HIM, ERIJ IMZ, v/d Dim, JE. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» JTEN. fOL, 1) 3. Dinsdag 10 Juli 1894. 33ste Jaargang. No. 6398. w. Middel kCo. Borst- en lingen. Blitz >uda. FEUILLETON. De laatste eener Familie. i alle grootten te Huur. ideweg D. SS. reparatie. FLI 1894, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IERS. bij- I in een boom. {Wordt wrw^W.) i den officier van justitie te m larkt A 144b, Apotheker, moemd rech- ler wereld. BLOEM laag. FF, Dro- roet. a Gouden iOUDSCHE COURANT I: tot 3 uren D 1893. ille 1893, Chicago. ilzame be- i smaak, itief. k. in. Mag {Naar het Fratuch.) t Migne-lint i-rood), roop ,»IS in den Het 2-jarig kind ran A. Van der P. gemak te in een onbewaakt oogenblik te Zoeterwoude te water. Gelukkig werd het ongeval gezien door den predikant der Ned.-Herv. Gemeeute, ds. C. Spoelstra, die het kind, dat reeds bewus teloos was, redde, door zich gekleed te water te begeven. De heer A. Rolloos te Nieuwerkerk a/d IJsel is benoemd tot onder wijzer aan een H; zondere school te Njjkerk (Gelderland). tegen Jicht, en, kortom ipeller. 'enden tegen xpeller. r huisgezin kpeller. 5 de flesch. )ken en by Van Deth zal op 21 dezer voor de recht bank te Middelburg terechtstaan wegena be- leediging van den heer mr. Nahuys, officier van justitie te Arnhem, door hem gei >een groote lafaard, schandvlek van de terlyke machte Er zyn 10 getuigen opgeroepen. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aan. Ik zwerf overal rond, lang» wegen en door bosschen, omdat ik een schurk hoop te ontmoeten. Maar tot heden heb ik hem niet terug gezien. Ik begin te gelooven, dat hij hier niet thuis hoort.” „En ah hy niet meer voor den dag komt, zal je dan zwijgen „Als ik sprak, zou men mij voor een valschen getuigen houden, en, ik heb ’t u reeds gezegd, dan zou ik aan Piet meer kwaad dan goed doen.” „En wat zou je er van zeggen, als ik eens sprak „Freule, gij hebt mij beloofd te zullen zwijgen.” „Maar als Piet zelf, je beval om te spreken „Daarvoor zou ’t noodig zijn, dat hij wist wat ik gezien heb. En men zal mij niet toelaten in de gevangenis, waar hij zich bevindt.” „Anderen zullen wellicht toestemming krijgen om hem te bezoeken.” „Gy, Freule?” „Ik of iemand die tot zjja en rny'n vrienden be hoort.” Elize dacht er over, Arthur Erzee met deze zending te belasten, als hij zyn belofte hield om haar in Bretagne te komen opzoeken. „Dan,” zeide Karei, „zou ’t noodig zijn, dat die persoon een teeken afsprak met Piet, dat hij mij zou moeten geven, tijdens de zitting, als hij wil, dat ik spreek. Ik zal ’t niet gelooven, zoolang ik ‘t niet zie.” „Wantrouw je my* dan P” „Neen Freule. Maar ik heb Piet gezworen, dat ik zou zwijgen als een stuk steen.” „Waarom heb je hem dat gezworen P Zooeven heb je my gezegd, dat je hem niet gesproken hebt over den man in den kiel. Hij moet je dus een ander geheim toevertrouwd hebben 1” Het kind sloeg de oogen neer en antwoordde Naar de Arab. Ct. meldt, heeft zich te Arn hem een voorloopige commissie geconstitueerd, ten einde de noodige stappen te doen tot het in het leven roepen van eene kook-en huis houdschool*, zoowel voor internen als externen, in navolging, zij het dan ook op een meer GODDA, 9 Jali 1894. In de Nnts-Spaarbank alhier werd gedu rende de maand Mei 1894 ingelegd f 13063,27, terugbetaald f 5253,41, tegenover inleg Juni f9863,14, terugb. Juni f5357.65. Inleg len Semester ’94 f 78263,64’, terugb. Semester f 57392,60. an de Op last van Breda, is door de rijkspolitie te Steenl in arrest genomen zekere G. P. H., wm te Dinteloord, op wien zware vermoedens rusten van poging tot moord op zjjne vrouw. Na een verhoor te hebben ondergaan, is H. gevankelijk naar Breda overgebracht. eens was, niet. Dit boteeïeniavoUo zwygen gaf vee) te denken aan Elize. Aan dat kleine ventje was blijkbaar een gewichtig geheim toevertrouwd Zy begreep, dat ’t onnoodig zou zijn hem uit te vragen en eenigszins boos, dat zy niets uit hem kon krijgen, was zij op 't punt hem weg te zenden, toen hij eenigszins ver legen zeide „Ik smeek u Freule, ondervraag mij niet langer, maar tracht te bewerken, dat ik op den dag van de zitting een plaats in de zaai krflg w#ar Piet mij zal kunnen zien. Als gij dat doet, zal *t niet noodig zyn, hem te spreken, want dan begrijpt hy mij wel, en ik begrijp hem ook, zonder dat hy my een onkel woord zegt?” Dit was ten minste begrijpelijk. Het was nu duidolyk, dat er een geheim bestond tusachen de Ruiter en Karei. Een geheim dat trouw bewaard zou worden door den knaap, zoolang da botch wachter hem niet ontsloeg van een afgelegde belofte. Freule Barlan zag er van af den koppigen jongen verder te ondervragen. „Ik zal doen wat ik kan,” zeide «y kort aange bonden, „verlaat mij thans echter. Ik ga naar het kasteel. Je zoudt mij daar niet van dienst kunnen zijn. Ga naar moeder de Baiter terug en zeg haar, dat ik over een uurtje te huis kom.” Karei antwoordde niet. Zonder verder oen woord te spreken keerde hy zich om en ging terug langs het pad, dat zy gekomen waren. Woldra verdween hij in het boaoh. De »Mid. Crt.« verneemt uit alleszins ver trouwbare bron dat Hare Majesteit de Konin- gin-Regentes zich voorstelt met Hare Majesteit de Koningin, tusseben den 20itên en 30sten Augustus e. k., een drie- of vierdaagoch be zoek te brengen aan de provincie Zeeland. H. M. de Koningin-Regentes beeft aan het Koninkljjk Zoölogisch Botanisch Genootschap te ’sGravenhage geschonken een zilveren en een bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, om te dienen als prjjzen by de tentoonstelling van zang en kamervogeis te houden in Augustus, benevens een zilveren en een bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin-regentes, om te dienen als pryzen by de tentoonstelling van chrysan themums en sierplanten, te houden in Novem ber en uitgeschreven, evenals eerstgenoemde tentoonstelling, door voornoemd geqootschap. gebouwd worden, daar een gedeelte van het gebouw ook nog daartoe dient. En wat er dan nog overschiet van de zesduizend en zoo veel gulden tegen 4 pet. moet, verminderd met hetgeen de gebouwen thans opbrengen, (ongeveer f 150) de gemeente ryk maken. De lokalen van het bedoelde gebouw dienen voor vergaderingen van den Prot. bond, uit voeringen van rederijkers, zangkoren gym nasten enz. zyndo Zanggezelschappen, ook nog deze ver eeniging in ’t leven te roepen, eene vereeniging zonder godsdienstige of poiltieke kleur, werd voorgesteld, dat behalve werkende leden ook nog konden toetreden honoraire leden, (in dit geval natuurlyk voorstanders) om door eene jaar- lyksche bijdrage van f 2,50 de onderneming te steunen. By de vaststelling, dat de werkende leden elk tien centen per week zouden con- tribueeren, werd dit door allen aangenomen^ uitgezonderd één, die zich onttrok wegens misverstand, of begripsverwarring omtrent de eigenlijke beteekenis van de uitdrukking honoraire ledenNu rees de vraag welke naam, in onderscheiding van de Zustervereni gingen te dezer plaatse, aan de nieuwe instel ling moest gegeven worden. Men hoorde de woordenAurora, Apollo, Harmonie, men be zigde ’t bekende l’union fait la force, men kwam zelfs met latynsche benamingen, over vloed dus genoeg. Gelukkig moeten we zeggen, bepaalde toen zich bij *t woord Harmonie,* een goed klinkende naam vooral in de tegen woordige dagen, waarin op overeenstemming tusachen de bewoners zelfs van kleinere plaatsen veelal niet te roemen valt. We weuschen de zangvereeniging, die als de vyfde in de ry, weldra hare oefeningen onder de leiding van den muziekonderwijzer, den heer A. Laffree, zal beginnen, in alle op zichten 't beste succes en hopen, dat 't Bestuur, samengesteld uit drie dames en vier heeren, steeds met klimmende voldoening zal kunnen terugzien op zijne pogingen tot verhooging van den bloei der Harmonie.» W. v. W. i van Heerlijk weder en daarby zulke schoone muziek, geen wonder, dat de bezoekers gis teravond in «Ons Genoegen» opgetogen waren. Hebben we op de uitvoering van geen der nummers iets aftedingen, dit neemt niet weg dat enkele nummers meer byval verwierven, dan de overige. No, 7 en No. 9 vooral vielen zeer in den smaak, het luide applaudissement bewees dit. Het Ballet Espagnole, met zyn wegsleepende tonen en de Fantaisie del’opera «Tannhauser,» het waren juweeltjes, die ons een oogenblik alles om ons heen deden ver geten. Met een dankbaar hart keerden we gisteren huiswaarts eu met het blyde vooruit zicht deze week aldaar nog meer te kunnen genieten. Naar ds «Residentiebode» van goed inge lichte zyde verneemt zal de zetel, in den Raad van State vacant geworden door het overlyden van mr. J. P.| J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, waarschynlyk ingenomen worden door mr. N. G. Pierson, oud-minister van Financiën. Zooals bekend is had de overledene, behalve in de afdeeling voor Buitenladsche Zaken van dat College, ook zitting in die voor Financiën, De gemeenteraad te Koudekerk a/d. Ryn, benoemde tot gemeente-geneeskundige den heer W. A. Baar, arts te Amsterdam. Vanwege de afd. der H. M. v. L. zal op 16 Augustus te Alten a/d. Ryn eene stieren keuring en eene harddraverij voor paarden van zessen klaar worden gehouden. Vrijdagavond heeft de Raad der gemeente Oudewater met vier tegen drie stemmen be sloten de vroegere openbare school c. a., het eenige gemeente-gebouw, dat wy hier hebben, voor een spotprys van de hand te doen. Het protest van sommige raadsleden, noch dat van den voorzitter, heeft mogen baten. Voor de som van 9250 gulden is verkocht een gebouw dat vroeger drie groote schoollokalen bevatte, een gymnastieklokaal, dat alleen van bouwen 6000 gulden kostte, eene schuur behoorende by de onderwyzerswoning en nog het z.g. kerkje, een overblyfsel van een der oude kloosters (de kapel), dat als bet gerestaureerd was de gemeeute tot sieraad zou strekken Dit alles voor 9250, terwyl het ryk om daarvan komt omdat ook voor de nieuwe openbare school bygedragen, voorts moet de hoofd-onderwijzer op de eene of andere wyze schadeloos gesteld worden voor het ge mis van zyn schuur en moet er in alle geval een regenput of pomp worden aangelegd bovendien moet er een nieuw brandapuitenhuis De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. bescheiden schaal, van die te Amsterdam, 's'Gravenhage en Rotterdam. Het plan bestaat om cursusseh te openen voor dienstboden, voor kinderen yan min- en onvermogenden, ten einde hen/te leeren op eenvoudige, goedkoops wyze, met inachtneming van voedingswaarde en gezondheidsleer, hun eten te bereiden. Voorts voor huisvrouwen en jonge dames die zich door plichtsgevoel, of door andere oorzaken, gedrongen voelen, zich de geheimen der huishouding en der edele kookkunst te doen openbaren, en verder nog verschillende andere nuttige cursussen. Ook zal er waarschijnlijk gelegenheid gegeven wor den tot het ontvangen van privaatlessen. By het vaststellen van de leergelden en leeruren voor de verschillende cursussen, zal natuurlyk rekening worden gehouden met de financieele draagkracht en den beschikbaren tyd dor deelneemsters aan iederen cursus, ter wyl het plan bestaat, de leiding van het geheel op te dragen aan eene gediplomeerde directrice. Het voorloopïg comité bestaat uit de dames mevr. Beelaerts van Benthuizen van Vloten, mevr. Cordes— Gouda, mevr. Koeken—Disch, mevr, van Leeuwen— Ledeboer en mej. J. Royers, benevens uit de heeren G. C. O. Beelaerts van Benthuizen, H. J. Cordes en A. B. E. van Leeuwen. Er is ter bereiking van het doel een kapitaal noodig van f 10,000, waarvoor eene obligatie- leening zal worden uitgegeven. De obligation zullen f 100 groot zyn. Het is niet de bedoeling, van deze zaak eene winstgevende speculatie te maken. Daarom is bepaald, dat uit het batig saldo ten hoogste 4 pet. aan de obligatiehouders zal worden uitgekeerd. Meer zullen zy dus nooit genieten, wat aan het deelnemen in deze leening meer het karakter verleent van medewerking tot het bereiken van een nuttig doel. Aan het eventueel restant van het dividend zal door de Vereeniging eene nuttige bestem ming worden gegeven. In de vorige week ontvingen eenige belang stellenden te Bodegraven eene uitnoodiging van de voorloopige commissie, om in ’t Hotel van Haatten aldaar eene bijeenkomst te houden, ten einde naast de reeds bestaande inrichtingen van dien aard eene zangvereeniging op te richten. Hieraan gaven 37 opgeroepenen ge hoor, meerendeels bestaande uit jongelieden, dames en heeren, die wenschten deel te nemen als werkenden leden. Na een inleidend woord van den Voorzitter, Ds. de Meyere, waarin ge wezen werd op de behoefte om bij de reeds sedert kortoren of langoren tyd in werking ■Q;, I «ur, k ën van f40.-. Zereeniging :t macht.» die zyn misdaad zoo had weten uit te voeren, dat de verdenking op een onschuldige moest vallen Welke reden had hij om den generaal te haten. En als de misdaad werkelijk gepleegd was op de manier zooals Karei verzekerde, hoe had die man dan kun nen voorzien dat de heer Van Hansweerd op een winterdag, terwyl het bar koud was, voor het venster zou verschynen, juist in het oogenblik, terwyl hy door het park sloop? Hoe langer Elize er over uadacht des te sterker drong de overtuiging zich aan haar op. dat het kind minder gezond verstand had dan verbeeldingskracht. Zeker, hij was slimmer dan zij gedacht had, maar zijn verstand stond toch niet op een hoog peil. Zij herinnerde zich, dat men hem op school nooit iets had kunnen doen leeren en dat hij aan alle sprookjes, geloofde, die op het land nog opgeld doen, hij was »ast overtuigd ran het bestaan van weerwolven, feeën en kaboutertjes. Moeder De Ruiter beknorde hem dikwijls, omdat hij de nachten buitenshuis door bracht, daar hy er zulk een genoegen in smaakte naar de sterren te kyken. Elize eindigde met zich- zelva te overtuigen, dat zij ongelijk had zooveel waarde te hechten aau het zonderling verhaal, dat zij zooeven gehoord had. „Zal je dat alles voor de rechtbank vertellen, als Piet terecht staat?" vroeg zy. „Ja,” antwoordde het kind zeer beslist, „als ikl voor de zitting plaats heeft, den man in den kie terug vind.” „Zoek je hem dan?” „Ik doe niets anders. Als ik uitga, denkt moeder de Ruiter, dat ik de vallen bezoek, die Piet gezet heeft om vossen te vangen. Maar ik denk er niet „Dat is de roden, waarom ik ’t aan niemand an ders verteld heb dan aan U. Maar ik verzeker u, dat ’tde volle waarheid is.” „En die boer die De Poorter, die beweert dat hij Piet juist datgene heeft zien doen, wat vol gens jou, de man in den kiel gedaan heeft „De Poorter liegt. De Poort.r was er niet, als hij ten minste niet verborgen heeft gezeten boven in een boom. Dat is mogelijk, maar daarom zou hy toch niet minder liegen, want hij heeft zich niet kunnen vergissen in Piet en den schurk, die vlak langs my liep.” „De Poorter moet er geweest zyn. Als hij er niet was, zou hy niet hebben kunnen raden wat er onder jou oogen is voorgevallen.” „Dan moet hij in dien gindsohen boom gezeten hebben.” „Als hij 't eens was, die den moord gepleegd heeft?” „O neen freule dat is onmogelyk, hoewel hij er wel toe in staat is. Ik ken hem zeer goed vau ge zicht en de man in den kiel, geleek niets op hem.” Freule Bartan trachtte verband to vindeu tusscheu de tegjnstrijdige feiten van het weinig samen hangend verhaal, maar hierin slaagde zij niet. Wie was dan toeh de gahaimrimrige moordenaar, de slimme schurk,

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1