H Bi BINNENLAND. Mi fl De laatste eener Familie. T, ff, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6406. r ir. FEUILLETON. len? L st. Donderdag 19 Juli JS94. 33ste Jaargang. 9 s vaii Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. J roep om recht V rl sr De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Tot adjunct-commies le klasse ter provin ciale griffie van Zuid-Holland is benoemd mr. Zimmerman, vroeger advocaat te 's-Gravenhage. hy den De aanblik van /op 't ge- schutters den dienst atschappy I en Kaas e IE I 1 met 1.90 (Naar het Fratuch.) tot de vinden Onderwijzer aan Wij ontvangen van den heer G. van Deth een schrjjven, waaruit blykt, dat by. den strijd tegen Neerbosch hier opgeeft om dien te gaan voortzetten »aan de andere zijde van denOce- De heer J. G. Drost, wonende op een bo venhuis in de Diergaardelaan te Rotterdam, had, toen hij zich dezer dagen met zijn gezin op reis begat, de welwillendheid om daarvan de heeren dieven te verwittigen, door een briefje met het woord afwezig* op de deur te plakken, en tevens eene aanzienlijke waarde voor hen achter te laten. Tot dusver onbe kenden hebben daarvan gebruik gemaakt. Ver zekerd dat zy niet gestoord zouden worden, hebben ze het hekwerk van de deur verbroken en zyn daar vervolgens doorgekropen, waarna zy op bun gemak de kasten hebben doorzocht en geplunderd. Gestolen zyn o.a. een juweelen armband, een gouden horloge, een dasspeld met juweel, enz. en eene belangryke hoeveel heid tafelzilver, een en ander ter waarde van ongeveer f 2000. ADVERTENTIÉN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een patroon te Rotterdam zond een 12- jarigen kantoorbediende met f 562.50 naar een handelsfirma. Het kind kwam daar niet en wordt vermist. Dat die patroon zyne f562.50 kwyt is, is eigenlyk een rechvaardige straf voor het uit zenden van zulk een jongsken met zulk een som geldwant het kind is bestolen en daar na verduisterd, of een dief geworden; en in beide gevallen is *t de schuld van den patroon. Op de Vecht nabij Maarsen is een zeilboot, waarin zich twee heeren en twee dames be vonden, door de lyn van eene voorbyvarende schuit gegrepen, met het gevolg dat de boot kantelde en allen te water geraakten. Door de tegenwoordigheid van geest van beide hee ren, werden gelukkig allen gered. aan, in Amerika, waar een nooit onbeantwoord blijft. Over ongeveer drie maanden zal hy terug komen om van *t Lindenhout »de onechtheid van al -die mooie getuigenissen uit Amerika voor de voeten te slingeren.* (>Tel<) Terwyl de landbouwer B. te Grauw (Zeeland) met zyn gezin Maandag aan het middagmaal zat, werd eensklaps een vreeselyk gekraak ge hoord, gevolgd door een donderend geraas. Het bleek dat het achterste gedeelte van de schuur was ingestort en verder het geheole gebouw uit zyn verband was gerukt. Ook het huif was zwaar beschadigd; in het dak waren ver scheidene gaten geslagen. Een paar boeren wagens werden verscheidene meters ver weg geslingerd. Het vee, dat zieh in de schuur bevond, ging verschrikkelijk te keer, doch bleef ongedeerd. Het geheel levert een treurig beeld van verwoesting op. Wat de oorzaak is, ligt nog in het doister; de gebouwen, behoorende aan het kroondomein (rentambt Hulst) waren hecht en sterk, het huis pas nieuw gebouwd. Beweert men eenerzyds dat men hier met een windhoos heeft te doen gehad, anderzijds wordt de ramp aan het inslaan van den blik sem toegeschreven. Op eene hofstede kort in de buurt had het zelfde plaats, doch daar in veel minder sterke mate. Te Haarlem wordt een bew^i/l touw gezet om te verkrygek y voortaan het loon, dat hun dcór onthouden wordt, vergoed krygjen. die by onderzoek bleek met vreemde bestand- deelen te zyn vermengd, eene geldboete van f 25 geëisch;t of 10 dagen hechtenis en in de kosjen. J Gistere» te Rotterdam i o t voor de cavalerie hier te lande. Deze dieren, naar Twel- ennen. die in de de vestiger i worden is igen vrou- 't gemaakt rking van ivoudigste tX: lichaam en rordeln en vreeseyke eld. Dan oorsuizen iekte. Al mwziek en de wer Voor de Rotterd. rechtbank stond gisteren terecht J. P., 27 jaar, schipper te Gouda, be klaagd van mishandeling van zyne echtgenoote. Op den 16 Mei j.l. ontmoette hy zyne vrouw, van wie hij reeds gedurende elf maanden ge scheiden leefde, te Gouda. Toen hij verlangde dat zij met hem zou medegaan en zij daarin geen zin had, gaf hy haar een duw, waardoor zy in een heg terecht kwam, tengevolge waar van zy aan den arm eene ontvelling bekwam. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. 70) Zij had hem medegedeeld, dat Elize vertrokken was, en zij Hadden te zamen een plan gemaakt, dat met behulpvan den armen Arthur uitgevoerd zou worden, zonder dat deze kon vermoeden, dat hij in strijd met zyn eigen belangen handelde. Mevrouw van Hansweerd vreesde dat de Ruiter zou spreken. Zij wilde hem doen verdwijnen, de wijze waarop dit moest geschieden, daarnaar vroeg zij niet. Als hij vluchtte was ’t goed, maar als bij stierf zou ’t nog beter zijn, want de dooden komen niet terug. Rudolf van Trichtvoprde wilde de erfgename van den generaal huwen eu die erfgename was Elize. Om zijp doel te bereiken, moest hy trachten te behagen aan Elize en hij twijfelde er niet aan, te zullen slagen, indien bij slechts den schijn aannam de Rui ter te verdedigen. Bovendien zag by er niet tegen op, om den verloofde van het meisje te belasteren. De twpe minnenden hadden besloten dat mevrouw van Hansweerd voorloopig te Parijs zou blijven. De heer van Trichtvoorde zou aan het werk gaan zon der haar. Hy was er reeds, zooals wij gezien hebben en hij meende zich geluk te kunnen wenschen met den uit slag van zyn eerste onderhoud met Elize. Thans kwam ’ter op aan aioh van de Ruiter te ontslaan plein gaan en langs een steenen brug, waarop een schildwacht staat. Arthur toonde zijn toegangsbewijs aan den soldaat, die hem zwygend liet doorgaan. Terwyl zij op de groots deur toetraden, liep een man in een donkere uniform langs hem heen. Deze bleef plotseling staan, Arthur scherp aankijkend. Plotseling nam hij zijn pet af, vroolyk uitroepend „Dag luitenant! Herkent ge mij niet?” En toen Arthur hem aankeek zonder te antwoorden, ging hij voort „Ik heb toch onder uw bevelen gediend, aan boord van „De Magenta”. Ik ben Marius uit Toulon.” „Wat I ben jij ’t Marius?” riep de zeeman. „Wel, wel, daar was ik in *t geheel niet op bedacht, jou hier te ontmoetenJe hebt den dienst dus ver laten?” „Ik moest wel luitenant, nadat een kogel mijn rechterbeen onbruikbaar had gemaakt. Maar ik heb 't nogal getroffen, want men heeft mij bier cipier gemaakt. Ik had liever iets anders gewild, maar ik had geen keuze. Nu *t is hier niet/kwaad. Gy zijt hier uit de provincie, nietwaar luitenant?” „Ja. Maar ik ben pas, na drie jaren in China geweest te zijn, teruggekeerd.” „Waarmede kan ik u van dienst z»jn, luitenant?** „Mijnheer en ik, willen het kasteel gaarne be zichtigen. Gy kunt out misschien wel rondleiden.” „Zeker mijnheer. *tZal een waar feest zyn, met u mede te gaan. De portier is uit, maar ik zyn plaats vervullen.” „Ik heb oen bewys.” (iOI bSI HE COURANT Een geacht ingezetene, de heer J. P. L., te Vlissingen oud-lid van den gemeenteraad, viel terwyl hy een dier uit het Water der Pottekade wilde redden, daarin. Door drie mannen werd hy met behulp van ladders gered en naar zyne woning gebracht, waar hij echter kort daarop overleed. Tegen de huisvrouw van H. Q., te Ede, is voor het Kantongerecht te Wageningen, we gens het ten verkoop aanbieden van boter, De Ruiter heeft een hekel aan mij en zou wantrou wen gekoesterd hebben als hy mij zag. Het eenige wat ik lieden wil doen, is de plaats te verkennen, den bewaker uit te hooren, er achter zien te komen, waar men onze man gestopt heeft en vragen of ’t veroorloofd is, hem iets te zenden. Dat vooiloopig onderzoek kan je gerust aan mij o verlaten.” „En daarna? Zullen wij daarmee veel gevorderd zyn P” „Ik heb het volgende plan. Gij ziet dien toren nietwaar Welnu, De Ruiter bevindt zich daarin, dat is zoo goed als zeker. Hij kan er slechts uit, dis hij de ijzeren staven van zijn venster doorvylt en dim moet hij zich met een touw naar beneden laten zakken. De geheele moeilijkheid bepaalt zich dus vraag of ’t mogelijk zal zyn oen middel te om hem een vijl en een touw in handen te spelen. De ouderwetsche vlucht, die is ’t eenvou digst en verreweg 't best.” „Hoewel ik niet geloof, dat de gevangenis hier bijzonder goed bewaakt zal worden, betwijfel ik toch of men zal toestaan, dat de gevangenen van buiten af iets ontvangen.” „Ik geloof ’took niet, om je de waarheid te zeg gen. Maar wij zullen ’t probeeren. ’t Is misschien mogelijk de bewakers te bewerken. *t Blijft dus af gesproken, dat jy een oudheidkundige bent, die de "oude gebouwen in het land bezoekt en dat je mij uitgenoodigd hebt, je te vergezellen. Al pratende zal ik wel probeeren de tong los te maken van den cipier. Volg mijn voorbewra'fian zal ’t ons beiden toch wel gelukken, de ?r$odige inlichtingen te krygen. GOUDA, 18 Juli 1894. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD, op Vrydag 20 Juli 1894, des na middags ten 1 nre. Aan de orde: De Rekeningen stellingen van 1 jaar 1893. De Rekeningen van de Volksgaarkeuken en het Hoffmans-Gesticht over 1893. De Rekening en Verantwoording van den Kassier der Bank van Leening over het boek jaar 1893/94. Prov. Staten van Zuid-Holland keurden het voorstel goed om buiten verdere behandeling te laten de voordracht tot wyziging van het reglement op de jacht en visschery (verbod om met peur en aalschaar te vieschen en be paling omtrent de grootte van de mazen der vischnetten). Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd daarna mr. J. A. Vaillant herbenoemd, met 59 van de 71 stemmen. Het voorstel tot uitkeering van f 1200 aan de weduwe van een in dienst der provincie omgekomen werkman werd goedgekeurd, even als het afwijzende praeadvies op een verzoek om wyziging der verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. Breedvoerig werd daarna gediscussieerd over het verzoek van regepten van het geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen alhier, om subsidie voor den bouw van een buitengesticht te Loosduinen. Ten slotte stelde de heer van der Lith voor, Gedep. Staten uit te noodigeh, een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van behoeftige krankzinni gen, daarvan in de herfstvergadering verslag te doen, en eventueel, bij gebleken behoefte, voorstellen te doen ter voorziening, en dit voorstel werd aangenomen zonder hoofdelyke stemming, ua goedkeuring van de afwijzende beschikking op het adres dei Haagsche regenten. Zonder debat werd het gunstig praeadvies op de subsidie-aanvrage voor den locaal-spoor weg Gouda—Schoonhoven goedgekeurd. Op het adres van de gemeente Oudshoorn, om subsidie voor verbetering van een ge deelte van den Lagen Ryndyk, werd1 afwijzend beschikt. De subsidies voor den polder »de Oost- en West-Zomerlanden van Heinenoord* (f 1500) en de vereeniging Volksnut* te Brielle (f 100) werden toegestaan. Goedgekeurd werd het tarief voor heffing van rechten op de Gouwe en voor het gebruik der pont aan de Gouwesluis onder Alten evenals het voorstel om voor het onderhoud der haven te Maassluis over 1895 en 1896 eene tegemoetkoming te verleenen van een vierde der kosten, en Gedep. Staten uit te noodigen, met de Regeering in overleg te treden over het onderhoud dier haven. Ook de verschillende andere punten der agenda werden goedgekeurd. De provinciale begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 477.690.18j. Een voorstel om in cassatie te komen van het arrest van het Gerechtshof te 's Graven- hage, waarby het vonnis der Rechtbank te Rotterdam in zake het onderhoud van een gedeelte van Schieland’s Hoogen Zeedyk is bevestigd. De benoeming van eenen de 2e Kostelooze School. De benoeming van eenen Brugwachter aan gj^ophaalbrug op de Gouwe by het Nonnen- igen van de gesubsidieerde In- Weldadigheid, over het dienst en daarbij moest hij een rol spelen, welke Elize zou noodzaken hem dankbaar te zijn voor hetgeen hij gedaan had, Met Arthur liep alles naar wensch. De jonge zeeman had er in toegestamd te Dinan ie komen voor hij zyn nicht te Trichtvoorde ging opzoeken. Hij kon het meisje geen kennis geven van de wijzi ging in zijn plannen, want zyn rechterarm was nog niet volkomen geheeld en hij kon geen pen vast houden om te schrijven. Rudolf had hem met open armen ontvangen en ontvouwde dadelijk zijn plannen. Zij gingen zamen de plaats bestudeeren waar zij zouden moeten bin- nendringen en Rudolf belastte zich met de leiding. „Zij hebben geen moeilijkheden gemaakt, om u toestemming te geven, de gevangenis te bezoeken, niet waar?” vroeg hij, toon zij de poort, van den Heiligen Lodewijk naderden, die in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel ligt. „Volstrekt niet,” antwoordde Arthur. „Men heeft mij slechts gewaarschuwd, dat ik niet na drie uur terecht kan. Maar nu is ’t pas twee.” „O, wij hebben tijd in overvloed. Jongen, ’t is goed, dat jy ’t bent gaan vragen en ik stilletjes tehuis bleef. Er zijn een aantal beambten, die mij van aanzien kennen en zij zouden zich verbaasd heb ben, dat ik de bijzonderheden der stad wilde bezich tigen. Ze zullen jou voor een reiziger gehouden hebben.” „Ik denk ’took. Maar dat bewijs geeft enkel toegang tot het gebouw en ik betwijfel of men ons de gevangenen zal laten zien.” „Wel, daarop heb ik ook niet gerekend. Als ik dat geloofd had, sou ik niet medogegaan zyn, want De tegenwoordige paus Leo XIII was op middelbaren leeftijd een hartstochtelyk berg beklimmer. In den muur van het onde roof- ridderslot van de prinsen van Storno in Pietra- Stornina is op een steen het opschrift te lezen: «Aan den tourist Giacchino Pecci,» nu Leo XIII. Dit slot staat op een rots, ruim 800 voet boven de oppervlakte der zee. De eenige weg naar deze duizelingwekkende hoogte is een smal pad, dat nu geheel met doornstruiken begroeid en niet meer begaanbaar is. Reizigers worden steeds voor de gevaarlyke beklimming gewaarschuwd. In het jaar 1844 was de pauselijke gezant Pecci in Pietra-Stornina, waar hy den kardi naal Bussi zou ontmoeten. de schynbaar geheel onber ikbare bouwvallen van het slot deed den, lust by hem opkomen dat roovershol eens van nabij te bezien, wat hem de dorpsgeestelyke, pater Campobasso als onmogelijk afraadde. «Er is sedert menschen- heugenis, zeide pater Campobasso, niemand op geweest.» «Dan zal ik hei eens probeeren,» antwoordde de toekomstige paus. Alle pogin gen om hem van dien gevaarlyken tocht af te houden mislukten. Hy leende van een ezel drijver kleederen, daar hij in zijn ambtsgewaad niet klimmen kon, en een half uur later stond Giacchino Pecci op den top. T shtend zijn met de Harwichboot aangebracht 21 paarden, bestemd in Ierland aangekocht, zyn heden loo getransporteerd.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1