ZIJN IIUS VER Dinsdag 3 Juli 1804. 33ste Jaargang. BINNENLAND. SRenCo. JS No. 6393. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Expeller. H ebak. ceD,t i] <1 aar. >ederen, >p wafel bakker’ EG D. 18. CAP. FEUILLETON. De laatste eener Familie. ERS Jz. Expeller. Expeller. s vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. S Staats- en hetgeen hy als mi- «47 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Kon noemen op ekomen by 'IEN ulgche Cou- nden door bet HNKMAN 1 voor mot 41.21 overledenen. 40.89 37.83 32.55 31.76 .- 21.69 18.42 7. Te bevra- R. GOWHE 101 111 VI OUDE IMMER 'C S (Naar iet Fraiuci.) De heer J. D. Kromhout alhier is aange- steld als tydelijk onderwyzer te Nieuwerkerk a/d IJsel. D. Vonk C. W. den Hoed P. M. Roosendaal A. Snelleman E. Sliedrecht L. van Blokland J. H. Nieveld Door den Bond van klerken by 's ryksbe- lastingen is aan den oud-minister mr. N. G. Pierson een schryven gezonden, waarin hem dank wordt betuigd voor hetgeen hy als mi nister ter verbetering der positie der belasting- klerken heeft gedaan. GOÜDA, 2 Juli 1894. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Jnni het volgende resultaat 2 Juni 4.2 Mg. permang. kalicus per 1000 cc. 9 2.5 23 0.6 30 6.5 ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ir by: van echtheid is irk steeds voor naam der Firma E. Gisteren arriveerde met een pleizierboot een huisgezin uit Haarlem, bestaande uit 4 per sonen, nl. man, vrouw en 2 jongetjes. Een dezer kinderen is het spoor byster geraakt en verdwaalde. De ouders met een der jongens gingen met de boot weder terug, denkende dat de zevenjarige reeds op de boot was, dit was evenwel niet het geval. De kleine werd door een ingezetene naar de politie gebracht, die het kind verzorgd heeft, waarna het heden onder geleide weder by de ouders is terug bezorgd. Aan het postkantoor Gouda en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Juni 1894 in de Rykspost- spaarbank, ingelegd f 4969.55 j; terugbetaald f 3861.48. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3883. tegen Jicht, aen, kortom renden tegen >r huisgezin }5 de flesch. eken en by tn. Markt A 144b, Apotheker, Het gewezen kamerlid, de kapitein der art C. M. E. von Löben Seis is wederom in acti viteit hersteld en by het le regiment vesting artillerie ingedeeld, na afloop van zijn buiten- landsch verlof. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer Andreas van Oosten, pred. by de Nederlandsche hervormde gemeente te Lekkerkerk, uithoofde van voortdurende ziekte, tegen 30 September e. k. eervol emiritaat ver leend. De statistiek der sterften over Jan. 1894 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 1.021.436 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 30.72. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten Gouda Leiden Delft. Rotterdam Dordrecht Den Haag Schiedam 56) „Ik was de eenige bij mij in de buurt, die nog nooit in de hoofdstad was geweest en men hield my er dikwijls mede voor den gek. Toen kwam ik eindelijk tot het besluit er eens stilletjes heen te gaan, zonder dat iemand er iets van wist. Ik heb Jacob gezegd, dat ik naar de kermis te Mayenne ging, waar ik een week dacht te blijven. Daarop ben ik te voet vertrokken en liep een paar stations ver. Toen heb ik een kaartje derde klasse geno men en nu ben ik hier I” »Dus,” spotte de kolonel, „ben je enkel hier ge komen om wat te wandelen. En denk je, dat wy daaraan geloof zuilen slaan P” •En toch is ’tde zuivere waarheid, ’tls een dure aardigheid, die mij wel 50 gulden kost, maar ik heb eiudelyk mijn zin eens. Ik beb er echter al mooi g^Soeg van. ’t Is hier alles zoo groot, dat ik een gevoel heb, alsof de beenen mij bij het lijf hangen, zoo heb ik geloopen. Eu wat kost alles een geld, om deze wassen poppen te zien hebben zo me tien stuiven laten betalen en op de kermis te Dinan kost ’tmaar een dubbeltje.” •Heb je soms de brutaliteit om te beweren, dat je met de prullen die je aan het lijf hebt van de hoeve vertrokken bent I Loop heen I Zoolang ik je Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Staten in overweging gegeven te besluiten, over 1895 en de volgende vier jaren aan de gemeente Maassluis iu de jaarlyksche kosten van het uitbaggeren der met ryks- en provin ciale subsidiën verbeterde haven tot de oor spronkelijke diepte, eene tegemoetkoming te verleenen van een vierde der kosten, met dien verstande evenwel, dat voor rekening der ge meente Maassluis in die kosten geen minder bedrag blyve dan f 3000, onder voorwaarde o. a. dat het ryk in de genoemde kosten zende, dat alle onderwijzers, onverschillig of ze leden van het onderwyzers-genootsohap zyn of niet, voordeel uit de inrichting kunnen trek ken. Het fonds helpt noodlydende onderwyzers hunne premiën te betalen in eene levensver zekering ten bate hunner vrouwen, opdat voor deze niet de publieke weldadigheid behoeft te worden ingeroepen, wanneer de onverbidde lijke dood den man wegneemt, die volgens de wet, alleen zyn huisgezin moet onderhouden. Velen steunen dan ook dit fonds, hetzy door een jaarlyksche bydrage, hetzy door een gift in eens. Veel is er echter noodig wil het fonds aan bare verplichtingen kunnen voldoen. Stadgenooten, die van plan mochten zyn een handje te willen helpen, gelieve zich daartoe te wenden tot den heer Posthumus alhier. men voor omstreeks 12 jaar Gouda als de plaats, waar de meeste kaas op de markt werd aangevoerd, en was dit in den laatsten tijd Bodegraven, thans is het Woerden, waarvan gezegd kan worden, dat het de grootste kaasmarkt van Zuid-Holland heeft. Dit blijkt uit de volgende opgaven. Gedurende de maanden Mei en Juni dezes jaars waren aangevoerdte Alfen 801 partyen kaas, te Oudewater 905, te Gouda 1111, te Bodegraven 1996 en te Woerden 2353. •Je zoudt de politie niet vreezen, als je geweten zuiver was.” Ik heb me niets te verwijten kolonel. Maar dat ik geen vaste woonplaats kan aanwijzen sedert ik te Parijs ben, is voldoende, om my in moeilyk heden te brengen. ’tl» me, alsof men dat aan mijn neus kan zien. Ik heb een rytuig genomen en ben eerst uitgestapt bij het slachthuis te Villette.” •Ik wist niet, dat je zoo angstig was.” •En met dat alles heeft mijn meester zeker ge hoord, dat ik te Pary» ben. Ik zal hem dus moeten opzoeken. Hij zou bepaald boos worden, als ik my voor hem verborg.” •Op ’t oogenblik zult ge hem niet te huis treffen, maar ik weet waar hy is en zal u by hem brengen,” zeide Arthur. Daar zoudt ge my een grooten dienst mede be- w ij zen mynheer, hoewel ik erg bang ben, dat ik slecht ontvangen zal worden. Ge zult mij wel voor spreken, niet waarP* De Poorter schoon thans erg veei baast te hebben om den heer van Trichtvoorde te ontmoeten. Hy keek telkens onrustig naar de trappen. Het had allen schijn, alsof hy vreesde iemand te zullen zien versohynen, wiens komst hem hinderlijk zou ge weest zyn. De dokter trok Arthur ter zijde en fluisterde •Het denkbeeld om dien man bij van Trichtvoorde to brengen is uitmuntend, onder voorwaarde dat ge by het onderhoud tegenwoordig zyt. Dat ia het eenige middel om ons er van te overtuigen, dat zij geen van beiden liegen, ah zij beweren, elkander te Parijs nog niet ontmoet te hebben.” (fFenU vervelfd.) minstens eene gelyke tegemoetkoming verleene ah de provincie. Voorts», lo. het subsidie uit de provinciale fondsen ten bedrage van f 127.500, by besluit van 16 November 1888 toegezegd voor den aanleg eener spoorlyn tusschen Gouda en Schoon hoven, toe te kennen aan de Krimpenerwaard- Spoorwegmaatschappy, ten behoeve van den door haar aan te leggen locaalspoorweg tusschen Gouda en Schoonhoven, onder de voorwaarden en bepalingen iu genoemd besluit omsohreven, behoudens deze wyziging, dat in de voorwaar den, betreffende de exploitatie der lyn, in plaats van deRynspoorweg-maatschappij gelezen worde: de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen 2o. afwyzend te beschikken op de adressen van de heeren A. Kaptyn, te Gouda, en Vas Visser en v. d. Ondermeulen, om provinciaal subsidie voor den aanleg eener tramverbinding tusschen Gouda en Schoonhoven. Hedenmorgen had op de bovenzaal van het «Schaakbord* de aanbesteding plaats tan het verbouwen van bet perceel B 12 in de Dub bele Buurt alhier. 7 inschryvings biljetten waren ingekomen. Ingeschreven werd door zonder voorw. met voorw. voor 2428.- 2297.- 2310.- 2163»- 2063.— 2153.- 2033.— 2136.- 2036.— 1840.- 1560.- 1800.- 1500.- By kon. besluit is aan den ontvanger der dir. belastingen D. W. C. Veldhorst te Dor drecht c. a., op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de tróuwe diensten gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen. - By den landbouwer K. in den Prins Alexan- derpolder is tydens hij een huwelijksfeest vierde, ontvreemd een gouden halsketting met diamanten slot, alsmede een paar gouden oorknopjes. „Praat er me niet van 1 ’t Heeft me genoeg ge hinderd, my te moeten kleeden ah Paryzenaar. Den dag toen ik uit den trein stapte, met mijn gebloemd vest en den grooten hoed op, liepen de jongens me achterna of ik oen wild beest was. Toen heb ik het pak gehuurd waarin ge mij thans ziet, bij een uitdrager, die het goed terug neemt.” „Dokter Bertrand had De Poorter laten spreken zonder hem in de rede te vallen. Hij hoopte, dat hy zich zou vastpraten. Thans achtte hy’t oogenblik gekomen om de eenige vraag te doen, welke hem werkelijk belangstelling inboezemde. Hij wilde na melijk weten, welke verstandhouding er bestond tus schen dezen slimmon boer en Rudolf van Tricht voorde.” „Waar logeer je?” vroeg hy. „In *t eerste het beste kleine hotel,” antwoordde de boer, zonder zich een oogenblik angst te laten aanjagen. „Dat hangt af van het stadsgedeelte, waar ik me tegen het vallen van den avond bevind. Zoo ben ik gisterenmidda het slachthuis eens gaan zien en ik heb te Villette geslapen.” „En je meester? Heb je dien niet gezien?” „Mijnheer Rudolf? o, ik zou hem niet gaarne opzoeken, zelfs al was hij te Parijs. Zonder zyn toestemming heb ik de Fazantenhoeve verlaten, ’t Zou verschrikkelijk zijn als hij mij eens snapte I Als ge hem ooit ontmoet, smeek ik u hem niet te vertellen, dat ge mij gezien hebt.” „Als hij niet in Parijs is, waar is hy dan?” „Wist ik ’t maar I” zuchtte De Poorter. „Hij is op den ochtend van Sint Hubertus vertrokken. Een ongelukkige dag om te reizen. En na dien tyd, „En toch,” zeide Arthur, „ben je gisteren in het park Monoeaux gezien, in een rytuig en „Het is waar, dat ik een rytuig genomen heb,” prevelde de Poorter. „Maar dat is my ook slechts éénmaal gebeurd. Hebt ge mij dan gezien „Ja en gy hadt den hoer van Trichtvoorde ook ifunnen zien. Hij was by my.” „Is ’twaar? Is ’t wezenlijk waar? O, wat ben ik blijde I In vijf weken heb ik nu reeds niets van hem gehoord en nu en dan vreesde ik z.lfs, dat hij dood was.” „Dat dacht bij ons iedereen,” bromde kolonel Jugon. „Ja, ik geloofde hot eigenlijk ook. Maar mijnbeer heeft hem gezien, dat stelt mij gerust. Heeft mijn meester mij gezien Deze vraag was rechtstreeks gericht aan Arthur, die antwoordde: „Neen. Maar ik heb hem gezegd, dat gij in een rijtuig langs ons heen waart gereden.” •Wel waarachtig I” riep de Poorter. Nu, herinner ik my uwer. Gy zyt ’t, die my zoo hebt opgeno- men, toen ik op den boek stond van een groote straat.” „Mynheer Erzee is de neef van mevrouw Van Hansweerd,” zeide de dokter. «O goeie hemel hoe grappig I En ik hield hem voor een rechercheur 1” •Brutale vlegel, hoe waag je ’t, om zoo iets te zeggen riep de kolonel. „Wel, stel u in mijn plaats. Men had mij in Bretagne gezegd, dat Parijs vol zit met rechercheurs. Ik zag een mijnheer, dien ik niet kende, maar my vreeselyk opnam. Ik werd bang en heb oen rytuig Aan het dertiende jaarlyksche verslag van de Hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds ontleenen we het volgende: Helpt allen eene vereeniging, die allen wil helpen 1 zoo spreekt het Bestuur, er op wy- De afdeeling Zuid-Holland van den Alg. Nederl. Politiebond heeft thans een concept reglement ontworpen voor een op te richten pensioenfonds voor weduwen en weeaon van leden van den algemeenen Nederlandschen Politiebond. Volgens dit concept zal het fonds worden gevormd a. Door de by dragen der leden. b. Door den interest der belegde gelden. c. Door giften van particulieren. d. Door het kapitaal op het oogenblik der oprichting van het fonds, bezeten door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. e. Door de helft van de inkomsten die de Algemeens Nederl. Politiebond jaarlyks geniet. f. Door subsidiën door gemeentebesturen, ten behoeve van hunne politiedienaren te storten, en verder door alle inkomsten van anderen aard dap hierboven aangegeven. De door de leden te storten contributie is bepaald als volgt: a. Voor leden, die een jaarlyks traktement genieten minder dan f 800, 2 pot. van dat traktement; b. voor idem met een traktement van f 800 tot minder dan f 1400, 2| pet.; c. voor idem met een trak tement van f 1400 of meer, 3 pet. Ten einde het zoo noodige kapitaal tot oprichting van het fonds te vormen, zal geen uitkeering plaats hebben, dan nadat het lid twee jaren achtereen heeft gecontribueerd. De uitkeering aan de weduwen of Weezen gaat in op den dag, volgende op dien van het overlyden van het lid en na overlegging van een akte van overlijden, vergezeld van eene verklaring van een geneeskundige, dat het lid niet tengevolge van zelfmoord is gestorven, en heeft plaats tot aan een nieuw huwelyk van de vrouw. Is de overledene weduwnaar, dan ontvangen de weezen, gezamenlyk, hetzelfde bedrag als pensioen, dat de weduwe zou genoten hebben, tot het jongste kind het 19e jaar is ingetre den, mits zy niet zyn aangehuwde kinderen. Het pensioen, genoten door da weduwe van een lid, gaat by haar overlyden over op de weezen, onder dezelfde voor waarden als in het vorige lid van dit artikel omschreven. De uitkeering zal bedragen van het ge middelde traktement, gedurende de laatste 2 jaren door het lid genoten, doch mag in geen geval de som van f 600 te boven gaan. Het fonds wordt beheerd door een adminis trateur, die daarvoor een jaarlyks traktement ontvangt. Hy wordt telkens voor één jaar benoemd door de algemeene vergadering. Hy staat onder contröle van eene commissie van 10 leden van den Bond, van wie 2 lid van het hoofdbestuur moeten zyn. genomen.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1