UT, IB, 25 r is. II f, FT, f r BINNENLAND. HM, 894. te Am- erdam, De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jr, ar, felle te No. «422. Dinsdag 7 Augustus 1894. 33ste Jaargang. tiet zoo I, i reeniging FEUILLETON. Hl ERVERIJ [MER, am, d. %z. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. eene a. de parodie op rij XXIX. I fKMAN 1 Zoolt. I 'trdam. m Koning GOUDA, 6 Augustus 1894. Door de politie alhier zyn drie minderjarige jongens uit Rotterdam aangehouden. hare Ala een na- (Naar het Fransch.) vkbobd”, •7. 601118011LOIHIM *1 geen paarden, welke voor -1 eri /een de Heer en verven van n, alsook alle Te Woerden geraakte een onbeheerd staande kinderwagen van v. d. D., waarin een kind was vastgebonden in den Rijn. Onmiddellijk sprong G. Langbroek te water en had de vol doening beiden op het droge te brengen, zoo- dat het kind gelukkig gered werd. In het hotel «de Pauw» wordt sedert vele jaren een café-concert gegeven gedurende de Kermis en waar ieder van kan profiteeren dit concert staat onder directie van den gunstig bekenden heer Soesman. Dit jaar zyn twee Hollandsche komieken (n.l. de heeren de Leeuwe en Soes man) opgetreden, beide hun best deden om het grootst mogel'yke succes te verwerven, wat hen goed gelukt iso. a. de parodie op ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Cenfen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. reeds over den balk heen en stond reeds op het zware keeryrer, dat tot veiligheid op den balk is geplaatst. Gelukkig dat nog juist bijtijds door krachtig remmen de machine werd bedwongen. Het personeel en de passagiers sprongen allen zoo snel mogelijk uit de waggons en van dó ma chine. Zij kwamen met den schrik vry. Elizp verlangde er naar den dokter te ontmoeten, om hem te sprekên over de toevoeging van het tes tament, waardoor zij verhinderd werd, het fortuin over te dragen op haar zuster. En ook wilde zij gaarne weten, of hij ontdekt had in welk hotel Ar thur Er»ee zijn intrek genomen had. Meer dan ooit verlangde zij er naar hulp en steun te vragen aan den ronden zeeman, die door den heer Zaterdags en Zondagavond vergastte het tooneelgezelschap »Vap Lier* den bezoekers op een alleraardigste operette De Kleine Taikoen*. Een oude generaal heeft een allerliefste doch ter, die hg wil uithuwelijken aan een halfgare lord. Het meisje is verstandiger dan papa, en geholpen door vrienden van den persoon, dien ze werkelyk lief heeft en vriendinnen van haar weten ze in drie bedrijven de zaken toch zoo te sturen, dat alles ten slotte natuurlijk goed uitkomt. de Margarineboter, viel bijzonder in den smaak. Ook mej. Seline de Leeuwe een soubrette comique die hare toehöofders uitstekend weet te boeien, benevens mej. Heline Soesman en Sofia Friezer zijn zeer goed voor hunne taak berekend, daar komt nog bij dat de heer J. Blazer accompagneur is, zooals er weinigen zyn. Wij hopen het genoemde gezelschap nog vele jaren op de kermis alhier te zien optreden. Van Trichtvoorde belasterd was. Of hij al dan niet gevochten had voor een tooneelspeelster, zou hy toch niet weigeren zijn nicht te raden en te beschermen, in den moeilijken toestand waarin zij zich bevond. En sedert het meisje wist, wat Marianne en haar minnaar waard waren, liet Elize volkomen recht wedervaren aan Arthur, die haar sedert drie jaren beminde, en niet om haar fortuin, daar hij zelf den raad gegeven had, de erfenis van den generaal af te wijzen. Was hij werkelijk schuldig aan lichtzinnigheid zooals Rudolf beweerde, dan schonk zij hem gaarne vergiffenis, en als zij hem nog niet beminde, zooals hij verdiende bemind te worden, was zij toch volko men bereid hem te huwen, als hij haar nog wilde hebben. Zij twijfelde er geen oogenblik aan, of de doktor zou hem wel gevonden hebben en het verwonderde haar zelfs eenigszins, hen nog niet ontmoet te hebben. Dinan was geen groote stad en om naar den notaris te gaan, had Elize de drukst bezochte straten gevolgd. Zij keerde langs denzelfden weg terug en moest thans, om het huis van den dokter te bereiken, het groote marktplein nog oversteken, de moest gelief koosde wandeling der bewoners van Dinan. De dagen, als de muziek van een der twee regi menten cavalerie, die er in garnizoen liggen, een concert geven op de markt is het er buitengewoon druk, want de menschen in bet landstadje hebben weinig ontspanning. Daar ontmoet men dan al do schoone dames uit den omtrek en de officieren der cavalerie ontbreken natuurlijk niet. De dames zitten en de mannen wandelen rond gedurende het concert. Maar deze concerten hebben slechts plaats in de open lucht gedurende het schoone jaargetijde en des Wij vernemen dat bij vonnis van den krijgs raad te 's-Gravenhage van 24 Juli j.l., de le-luitenant plaatsêlijk adjudant te Leiden, H. K. van Diepenbrugge, is vervallen verklaard van zgne militaire charge en buiten het grond gebied van den staat is verbannen. Na approbatie door het hoog militair ge rechtshof, is dit vonnis in den krjjgsraad uit gesproken. Verleden week is te Waddinxveen een kind van den landbouwer V. door een wielryder overreden waardoor het eenige niet gevaarlijke kneuzingen kreeg. Het is niet reett duidelijk of het kind er niets geen schuld aan had, doch het is bekend dat mynheer de sportman zeer hard reed, iets wat öp de Goudkade, waar het gebeurde, minder wentóbelyk is, vooral daar het een pad is waar een’ wagen gespannen zyn mogen komen waar het verboden is op een wagen met f hond of ezel bespannen te gaan zitten. De wachtmeester der maréchaussees te Ro- zendaal heeft bij de Rechtbank te Breda gede poneerd de twee degens, de flesch en de met bloed bevlekte lap, welke gevonden zyn in een sparrebosch, naby Rozendaal, op de plaats waar Graaf d’Elva en de Heer Drumont hebben geduelleerd. De justitie gaf aan den wachtmeester hare verwondering er over te kennen, dat hy tegen de personen geen proces-verbaal had opgemaakt. Vrijdagmiddag kwart voor vijven is de tram, welke aan het station te Heerenveen naar Gorredyk rydt, op het punt geweest in de diepe kolk van de vaart te Heerenveen te storten. Reeds herhaalde malen was vroeger gezegd, dat, wanneer de tram op die plaats eens buiten de rails raakte, groote ongelukken het gevolg zouden kunnen zgn. Het voorste wiel was Donderdagavond liep te Oudewater het ge rucht dat de schoenmaker C. V. zich door op hanging van het leven had beroofd. Al spoe dig bleek het gerucht waar te zijn. Sedert eenigen tyd was V. malende. Naar den zol der gegaan zynde om leder te snijden-, bleef hg wat lang weg. Toen men nu ging kijken werd hij hangende gevonden. Men sneed hem dadelijk los en riep geneeskundige hulp in. Niets mocht echter meer baten, de man was reeds een lijk. hoedanigheden aangaat, kent ge hem freule, en ge weet, dat hij een ridderlijk, edel man is.” Die lofrede op den laatstee der van Trichtvoordes geleek zoozeer op een voorlooper van een huwelijksaanvrage, dat Elize opstond, vreezende, geen weerstand te kun nen bieden aan de verleiding om den heer Plaintel te zeggen, hoe zy over zijn beschermeling dacht. „Vaarwel mynheer” reide zij. „Ik dank u zeer mij op de hoogte gebracht te hebben en zal naden ken ever den raad welke gij mij gegeven hebt.” „Gaat ge reeds weg I” riep de notaris. „Is *t mogelijk, dat ik u zonder het te willen, beleedigd heb? „In geene deele. Maar ik stel niet het minste be lang in den heer van Trichtvoorde, dien ik zeer weinig ken. Sta mij dus toe, mij te verwijderen.” En zonder zich te laten weerhouden door de ver ontschuldigingen en praatjes van den notaris, groette freule Bartan en verwijderde zich snel. Do notaris geleidde haar tot de trap en keerde naar zijn kamer terug, zich te vergeefs inspannende, om de vraag te beantwoorden, waarmede hij het misnoegen opgewekt had van de erfgename van ge neraal van Hansweerd. Door H. M. de Koniugin-Regenies is, op een verzoek, gesteund door vele ingezetenen van Oosterwolde en Fóchteloo, de gevangenis straf van 2 maanden, waartoe de bejaarde J. K. K. te Focbtcloo was veroordeeld door de rechtbank te Assen, wegens het koopen van goederen van een verpleegde uit Veenhuizen, veranderd iu een geldboete. Onder Numansdorp (Hoekaóhe Waard) heeft moeder in eene vlaag van waanzin het jongste barer vyf kinderen, een meisje van anderhalf jaar, naar men zegt, allerwreedaar- digst vermoord. Eerst Maandag vernam de politie wat er gebeurd was. Het lykje werd in beslag genomen en Dinsdag gerechteiyk geschouwd. Een halvp peer met den steel er aan, die zij het kind in de keel zou gestoken hebben, werd nog in den slokdarm gevonden blauwe vlekken aan den hals schenen aan te duiden., dat er ook pogingen tot verworging hadden plaats gehad, da oogappel tj es waren gekwetst en ook overigens waren er eene me nigte wondjes aan het gezichtje. De vrouw is nog by baren man en kipderen. Zij doet haar gewone werk, er eene vlaag komt, gaat de oudste zoon, dertienjarige, zjjn vader roepen, die in de bgheid op het veld werkt 'Te Schoonebeek zjjn in het onderveen ge vonden twee beitels, twee messen, een speer punt, eenige ringen en een voorwerp van byzonderen vorm, alles afkomstig uit het brons- tydperk. Dit alles is opgezonden aan den directeur van het rijksmuseum te Leiden, die den vinders, arbeiders, een winstje van f 60 toezond. Zaterdag werd Waddinxveen verrast door een bezoek van het Leger des Heils. Hier en daar werd stilgestaan, gezongen en gesproken, doch daar de toehoorders niet al te kalm waren kon van het gesprokene niet veel gehoord worden, het is niet recht duidelyk wat het doel van dit alles was. Men zegt strjjden tegen de kermis. Onder de toespraken poogden dames en heeren heilsoldaten de Oorlogs kreet* te verkoopen. De stoet ging tot Bos koop en keerde met de stoomboot Vooruit gang* zingende terug. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin ontving de vorige maand o. a. 500, zynde een legaat van wijlen den 'heer P. Rueb te Rotterdam 300 van N. N. te Z. en nog verschillende andere giften' van minder «bedrag. De directeur-generaal der Staatsspoorwegen heeft een ie er vleiend en waardeerend schrjj- ven gericht tot den kapitein-directeur der Pupillenschool, om hem en zijne onderhebben den dankte betuigen voor de hulp en mede werking, betoond bij het ongeval by het station Nieuwersluis op 15 Juli U» De vischtorpedo van den monitor »Reinier Qaeszen,* die dezer dagén ter reede van Teasel bij het inschieten verloren ging, is nog niet terecht. Voor het vinden er van wordt van wege het departement van marine eene premie van f 250 uitgeloofd. Heöte tranen schreiende kwam onlangs een jong onder wijzer esje, Louisje B., zich op een politiebureau te Parys beklagen over het ver lies van eene beurs met 200 fres., haar spaar geld van een geheel jaar, waarmede zy twee maanden by eene bejaarde tante buiten had willen gaan doorbrengen. Men trootte haar en schreef de klacht op, en het bedroefde meisje wilde juist heengaan, toen daar een jong ambtenaar binnenkwam, met de op straat gevonden beurs in de hand. Louise was zoo verrukt en dankbaar, dat zij den teerlyken vinder* om den hals vloog en op beide wangen kuste. De jongelieden verhaalden elkander hun levensgeschiedenis en zoodra Louise van hare tante terugkomt, zullen zij trouwen, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. stoomen van z. orden naar de erfd. ’t Is een allervermakelykste >Carnaval-Ge- schichte* zouden we zoo zeggen. Men zoekt natuurlijk tevergeefs naar een intrige, naar een zekere actie, ’t is uitsluitend bestemd om de lachspieren in beweging te brengen en dat gelukt zeer goed. Dames en heeren vertooners, ze wedijveren met elkaar om dit stuk aan zyn roeping te doen beant woorden en het moet gezegd worden ze slaag den daarin voortreffelijk. Wat een prettige, jolige geest wisten ze onder de bezoekers aan te brengen, geen wonder, dat men voldaan huiswaarts keerde. Kitty en Miss Hnricane boeiden ons het meest, vooral de eerste als matroos, was om te stelen, terwijl de wat corpulente en stgve miss toch de stem haars harten niet kon smoren. De costumes en decoratiën waren allerfraaist, het laatste bedrgf blonk vooral uit door kleu renpracht en schitterende lichteffecten. Als die overige spellen en spelletjes ons nu reeds gaan verlaten geen nood Van Lier blijft god dank nog een paar avonden. Zou dit gezelschap ons in het winterseizoen nog niet eens komen verrassen Het kan van een goede ontvangst verzekerd zyn, de keuze der stukken en de verdienstelijke opvoering daarvan, hebben dit gezelschap in Gouda populair gemaakt. winters is het plein bijna geheel verlaten, behalve op de Donderdagen, als er markt wordt gehouden. Het plein vormt een groot vierkant, afgezet door oude boomen en iets verder door huizen, die er rede- lijk goed uitzien. Midden op de markt verheft zich het standbeeld van den beroemden veldheer Bertrand Duguesclin, op de plek waar hij in het jaar 1350 den Engel- scheu edelman Thomas de Kantorly versloeg. Het beeld is zeer middelmatig, maar de Bretons zyn erg trotsch op dezen landgenoot, den beroemden krijgsaanvoerder, die de Engelsohen verjoeg en zij zijn tevreden met dit magere gedenkteeken, dat in 1823 opgericht werd. Om de woning van dokter Bertrand te bereiken, moest Elize vlak langs het monument gaan, waarom heen het stadsbestuur eenige banken had doen plaatsen. Elize had haast, en lette niet op een dame, geheel in ’t zwart, gekleed en met oen zwarten sluier voor hot gelaat, die op een der banken zat. Maar die vrouw zag haar, sprong onmiddellijk op en zeide op het meisje toesnellend, terwijl zij den sluier opsloeg „Wat doe jij hier?” „Marianne I” riep freule Bartan zeer ontroerd. „Waarom ben je niet te Trichtvoorde?” vroeg mevrouw van Hansweerd. „Ik kom er van daan en keer dadelijk terug. Maar jyP „Ik ben heden ochtend van Parijs gekomen. Waar logeer je te Dinan „Bij dokter Bertrand en te Trichtvoorde bij de moeder van De Ruiter.” (JPordt vervolgd.) 86) Hij moest dus rekenen op een gemakkelijke over winning en wachtte waarschijnlijk slechts op een nieuwe gelegenheid om de goed begonnen overwin ning te voltooien. Dat deze gelegenheid zich voor deed, daarvoor zou hij wel zorg dragen. Hij vermoedde natuurlijk niet, dat freule Barton wist, welke waarde zij moest hechten aan zyn lief desbetuigingen, sedert zij een bezoek had gebracht in de torenkamer. Hij boezemde haar afschuw in en 1 zij dacht er slechts aan hem te ontvluchten. Mocht zij het ongeluk hebben, hem nogmaals te ontmoeten, dan zou zij hem ronduit verklaren, dat zij hem minachtte, zonder hiervoor echter de reden op te geven. „Thans moet ik u nog eens spreken over mijn waarden vriend,” zeide de notaris, die het zwijgen van het jonge meisje verkeerd uitlegde. „Ik houd zeer veel van hem en ’t zou mij zeer gelukkig maken, als hij door een goed huwelijk uit de moeilijkheden kwam. Vergeet niet dat hij een der oudste namen uit onze provincie draagt. Rudolf van Trichtvoorde is bijna arm, en men kan hem niet beschuldigen zijn fortuin opgemaakt te hebben, want daaraan draagt zyn vader schuld. Met het weinige dat hem over- blyft, weet hij uitmuntend om te springen en hij leeft als een verstandig man. Wat zyn persoonlijke I 8

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1