met muziek tot elf uur aan het Hotel St. Joris* zal blijven, om het publiek, dat van de verschillende treinen komt, naar het Braas semermeer te brengen. En half tegen hun zin, duwde hij hen naar de trap, die naar een soort van keldergewelf voerde, waar slechts een gedempt licht was, om do sombore tooneelen een nog indrukwekkender karakter te geven. Daar ligt in wee, het lyk van een ongelukkig apo theker, die door zijn dienstbode vermoord u, ook keizer Alexander II vindt men er op zijn praalbed. Voor alle smaken is er iets te zien. «De Paryzenaars slaan geld uit alles,” zeide de kolonel, die vooraan liep. «Eenmaal sullen zo mis schien de misdaad van Trichtvoorde vertoonen.” «Als ze dat waagden,” bromde Arthur, «dan «Zou je hun wassen poppen zeker ztuk slaan en daar zou je groot gelijk in hebben. Maar dat durven ze ook niet. Eerst moet de zaak afgehandeld en do Ruiter veroordeeld zyn. En dan zou mevrouw Van Hansweerd nog het recht hebben, zich er tegen te verzetten, dat men er hier een tooneel van maakte. Zy was er by tegenwoordig toet) haar echtgenoot doodelyk getroffen werd. Maar zy zou niet tus- schenbeide behoeven te komen om een tentoonstelling te verhinderen, die zeker verboden zou worden door de politie. Wat ik daar sooeven zeide was niet ernstig gemeend. Het was maar een gedachte, die my door het hoofd schoot toen wy de trap afgingen naar dezen kelder, die er op schynt ingericht om kinderen schrik aan te jagen. Laat ons nu eens zien welke schurken men bier een plaatsje heeft gegeven.” Arthur en doktor Bertrand hadden niet veel lust in de tentoonstelling, maar zy waren te ver gegaan om thans nog terug te koeren en Hopen tegen wil en dank mede. De officier van justitie te Groningen waar schuwt tegen de praktyken van zekeren persoon 'Zich onderteekenende met den naam A. J. .Van Schuur, die, zich uitgevende voor pen- ’uiugmeesier van de niet bestaande afdeeling Helder ran de Prins-Hendrik-etichting ten behoeve i 1 tantiën aanbiedt dragen invordert ten behoeve stichting deze persoon is

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1