ES r, H 'I BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6424. Donderdag 9 Augustus 1894. iw FEUILLETON. It. ist. o. N, d met fl.90 GO, BAZIJN I vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in hart By kon. beslait is benoemd tot ontvanger cjier clodt, De heer D. J. Dragt, onderwyzer aan de school voor C. N. 0. lange Groenendaal alhier, verkreeg gisteren te Zwolle de hoofdakte. GOUDA, 8 Augustus 1894. De heer W. den Hoed alhier behaalde gis teren te ’s Gravenhage de hoofdakte. het station.” Marianne antwoordde niet HÜciense ranks. 45 cent. Cuao. tbakkors jehalte. ie HE 1EN iaché Cou den door het INKMA N A a. s. bij nen 48 pag I kolommen Romans, sche Ver- •lei,Raad- ena., voor ENT per 3 Nederland. BREEDS, Bosch. (Naar het Franech.) EKE beste Kath- der dir. belast., invoerrechten en accijnzen te Kampen c.a. de heer J. P. Reede, ontvanger derzelfde middelen te Woerden. GOl im IE COURANT Uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is ontvlucht Jan Wagenaar, dezelfde persoon die in het begin van dit jaar de cellulaire ge vangenis te Sneek in brand stak. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Volgens het laatste no. van de Fiscus* is de deurwaarder T. v. L. te Zaandam (tevens penningmeester van den deurwaardersbond) verdwenen, zonder orde op zyn shaken te stellen en is hij dientengevolge ontslagen. Naar aanleiding hiervan zal binnenkort eenc vergadering van den deurwaardersbond worden gehouden. M I 8 S K Te Stolwijk breidt het mond- en klauw zeer onder het vee zich meer eu meer uit. Nog dagelijks worden nieuwe koppels aangetast. De ziekte is daar epidemisch en begint zich over geheel de Krimpenerwaard te verspreiden. Uit goede bron verneemt het >Vad.< dat men ook aan het departement van koloniën nog geen verdere berichten aangaande Lombok heeft. Den 13en Juli kwam het bericht, dat in alle eischen was toegestemd, maar sinds dien tijd kwamen er geen nadere telegrammen van eenige beteekenis. Wel weet men, dat onze troepen zich langs de kust hebben ver spreid, maar verder verneemt men niets. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de ex peditie nog niet is teruggekeerd, want anders zou daarvan wel meedeeling zyu gedaan aan de_i minister van koloniën. Naar de >P. D. C. verneemt is door D. Neisingh, te Assen, bij de justitie een klacht ingediend tegen den uitgever of redacteur van het Soc. Dem. blad >De Wachter*, ter zake van de lasterlijke aantjjging in dat blad als zoude Neisingh, bezig zijnde om ratten te doo- den door spekzwoerden met arsenicum, gezegd hebben Dien kost moest men aan de arme lui geven, dan had Armenzorg* er 's winters ook geen last van.» Tegen 7 September is Reens, de man van de anti-belastingbetaling, gedagvaard voor de arrondissements-rechbank te Amsterdam, ten einde terecht te staan in zake het opzettelijk belemmeren van een executorialen verkoop, door de omstanders bij dien verkoop berhaal- delyk toe te roepen: biedt niet, doch laat alles aan mij over, en door, indieu iemand een behoorljjk bod deed, uit te roepen: mannen, daar wordt geboden, weg met dien indringer. J. H. 44 jaar schrijnwerker te Amsterdam, een man, die al herhaalde malen naar de kolo nie is opgezonden en ook wegens diefstal reeds is'veroordeeld, stond voor de Arrond. Rechtb. ie Rotterdam terecht, wijl bij op 5 Juli al- hier op een van den openbaren weg waar neembare wijze, bedelend om een aalmoes had gevraagd ten huize van den heer Vorstman. De beklaagde zeide «onder werk te zyu geweest en vroeg ditmaal niet naar de kolonie te wor den gezonden, wyl hij gaarne voor zjjn oude moeder nog zou werken. Het O. M. by monde van Mr. H. J. K. Dijckmeester vroeg 12 dagen hechtenis, waartegen de bekl. niets had in te brengen. gemeente Roermond, verzocht hierop te repli- ceeren den 21 en van deze maand, waarmede mr. Loeft genoegen nam. Wegens de vacantie stelde de president van het Hof de verdere behandeling der zaak echter uit tot 4 September. In de afgoloopen week werden de bekende Beemstermarkten gehouden. De veehouder C. R. te Heiloo, die met eene goed gevulde porte- monnaie van die markt huiswaarts koerde legde zich in de open lucht te slapen. Toen hjj circa halfelf in den avond wakker werd, ontdekte hjj dat men zjjne portemonnaie met 300 had weggenomen. De gemeenteraad van Woerden nam met algemeene stemmen de voorstellen aan van zijnen adviseur, den directeur der gasfabriek Alhier. De prijs van het lichtgas werd gebracht van 10 op 8 ets., die van het kookgas op 5 ets, de stère, de meterhuur op 10 ets. per maand. Leidingen in huis en kooktopsteDeu zullen tegen zeer laag tarief verhuurd worden. Besloten werd een directeur aan te stellen, waartoe is benoemd de heer H. Lenderink, thans opzichter aan de stedelyke gasfabriek alhier. verteert! Je begrijpt niet, dat ik aan dien man geketend ben. Ik veracht hem en toch heb ik hem nog lief.” «Het herstel van hot kwaad is de vlucht. En als je voor mij nog een weinigjo genegenheid koestert, vertrek dan, ik smeek er je omVertrek, zonder hem terug te zien en zonder hem te zeggen, waar je heengaat. Je zult er onder lijden, dat zal je straf zjjn, maar op den duur vindt je troost, door hem te vergeten.” „Wil je met mij vertrekken?” vroeg mevrouw van Hansweerd driftig. wIk zou niets liever willen, maar ’t is ónmogelijk. Ik heb beloofd tot het einde toe den ongelukkige te verdedigen, dien men valschelyk verdenkt. Én Arthur zou mij beschuldigen de zaak te verlaten, die hij met mij dient.” //Arthur? Ben je dan besloten hem te huwen?” la, als hij my nog liefheeft.” ffTwjjfel je dan daaraan //Ik zou het recht hebben aan hem te twijfelen. Sinds ik uit Parys vertrok, heeft hij een tweegevecht gehad, ter wille van een looneelspeelster.” »Dat is onwaar. Hij heeft gevochten met een knaap, die kwaad van mij sprak. Wie heeft je ver teld, dat ’t een tooneelspeelster betrof z/Spaar mij het verdriet, je den kwaadspreker te moeten noemen.” .Rudolf I O, de ellendeling I Hij heeft gelogen om te stoken tusschen jou en Arthur I Nu geloof ik je. Hy wenscht je fortuin en om vry spel te hebben, beschuldigt hy Arthur je te bedriegen. Nu komt ’t er voor hem nog slechts op aan, zich van my te ontdoen. Als hy mij op de bank der be- Te Haastrecht ten huize van mevr. Le Fèvre de Montigny, hadden op 12 Juli gebedeld de 60-jarige werkman J. v. d. M. en de 48-jarige wever A. V., zooali zij ter terechtzitting ver klaarden, alleen met het doel om naar de kolo nie te worden opgezonden, daar zij beiden buiten werk waren. De president* mr. H. A. v. Rees, bracht den len bekl. onder het oog, dat niet aan zijn verzoek zou kunnen worden voldaan, wijl de geneesheer der gevangenis verklaarde, dat hij tot werken ongeschikt is. Het O. M. requireerde voor den len bekl. 12 dagen en voor den 2en 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een werkinrichting. Te Schoonebeek (Dr-) kregen twee herders knapen van 13 a 14 jaar twist ovej de weide op een afgemaaiden rogge-akker, welke onee- nigheid zoo hoog liep, dat de een den ander, een zekeren Kolenbrander, een slag met »de schop* (een herderstaf) gaf. Deze slag op het hoofd van den ongelukkige jongen kwam zoo ernstig aan, dat hjj tegen den grond zeeg en onmiddellijk geneeskundige hulp welke verleend werd doorDr. Fledurus, van Nieuw-Amsterdam moest worden ingeroepen. De getroffene verkeert in levensgevaar en zal wellicht altijd ongelukkig blijven. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Uil Assendelft (N.-H.) schrijft men: De nieuwe Hervormde kerk alhier begint hare voltooiing te naderen. Gelyk men weet, werd het vorige gebouw omtrent een jaar ge leden door brand verwoest. Deze nieuwe kerk is opgebouwd in Holland- schen renaissance styl met een omvaug vau 23 bij 16 meter, de hoogte is 16| m.de toren is 43 meter hoog. De opbouw is geschied onder leiding van de heeren De Wolft en Van Foreest, architecten te Beverwyk. De aannemingssom met inbegrip van banken en preekstoel is ongeveer f 27,000. De aanbouw is in Maart begonnen en zal met half October geëindigd zyn. In het midden der gemeente gelegen, omgeven door hoog ge boomte, biedt dit gebouw een aangenaam uit zicht aan. In bet noorden mag de groote Katholieke kerk, welke ook voor weinige jarea nieuw gebouwd werd, eveneens een pronkstuk voor die gemeente genoemd worden. Eene juffrouw, die op den Kanaalweg in den Haag met hare t.vee kinderen in een wagen tje, gedurende het onweer van gisteravond een onderkomen zocht, bad juist de kleinen uit het wagentje genomen, toen de bliksem er in sloeg en ’t gedeeltelijk vernielde. 97) Toen verborg je niets voor my, en later nog, in; je huwelijk, hadden wij geen geheimen voor elkander. Ten minste, ik geloofde het en ik dweepte met de gedachte, je hooit te verlaten. Het ontwaken isaf- schuwelyk geweest. Als je eens wist wat ik ge voeld heb, toen je mij zeide«Er is een man bij mij verbosgen I”i ’t was alsof ik een stoot midden in het hart kreeg. Als ik had kunnen voorzien wat er gevolgd is, geloof ik, dat ik van smart ge storven zou zijn.” Elize zweeg. Haar ontroering was zoo groot, dat zij niet meer kon spreken. Ontroering is aanstokelyk. Marianne had tranen in de oogen. /<Je weent I" riep Elize. „Ik mag dus hopen dat je berouw hebt. Het is nooit te laat om een fout to herstellen en je kunt nog veel goed maken.” „Hoe dan P” antwoordde de schuldige vrouw. Door den ellendeling, die je in het verderf ge stort heeft, weg te zenden. Je zult mij wellicht zeg gen, dat je daartoe niet den moed hebt. Welnu, vlucht dan I Verlaat Frankryk, zooals toch reeds je plan was.” Men ziet wel, dat jij niet weet, wat beminnen is. Je gelooft dat de wil voldoende zou zijn om uit mijn hart den hartstocht te verbannen, die mij inwendig De archieven te Roermond. Gisteren is het appel op het vonnis, in kort geding door den rechter te Roermond gewezen weder voor het Hof te ’s-Hertogenboscb ge bracht. Mr. Loeff, optredende voor den Ryksarchi- varis, concludeerde dat bet Hof den president der Rechtbank onbevoegd zou verklaren van de zaak kennis te nemen, en, op nieuw recht doende, den Ryksarchivaria in het gelyk zou stellen. Mr. Holleman, optredende voor de De wevers in de nieuwe fabriek der firma Ter Horst Co. te Rysen hebben het werk gelaakt. Oorzaak hiervan is de tydelyke verwijdering van een vjjftal jongens, waartegen de wevers zich verzetten. De fabriek is gisterenmorgen stil gezet. Er zijn eergisteren-avond reeds negen marechaussees aangekomen; ongeregeld heden zijn tot dusver echter niet voorgevallen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. schuldigden kon brengen, naast de Ruiter, zou hij ’t niet laten.” Eindelijk beoordeel je hem juist. Moed, Marianne! rondkeek, alsof zy iemand hoopte te zien. Luister naar de stem van je zuster, die je bezweert n u--s- «v te vertrekken, en die de armen liefdevol voor je zal openen, als je genezen terugkeert. Laat dien ellen deling in het geloof, dat ik het fortuin van je echt genoot voor my zelve behoud. Hij gelooft *t reeds, want hij weet, dat het aan den Staat zou vervallen als ik er afstand van deed. Plaintel heeft *t hem gezegd en las hem het slot van het testament voor. Maar de heer van Trichtvoorde weet niet, dat ik het fortuin slechts aanvaard, om het jou later terug te geven. Maar nu nog niet. Hij zou tot je terug- keeren en je zoudt je waarschijnlijk weder door hem laten inpakken, want hy speelt uitmuntend comedie. Ik beloof je echter, dat het geld je eigendom blijft. Ik zal het slechts bewaren. En ik ben zeker, dat Arthur het zal goedkeuren.” /rJa, hij heeft je lief ter wille van je zelven,” zeide mevrouw van Hansweerd op bitteren toon. «Maar wat geef ik om dat fortuin, mijn leven is thans geëindigd.” z/Neen, want je behoudt mij dan toch nog. Ik bezweer je plechtig, dat wij elkander terug zullen zien en dan hangt ’t slechts van jou af, dat wij niet meer scheiden. Maar vertrek thans. Ik heb je de oogen geopend. Vlucht, in het oogenblik, waarin je ontdekt, dat de man, die je ton verdorve gevoerd heeft, je onwaardig is. Je wacht deze hier, zog je mij, maar hij is gelukkigerwijze nog niet gekomen. Wacht geen muuut langer. Ga tong naar Parys en houdt je er niet op. Over een uur vertrekt er een sneltrein. Laat mij met je modogaan tot Twee Hilversummers heh^n Zondag in een kuil op de heide tusschen Laren en Hilversum een paar oade schoenen en een vrouwen-klee- dingstuk gevonden, wat weder aanleiding heeft gegeven, dat in den omtrek naar het lyk van mej. Schmitz wordt gezocht. De Nederlandscho Schutterjj-kader-bond zal zyn 9(Fjaarlyksche algemeene vergadering hou den te Arnhem in Musis Sacrum op Zon dag 19 dezer. De opening van de vergadering heeft plaats door den eere-voorzitter, majoor A. M. Tromp van Holst te Amersfoort. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den onder voorzitter en den 2e-commissaris, worden door het hoofdbestuur aanbevolen voor onder-voor- zitterN. Annabel, adjudant-onderofficier te ’s-GravenhageH. A. Balabrega, adjudant- onderofficier te Haarlem, en J. A. Pyselman, adjudant-onderofficier te Tiel (aftredend) en voor 2e-commissaris: J. E. van Soest, serg - majoor te 's Gravenhage, A. V. M. M. Ver- nimmen, serg.-majoor te Zwolle, en L. van Zeben, serg.-majoor te Zutfen. Onder de punten van behandeling behoort nog een militaire voordracht door den heer J. W. van Alphen, le-luitenant-adjudant by het 4e regiment infanterie en donateur van den Bond te Haarlem. Onderwerp De Neder- landsche schutterjj, onze legerreserve.» en Elize zag dat zy //O I” zuchtte het jonge meisje, «ik zie wel, dat ik je nog niet bekeerd heb. Je hoopt hem nog te ontmoeten.” En als dat eens waar was I” riep de rampzalige vrouw. //Als ik eens zekerheid wilde hebben, dat hij my bedrogen heeft! Jy beweert het, maar hy zal *t wellicht ontkennen. Waarom zou ik hem ver oordelen, zonder hem te hooren? Ais *tje weerzin opwekt hem te zien, kan je gaan. Ik zal hem wel zonder jou ondervragen.” Zij zijn ongeneeslyk de vrouwen vau het karakter dezer weduwe, als ze aanmaal werkelijk beminnen. Een oogenblik kon Maifanne luisteren naar de stem van het gezond verstand, maar de hartstocht, die haar verteerde, keerde sterker dan ooit terug en de goede voornemens gingen op in rook. Met ongeduld had zy geluisterd naar Elize en thans steeg het bloed haar naar hot hoofd. Zy werd verteerd door drift eu yverzucht, een woeste yverzucht, die evenzeer haar ontrouwen minnaar als haar zuster trof. /rik wil weten wie van u beiden do waarheid spreekt,” hernam zij. «Niets bewyst dat jy ’l bent. En dat je er zoo op gesteld bent, my van hem te verwijderen, komt enkel omdat jij hem mij wilt ont nemen. Je hebt hem bemind en je bemint hem nog. Je veinst te zullen huwen met Arthur, maar je hebt hem niet lief. Je droomt je een geheel anderen echtgenoot.” «Foei I” prevelde Elize verontwaardigd. 8

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1