M ,10» BLITZ, huis v/d Dam, AM. pier, KEN, 33ste Jaargang. Vrgdag 6 Juli 1894. No. 6395. BINNENLAND. pier, >n Blitz Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jenezen? Gouda. •pij FEUILLETON. De laatste eener Familie. 'dag. ar Middel Hoest, Borst- eo ndoeningen. riiE. ik&Co. oter en Kaas Genezing) n op haar zuster, die door niemand laar geen ster reling wist wat zij op Sint Hubertua gedaan had. Elite De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per I ^A pvov v Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I D. 60. REN: ran 9 tot 3 uren 1.01 IN HE COURANT (Naar het Iraatoh.) »r Maatschappij m t» Dinsdag van Dam te Wad- Hoewel de politie De sedert eenigen tjjd verdwenen oud-griffier en wethouder Schreurs te Roermond is door de rechtbank aldaar verklaard te zyn in staat van kennelyk onvermogen. heden op het plein gehouden ter eere Prinses Von Wied. 32. »g en ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. D« heer J. P. de Voojjs ia te Delft «an de polytechnische school geslaagd voor het le gedeelte van examen B. (technologie art. 60, wet M. O.) In de gemeente Moordrecht is 1.1. Dinsdag een tweede kind van den heer Rietveld aan pokken overleden. De twee andere kinderen, die ook nog aan pokken lijden, spa herstellende. •1GKN -Extrict. ia an Gouden 893. fARD 1893. Medaille 1893, ion, Chicago. st heilzame be- van smaak, pnrgatif*» eiiyk. arne in. Mag m. Idelder wereld. )NIGBLOEM«, Haag. WOLFF, Dro- had hem zeker wel medegedeeld waar zij heengegaan was. Dat zou hij bovendien wel begrepen, daar zij hem deelgenoot gemaakt had van haar plan om De Ruiter te redden. Was ’t wellicht bescheidenheid, welke hem verbood, een briefwisseling met haar te openen Of had hij ’t plan buiten te komen zonder zich aan te kondigen, om zyn verloofde geen tijd te laten, hem te verbieden zich bij haar te voegen! Maar wat er ook aan de hand was, spijt dat hij zich niet verkonde, had Elize niet. In dit oogen- blik zou hij haar slechts gehinderd hebben. Zij had tal van inlichtingen ontvangen, welke haar niets nieuws leerden. Het uur van handelen was gekomen; zij moest persoonlijk optreden. Op de plaats zelve moest zij nogmaals een onderzoek in stellen, zooals dat zes weken te voren verricht was door den officier van justitie. Zij kende de feiten, met haar eigen oogen had zij op den grond bet bebloede lyk zien liggen van haar zwager, toen zy haar zuster, die in zwijm was gevallen, te hulp snelde. Maar den band,die de verschillende gebeurtenissen van het duistere treurspel aaneenhechtte zag zy nog niet. Eenige uren voor de misdaad en zelfs nog daarna, had Marianne genoeg gezegd, om haar op bet spoor te brengen. Des nachts was een man in het kasteel gekomen en mevrouw Van Hansweerd was hem behulpzaam geweest om zich te verbeigen. Was dio man de moordenaarHoe had hij kunnen ontko men en wat was er van hem geworden Deze vra gen kwelden Elize, maar zy kon zich niet tol anderen wenden om inlichtingen, op gevaar een ernstige blaam te werpen op haar zuster, die door niemand verdacht werd, daar geen sterveling wist wat zij op den avond van Sint Hubertus gedaan had. Elize Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Op de duiventil van Mejuff. de wed. B. Dekker te Roon, is in de vorige week eene roodbonte duif komen vliegen, waarschijnlijk een afgedwaalde postduif. Op den linkervleugel, derde veer, is eene ovaal gedrukt, met paarsche inkt, lang onge veer 2,5 cM. waarin staat: Tyldesly W District Homing society Op deuzelfden vleugel staat ook nog 91. Op de daaraanvolgende veer staat; Bourne mouth 182. Aan de rechterpoot is een metaal ringetje, waarscbynlyk zwaar blik, waarop staat1892 A 148. In den nacht van Maandag op werden by den heer H. dingsveen 16 kippen gestolen, naar den dader of de daders een yverig onder zoek instelt, heeft men tot op dit oogenblik nog niet het minste spoor kunnen ontdekken. Uit het door den heer Dr. Plejjte, directeur van het Rijks-musenm te Leiden, ingesteld onderzoek naar de oude Rorueinsche brug in het Valtherveen in Drente is gebleken, dat van het voornemen, om deze voor rekening der Regeering aan te koopen en zoodoende voor verdere slooping te bewaren, moet worden afge- zieu. Het hout van dit voor-historisch proefstuk van bouwkunde is te veel vergaan en kan geen vervoer meer Jjjden. Maandag 9 Juli zal hier ter stede de col lecte plaats hebben voor den gowapenden dienst. Het Bestuur der Geldersche Credietvereeni- ging te Arnhem heeft by wyze van proef en ter aanwakkering van goede plichtsvervulling, vooral ook van de ambitie, besloten, aan de beambten, die gewoon zyn ieder 8 of 14 dagen zomer-verlof per jaar te krygen, eene extra- toelage te verleenen, teneinde te gemoet te komen aan de meerdere uitgaven ty'dens dat recreatie-verlof. A. C. De Schoonhovensche Courant* viert heden het feest van haar 25-jarig bestaan. Het heden verschenen nummer bevat o. a. een gedicht »Zilverwaarde*, van E. Laurillard, een aan de herdenking van de afgeloopen 25 jaren ge- wyd hoofdartikel der redactie en kleinere stukjes van medewerkers en correspondenten en van het personeel der drukkery. et kennen. rorden, die in de a geleerde vettiger iheid geworden is triddel tegen vrou- yk heeft gemaakt er beperking van •p de eenvoudigste reranderd aange- geheel te verdrin- ich in lichaam en flergd wordeln en of door vreeseyke m gekweld. Dan !heugen,oorsuizen (lende ziekte. Al zyn zennwziek en ‘den over de wer In de gisteren voor de rechtbank te Zutfan gehouden comparitie door partyen in het pro- ces-kinderziekenhuis »Mary« te Apeldoorn, is namens mevr. Bnlkley het proces ingetrokken. Te Zeg waart is Maandagavond een 12-jarig jongentje, dat even buiten de kom der gemeente een paard in de weide bad gebracht, door den bliksem gedood. Zaterdag bad te Groot-Ammers eene verga dering plaats van eenige onderwijzers eh on derwijzeressen uit den omtrek. Er werd be sloten, zich tot eene afdeeling van het Nederl. Onderw. Genootschap te constitueeren. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenL. Zevenbergen, H. d. 8. te Ottoland, als pres.3. Velsing, idem te Berg-Ambacht, als vice-pres.G. G. van Wagensveld, idem' te Groot-Ammers, als 1ste seer.A de Jong Kz., onderwyzer te Ammerstol, als 2de secr. T. den Hertog, d. S. te Streeikerk, als penningmeester en P. K. Magielse, idem te Brandwyk, als correspondent der Levensverze- kering-My. van 6 morgen bestemd en een knecht van den landbouwer Bertels uit Barneveld doen over komen, om het inmaken te bewerkstelligen. J. De la Rie, rnim 27 jaren gemeente-veld- wachter te Zoeterwoude, heeft tegen 1 Sep tember a. s. eervol ontslag aangevraagd en verkregen. kon op niemand anders rekenen dan op zichulve. Om de duistere punten op te helderen, besloot zy, om in de eerste plaats, wat men in rechtstenüen noemt het tooneel van de misdaad te bezoeken. Het geweerschot was gelost uit het parken de man die mevrouw Van Hansweerd ontvangen had, kon nergens anders verborgen geweest zyn dan in de torenkamer. Elize besloot haar onderzoek te be ginnen, met een bezoek a»n het park. Zy had het huis van den boacbwachter slechts verlaten, om naar de kerk te gaan en naar de be graafplaats, waar het lyk van den generaal nog rustte, in afwachting dat zyn weduwe het liet opgravon, teneinde het te doen byzetton in het familiegraf te Parijs. De menschen uit bet dorp en de tuinman van het kasteel hadden freule Bartan ontmoet. En kelen waren haar komen opzoeken, maar in de M- bijheid van het kasteel was zij nog niet geweest. Het was alsof zij daarvoor een geheime vrees koesterde. Daar kwam bij, dat het weer voortdurend aller- akeligst was en de wegen waren bijna niet begaan baar. Elize wachtte op een mooien dag, die eindelijk na een week aanbrak. De bleeke winterzon ver toonde zich aan een onbewolkten hemel eu het jonge meisje, dat altijd vroeg nit de veeren was, maakte van de gelegenheid gebruik om haar ontdekkingstocht te beginnen, Zij wilde zich niet geheel alleen op weg begeven. Niet, dat zy behoefte had aan een gids op een terrein dat zy uitmuntend kende, maar sedert de misdaad was zij minder moedig géworden dan voorheen en zjj vönd hét voorzichtiger zich te doen vergezellen, met het oog op een minder aangename of gevaarlijke ontmoeting a (JTantt wree(pi>) GOUDA, 5 Juli 1894. Door de troepen, hier in garnizoen, werd - -’--’-I voor de kazerne een parade van den verjaardag der Van de kermis te Waddingsveen kunnen w® zeggen, dat ze beantwoordt aan hare toekomst salie jaren iets minder.* Wat er is, concen treert zich om het café van den heer >De Ruyter die moeite, noch kosten spaart, om ten minste een paar gezellige avonden te or- ganiseeren. De Hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin-regentes, zal eerlang een bezoek brengen aan Duitschland en ook aan HH. MM. onze Koninginnen. De Her togin zal van haar kinderen vergezeld zyn. Naar aanleiding der publiciteit, die gegeve» ia aan de geruchten, welke omtrent een geacht man als dr. Van Gheel Gildemeeater te Hage liepen, maakt de Heraut* de volgende zeer juiste opmerking, die ook in het maatschap pelijk leven wel eena meer ter harte genomen mag worden. Dat een kerk, aldus zegt het blad van dr. Kuyper o. a., zeer nauw toeziet op den goeden naam en faam van hare dienaren, ouderlingen en diakenen, is uitnemend. Maar heel iets anders is het, of men een afwyking zoo lang ze nog enkel op een klein gerucht drijft, publiek mag maken. En dit wraken we ten sterkste. Het heette nu, dat er min gunstige geruchten liepen, en dat men daartegen moest optreden, en zie, nu is men zelf oorzaak, dat deze ge ruchten, die misschien in zeer kleinen kring gefluisterd werden, plotseling door de pen over heel het land by vriend en vyand verbreid zyn. Roomschen, Joden, ongeloovigen en wie niet al, ieder verbond nu in zyn gedachten voor een oogenblik den naam van dr. Van Gheel Gildemeeater met een boos vermoeden; iets wat te vreeselyker was, daar het groote publiek er van zelf toe neigde, om den naam van dr. Thym, door een associatie idearum* hiermee in ver band te brengen. En dit nu achten we een ganach ongeoor loofde zaak. Want of men nu al zegt, ah hei onderzoek gelyk een ieder deskundige byna met zekerheid vertrouwt, goed afloopt, volgt er immers eere- herstel, toch is dit niet waar. Uit dien hoofde was het o. i. plicht geweest van de synodale commissie, om geheimhou ding in acht te nemen, op de zaak de aan dacht te vestigen van den kerkeraad te Gra- venhage, en voorts wel terdege een ondersoek in te doen stellen, ecu ondersoek zoo nauw keurig mogelyk, maar zonder dat dit aan de groote klok werd gehangen, tot tyd en wyle het was afgeloopen. Publiciteit is goed, maar zulk een synodale opvatting van de publiciteit is voor iemands goeden naam moordend. Zoo kan de lasteraar alles van u vertellen. Geruchten van boozen aard kunnen in kleinen kring rondloopen. En als dit dan gemerkt wordt, roept het synodaal bestuur er aanstonds de boeren en burgerlui bij, en helpt den laster, om n voor altoos een vlek te brengen op uw naam. We hopen dan ook dat het synodaal bestuur zyn fout zoo goed mogelyk herstellen zal, door het resultaat van het onderzoek openbaar te maken, en naar we vertrouwen, niet alleen dr. Van Gheel Gildemeeater vry te spreken, maar ook den lasteraar te straffen. een valsche getuigenis had afgelegd. De oude tuinman van het kasteel, de eenige be diende, die er door mevrouw van Hansweerd achter gelaten was, zwoer bij hoog en bij laag dat de bosch- wachter hei slachtoffer was van een gemeenen schurk, maar dat de waarheid eenmaal aan het licht zou komen en dat men in de geheele provincie geen vier juryleden zou kunnen vinden, om Piet de Ruiter te beschuldigen. Deze eensluidende verklaringen troostten het jonge meisje wel is waar, maar zij stelden haar toch niet gerust, want niemand wist den waren schuldige aan te wijten, en de dorpsgenooten van dan gevangene zouden er niet in slagen hem te redden door het verwenschen van den officier van justitie, den ryks- veldwachter of andere beambten. Elize wist, dat dokter Bertrand te Dinan terug was gekeerd en zy verbaasde er zich wel een weinig over, dat hij de zieke nog niet was komen opzoeken. Zy had hem gaarne willes spreken om to vragen of de Ruiter nog voortdurend niemand mocht ontvangen eu zij dorst hem niet te schryvou. Zy voelde wel, dat hetgeen zy tot nog toe gedaan had, de zaak van den beschuldigde geen step verder had gebracht en dat zij anders moest^ optreden, als zij hem werkelijk van nut wilde zyn. Sedert haar vertn k uit Parijs had zij geen woord gehoord vau haar zuster, maar na het stormachtig onderhoud, dat de aanleiding was geworden om oogenblikkelyk te vertrekken, verwonderde ij zich niet over dit atilzwygen. Minder begrijpelijk vond zy. 't, dat Arthur haar niet schroef, ’t Kon hem met onbekend gebleven zyn, dat zy plotseling «it Parys vertrokken waa «o mevroaw Van Hansweerd De landbouwer H. van der Sprong te Haas trecht wil eens hat voorbeeld volgen van eenige Geldersche collega’s om het gras in te maken en niet te hooien. Hij heeft daartoe een stuk 59) Ook had zij het kasteel zorgvuldig vermeden, waar zij om verschillende redenen niet wilde logeeren en zy was regelrecht naar het huisje van den bosch- wachter gegaan, waar zij haar kamer gereed vond. De kamer van Piet de Ruiter, de eenige die vry was. Het vertrek had zy jxio aangenaam mogelijk ingericht. De non, die les gaf op de school, had baar een dienstmeisje bezorgd, om de kamer in orde te houden.' De maaltijden gebruikte Elize naast het bed van de oude verlamde vrouw. Zy zat alleen aan tafel, want zy had den kleinen half idioten Karei nooit kunnen overhalen tegen over haar plaats te nemen. Hij kroop altijd opeen laag bankje onder den ruimen schoorsteenmantel en in de eorste dagen, had ’t Elize de grootste moeite gekost om eenige woorden uit hem te krijgen. Hij begon zich echter meer op zyn gemak te voelen tegenover haar en zij twijfelde er niet aan, dat hy vroeg of laat hoogst nuttige inlichtingen aan haar zou kunnen geven. De eerste week van haar verblyf in de boerenwo ning, had zy niet nutteloos laten voorbygasn. In bet dorp waar iedereen haar kende, werd zij met blijdicbap begroet. Onder de landlieden was er geen enkele, die er aan geloofde, dat de Ruiter zyn meester vermoord had en allen maakten er geen geheim van dat, volgens hun overtuiging, de Poorter Woensdag 11 Juli zal hier ter stede eene battery van het 2de reg. veld-artillerie uit ’s Hage ingekwartierd worden, vermoedalijk zullen die in een gedeelte van wyk H. en de wyken I. en K. worden gehuisvest. In het Nederkndsch toevluchtsoord voor noodlydende dieren te 's-Gravenhage, is sinds eenige dagen het Brusselsch asphyxiatie-toestel met eene kleine verbetering in werking gesteld. Sinds verleden jaar is de inrichting voor kosthonden en kostkatten weder aanmerkelijk uitgebreid, terwyl voor de noodlydende honden een derde kennel is ingericht. Dea Maandags, Woensdags en Vrydags wor den in de namiddaguren, bonden voor min vermogenden gratis afgemaakt. De artilerist 8. van Nugteren, te Helder in garnizoen, wiens beide handen door het springen van een granaat werden verbryzeld, heeft by de amputatie dier beide lichaamsdeelen weinig geleden. Hy heeft tot heden geen wondkoorts gehad. Met twee kunsthanden zal hy binnen kort in de ouderlyke woning te Rockanje we- derkeeren. Een kinderwagen met een kind van den hr. B. er in geraakte gisteren aan de Varkenmarkt te water. Sergeaht^S. begaf zich onmiddelyk te water en redde de kleine, terwyl sergeept- majoor v. L. de kinderwagen op het droge bracht. afwyking zoo lang ibl En dit wraken we ten sterkste. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1