33ste Jaargang. Vrijdag 10 Augustus 1894. BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6435. sen? r ir. FEUILLETON. I. st. en Kaai van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Iterstgenoemden maanden het volk ernstig aan r reep. ational Ion de enz. trichtvoorde ricatle er van De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. trekking werkzaam in het ryksopvoedingage- sticht voor jongens te Alkmaar. latschappy e IE met 1.90 (Naar iet TranaA.) GUI 1MIIE Uil IIIVI beschadigd den wagen wagen beklemd. De beide voordrachten voor zetters by de directe belastingen te Berg-Ambacht, bestaan uit de heeren A. Verkaik Pz.,A. v. d. Straaten, J. A. v. d. Straaten Sr. en A. Blanken Dz. De bij het le regiment infanterie benoemde 2e luit. P. H. A. de Ridder is ingedeeld by bet 4e bataljon van dat korps te Leeuwarden. De Harddravery-vereeniging te Bodegraven, heeft besloten om financieels redenen dit jaar geen harddraverij te doen plaats hebben. kennen. i, die in de irde vestiger geworden is T tegen vrou- eft gemaakt jerking van envoudigste Brd aange- I te verdriu- liohaam'en wordeln en r vreeseyke weid. Dan i.oorsuizen ziekte. Al mnwziek en ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Op een adres van de commissie voor het Koninginnefeest te Schoonhoven om eene sub sidie uit de gemeentekas, heeft de Raad den wensch te kennen gegeven, dat vooraf de gel delijke steun van de ingezetenen dient te worden gevraagd. Vrijdagavond zal te Waddinxveen in het Café van den heer de Ruiter eene vergadering worden belegd ten einde de verjaardag van Hare Majesteiteit de Koningin aldaar feestelijk te vieren. Elize volgde hem. Zij w«8 besloten om alles te trotseeren, ten einde haar zuster te helpen in dit gevaarlijk onderhoud, om haar te steunen als zij zwak was en om den heer van Trichtvoorde tot een leu genaar te maken, als hij 't waagde zijn verraad te ontkennen. Marianne had haar sluier weder opgeslageu en naderde, het hoofd hoog opgericht en met fonkelende oogen. De eigenaar van do Fazantenhöeve groette haar door diep zijn hoed af te nemen, zooals hij gegroet zou hebben, als hij haar op het drukst bezochte wandeling in Parijs ontmoet had. «Ik had niet kunnen vermoeden mevrouw, de eer te zullen hebben, u te Dinan te ontmoeten,” begon hij op een toon, alsof zijn minnares bijna een vreemds voor hem was. „Gij hadt moeten voorzien, dat, ik u zou komen spreken,” viel mevrouw van Hanstfeerd hem op een geheel anderen toon in de rede. „Je hebt mij sedert je vertrek niet geschreven, en ik weet wat er de oorzaak van is.” Dit antwoord, hoe gemeenzaam 't ook klonk, was een oorlogsverklaring. Rudolf begreep, dat hij in een leelyke moeilijkheid zat en zeer voorzichtig zou moeten spelen. Elite stond er bij, bleek, onbewegelijk, recht als een kaars. Hy voelde, dat de blik van het jonge meisje onafgewend op hem gericht was. „Mevrouw,” zeide hij, „het verbaast mij, dat gij de oorzaak van mijn stilzwijgen niet geraden hebt. Gy en freule Bartan, ge stelt beiden belang in den ongelukkigcn boschwaohter, dien men in de eevamrenia gezet heeft.” ter de w»r GOUDA, 9 Augustus 1894. De 2e luit. G. J. IJssel de Schepper, van het 2e reg. huzaren, is overgeplaatst van Venloo naar ’s-Hertogenbosch. De jaarlyksche jubilé-velddag van het Leger des Heils is heden op »Nimmerdor<, het bui ten van baron Van Boetzelaar bij Amersfoort, gehouden. Het feest had byzondero beteeke- nis omdat generaal Booth daarbij herdacht dat hij voor 50 jaren het leger stichtte. Gewone en extra-treinen brachten uit alle oorden des lands duizenden aan. Op hot prachtige bui tengoed waren allerlei tenten, zoowel voor consumptie als voor den verkoop van kleeding en attributen voor den heilsoldaat, opgeslagen. In het sparrehosch was een reusachtige tri bune gebouwd, waarop eenige muziekkorpsen en vele soldaten met eeh aantal veelkleurige banieren gezeten waren. De muziek ontving den generaal te 10 uur met de Hollandsche en Engelsche volksliederen. De heer Booth werd ontvangen met oorverdoovende fanfares en ge juich en gaf een schets van het werk des Le gers in de verloopen halve eeuw, waarbij de heer Govaers als tolk fungeerde. Onder de heilsoldaten bevond zich ook de heer Van Em merik, oud-Indisch ambtenaar, die een tulband droeg en over enkele weken met den stafka pitein Brouwer het werk des Legers op Java zal beginnen. Er heerschte onder de menigte een zeer opgewekte stemming. uiteen te gaan; aangezien echter aan de derde sommatie geen gevolg werd gegeven trokken zjj de sabels en deden eene charge. Hierbij liepen er velen sabelhouwen op. Onder dit bedrijf werd er uit het volk een schot gelost, dat de marechaussees onmiddellyk met drie schoten beantwoordden; niemand werd gewond. Er zijn twee personen gearresteerd. De burgemeester heeft gisterenmorgen sa menscholingen van meer dan vyf persoaen ver boden. Een schippersknecht, die jaren zuinig ge weest was en nu eindelyk een som van f700 byeengespaard had, kwam gisterenavond per spoor te Zwolle aan, met het voornemen een scheepje te koopen. Hij had zyn schat aan papiergeld in een zakje opgeborgen en ging met opgewekte schreden stadwaarts. By den scheepstimmerman gekomen, bleek hij echter het geld niet meer te hebben hij had het verloren. Alle pogingen, sedert in het werk gesteld om het verlorene terug te vinden, zyn tot nu toe vruchteloos geweest. Een makelaar te Amsterdam heeft kennis gegeven, dat hem een bedrag van f 1000 ont vreemd is door zyn boekhouder, waarmee deze vermoedelyk naar Amerika gevlucht is. Het nieuwe njksopvoedingsgesticht voor jon gens te Avereest, Veldzicht», zal waarschyn- lyk 20 dezer in gebruik worden genomen. Tot hoofdonderwijzer aan het gesticht is met ingang van 16 dezer, benoemd de heer J. Varossieau, vroeger hoofd der openbare school te Mynsheerenland, thans wegens opheffing dier school op wachtgeldtot le hulponder wijzer de heer Joman, thans in gelyke be- het monument. „Mij IWie wacht me dan „Zij, die dezen ochtend een brief bij u achterge laten heeft.” „Een brief, dien ik niet ontvangen heb. Ik ging zeer vroeg uit en ben niet te huis geweest. Maar gij spreekt van een vrouw, ik ken er geen enkele te Dinan.” „Vraag haar van waar zij komt?” viel Elize hem hier in de rede, voortdurend in dezelfde richting kijkende. De heer van Trichtvoorde volgde haar blik en word doodsbleek toen hij mevrouw van Hansweerd met haastige schreden op zich toe zag komen. Thans stond Rudolf tusschen de twee zusters, on de beslissende slag zou onherroepelijk moeten volgen. Maar de doortrapte schurk verloor nooit zijn tegen woordigheid van geest. Een minder slim man zou den angst om het hart geslagen zijn, maar hy meende zich wei te kunnen redden uit deze moeiiykheid. Misschien hoopte hij zelfs, thans eene gelegenheid te zullen vinden, om zich van de oudste zuster te ont doen. Menschen als Rudolf zijn er trotscher op, een slag te winnen als het geluk hen tegen is, dan in hot tegenovergesteld geval, als de overwinning geen moeite kost. „Wat I” zeide hij, zonder blijk te geven van eenige onrust, „spreekt gij van mevrouw uw zuster? Dat had ik niet kunnen raden, maar die ontmoeting maakt my zeer gelukkig. Laat ons haar tegemoet gaan freule? Hier aan den huizenkant is het te druk, als wij willen praten is ’t beter, om midden op het plein te gaan.” En zonder op antwoord van freule Bartan te wachten, ging Rudolf haar voor. Onder de uitspanningen, die den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren werden aangeboden, gedurende de jaarvergadering op 4, 5 en 6 Augs. jl., behoorde ook een boottocht van Utrecht naar Nieuwersluis, tot bezichtiging der Pupillenschool. Spoedig na onze aankomst begon onder com mando van een le luitenant de exercitie met het geweer. Wy allen oud-onderofficieren konden hier als bevoegde rechters optreden en er was slechts één roep over de kranige en flinke houding der jongelui onder de wapenen. Geen korps ook het best afgerichte zou in houding of uitvoering iets kunnen verbe teren. Daarna werd er oefening gehouden met het uitvalgeschut, gevolgd door het slaan van eene brug over de beek. Kranig! flink! Nu was het schermen en de gymnastiek aan de beurt en ook dat is verre boven onzen lof. Midden in het turnen werd eensklaps het signaal geblazen voor brand en daar storm den zy henen om in een oogwenk met de spuiten uit te rukken en klaar te zyn om wa ter te geven. Ten slotte werd onder leiding van een bux- ger-onderwyzer gezongen het Wilhelmus in de oude toonzetting opende de ry en men moest het hooren uit die jeugdige kelen met welk een vuur en geestdrift gezongen werd. Toen aan den kapitein-comntandant het eere- lidmaatschap van den Bond wefd aangeboden dat door ZEd. heuselyk werd aanvaard, baretten de jongens in een aanhoudenden jubel uit >Leve onze kapitein hoera! hoera! er was geen bedaren aan te krygen. In menig krygsmansoog blonk een traan, vele der oud-onderofficieren weenden, en als een snik welde het uit de borst opten doode opgeschreven. O dat de machthebbenden naar Nieuwersluis gingen, en zagen wat wij zagen voorwaar de Pupillenschool zou niet vallen. Dóór worden ze gekweekt, de toekomstige onderofficieren, de keur van het leger. Daar wordt het zaad gestrooid in de jeugdige harten, waaruit later de militaire deugden welig ópschieten. Daar wordt liefde voor Vorstin en Vaderland aangekweekt, en voorwaar geen trouwer zonen zouden zich om den troon scharen dan de jeugdige soldaten van Nieuwersluis. Gaat het leger rond vraag hier te lande of in ons schoone Insnlinde naar de pupillen.... en men toont u een onderofficier, die meestal De werkstaking te Rysen is nog niet ge ëindigd. Groote troepen volk doorkruisten eergisterenavond zingende de stad. Er ontstond eene botsing tusschen de marechaussees en po litie aan den eenen, en de werkstakers en tal van nieuwsgierigen aan den anderen kant. Men. meldt uit Harlingen Een voerman van hier, een gezelschap rond rijdende, ontdekte, dat aan den weg bij het naburig Pietersbierum eene vrouw aan den waterkant met iets bezig was, dat haar nogal inspanning kostte. Door het riet kon hij niet zien wat zij daar uitvoerde, maar naderbij komende,, bemerkte hij dat zij een knaap van ongeveer zes jaar met het hoofd onder water trachtte te houden. Eerst beproefde zy hem er voorover in te duwen, maar door het hevig tegenspartelen van den jongen gelukte dit niet; toen wist zy hem achterover tot aan de borst er''in te houden. Opgeichrikt door het schreeu wen van den voorman, verwijderde de vrouw zich ijlings met den knaap. Jl. Zaterdag had te Oudewater by uitnoo- diging, de aanbesteding plaats van het lood- en zinkwerk voor de in aanbouw zijnde boter- fabriek. Inschrijvers P. Hoogendoorn f 251,50; H. Van Kooten f249; P. O. Verheul f 225,26. Aan den laagsten inschryver gegund. Gisteren, idem besteding van het schilder werk. Inschrijvers S. J. Montyn, f 408 J. A. Meester f 389 A. Gudee f 199. Nadat door den besteder (den heer R. v. Holtenswerd) aan den laagsten inschryver werd afgevraagd, of er bij zyn inschrijvingssom geen abuis be stond en door hem verklaard werd, dat er geen abuis in zyn rekening begaan was, werd hem het werk gegund. Beide bestedingen hadden plaats aan de boterfabriek. 98) „Trouw hem dan, dien Arthur. Dat is het eenige middel om mij te bewijzen, dat je geen bygedachte hebt, bij de wensch om mij uit Frankrijk te dry ven. Huw hem onmiddellijk en laat mij handelen met Rudolf, zooals mij behaagt. Ik heb je raad niet noodig en je medelijden nog minder.” Het hart van freule Bartan kwam eindelyk in opstand. Zy hief ’t hoofd op, keek haar zuster met een open blik aan en zeide „Dat is te veel. Je durft mij te beschuldigen dïen man te beminnen. Welnu, laat hem komen Ik ben benieuwd tot hoever hy do brutaliteit zal durven drjjven. En ik zal hem zeggen, hoe ik over hem denk. Maar herinner je, dat je van dit uur af, niets meer voor mij bent dan een vreemde. Ik heb geen zuster meer.” „Het zy zooJy bent ’t, die ’t zoo wil. Maar, ga nu weg I En laat mij je nooit terug zien.” „Vaarwel dan zeide Elize smartelijk ontroerd. „Ik beklaag je en zal God voor je bidden.” XXX. Om het huis van den dokter te bereiken behoefde fraaie Bartan het plein slechts over te steken. Zy waadde mevrouw van Hansweerd den rag toe, die j' u‘.< <t.» Met ingang van heden is het telephoonkan- toor te Waddingsveen vervangen door een rykstelegraafkantoor. haar, zonder een traan te vergieten, zag gaan, mis schien voor altijd. Hel meisje versnelde haar stap, want zij vreesde te verzwakken in haar besluit on ’t zou weinig gescheeld hebben of zij was terugge keerd om nogmaals een poging te doen om haar ongelukkige zuster te ontrukken aan den invloed van den afschuwelijken Rudolf. Maar Marianne had de maat doen overloopén en het jonge meisje bood weerstand aan de verleiding om haar vergiffenis te schenken. Zy liep snel voort zonder op te kyken en zij legde juist de hand op de schelknop van de deur, waarop op een koperen plaat de naam van dokter Bertrand prijkte, toen zij de oogen opslaande, op enkele passen van zich af, Rudolf van Trichtvoorde zag staan. Hij liep vlak langs de huizen, als een wolf die zich verbergt om een schaap ie overvallen. Hij moest Elize van verre reeds gezien hebben, want hij bad den hoed in de hand en een glimlach om de lippen. „Gij hier freule?” begon hij. „Toen ik u te Trichtvoorde verliet, had ik niet kunnen hopen, u zoo spoedig terug te zullen zien.” Elize kon niet verhinderen, dat zij vuurrood werd, maar deed toch geen poging om hem te ontloopen. De ellendeling boezemde haar geen vrees meer in en zij was vast besloten, er voor goed een einde aan te maken. „Wat wilt ge van my meheer?" vroeg zij met trillende stem. „Ik breng u nieuws van de Ruiter, en ik „Gy vergeet, dat men u wacht, daar ginds,” zeide Elize met de hand naar de booman wyaende rondom Vrijdagavond kwam de graanhandelaar W. met 4 personen langs den IJseldyk bij Haas trecht ryden. Bij de land bon werswoning »Woelvliet« schrikte het paard van eenige hoogstaande bloemen, waardoor alles aan den anderen kant van den hoogen dyk ging en in de sloot terecht kwam. Het rijtuig werd erg beschadigd en de eigenaar viel voorover uit in de sloot en raakte onder den 2. Nadat de overige personen het rijtuig hadden verlaten, beurde men den wagen op en haalde den eigenaar uit den modder, waar hij in een neteligen toestand verkeerde. Het paard werd daarna ook op het droge gebracht. Op het adres van den Kerkeraad te Schoon hoven, verzoekende de 2de openbare school te Berg-Ambacht te mogen gebruiken tot Zon dagsschool, is toestemmend beschikt, mits eene jaarlyksche vergoeding van f 25 voor het schoon houden enz. der lokalen worde verzekerd. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1