BINNENLAND. >ur. ruw No. 6394. Donderdag 5 Juli 1894. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstroken. HM, eist. IJN, jnd met a fl.90 lag. D. 60, FEUILLETON. De laatst© eeoer Familie. I er en Kaai Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de n, hö ation de iz. enz. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE Illi IU\T. De broodbakkery onder Waddinxreen is heden morgen in bod gebracht voor i 2040.— door v. d. Geur te Waddinxveen. abricatie liker van mde UHE Maatschappij ouda t>er a. s. n bij (Nur Iet Frantch.) national der resp. De benoeming van eenen Brugwachter aan de ophaalbrug op de Nieuwe Haven by de Lange Dwarsstraat. ADVERTENTIËN wórden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een persoon ia de Boelekade, die wat veel aan Bachus had geofferd, had gisteren het ongeluk zijn arm zoo te bezeeren, dat de hand als het ware by hing. teur opgemerkt, waarna hy spoedig de noodrem in werking bracht. Nadat het defect hersteld was, werd de reis met eenige vertraging voort gezet. digend is, doch dat het Russen-fonds nagenoeg geheel is uitgeput. In het hoofdbestuur kwam geen verandering, daar de aftredende leden allen herkozen werden. De volgende jaarvergadering zal te Zwolle gehouden worden. Hedenmiddag was C. van Eyk van Gouderak in de Keijzerstraat in staat van dronkenschap, waarom een agent van politie hem in arrest wilde brengen, hij verzette zich daartegen en verwondde dien agent aan het oog en den arm. Toen adsistentie kwam opdagen, nam hij de vlucht en sprong in den IJsel, waar hy door agenten werd gearresteerd en in bewaring ge bracht. De Staten van Friesland zullen Donderdag een lid der Eerste Kamer kiezen, ter vervanging van den heer Van Eysinga. De leerlingen van de eerste klasse der hoo- gere burgerschool te Nymegen, die door hun wangedrag onder de lessen oorzaak zyn, dat een der leèraren eervol ontslag heeft gevraagd en met 1 Sept, heeft gekregen, hebben zich by adres gewend tot den Gemeenteraad van Nymegen, waarin zij bun leedwezen over hun gedrag betuigen en beterschap beloven, terwyl zy verzoeken het gevraagde ontslag van dien leeraar niet te handhaven, opdat hy voor de H. B. S. behouden blyve. De Raad heeft echter dit adres eenvoudig voor kennisgeving aangenomen. voor haar is. Sedert het laatste onderhoud, dat zij met haar oudere zuster had gehad, was Elize last besloten om in het vervolg in volstrekte onafhankelijkheid te leven, al zou deze vrye opvatting ook tengevolge hebben, dat zij later niet kon huwen, waaraan zy voor het oogenblik trouwens niet dacht. Gekwetst door den toon waarop Marianne tot haar gesproken had, was zij besloten “Parijs te verlaten om een einde te maken aan de allertreurigste ver houding. Thans wilde zij zich slechte bezig houden met de redding van de Ruiter. Hoewel zij aan haar zuster het tegendeel had gezegd, achtte zij zich wel degelijk verloofd met Arthur en zij hoopte hem te beminnen? zooals zij zich voorstelde dat een goede vrouw haar echtgenoot moet liefhebben, maar zij wilde den tijd hebben om de kalmte in haar gemoed te doen terug keeren. Zy hoopte niet, dat Arthur haar al te spoedig zou opzoeken. Wat de heer van Trichtvoorde betreft, dien zij met geweid wilde vergeten, had zy nog niet het minste vermoeden, dat hy de minnaar barer zuster was. Zij twijfelde er echter niet aan, dat hij een minnares te Parijs had en geen oogenblik kwam de gedachte aan do mogelijkheid in haar op, dat zij hem buiten zou ontmoeten. Elize was dus op weg gegaan, na aan de moeder van den bosohwacbtor geschreven te hebben, om de oude vrouw op knar komst voor te beleid en. In plaats van door Dinan te gaan, waar tal van men- schen haar kenden, bad zij een omweg gemaakt over Sint Malo om te Trichtvoorde te komen. {JForJt wrvolfi.) Heden had in de feestelyk versierde zaal van J. H. van der Stam te Boskoop eene vriend schappelijke bijeenkomst plaats van de leden der Ned. Tuinbouwvereenigiog. De leden van elders werden door de versierde boot, waarop het Boskoopsch fanfarekorps zich van tijd tot tyd liet hooren, van het station te Gouda afgehaald en naar de vergaderplaats gebracht. Zekere Van V., wonende te Vlaardingen, die gisteren te middernacht van de kermis te Schiedam te voet huiswaarts keerde, is op den dyk, ter hoogte van den Frankenlandschen dyk, van zyn horloge met ketting en porte- monnaie met geld beroofd door zekeren C. V. d. H., een geboren Vlaardinger, thans wonende te Rotterdam, die nog l1/» jaar ge vangenisstraf voor straatroof moet ondergaan. De bestolene heeft van het voorgevallene bij de politie te Schiedam aangifte gedaan, op wier verzoek de dief te Rotterdam aangehou den en herwaarts overgebracht is. (>S. C.«) Elize Bartau brak nooit haar woord en als zij eenmaal een besluit genomen had, kwam zy er niet op terug. Op den ochtend na het beslissend onder hond, waarby haar zuster zich in een geheel nieuw Hebt aan haar vertoond bad, was Ehze naar Bretagne vertrokken. Zij was gegaan, zooals zij vooraf had aangekon- digd, zonder Arthur Erzee te zien en zelfs zonder afscheid te nemen van mevrouw Van Hans woerd. Een kamenier had zij niet mede genomen, daar deze haar slechts tot last zou geweest zyn, bij deze ge waagde onderneming. Goed had zij niet bij zich en ook van geld was zij slecht voorzien, hoewel 't slechts van haar zelve had afgehangen een aan zienlijk bedrag mede te nemen, daar de bankier van den generaal, zich bereid had verklaard, de som uit te keeren, welke haar bij bet eerste testament was toegewezen. Engelsche dames reizen dikwijls op die manier en niemand vindt er iets in, maar in Frankryk it mea meer nauwgezet op dat punt. Elize wist dan ook wel, dat zij haar goeden naam bij deze onderneming op het spel zette, hoewel zij den leeftyd bereikt had waarop een vrouw het recht moet hebben, zelve te mogen oordeelen over hetgeen goed of kwaad *8) «Mijnheer,” ging de kolonel voort, wik houd er niet van, mij te bemoeien met zaken, die mij niet aangaan, en ik heb geen lust te luisteren naar de leugens van dien man. Ge zijt gewaarschuwd en zult mij wel niet kwalijk nemen dat ik thans afscheid peom van deze heeren.” En zonder antwoord af te wachten, reikte de oude zeeman de hand aan zijn beide vrienden, groette den graaf uiterst koel en verwyderde zich. De ontmoeting vond plaats op een zeer druk punt en het gesprek was meermalen onderbroken door de voorbijgangers. Dokter Bertrand was niet genegen er langer tegen woordig by te zijn. Hy verontschuldigde zich tegen over Arthur, die hem niet weerhield, groette Van Trichtvoorde en verwyderde zich, de beide anderen achterlatende met De Poorter. «Jy,”“Zeide Rudolf zich tot den boer wendend, •zult mij morgen rekenschap geven van hetgeen je uitgevoerd hebt. Dan zullen wij verder zien. En maak nu dat je weg komt. Ik heb genoeg van je gezelschap.” De Poorter wachtte niet op een herhaling van het bevel om te vertrekken. Hy keerde zich dadelijk om en verdween onder de menigte. Van Trichtvoorde nam Arthur daarop by den arm Maandag brachten een gedeelte van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en verschillende leden van het te Amsterdam vergaderde geneeskundig Congres een bezoek aan de Wiïhelminabron in de Haarlemmermeer. De kiosk, waarbinnen de bron ontspringt, was met groen en vlaggen vroolijk versierd. Dr. Posthuma sprak by de bron de aan wezigen toe en gaf een oveizicht van de ge schiedenis der exploitatie, de geneeskrachtige eigenschappen van het water enz., waarop dr. Haakman Tresling uit Winschoten repliceerde. Van de gelegenheid om van hot staal water een proefje te nemen, maakte menig bezoeker ge bruik. Vervolgens werd de geheele fabriek in oogenschouw genomen en de vulling, spoeling enz. der flesschen verklaard. (»H. C. Gisteren werd door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de zomer-vergadering geopend van de Provinciale Staten in dat gewest. Onder de mededeelingen behoorde eene dank betuiging van den heer Van Boneval Faure •voor het in hem gestelde vertrouwen door zyne benoeming tot lid van de Eerste Kamer. De begroeting voor 1895 met daarbij be- hoorende voorstellen tot subsidie-toekonning aan verschillende instellingen werden verzonden naar de afdeelingen. In handen van commission werden gesteld, bestaande uita. de heeren Van Royen, Knyff, Van Rhenen, W. A. Kampf en Hein, de provinciale rekening over 1892 b. de heeren Loeff, De Bie, Schuurbecque Boeye, IJzermans en v. d. Kem^, de subsidie-aanvrage voor >Volksnut« te Brielle; c. de heeren Vailant, v. Dissel, Van Slijpe, Roodsant, v. d. Mandele, Visser en Benroé, het adres tot wyziging der verordening op de stoomvaart in de boezem wateren, de voorgestelde waterschaps- en pol- derreglementen of wijzigingen daarvan, alsmede het adres tot voorziening in de benadeeling der kade langs de ringvaart in den Haarlem- mermeerpolder door het stoombootverkeer d. de hh.: Evers, v. d. Lith, Vlielander, Brouwer, Van Driel, P. Havelaar (Rott.) en De la Bassecour Gaan, de subsidie-aanvraag voir verbetering van den Lagen Ryndyk; het Door het flink optreden van een der con ducteurs van trein 30 der H. IJ. S. werd Maandag naby Delft een groot ongeluk voor komen. Het remtoestel van een rijtuig was losgeraakt en dit werd door bedoelden conduc- en ging op weg naar zijn dub, zeggende „Uw twee vrienden schynen mij niet erg genegen te zyn, maar hun oordeel iaat mij vry koud. Het is mij voldoende, als wy 't eens zijn en ik zal oogen blik lelijk aan ’twerk gaan, om den armen de Ruiter te hulp te komen, die naar ’t my voorkomt bepaald onschuldig moet zijn, terwyl ik begin te gelooven dat die boer een weergasche schurk is. Die reis naar Parijs komt mij zeer vreemd voor on het bezoek te Lonvallon op den avond van Sint Hubartus is uiterst verdacht. Ik zal hem morgen ochtend eens laten opbiechten. Mocht hij verraad gepleegd heb ben, dan zal ik hem niet sparen, dat zweer ik je, en als hy ten nadeele van den boschwachter een valsche getuigenis afgeiegd heeft, zal ik hem dwingen zijn woorden in te trekken voor den rechter, aan wien hy zyn verklaring heeft afgelegd. Ik heb een nieuwtje voor je. Zooeven, voor ik mijn kamer verliet, ontving ik bericht, dat het lot mij aange wezen heeft, om als jury-lid zitting te nemen. Als my opgedragen wordt de zaak van De Ruiter te beoordeelen, behoef ik niet te verzekeren, beste Arthur, dat hij in mij een warmen verdediger zal vinden,” „Myn nicht zal je er recht dankbaar voor zyn, waarde vriend,” antwoordde de zeeman, die sijn best deed om den achterdocht te overwinnen, welke bij hem gerezen was, door de praatjes van den dokter en den kolonel. •En nu,” riep van Trichtvoorde, ffnu doen wij het verstandigst, als wij die geheele treurige ge schiedenis trachten te vergeten en prettig te gaan eten in mijn sociëteit. Wy zullen er gezellige lui aantreffen, die je van vroeger reeds kent en die Zaterdagavond ia een 6-jarig dochtertje van een molenaar te Wolvega, terwijl zij een kat naliep, zoodanig door een molenwiek getroffen, dat zij na veel lyden eenige uren later be zweken 18. De Nederlandacbe afdeeling van de Alliance Israelite Universelle hield Zondag te Amsterdam haar jaarvergadering onder leiding van Prof. L. de Hartog. Het centraal bestuur was vertegenwoordigd door Dr. Frank, opperrabbijn te Keulen. De oppe rabbijn uit de provincie Groningen, de Heer A. van Loon, hield de feestrede, waarin hy den stryd van het Jodendom schetste voor de beginselen van zedelykheid en huma niteit. Uit bet vervolgens uitgebracht jaarverslag bleek o. a., dat de financieele toestand bevre- ’t hoogst aangenaam vinden je terug te zien. Je moet ons vertellen van je avonturen in China en als je er lust in hebt gaan wij van avond naar den schouwburg. In elk geval zullen wij een vroolyken avond doorbrengen en de ernstige zaken moeten maar wachten tot morgen. ÏX. tarief voor het veer te Goidschalxoord, en subsidie-aanvrage voor den locaalspoorweg GoudaSchoonhoven. e. de hh,: Molenaar (Ridderkerk), Snouck Hurgronje, Kemink, 0verwater en Van Bylandt, de subsidie-aanvraag voor verbetering van den oprit aan den Blaakschen Dyk onder Heinenoord. f. de hh. öoonzajer, v. Bergen IJzendoora, Conrad, Van Rees, Beven, Seret en Goekoop, het tarief voor het bevaren van de Gouwe, eni., de subsidie-aanvrage voor onderhoud der haven te Maassluis g. de hh. Neeb, Sluiter, Van Stolk. Crena de Jongh, dr. Breesnee, Van Heemstra an Van Weel, de subsidie-aanvrage voor een buiten gesticht voor krankzinnigen te Looaduinen. Het verzoek om subsidie voor begrinting van den Westdyk werd verzonden aan Ged. Staten om advies in de najaarsvergadering. De eerstvolgende vergadering der Staten is bepaald op 17 Juli o. a. ter benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten en ter be handeling van de onderwerpen alsdan voor be raadslaging gereed. Aan het einde der gisteren gehouden verga dering vroeg en verkreeg de heer Conrad verlof tot het doen van eene vraag aan het college van Ged. Staten betreffende den duinregel voor en wederzijds de Keizerstraat te Scheveningen. De vraag die hy tot Ged. Staten richtte, luidde als volgt: Zyn door het college van Gedep. Staten voorstellen goedgekeurd of maatregelen geno men, die ten doel hebben om voor hei a. s. stormseizoen te voorzien in den zorgwekkenden toestand, waarin de duinregel verkeert voor en wederzijds de Keizerstraat te Scheveningen, welke duinregel een onderdeel is van de zee wering van de provincie Zuid-Holland langs de Noordzee? Zoo ja, welke zyn die voorstellen of maat regelen Tot toelichting der vraag, wees interpellant op de volstrekte onbetrouwbaarheid na den stormvloed van 12 Febr. jl. van bedoeld deel der zeewering en trad hy in eene herinnering van oud-Scheveningen tot den toestand, waarin de zeewering voor de Keizerstraat tnsseben de hotels Maas en Rauch na den stormvloed dezes jaars verkeerde. Naar zijne overtuiging mag die toestand niet langer bestendigd worden, en eisebt de veiligheid der daarby betrokken land streek, dat daarin verbetering worde gebracht door verhooging van de kruin der zeewering en door kunstmatige verdediging van het bui tenbeloop voor en wederzijds de Veneetraat te Scheveningen. De toepassing van het elders door Delflands bestuur gevolgd systeem van terugtrekken der GOÜDA, 4 Juli 1894. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD op Vrijdag den 6 Juli 1894, des na middags ten 1 ore. Aan de orde: De Rekening, betreffende de exploitatie der Stedelyke Gasfabriek, dienst 1893. Het voorstel betreffende wyziging der Ver ordening op de logementen, koffiehuizen enz. Het voorstel betreffende de uitgifte van ge- rioleerden grond tusschen de Turfmarkt en de Nieuwe Haven. De benoeming Een 150-tal kinderen van de hoogste klas sen der openbare scholen te Dordrecht brach ten, onder geleide van hunne onderwijzers, een bezoek aan den Haag en Scheveningen.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1