r De laatst© eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Ik Woensdag 25 Juli 1894. No. 6411. 33ste Jaargang. )011W nezen? BINNENLAND. lar. FEVILLETOy g- itachappij D. 60, D A 8 winkel ontvreemd en in de bank van leaning beleend heeft. over de wer I n reap. lational don de enz. de even i enKaaa k Zoom. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irictte rer van lste kl. 34.45 33— 29.65 29.15 33. {Naar het Jratuck.) 3a kl. 17.20 16.55 14.90 14.65 16.35 GOIIMIIE COURANT •r a. s. :n bij eeuwen waren. eigenaar, baron Van Zuylen, komt af nit Parys om den gang van het werk 2e kl. 26.55 25.— 22.65 22.15 25.15 De le luitenant J. F. Legner, van het 8e reg. inf., thans gedetacheerd te Woerden, keert 1 Aug. a. s. in garnizoen te Utrecht terug. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. m Genezing) Toen de Ruiter weder alleen was, nam hij plaats aan de tafel en verborg het hoofd in de beide han den. Hy gaf niets om het feestelijk onthaal waar van de cipier zooveel omhaal maakte, maar dacht aan mevrouw van Hansweerd, die hij waarschynlyk te Sint Brieuo zou terugzien. Dokter Bertrand had goed geraden. De Ruiter was niet genezen van zijn noodlottige ziekte. Hy vervloekte de burchtvrouw vau Trichtvoorde, keurde haar gedrag zelfs af, maar desniettemin beminde hy GOUDA, 24 Joli 1894. Zondag 29 Juli zal in de zaal «Kunstmin» der Sociëteit «Ons Genoegen» als spreker voor de leden van den R. K. Volksbond optreden de heer W. C. J. Pastoors van Amsterdam. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. kennen. len, die in do deerde vestiger d geworden is lel tegen vrou- heeft gemaakt beperking van e eenvoudigste nderd aange- eel te verdrin- in lichaam en jd wordeln en loor vreeseyko e k weid. Dan gen, ooraaizen le ziekte. Al i zenuwziek en Aan het politie-bureau in de Lange Toren straat te Rotterdam is in bewaring gesteld een 17 jarig jonkman, bediende in den manufac tuurwinkel van Mersel aan de Kipstraat, die gedurende geruimen tijd goederen uit dien ICOSVVUUUIUIBUIC Vü muuuuurt vttKl 1WV vorige jaar heeft besloten om den Koninginne dag dit jaar op den 3n September te vieren. haar toch nog. In syn droomon iu de gevangenis zag hij haar, zooals hy baar gezien had Onder de boomen van zijn tuin, waar zij zyn mededoogen was komen inroepen, hem smeekend, haar het geschrift te geven, dat haar aan zyn genade overleverde. En 't speet hem, dat hij niet had kunnen doen, wat zij hem gevraagd had. Hy was vast besloten zich liever te laten veroordeelen, dan haar te betrekken in het proces en de wijze raad van den dokter, had zyn beslnit niet aan het wankelen gebracht. De boschwachter had een ziel van een edelman van de beste soort, die niet alleen edel zijn door toevallige geboorte maar vooral door hun eigenschap pen. Die vrouw was heilig voor hem, ten spijt van net kwaad, dat zij hem gedaan had. Geloofde hy, dat zy hem later erkentelyk zou zijn voor zooveel opofferende liefde? Als die hoop in zyn binnenste leefde, was hy er zich nauwelijks van bewust. En toch bleef de verdienste om te zwygen groot, want zijn hoofd stond op het spel en mevrouw Van Hansweerd scheen hem volkomen ver geten te hebben, sedert hy zich in de gevangenis bevond. In plaats van haar met gelijke munt te bataten, trachtte hy haar te verontschuldigen. Hy zeide tot ziohzelven, dat zy zich niet met de zaak kon inla ten, zonder haar naam op het spel te zetten en haar zuster handelde waarschijnlijk op haar aandrang. Mevrouw van Hansweerd had freule Elize er onge twijfeld toe aangespoord, zich buiten te vestigen. Zij waren 't onderling zeker volkomen eens, hem zoo krachtig mogelijk te verdedigen, daaraan twijfelde hy geen oogenblik. vDe Ruiter dacht zooals een gevangene moert den- de provincie uitgenoodigd sub-commwsiën te vormen. Bet plan bestaat om uit elk deel van Zee land op een nader te bepalen dag te Middelburg saam te brengen een of twee meisjes van veertien- tot zeventienjarigen leeftijd in haar fraaiste kleederdracht, ten einde die aan HH. MM. voor te stellenen daaraan te verbinden de aanbieding van een blijvend souvenir aan H. M. de Koningin als geschenk van de plat- telands-bevolking van Zeeland. De volgende vijftien kleederdrachten wil men doen vertegenwoordigenMiddelburg’s ambacht, Walcheren, Westkapelle, Arnemuiden, Nieuw en St. Joostland, Zuid-Beveland (twee types), Noord-Beveland, Schouwen, Duiveland, Toten, het voormalig vierde district, het land van Ak sel, (twee types) en het land van Hulst. HH. MM. zullen Dinsdag 21 Augustus te ongeveer half twaalf uur des voormiddags te Middelburg aankomen en te half twee uur van dien dag zal vóór het Paleis in de Abdij het huldebetoon aan de Koninginnen door een groot aantal schoolkinderen plaats hebben. Voorts meldt de »MiddeIb. Ct.« omtrent het vorstelijk bezoek: Woensdag zal vermoedelijk een rytoer ge maakt worden door Walcheren. Donderdags bezoeken HH. MM. Vüssingen, waarheen zy hoogstwaarschijnlijk des morgens per extra-trein vertrekken. Behalve de weder-onthulling van het stand beeld van De Ruyter en een bezoek aan de De Ruyter-tentoonstelling, komt op het voor- loopig programma nog voor een watertochtje op de reede van Vlissingen en een bezoek aan het Badhuis. Vrydags zullen door HH. MM. verschillende instellingen te Middelburg worden bezocht, terwyl het vertrek der vorstinnen bepaald is op Zaterdag d.a.v. des voormiddags. Omtrent andere plechtigheden, o.a. hei diner, door de gemeente Middelburg HH. MM. aan te bieden, een te houden cour enz. valt nog niets met zekerheid te zeggen. Het diner zal meer dan waarschynlyk Vrijdagavond plaats hebben. Het idee om HH. MM. de Koninginnen by haar bezoek aan Middelburg kennis te doen maken met de verschillende kleederdrachten der vrouwelijke bevolking van het platteland van Zeeland heeft een begin van uitvoering gekregen. Van verschillende zijden, zoowel binnen als bniten de provincie, vond dit plan dan ook zeer veel toejuiching, en men heeft de over tuiging dat de uitvoering er van HH. MM. ook zeer welgevallig zijn zal. Er is thans eene commissie gevormd, die daartoe het initiatief heeft genomen en als centraal vereenigingspunt zal optreden. De commissie heeft verschillende hoeren in M) „Zij zal zeker opgeroepen worden om te getuigen. Daar je toch vaq naar spreekt, moot ik je een raad geven. Je bemint haar nog, dat is zoo helder als de dag. Ik maak je daarvan geen verwijt, want het hangt niet van je zelven af, je te genezen van de noodlottig* kwaal, die je te Trtohtvoorde beeft aan getast. Maar als xe in de rechtzaal van aangezicht tot aangezicht tegenover je rtaat, raak dan niet in verwarring en laat je geen schrik aanjagen door haar groote oogen, die je betooverd hebben. Beschuldig haar niet, als zij je niet aanklaagt, maar mocht zy ’tin haar hoofd krijgen je te bezwaren, verdedig je dan. De edelmoedigheid (heeft grenzen en in jouw toestand, heb je wel het recht die vrouw slag voor slag terug te geven, als zy je durft aanvallen.” ,,Zy zal mij niet aanvallen,” prevelde de Ruiter. «Ik hoop het. ’t Is zelfs waarschynlyk, dat zy zal vragen om zich te verwijderen na gehoord te zyn en dat men *t baar niet zal weigeren. Maar dat komt er niet op aanDenk aan den raad, dien ik je gegeven heb. Wapen je met onverschilligheid.” De dokter werd hier gestoord door het geluid van het openschuiven der grendels. De deur werd ge opend en de cipier trad binnen met de woorden «Neem me niet kwalyk mynheer, maar de vyf- •n-twintig minuten ayn verloopen en ik moet naar ken, die niets van de buitenwereld hoorde. Hy wist niets. *t Was hem onbekend, dat het jonge meisje gebroken had met do weduwe, en eveneens had hy er niets van gehoord, dat Elize zoo goed als verloofd was met haar neef Arthur Erzee, ja hy wist zelfs niet, dat de minnaar van mevrouw van' Hansweerd niet dood was. De dokter had hem kunnen ver tellen, dat die gehate mnn nog leefde, maar de ge neesheer had noch over Arthur, noch over Rudolf gesproken, en De Ruiter verkeerde nog steeds in dezelfde overtuiging, als die welke hy had op den dag, toen hy in de gevangenis kwam. Misschien zou hij minder gunstig gestemd geweest zyn voor de barones, als hij geweteh had, dat de eigenaar van de Fazantenhoeve zich ih goeden wel stand bevond en weder op den besten voet stond met zijn minnares. In dit oogenblik dacht hy slechts aan de wreede beproeving waarin hy bij de rechtszitting blootgesteld zou zyn en van de houding welke hy zou moeten aannemen, als hy tegenover mevrouw van Hansweerd geplaatst zou worden. Hij twijfelde aan zich zelf en vreesde in verwarring te geraken en zwak te zullen zyn. Doktor Bertrand bad hem op dit gevaar ge wezen ea de arme jongen zag nu reeds tegen dit oogenblik op. Hy werd gestoord in zyn sombere overpeinzingen door den cipier, die gevolgd werd door een bewa ker, de mand met oesters brengende, en een paar flesschen wyn. Rudolf had de zaak goed aangepakt. Hy zond geen vaatje maar een schuin toeloopende mand tot aan den rand gevuld. Het was een heele vracht. beneden.” «Ik ga mede”, antwoordde dokter Bertrand. «Tot weerziens Piet. Over drie dagen kom ik nog e ns terug.” En hij reikte den boschwachter de hand, die hij binnentredond niét geboden had. De Ruiter greep haar en drukte baar hartelijk, bijna weenend van vreugde. Hij gevoelde, dat de dokter thans over tuigd was van zijn onschuld. «Je vaatje met oesters is zooeven gekomen, riep de cipier hem toe. Die hoeren hebben hun woord gehoudeu. Men zal het zoo dadelijk boven brengen met een flesch wijn en daar je geen mes hebt, zal ik zelf er wel dne of vier dozyn openbraken. Je zult verstandig doen, ze spoedig te gebruiken, want ’t is vroeg avond en met de verlichting is ’t hier treurig gesteld. Zonder licht te eten is allerbe roerdst.” Met een luiden lach verwijderde de goede man zich, in de blijde verwachting, dat hy zyn deel zou krijgen van de oesters. XXV. Amsterdam Arnhem ’s-Bosch Rotterdam Utrecht Eene waarborgsom ad, 2.50 moet boven dien bij ontvangst der kaart worden gestort. Een medewerker van het «Hand. blad.» di. Zondag te Breukelen. vertoefde, schryft. «Ik werd met een viertal vrienden in de gelegenheid gesteld nogmaals een «bezoek te brengen aan het Huis «de Haar», het bekende kasteel by Zuilen door den architect dr. Cuypers geheel herbouwd zooals het oorspronkelijke was, voor baron Van Zuylen te Parya. Sedert 24 Februari jl., toen ik de laatste maal gelegenheid had het werk te bezichtigen is men weder heel wat 'gevorderd. Enkele zalen zyn zoo goed als voltooid en bewyten met hoeveel zorg gestreefd wordt het oorspron kelijke naby te komen- De balken langs de zolderingen zyn kunstig bewerkt, waar dit noodig was de oud-Hollandsche schouwen zyn aangebracht, de kleine ruitjes in lood gezet. In een paar der zalen, tijdelijk door den zoon des bouwmeesters bewoond, wordt flink gestookt. Een groot deel van de galerij, die om het geheele kasteel loopt, is reeds voltooid en prykt aan den buitenkant met de wapens van de Haar en Zuylen. Reeds zyn twee der torens gereed, terwyl mede druk gewerkt wordt aan de kapel. Van deze waren slechte da kleine toren en de fundamenten overgebleven. Op deze laatste stond vroeger een onooglyke veestal, thans verdwenen, en op da funda menten bouwt men thans de kapel weêr op. Daarin zullen dan ook de grafsteenen van de voorvaderen van het geslacht Zuylen geplaatst worden. Thans liggen deze grootendeels vet- borgen onder een houten betimmering. Voor den wederopbouw van de kapel wordt „weder een andere soort steenen gebakken dan voor het kasteel zelf noodig zijn. Uit den trein naar Rotterdam of Utrecht en vsn Breukelen nit kan men reeds daidelyk hei kasteel zich sien verheffen. Van hoeveel belang dit werk voor die streek is, blykt wel hieruit, dat dagelyks ongeveer 183 mannen aan het werk worden gehouden, ongerekend nog degenen, die aan de voor den bouw ingerichte steenbakkerij hun brood ver dienen* En nog zal het wel een paar jaren dureb voor kasteel en omgeving geheel zyn wat zij in vroeger De en toe te zien. Als alles voltooid is zal Nederland eene merkwaardigheid bezitten, die eenig mag ge noemd worden.» Gisternacht is bij een veebtparty in het Lange Achterom in Den Haag een der vech tenden met een mes in den buik en aan den bovenarm verwond. Hevig bloedende werd hij eerst naar het politie-commissariaat, en later per raderbaar naar zyne woning vervoerd. De dader is in handen der politie. Naar men ons mededeelt kunnen, met in gang van 1 Augustus a. g., aan alle stations der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen worden aangevraagd abonnements kaarten voor de drie klassen, geldig op alle lijnen van de Belgische Staatsspoorwegen, in verbinding met retourkaarten tot Esschen. Deze abonnementskaarten, zoomede de re- tourkaart tot Esschen zyn, met inbegrip van den dag van afgifte, 15 dagen geldig. De prijs der Belgische abonnementskaarten bedraagt voor de lste klasse frs. 50, voor de 2e klasse frs. 38 en voor de 3e klasse frs. 25. De gezamenlijke prijs van de retourkaart tot Esschen en van de abonnementskaart in België bedraagt voor de onderstaande stations als volgt Dezer dagen is te Amsterdam opgericht eene Vereeniging tot het weigeren van belastingbe taling. Het bestuur bestaat uit A. M. Reens, voorzitter; C. Polman, secretaris; L. Robles, penningmeesterL. Fransman, J. Borstel en B. Polak, commissarissen. Reeds 123 leden hebben zich aangesloten. De feestcommissie te Montfoort van het myn bibliotheek, ilemede voor aan- yermeerderd met opr de kosten van aaar ik, geen geneeskundige uitoefenende, het wel met één dienst- zou kunnen doen; verder de helft van huishnur, omdat een huis van de helft minder huurwaarde vour mij en mijn gezin zou zyn, als ik ging rente nieren, en eindelyk de rente van het kapi taal, dat voor mij als studiekosten is besteed, omdat dit kapitaal voor myn bedryf is aan gewend 1 Toen de vindingryke medicus zoover gekomen was met de opsomming van al die aftrekkin gen, had de ontvanger hem gevraagd: Zoudt gij, voor en aleer nog verder te gaan, niet eerst eens uitrekenen, of er nog we! eenig zuiver inkomen overschiet In de nabyheid van Venloo trof gisteren de aldaar gestationneerde brigadier-ryksveldwach- ter Puyenbroek een wildstrooper aan, bezig zyn verboden bedryf uit te oefenen. In plaats van Met het ernstigste gelaat van de wereld ver haalt men elkaar in den Haag, dat de oud- minister Pierson geen raad heeft geweten met de invulling van zyn biljet voor de bedrijfs belasting en daarom hulp is gaan vragen by een ambtenaar der belastingen. Aan dit curieuze verhaal ontbreekt niets dan dat ook de ambte naar geen advies heeft kunnen geven, en dit gehaald is moeten worden by den opvolger van den heer Pierson, den tegenwoordigen minister van Financiën Dat men overigens zeer willekeurig te werk kan gaan by de invulling dier biljetten en flink naar zich toe kan rekenen, blykt wel uit het volgende verhaal van de >Zutph. Ct.« Een arte uit een groote stad met een flinke praktijk redeneerde aldus: Vooreerst trek ik af de kosten van onderhoud voor paarden en rytuig, benevens een zekere som voor rente van het daarin gestoken kapitaal en voor afschry- vingswaarde; verder wat myn koetsier my kost; daarna een zekere som voor r"~ vilu.iu-.u. aanvulling en onderhoud, al schaffing van instrumenten, de rente van dat kapitaal; vo| één dienstmeid, daar ik, geen geneeskundige praktyk bode mijn zeker voldoende d.t

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1