r, r, BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 13 Juli 1894. No. 6401. 33ste Jaargang. UW I 1 sen? FEV1LLETO.\ *1 f 60, en Kaai van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. •r resp. iifitnial Ion enz er de wer Genezing) XXII. k Zoom. kMML I De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post ƒ.1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De gehouden collecte ten behoeve van den gewependen dienst alhier beeft opgebracht rlcatie .er van Mktschappy <uda •er a. 8. bij (Naar het Frantch.) GOWHE 101II t\T toch ben ik van de mee- «Als itoien Ik en Aan de Hoornwbe Ct.« wordt nit Monni kendam meegedeeld, dat een boer in die streken een knaapje van nog geen elf jaar in dienst genomen heeft tegen2 (zegge 2) centen per unr. De kleine kleuter moeet voor dit loon(?) mee naar bet hooiland in de over groots zonnehitte lof verheven, de belan de groote industrieele on een groot deel haar bloei i zijn kennis en werkkracht, Aan de hedenmiddag gehouden baiddravory namen 14 paarden deel. De uitslag dtórvan ia nog niet bekend. ennen. die in de de vettiger e worden ia egen vro li ft gemaakt srking van nvoudigate rd aange- te verdrin- liohaam en wordeln en vreeseyke 'eld. Dan oorsuizen dekte. Al nuwziek en zy gelooven door de weduwe van er eene minnares op verstand waarschuwde ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin* Regentes vertrokken gisterochtend vanVulpera naar Innsbrück, waar Hare Majesteiten zullen logee ren in het »Hotel Tyrol.* Te Hillegom is gebleken, dat de gelden uit de Nutspaarbank tot een bedrag van ruim f 10,000 zjjn verdwenen. Die kas stond onder beheer van wylen den secretaris Nieuwenhuis. Hedenmorgen ondervonden twee buitenlui, die met een paar prachtige koeien naar de Landbouw-tentoonstelling togen, onderweg eeni ge vertraging. Op den Bleekersingel, ter hoogte der bleekery van den heer D. geraakte een der koeien te water. De geleiders waren niet weinig verschrikt, toen het dier reeds een heel eind van den kant was, en zy hunne eerste pogingen om het beest op het droge te bren gen zagen mislukken, wyl de koe maar steeds achter uittrok. Eindelijk, na veel moeite werd het dier aan den kant gebracht. De heer D. bleeker en een paar andere voorbijgangers, die toegeachoten waren, boden daar by de be hulpzame hand. De begrooting van den polder Berg-Ambacht voor het dienstjaar 1894, is vastgesteld lot een bedrag van f 14113,94j, zoowel aan uitgaaf als ontvangst. In gepeinzen verdiept en droef te moede kwam zij voor het hek van het park en thans schoot *t haar te binnen, dat zij bet buis van den boschwachler niet alleen verlaten had om de plek in bet bosch te bezoeken, waar de moordenaar zich een oogenblik opgehouden had, maar ook bet kasteel, waar zy zich nog niet,heen |had durven begeven na baar terug komst. Het bek stond open. Zij trad binnen en zag in de oprtflaan den tuinman, die gewapend met een Aan eenige postboden te Ameide, Leksmond en Meerkerk is om de 14 dagen, enkele om de 3 weken, een vrye Zondag toegestaan. Hun dienst zal alsdan door anderen voor Ryksre- kening worden waargenomen. doch ook die van den werkman, en ten behoeve van den laatste een fonds in het leven roepen ter ondersteuning by ziekte of invaliditeit. Aan het gymnasium is heden het eerste toelatings-examen aangevangen. Voor de le klasse zyn toegelalen, G. Bon, ♦C. Brouwer, J. W. A. Bylsma, »M. Fortuyu Droogleever, *W. de Jongh, *J. Keus, L. Keus, ♦H. W. Kramers, D. Nieburg, (voorw.), J. C. M. Snel, W. van Tienhoven, J. C. P. J. Vor sten (De namen met een zyn meisjes.) Afgewezen 1. Het examen voor hoogere klassen, wordt morgen voortgezet. Tot Inspecteur van politie alhier is benoemd, de heer B. L. H. Leclercq, volontair van po litie te ’«-Hertogen bosch. Om aan den Deenschen oorlogsbodem Hel goland,» aan boord waarvan de 17-jarige Deenscbe prins Harald ons land komt bezoe ken, het gebruikelijk saluut te brengen, zyn de pantseracbepen onzer marine Stier en Guinea* te Rotterdam aangekomen. Deze vaartuigen hebben ligplaats genomen op de boeien voor de Willemskade. De oorlogsbodem Helgoland wordt tusschen 20 en 23 dezer aldaar verwacht. GOD DA, 12 Juli 1894. Gisteren leed onze stad een gevoelig verlies door het overly den van den heer Steens Zijnen, directeur der Stearine-kaarsenfabriek en lid van den gemeenteraad. Niet alleen dat hy met een yver, boven onzen gen behartigde van derneming, die vóór te danken heeft aan maar alles wat tot den bloei onzer gemeente kon strekken, vond in hem een wakker ver dediger. Waar hy helpen kon, hielp hy gaarne en met milde hand, als hy overtuigd was een goed werk te verrichten. In alle kringen der stad zal zyn verlies diep gevoeld worden. Wie met ons in de laatste dagen getuige was van de algemeene deelneming, die de berichten omtrent zijn ziekte wekten, zal overtuigd zyn, dat hy een ledige plaats in ons midden ach terlaat, die moeilyk' kan worden vervuld. Zyn naam, die voor goed verbonden is aan de stichting van het Gymnasium zal in dank bare herinnering blyven by allen met wiön hy in zyn betrekking in aanraking kwam en by zoo velen, waar hy in stilte weldeed. Ook ons blad, waarby hij vele jaren als commissaris fungeerde, toen het nog in handen eener vennootschap was, heeft veel aan hem te danken gehad. Een telegram uit Batavia meldt dat de in een vorig bericht genoemde onwettige zoon van den vorst van Lombok zich zelf om het leven heeft gebracht. Het ultimatum is aangenomen. De expeditie keert terug. 85) «Dat is waar en ning van den rechtsgeleerde, die verklaarder men mij beschuldigde de torens eener kerk geste te hebben, zou ik beginnen met mij te redden.” ken de inrichting van de gevangenis te Dinan meen, dat ’t volstrekt met onmogelijk is er uit te vluchten, met behulp van een of meer vrienden bui ten het gebouw. Maar ’t is' voldoende van mijn plan af te zien, als gij mij verbiedt de vlucht van de Ruiter in de hand te werken.” «Ik heb u geen bevelen te geven,” reide freule Bartan levendig, «en evenmin wil ik u lastig vallen met mijn wenschen. Ik ben overtuigd, dat de Ruiter aiet schuldig ia, en om myn overtuiging te doen dealen door hen, die over hem zullen moeten oor- deelen, hoop ik slechts op Gods hulp. «En thans mynheer tal ik afscheid van u nemen. Men wacht mjj.” Dit werd op een toon gezegd, dat tegenspraak onmogelyk was. Maar Rudolf van Trichtvoorde was te slim om niet te raden welke gevoelens Elize onder die schynbaar zoo koele houding verborg. Hij was te handig om haar in dit oogenblik terug te houden. Hy zag wel, dat hy een diepen indruk op haar ge maakt had. Hy vroeg niet meer by een eerste ont- meering, die sekar niet de laatste soa qjn, wanthjj Zaterdagavond reed de landbouwer K. te Vlist met een vracht hooi Bonrepas in, toen, bij het afrijden van de Schansbrug, het paard den dissel tegen zich voelde aankomen en, met den zwaren wagen achter zich, het op een loopen zette. Een paar huizon verder sloeg het hooi overzy en begon het paard zóó geducht te slaan, dat bet zich eindelyk los werkte en wist te ontkomen, K., die inmid dels van den wagen was gesprongen, bezeerde zich een weinig aan het eene beenzyn ar beider, die mede op den wagen zat, kwam met den schrik vry. Het voorste gedeelte van den wagen was letterlyk uit elkander geslagen het paard holde voo»t tot aan de hoeve van O., waar het vastliep en gegrepen werd. Gekozen tot wethouder te Hekendorp in plaats van den heer C. Hoogenboom (overleden) de heer D. W. van Beusekom. er twee op het Stadhuis bewaard worden, waar ook nog ruimschoots plaats is voor een derde. De berichtgever in de »N. R. Ct.« spreekt over eet eenige gemeentegebouw, dat wy hier hebben stellig bedoelt hy daarmede het «enige gemeentegebouw, dat nutteloos en renteloos is, want Stadhuis, openbare school, waag enz. zyn toch ook gemeentegebouwen. De tirade over het rijk worden van de gemeente, als men de opbrengst van f 150 aftrekt van de rente van f 6000 a 4 pCt. kon veilig achterwege blyveuHelaas, de opbrengst van f 150 is er nooit geweest, dat zou dus niet helpen, al ware de gemeente ook onder het liberale beheer niet zoo diep in schulden geraakt De berichtgever in de »N. R. Ct« sluit moedwillig de oogsn voor het financieel belang der gemeente, om uitsluitend bet belang van een coterie te dien. Neen, dan liever hnlde gebracht aan die raadsleden, welke zich noch door zoete woorden lieten verleiden, noch door protestjes of dreigementjes lieten verschrikken, maar vastberaden naar plicht en geweten het financieel belang der gemeente behartigden. groote bark, de paden van dorre bladeren reinigde. De goede, oude man zag baar niet en voor zy hem aansprak, wandelde zij het voorplein op om een blik te werpen op den gevel van net verlaten gebouw. Voorheen maakte bet kasteel een preltigen indruk, zooals ’t daar stond, geheel herstelduvolgens de rege len der kunst, door een rijk en gfRukkig meester. Thans was bet gebouw zoo somber als een gevan genis. Alle leven was er uit geweken als droogt het rouw over den dapperen soldaat, die er den dood gevonden had, na dien zoo dikwnls op het slagveld getrotseerd le hebben. Al de luiken waren geeloten en geen teoken van leven was te zien, zelfs geen rookwolkje. De doodsche stilte werd enkel verbroken door bet krassen der kraaien, die rondom den ouden toren vlogen. Dit toonecl was niet bijster geschikt om de stem ming van Elize op te vroolyken en haar hart kromp van droefheid ineen, toen zij het huüf, waar zfj zoo rustig en gelukkig geleefd had, aldus i terug zag. Onwillekeurig schoten de herinneringen uit bet verleden haar te binnen. Daar gelijkvloers lag de groote zaal, die niet dikwijls geopend werd, verder de eetzaal waar zooveel vrooljjke dronken uitgesproken waren, als de generaal do jagers uit den omtrek onthaalde; de rookkamer waar zy nooit kwam, even min als baar zuster. Do oogon opslaande, herkende zij daar boven, boel in do hoogte, het venster, Van haar kamer; iets lazer op de eerst verdieping links, waren de vertrekken van den generaal, en rechts die van Marianne, waarnaar zy niet kon kyken zonder oooe huivering. (Fordf wrw^.) Men schryft uit Oude water aan de »Tyd«: In een bericht uit Oudewater, voorkomende in de Nieuwe Rott. Ct.< van 8 Juli, tweede blad, wordt het besluit van den Gemeenteraad te Oudewater, om de vroegere openbare school voor f 9250 van de hand te doen, aan e$n critiek onderworpen, op wolker juistheid nogal iets valt af te dingen. lo. Wordt f 9250 een spotprys genoemd. Als men nu weet dat by de beraadslaging over het al of niet bouwen van een nieuwe openbare school door den voorzitter van den toenmaligen Gemeenteraad de oude openbare school op f 6000 werd getaxeerd, welke taxatie zeker niet te laag is genomen, daar de aftrek van die f 6000 moest dienen om de groote kosten (f 36,000), verbonden aan het bouwen der nieuwe school, iri 't oog der burgery iets te verminderen, dan voorzeker kan men f9250 toch geen spotprys noemen. Het gebouw, waarvoor nu f 9250 betaald wordt, heeft gedurende de ongeveer 12 jaren aan de gemeente een hnur opgebracht van ongeveer f 130 per jaar. Rekent men van die opbrengst af de assurantie, de grondlasten en het onderhoud, dan bracht dat kapitale gebouw de gemeente een jaarlyksch voordeel aan van plus minus nihil. Een gemeente als Oudewater, met een bevolking van ongeveer 2700 zielen, en schuldenlast van f 56,000 en een hoofdelyken omslag van f 5300 (ten naaste by f 2 per hoofd) mag Zich toch ter wille van een klein gedeelte van de burgery de weelde van een feestgebouw van f 9250 niet veroorloven. 2o. Wordt in genoemde critiek gezegd dat het Rijk om 1/3 der koopsom komt aangezien door het Rijk ook voor 1/3 is bygedragen in de kosten van den bouw der nieuwe school. Of dit zoo is Noch in de Onderwijswet van 1878, noch in de wyziging van 1889 wordt van zoo iets gesproken daarenboven moest dan toch het Rijk ook gedurende 12 jaren 1/3 van de jaarlyksche opbrengst van bedoeld schoolgebouw hebben genoten, hetwelk niet is geschied. 3o. Wordt er besproken over een nieuw te bouweu brandspuithuisje. De spuit, waarvoor dit zou moeten geschieden, wordt bewaard in een kast van het oude schoolgebouw zy is een kruiwagen of draagbare spuit, zooals rekende er op 't wel zoo te kunnen schikken, dat hij de eenige erfgename van den heer van Hansweerd, dikwijls zou ontmoeten «Niet gaarne freule” zeide hy, „zou ik u mijn gezelschap nog langer opdringen. Ik heb n gezien, ik heb u gesproken, na een wreede scheiding van acht maanden. Dat is genoeg geluk voor een dag. Morgen ga ik naar Dinan, daar zal ik beter in de gelegenheid zijj om voor de belangen van den ge vangene, waarin gy zooveel belang stelt, werkzaam te zijn. Ik smeek u ten allen tijde over mij te be schikken.” Dit gezegd hebbende, greep Rudolf van Tricht- voorde de hand van Elize, die niet de tegenwoordig heid van geest had, haar terug te trekken en hij drukte er een eerbiedigen kus op. Daarop verwijderde hij zich langzaam langs een weg, welke niet dezelfde was, als die waarlangs hel jonge meisje gekomen was. Zij was hem dankbaar, dat hij er niet op aan gedrongen had, haar te vergezellen, maar daarom was haar toestand nog niet erg benydenswaardig. Al had zy ook den schijn aangenomen van onverschilligheid, was 't toch onmogelyk geweest de schoone droomen van eertyds te onderdrukken en 't was, alsof zij plot seling ontwaakt was. En om op alles de kroon te zetten, moest zij vernemen, dat haar neef, die be weerde dat hy haar oprecht beminde, zyn leven waagde voor een tooneelspeelster. Op wie zou zy in de toekomst vertrouwen? Haar verloofde verried haar en Marianne had zich van haar gescheiden. Moest zy gelooven aan de liefde van Rudolf, die den generaal beschuldigd werd na te houden? Het gezond haar niet te veel op hem te Te Schoonhoven werd Dinsdagavond een vereeniging Onderling Belang* opgericht van patroons in het bouwvak en aanverwante vakken, De vereeniging zal trachten, de belangen te bevorderen van den werkgever niet alleen, bouwen. Zij moest zich immers verbinden voor het geheeld leven en als voorspel van een gelukkig hu welijk, werd iets anders vereisoht dan onverwachte liefdesbetuigingen op son bal of in de open lucht. De hartstocht kan zich in één dag volkomen ont wikkelen, maar het geluk is een vrucht, welke men eerst kan plukken, nadat zij langzaam gerijpt is. Zy geloofde er niet meer aan, sedert zy wist, dat Arthur Erzee zoo snel zijn beloften vergat. Ook twijfelde zij aan de oprechtheid van de belangstelling, die de meester van dien afschuwelijken De Poorter voor De Ruiter beweerde te koesteren. Was zij dan veroordeeld om altijd zoo voort te leven, zonder steun, zonder waarachtige vrienden, zonder geloof in de toekomst? Zij was er aan gewoon zich op te offeren voor anderen, maar had geen plan om nooit iemand andbrs lief te hebben dan haar armen. Zij liep voort langs den muur van het park, met gebogen noofd en droef terneer geslagen oog, als Mn reiziger die verdwaald is in de duisternis en nergens een lichtstraal ontwaart.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1