IBLIT4 v/dDam, ZEL, BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. «407. Vrjjdag 20 Juli 1804. 33ste Jaargang. ezen? FEUILLETON. Blitz >uda. akkerij ag. r en Kaas van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. over de Wer Ier resp. national ttlon de s. enz. 1 zegt. (Wordt vervolgd,) De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden js 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. irki A 144b, Apotheker, I: tot 3 uren brlcatie iker van T, eene i beleefd aan ELEN welke laatschappy (Naar Net Frantch.) GOlIN IIE COURANT hpiagaT.in ipelfer. de flMdt. men bs van Trichtvoorde, «we de si pier schijnt geen mij, myn gang maar gen Jicht, i, kortom peller. iden togen J. Hommels, te Alien a/d Ryn, i-t j Een der vele honden-equipages, welke men avonds te Stolwykersluis kan zien, overreed gisterenavond het kind van den heer S. aldaar. Zwaar gekwetst werd het kind naar binnen gedragen. Bij hei examen te Arnhem ker (apoth. bediende) is laten mej. L. C. van derveen (Alien). Te ’s-Hertogenbosch heeft heden een be hangersknecht, >luie Hein< genaamd, op straat een moordaanslag gepleegd op zyne vrouw, kennen, m, die in de aerde vestiger geworden is ii tegen vrou- eeft gemaakt aperking van eenvoudigste derd aange el te verdrin- n lichaam en 1 wordeln en ior vreeseijke kweld. Dan en, oorsuizen s ziekte. Al zenuwziek en De heer heeft voor zyn benoeming tot onderwijzer te Enkhuizen bedankt. Uit Milaan wordt gemeld, dat er te Noventa Vincentina voor eenige dagen een reusachtige olifant, wegende 40 centenaars, ter bezichtiging was gesteld. Den 12den dezer viel de olifant, door woede aangegrepen, zyn meester aan, een Wurtumberger, Paul Brauer geheeten, en ha vende hem zoodanig, dat de nïan weldra een vormloos lijk was. Eene groote menigte was getuige van dit yselyke schouwspel, maar door schrik bevangen, kon zij geen hulp bieden. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij den landbouwer L. L. te Vlist werd in het begin dezer week een bigje geboren, dat, als het geleefd had, opgeld had kunnen doen voor een rariteiten-theatre. Voorzien van groote oogen, ongewoon lange tanden en een ver lengstuk aan den snuit, leek het precies een olifant. GOUDA, 19 Juli 1894. De heer W. de Koning Munting alhier heeft met goed gevolg het eindexamen aan de Tuin bouwschool Amsterdam* te Watergraafsmeer afgelegd. voor hulpapothe- gisteren o. a. toege- Gulden, geb. te Aarlan- In de op Zaterdag 14 Juli jl. gehóuden raadsvergadering te Berg-Ambacht is de reke ning der gemeente over 1893 ingekomen en in handen der financieels commissie gesteld, ter fine van onderzoek. De gewijzigde schets, met teekening enz., van den heer A. Kok Wz. te Ammerstol, is door den raad goedgekeurd. In Aug. a.s. zal n Genezing) die niet meer bij hem woonde. Hyzelf heeft terstond de vlucht genomen. De vrouw ligt zwaar gewond in ht gasthuis. Nader meldt men ons nog, dat de dader te ongeveer elf uur te Vucht is gezien, in de na bijheid der Rozenkweekery van den heer Vin Walsnm. De politie is in de korenvelden en hooischuur ijverig aan het zoeken. Door den ryksveearts Lameris, van 's Gra- venhage, is 11. Vrijdag mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van de gebr. B. in de buurtschap Koolwijk* onder Stolwijk. Natuurlijk zyn direct de noodige maatregelen genomen om de besmetting tegen te gaan. Het vervoer van herkauwende dieren is ver boden uit den kring in Stolwjjk, omvattende den polder Koolwyk en den polder Beneden kerk tnsschen den Koolwykschen weg en de Achterwetering. de aanbesteding*1 van het te bouwen nieuwe gemeentehuis plaats hebben. Het gebouw zal met een torentje worden versierd. De zalmvangst te Ammerstol leverde in de afgeloopen week weinig verschil op met die der vorige en kenmerkte zich weder door mid delmatige vangst. De winterzalm (zalm boven 20 halve kilo’s) vermindert zeer en maakt plaats voor de Jakobzalm, die begint te ver meerderen. De handel was vlugger en deed de prijs der verschillende zalmsoorten aanmer kelijk rijzen. Zomerzalm varieerde van f 0,75 f 1,00 en Jakobzalm van f 0,80 f 1,10 per kilo. Door loodsen wordt medegedeeld, dat de scheepmaker T. Zwanenburg, te IJmuiden, eeu nieuw model van scheepsboot heeft gemaakt, waarvan de beste verwachtingen worden gekoes- By ordonnantie der arrondissements-rechtbank te Breda van den 17en Juli is tegen Gerrit van Deth, oud 57 jaar, makelaar, wonende te Amsterdam, rechtsingang verleend met verwy- ziug naar de correctioneels terechtzitting, ter zake van in den avond van den 27n Mei jl. te Bergen-op-Zoom in eene door hem belegde openbare vergadering in het lokaal >De Hol- landsche tuin aldaar, sprekende over den offi cier van justitie te Arnhem met betrekking tot diens ambtelyk optreden in het strafprocefl- Neerbosch, dezen ambtenaar ten aanhoore van talrijke bezoekers opzettelyk te hebben beleedigd. gaan. holpeij.’ Zonder er binnen te anders door alle L_— Een tweejarige vette stier, afkomstig van den heer G. van Dam te Hekendorp en nog vóór weinige dagen in diens bezit, werd jl. Donderdag op de tentoonstelling alhier met den eersten prys bekroond en daarna aan een Amsterdamschen slager verkocht voor de som van f 390. en door een geweerschot gedood is. Ik houd ’t er voor, dat ’t een geruchtmakende zaak zal worden. Zoo, zit de schuldige hier?” „Ja, tot hij de volgende maand voor de rechtbank komt. Ik weet niet waar of hij veroordeeld zal worden, maar ’tapijt me, dat hij weggaat. Gy zult dat wel kunnen begrijpen mynheer Erzee. Eiken dag spreken wij over den oorlog met de Pruisen, dien wij beiden medegemaakt hebben.” De zee-officier begreep ’t uitmuntend en was erg in zyn schik dat de cipier zoo gunstig gestemd was voor den gevangene. Gelukkigerwijze was de man vreemdeling in de provincie, zoodat hij volstrekt niet kon vermoeden, dat zijn vroegere officier door aanhuwelijking familie was van generaal Van Hans- weerd. De cipier kon onmogelyk op de gedachte komen, dat de beide heeren plan hadden De Kuiter te bevrijden. AGe zegt dus dat die ongelukkige hoogst belang wekkend is?” vroeg Arthur. „Ja mynheer en ik ben niet de eenige, die het zegt. Iedereen beklaagt hem en dokter Bertrand, de eerste dokter te Dinan, die ook de geneesheer was van den generaal, zendt De Kuiter dikwijls ver snaperingen. En wat meer zegt, hy komt hem zelfs opzoeken. Hij heeft van den officier van justitie toestemming daartoe verkregen. Het zou mij niet verwonderen, als hij van daag kwam en ds' niet doen, als hij niet geloofde, dat de schuldig ia.” Met een stoot van den elleboog, waarschuwde Kndolf zyn vriend, dat zij er voor moesten waken, dokter Bertrand niet te ontmoeten en dat ze hun bezoek dus moesten verkorten. Tegelijkertijd riep hij uit: «Die dokter heeft gelyk het lot te verzachten van een man, die Frankrijk goed gediend heeft. Voor waar een voorbeeld, dat navolging verdient. Zullen wy hem ook ’t een en ander zenden n Is dat veroorloofd?” vroeg Rudolf aan den cipier, die lachend antwoordde I «’t Is niet volgens de reglementen, maar voor een zending van myn vroeg er en luitenant, kan ik de oogen wel sluiten.” „Dan houd ik je bij je woord goede vriend,” zeide Arthur. «Waar zou ik hem genoegen mede kunnen doen P” //Wel, oesters natuurlyk I” riep van Trichtvoorde. //Sedert hy in de gevangenis zit, zal hij ze wel niet geproefd hebben. Dat zal hem verkwikken. En een paar flesschen wijn zulleu hem niet onwelkom zijn. Wat denk je er van cipier?" //Neen geen wyn. Men heeft mij kwalijk genomen, dat ik voor hem drie flesschen ouden wyn had aan genomen, uit den kelder van den dokter. De Ruiter kan wiju koopen in de cantine, maar wat de oesters betreft, die mag ik aannemen.” //Welnu van avond nog, zonden wy hem een vaatje.” «Zorg dan dat ze er voor vier uur zijn. Des avonds wordt hier niets meer aangenomen. Dat is voorschrift.” «Ik zal ze dadelyk zenden, zoodra ik in myn hotel kom,” zeide Arthur, «en wat jou betreft cipier, je zult mij genoegen doen, mij morgen eens te komen opzoeken.” Bij de brug te Aalsmeer is bet vaartuig van schipper De B., met vracht van Amster dam komende op reis naar Den Haag, achter de sleepboot, tengevolge van het losmaken van de trossen, van achter ingevaren. Het vaar tuig is binnen weinige oogenblikken gezonken. De opvarenden zijn met moeite gered geworden, doch hebben alles verloren. Vanwege lemmermeer het polderbestuur van de Haar- zal het vaartuig gelicht worden. Terwyl Dinsdag eene sleepboot op de Waal paby Herwynen stroomafwaarts stoomde, brak een sleeptouw, waaraan een aebterbangend schip, hetwelk met een geweldige kracht tegen de tjalk van Van Veen alhier, gierde. Laatst genoemde kreeg daardcor een gat in den voor steven en zonk even buiten het vaarwater op den rand van een zandbank, waar slechts weinig water staat. - lading aardappelen heeft men gedeeltelijk uit het volgeloopen schip gered. Het vaartuig was niet verzekerd. De schip per (B. L. van Veen) was dien dag wel onge lukkig. Des morgens was hy by de afvaart overboord gevallen, doch had zich gelukkig weten te redden. liggen en na een gemakkelijke trap beklommen te hebben, bereikten zij den toren. Vandaar beeft men een prachtig uitzicht over de stad en den omtrek. «Ziedaar mynheeren,” riep de cipier. «Vindt ge dat tooneel niet zeldzaam schoon Arthur nam den schijn aan, alsof hij ’t prachtig vond. Het was noodig dat hij zich voordeed als liefhebber van schoone natuurtafereelen, om zijn be zoek te verklaren. Gewoonlijk zijn zee-offioieren, die de heele wereld doorkruist hebben, niet ïoo nieuws gierig. «Ik moet zeggen,” zeide Rudolf, zich tot den cipier wendende, «dat de gevangenen, niet zoo erg te be klagen zyn, als men hen toestaat, zich hier te ver- frisschen.” De bewaker begon te lachen. «Dat is streng verboden,” antwoordde hy. «En overigens houden zij er meer van, dat men hen in de cantine tabak of jenever geeft. De jongens die hier zitten, geven geen zier om de schoonheden der natuur, op een enkele uitzondering na, misschien. Die eene is namelijk gewoon om in de open lucht -te leven en dat is een beste kerel, hoewel hy voor een ernstig zaakje achter de tralies zit. Ik laat hem hier eiken tdag twee uren wandelen, maar hy blijft natuurlyk geen oogenblik alleen.” «Wat heeft hij dan uitgevoerd vroeg van Tricht voorde. «’t Is een oud soldaat, die boschwachter geworden is en beschuldigd wordt, zyn meester vermoord te hebben.” «Ja, ja, nu herinner ik my, van de geschiedenis iets in de courant gelezen te hebben. Een oud- generaal, die hier in de buurt een kasteel bewoonde Gisterenmorgen ten ongereer 9| uur is het 3-jarig zoontje van A. Hofstede in het water der 4de Kade geraakt en werd door den 16-ja- rigen 0. ReuringS er uit gehaald. Des avonds ten half zeven werd door dezelfden Bearings het 3-jarig zoontje van J. de Jong, eveneens uit het water der 4de Kade gehaald, dit was nogal moeiiyk, daar genoemde Reu- rings zoodanig in den modder was geraakt dat hy zelf door twee personen er moest worden uitgehaald. Merkwaardig is het, hoeveel «on dit’s» ge durende den korten tyd dat het tegenwoordig ministerie aan bet bewind is, door sommige bladen worden verspreid. Nu eens heette het dat aan eene nieuwe onteigeningswet gewerkt werd, dan weer ,dat een wetsontwerp op de lijkverbranding werd ontworpen, vervolgens weer dat de vermogens- en bedrijfsbelasting tot eene algemeene inkomstenbelasting zouden worden omgewerkt. Het laatste nieuwtje, dat thans in sommige bladen wordt onge troffen, is dat het ministerie het niet eens sou zyn over het invoeren van een nieuw systeem geweer by het leger en dat de minister van oorlog er eene portefeuille-quaestie van zou maken. Van dit jongste bericht is evenmin iets waar, als van alle vorige. «(N. R. Ct> 71) «O, dat behoef ik niet te zien. En gij treft ’t goed. De gevangenen zijn in hun cellen. Ik kan u daarom alles laten zien, maar ik begrijp wel, dat ge voornamelijk om de oudheden komt.” «Ja en om het gezicht, dat men van den toren heeft.” «Dat is wel de moeite waard om er honderd trappen voor te klimmen. De bijzonderheden zijn verderde wachtzaal, de kapel en de hertogszaal waar ik u den stoel zal toonen van aartshertogin Anna. Zullen wij beginnen met het benedenge deelte?” «Neen, ik zou ’t liefst eerst naar boven gaan. De rest kunnen wij later zien.” «Zooals ge verkiest. Wacht, ik zal voorgaan om u den weg te wijzen." De cipier ging hen voor orer de brug, zeide een paar wóórden aan den schildwacht en de heeren volgden hem de trap op. «Welnu,” fluisterde Rudolf zijn dus in de vesting en onhandelbaar mensch. Laat Ik zal spreken als ’t noodig is en gij moet mij n te gaan lieten zij de zalen, die bezoekers bezocht worden, links Zondag namen mej. J. E. Kikkert en de heer G. C. van ’t Hoog te Haastrecht afscheid van de leerlingen der Zondagsschool van den Protestantenbond. Bij hun vertrek zongen de leerlingen een toepasselijk lied en overhandig den hen een mooi geschenk. De rekening van den polder Berg-Ambacht, over 1893, is goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 13318,77$ aan ontvangst en f 10189.33 aan uitgaaf; batig saldo alzoo f 3129,44$. Ook is de begrooting voor 1894, vastgesteld tegen f 14113.94$, zoowel aan ontvangst als uitgaaf. tertf. Deskundigen zyn van oordeel, dat deze boot niet licht zal snyden en derhalve lang eoo spoedig niet zal omslaan als gewone scherpe scheepsbooten, vooral zoo deze in hol water buiten boord moeten worden gezet. De boot heeft van voren het model eener vlet en van achteren van eene gewone sloep zy is over steven ongeveer 25 voet bij eene wydte van pl. m. 7 voet. Voor belangstellenden moet het vaartuigje aan het bovengenoemde adres te bezichtigen zyn. Gisterenavond hield te *s-Gravenhage het bestuur van de afdeeling Zuid-Holland van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond eene vergadering. De voorzitter, de heer S. Aaltsz, deelde mede dat door het Dagelyksch Bestuur reeds verscheidene mannen van naam waren gepolst om hen te mogen voordragen als lid van het hoofdbestuur van den Bond. Deze heoben echter allen daarvoor bedankt. Het bestuur heeft als voorloopige candidaten voor het hoofdbestuur gesteld de heeren W. Voormolen, hoofd-commissaris van politie te Rotterdam L. G. Vernée commissaris van politie te *s-Gravenhage H. J. v. Goor, commissaris van politie te Haarlem J. With, idem te Nymegen J. de Rouw, idem te Zalt- bommelJ. P. G. Rauch, iedem te 's Herto gen bosch C 1 J. M. Noorduin, burgemeester te Naaldwyk TV. H. Doorman, commissaris te Zaandam J. v. Waning, burgemeester te Ouderkerk a/d. IJselA. Doyer, commissaris van politie te. GroningenJ. v. d. Broek, inspecteur van politie te Rotterdam. Deze candidaten zullen aan het hoofdbestuur worden opgegeven. den officier van justitie nu daag kwam en dat zou hy man on-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1