a. p '1 j 1 I (Iffl I I i fl I i i r IN IL J De laatste eener Familie. L LI Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND, GOÜDA, 2Ö Juli 1894. kt h iar. FEUILLETON. i-J IS No. 6408. pN 1 r Zaterdag 31 Juli 1894. 33ste Jaargang.' J 1 L I f 1 ’p I l‘l i 1 1 j--- L *1 van IJ F CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I dit geschenk zal vermoedelyk L I J’ kinderen. 'i Al bracht. De oesters Ik I OW k Zoon. i een geheel witte zwaluw zien Of er nog meer zulke beestjes ihouten tarnen iilitaire voor koord van kaas en boter (vooral gedrukt. I DIG: k. Pitch Pine Pine Balken in, Plaathout enz. ,énz. MM Zf met imers U'ortli vr.rvolyj.) (Naar het Fratuch.) J -J „Hoe vjou „Ja, hoew e aan school" de Israëlitische Zonder een woord te wisselen, maar met ver snelden pas verlieten de beide heeren het gebouw en eerst toen zy weder öp den singel stonden, riep mej^J. Bles, Amsterdam; J. Postel, Zwolle; en A. G. de Waal, Uit Zevenhuizen schryft men De zware regens der laatste dagen hebben aan het graan geen goed gedaan, ook het vlas, dat buitengewoon prachtig te veld stond, heeft daardoor sterk geleden. In de paarden-en dui- venboonen is gedurende het warme weder een soort luis verschenen, die de knoppen doodt en daardoor het vormen van peulen belet. Het hooi is uitstekend binnengekomen en van puike qualiteit. Ook de nawei, die weer van den re gen profiteert, zal zeer goed zyn. De pryzen van de eerste) zijn jewaarders en Oudewater wil men een Gisterenavond te 8 uren brak te Krimpen a/d Lek brand uit in de bergplaats van materia len enz. der fabriek van ketelbekleeding der firma J. L. Speenhoff Co. Aan het flinke en spoedige optreden der brandweer is het te danken dat de belendende perceelen werden gespaard en de brand zich bepaalde tot ge noemde bergplaats, die geheel in asch werd gelegd. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, ^jpoote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men meldt uit Baarn Gisteren-ochtend te 8.10 kwamen de Konin ginnen per extra-trein hier aan het station aan. Blijkbaar had het verblijf in Zwitserland heilzaam by de Vorstinnen gewerkt. Zij zagen er zeer welvarend uit. De jonge Koningin droeg een grys reiskleed. De burgemeester en een talryke menigte was aan het station aan wezig. De koninklijke wachtkamer was door de goede zorgen der H. IJ. S. smaakvol ver sierd. Na een kort oponthoud reed men in drie bofrytuigen naar Soestdyk, waar by aan komst de standaardvlag werd geheschen. Tevens drukt de kiesvereeniging den wensch uit, dat van uit alle antirevolutionaire kies- vereenigingen van Nederland gelyke drang tot hereeniging uitgeoefend worde op de broeders Kuyper en de Savornin Lohman. Voordracht voor hoofd der school ld te Delft de heerenS. Velsing, BergambachtJ. A. Geers, Delft; A. Slagman Jr., Amsterdam O. Broersma, Oosterzee (Fr.), en J. W. De Jongh, Amsterdam. GOniSUlEHHRlXT Aan het einde der Karnemelksloot kan men dezer dagen een geheel witte zwaluw zien rondvlidgen. bestaan Woensdag 11. had het dochtertje van den heer M. te Waddinxveen het ongeluk met haar vinger tusschen de spoel en de naald van een naaimachine beklemd te raken waardoor zij zich zeer ernstig aan dat lichaamsdeel bezeerde. «1 Gisteren werd te Alfen a/d Ryn van de scheepstimmerwerf van den heer A. Panne vis te water jjelatenftdeyzerenmotorboot»Johanna Clprina«, gebouwd voor rekening van den heer G. Schoor te Scheveningen. De hiervoor be- noodigde petroleum-motor wordt geleverd door den heer D. W. van Rennes te Utrecht. Daarna werd de kiel gelegd voor eene dergelyke boot voor rekening van den heer J. v. d. Wel te Delft. Het Weekblad van het Recht bespreekt in een artikel over den Raad van ministers de wijzigingen, die het reglement van orde voor dien Raad in het verloop der tyden heeft ondergaan. Terwyl de redactie opsomt wat daaromtrent gepubliceerd werd, is haar blykbaar ontgaan, dat het tegenwoordig geldend regle ment van regeeringswege werd openbaar ge maakt. Immers, het door het Weekblad van het Recht op gezag van de »Middelburgsche Courante medegedeelde reglement is niets anders dan dat, hetwelk door het vorig mini sterie aan de Tweede Kamer werd medege deeld als bylage der memorie van beantwoording van het voorloopig verslag over hoofdstak I der staatsbegrooting voor 1892 L Twsdhen Gouda nieuwe halte openen. Vermoedelyk zullen te Waddings veen, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin, volksfeesten en verdere vermakelijkheden worden gegeven* de g, zullen zien.” z/Dan zal bemerken.” //O, dat geloof ik wel. Als hij hoort dat die zending van jou komt, zal hij dadelijk wel vermoeden, dat het vaatje nog iets anders inhoudt dan twaalf dozijn oesters. Laat de rest maar gerust aan hem over. Hij is krachtig genoeg om zich langs het touw naar beneden te laten zakken en als hij eenmaal op vasten grond staat, tal hij zijn weg wel verder vin den. Hij kent het land door en door, zal de kust zonder moeite bereiken en kan daar visschers in overvloed vinden, die hem overzetten naar Engeland. Voor geld heb ik natuurlek ook gezorgd, want by de rest heb ik 500 gulden aan goud gevoegd. Arthur scheen ’t nog niet volkomen eens te zyn 1 Zondag den 29en dezer zal door de roei en zeilvereeniging »De Maas« te Rotterdam een wimpeltocht worden gehouden in de rich ting van Schoonhoven. Op de stoombootCon cordia kunnen leden met hunne dames van de party zyn. Het diploma A voor de zuivere toepassing van het Correspondentie-schrift en vertrouwd heid met het systeem »Stolze-Wéry« kon heden verstrekt worden aan mej. J en aan de heeren C. W. J. B. Vos, Amsterdam; Kampen. Te Doesburg werd dezer dagen door den gemeente-veldwachter van Velp een zesjarig kind gebracht, omdat de toezienden voogd van det kind K. daar woont. De vader, zekere J., was naar Dnitschland vertrokken en had de kleine onverzorgd te Velp achtergelaten. De burgemeester van Doesburg oordeelde echter, dat K. niet in die mate gegoed was, dat hij het kind kou opnemen. De veldwach ter moest dus met de kleine weder naar Velp terugkeeren. vaardiging van dit geschenk zal vermoedelyk worden gedaan aan den bekenden stadsschilder Klinkenbergmen heeft dus allen waarborg dat het een in alle opzichten goed geslaagd kunststuk worden zal. Er wordt een commissie gevormd, die zich verder met de uitvoering van het plan zal belastenen wier idee het vooral is de deel neming aan dat geschenk zoo algemeen moge- lyk te doen zyn. (»M. C.<) met dit plan. „Waarde vriend,” hernam Rudolf, „ik kan je na tuurlijk niet verzekeren, dat alles juist zoo zal loopen als ik voorspel. Maar wie niets waagt, wint niets. En ik verzeker je, dat De Ruiter veroordeeld woidt als hij voor de rechtbank komt, wat dokter Bertrand er ook van moge zetten. En de hemel weet, welke moeilijkheden daarvan het gevolg zullen zyn. Al was ’t alleen maar, dat uw nichten zeker als getuigen opgeroepen zullen worden. Zij moeten dus wol wen- schen, dat De Ruiter verdwijnt, eer’t zoover komt.” „Zij hebben niets te vreezen, daar zij zich niets te verwijten hebben.” „Zeker niet, maar een man, die op het punt is te verdrinken, klampt zich aan alles vast. De Ruiter zou, als hij voelt dat hij verloren is, zich wel kunnen beroepen op verzachtende omstandigheden, door bij voorbeeld te verklaren, dat hij in het kasteel mede plichtigen had.” „Welke medeplichtigen?.... Mijn nichten toch niet Zoo iets zou niemand gelooven.” „Ik weet ’t wel, dat zou een afschuwelijke leugen zijn. Maar bedenk je dan niet, dat men*tioh aal afvragen, waarom die dames zooveel belang stellen in den moordenaar van den heer Van Hansweerd. Vooral freule Elize, die zelfs hier is gekomen om in het belang van De Ruiter werkzaam te zyn. Zy heeft hemel en aarde voor hem bewogen en is zelfs bij de moeder van dien knaap gaan inwonen. Waar komt al die ijver toch van daan? Jou, zal ik ’l wel bekennen, mijn waarde Arthur, dat dit een vraag is, die ik mij zelven reeds gestold heb. Ook an deren zullen haar doen, en menigeen zal van haar vreemd gedrag oen minder welwillende uitlegging Volgens het Dev. Dagbl.< is aan de wevers der Koninklyke Deventer Tapytfabriek, in het geheel 26 personen, door de directie aange legd, dat wegens te weinig omzet de productie net een vierde moet verminderd worden en dat bygevolg öf een gedeelte dier werklieden zal worden ontslagen, öf het in te leveren werk en dus het loon moet worden verminderd. Genoemde wevers staan reeds sedert enkele weken op taak, en wanneer de thans voorge stelde maatregel tot uitvoering komt, zal het gevolg daarvan zyn, dat het gemiddelde loon vroeger 10, niet meer dan 6 zal bedragen, of wel, dat eenige werklui geheel werkeloos worden. 78) „Dat zou ik gaarne doen mynheer, maar dezer dagen verwacht ik den inspecteur der gevangenissen. Ik kan aiet weg. Hebt gij plan lang te Dinan te vertoeven „Ik geloof ’t niet. Ik ben hier voor zuken en deze zyn thans afgeloopen, maar ik kom nog terug. En wy zullen elkander terug zien. Thans heb ik geen tijd meer te verliezen, als het vaatje met oesters op tijd zal komen. Het bezoek aan het andere deel van hel kasteel, zullen wij later wel eens brengen.” „Zooals ge wilt. Maar wat moet ik antwoorden, als do Ruiter vraagt van wien het geschenk komt?” „Dan kan je hem zeggen, dat *t van een officier der Marine is, en ik verbied je niet, hem mijn naam te noemen.” „Dat is uitmuntend. Ik beloof u, dat De Ruiter op uw gezondheid zal drinken en ik ook.” De oipier liet de beide heeren voorgaan en ge leidde hen tot het wachthuis, waar hij achterbleef om een pypje te rooken. XXIV. geven.” De slag, met groote handigheid toegobracht, trof uitmuntend doel. Arthur geloofde niet, dat freule Bartan eenigen hartstocht voor den boschwachter gevoelde, waarop van Trichtvoorde scheen te doelen, maar vau de kwaadsprekendheid, zelfs al wordt zij onder een zeker masker uitgesproken, blijft altijd iets hangen, en Rudolf was een meester in het op wekken van achterdocht. Hij was er reeds in ge slaagd om freule Bartan te doen gelooven, dat haar neef een tweegevecht had gehad ter wille van een tooneelspeelster. En in dit oogenblik ging hy voort op den ingeslagen weg, om tweedracht te stoken tusschen de verloofden. „Laat ons er vei der niet over spreken,” ging hy voort. „Morgen ochtend, zal je in je nopjes zijn, als de Ruiter goed en wel weg is. De cipier tal ontslagen worden, maar dat kan mij niets schelen. Het is echter beter, dat men ons niet al te veel te zamen ziet, want hij zal ons wellicht beschuldigen, aan zyn gevangene de middelen verschaft te hebben, om te vluchten. Werkelijk, laat ons hier afscheid nemen. Ik ga links en jij gaat naar bet hotel terug, zonder je verder over iets te bekommeren. Binnen een uur heeft de Ruiter hot vaatje met oesters. Van avond kom ik niet bij je, maar morgen-ochtend zal ik spoedig komen vertollen,(trut er voor nieuws ia.** Arthur nam deze schikking gaarne aan. Hy ver langde er naar alleen te zyn, om na te denken over hetgeen Rudolf zooeven gezegd had. Had zijn vriend Elize niet in bedekte termen beschuldigd, verliefd te zyn op de Ruiter, t Het bekomen lek van de tjalk Geertje die op de Waal te Heiwynen in zinkenden staat verkeerde, heeft men gestopt, het schip van de lading aardappelen ontlaat en het boven water gekregen. i Rudolf „Welnu mijn waarde, wat zeg je er van, hebben wij, dank zij jou, geen prachtige zaken gedaan. Dat is nog eens een aardige manier om den staat te dienen. Ze is allerkoddigst die ontmoeting met een vroegeren ondergeschikte, die ons te hulp komt, zonder er het minste van te vermoeden. Nu komt ’t er voor De Ruiter nog slechts op aan, om er dezen nacht van door te gaan.” •i je dat aanpakken iwel ik er niet op rekende zoo snel te zullen slagen, had ik toch alles in gereedheid ge bracht. De oesters zijn jverpakt in een vaatje met dubbelen bodem, waarin ik alles verborgen heb wat de vlucht noodig isvijlen, een haak en een met knoopen van de vereischte lengte. belast er mij mede, dq oesters zoo in te pakken, dat de gevangenbewaarders van al die schatten piëta „Dan zal De Ruiter er misschien ook niets van Gisterenmorgen is op de Biltstraat to Utrecht een paard, gespannen voor een boerenwagen, op hol gegaan. Een voor de Kapelstraat staande lantaarnpaal werd stuk gereden, waardoor twee personen van den wagen stortten, met het ernstig gevolg dat een hunner in levensgevaar lijken toestand, een tweede met gebroken lede maten naar het politie-bureau vervoerd werden. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Sche veningen heeft in hare jongste vergadering de volgende motie aangenomen t «De kiesvereeniging, dankbaar erkennende wat' God de Heere tot uitbreiding van Zijn Koninkryk in den leider en de voorgangers van de antirevolutionaire party aan het Neder- landsche volk geschonken heeft, «spreekt haar diepleedwezen uit dat het verschil van inzicht, gerezen tusschen de broeders Kuyper en de Savornin Lohman om trent de wetten van het aardsche koninkryk, oorzaak van scheiding en scheuring is geworden in de antirevolutionaire party, die met hen, in gehoorzaamheid aan Jezus Christus, vóór alle dingen het Koninkryk Gods zoekt. «Daarom voegt zij hieraan de bede toe,dat het Gode moge behagen, deze mannen weder tot elkander te brengen, om hen, geleid door den H. Geest, wederzijds te bewegen tot ver nieuwd onderzoek naar de waarheid van elkan ders overtuiging, opdat hun verschil van inzicht niet langer een oorzaak blyve van twist en verwarring, maar, aldus geheiligd, een bron moge worden van vrede en orde, tot verheer lijking van Gods Naam en tot zegen van het vaderland. GOGDA, 2Ö Juli 1894. lil) De sergeant-volontair van In^en Bchc legde filet goed gevolg het overgangfexj af voor het oudste studiejaar aan de Mili school te Haarlem. 4n het Centraal Israëlitisch Oade-mannen en'vrouwenhuis alhier zyn bqnoemd tot direc teur en directrice de heer I. Stödel eü, 'Echt- genootqj van Amsterdam. f Naar wij vernemen zal binnenkort d besteding plaats hebben van een nieutyj gebouw ten behoeve van d_ L kinderen. J Vlissingen wil onze Koningin het standbeeld van M. A. de Ruyter in miniatuur aanbieden in Middelburg is een ander idee gerijpt en zal straks worden uitgevoerd. Men wil daar H. M. Koningin Wilhelmina een schildery aanbieden, voorstellende het schoon, eenig stadhuis. De opdracht tot ver- Uit het door de gemeen te-politie te 's-Bosch ingestelde onderzoek omtrent den moordaan slag van gisteren, is gebleken dat B. met voorbedachten rade heeft gehandeld en al sinds dagen op zyne vrouw had geloerd. B. heeft alles bekend en is gisterenavond naar het huis van arrest overgebraebt en ter beschikking gesteld van de justitie. De toestand van de vrouw was gisteren morgen nogal gunstig. De üitgave dezet Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franed per post L.70. 3 Afzonderlijke Nomi .f-i1 f

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1