BLITS, :ehs, BINNENLAND. De laatste esner Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. st Dinsdag 14 Augustus 1804. 33ste Jaargang. vice versa, n II". nveer, ar. 1W Blitz uda. FEUILLETON. Gouda. c Bweg D. 88, bij i. 60, N(f.6428. lerdorp, !R, LICH- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. den paal op (Arnh. Ct.) ’Jdag 8 van 30% (S'or di verwijd.) >OP &v De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is f 1.25, franco per post f At.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. politie te Amsterdam zag groote roode vlag met de Kl.fJkl. 4 in PU L. S. (Naar het Frantch.) '/A Dam, Dinsdagavond 21 Aug., bij gelegenheid der Landbouwfeesten te Woerden, zal Woerdens Mannenkoor in het lokaal van den heer van Onder het vee van den veehouder P. Kool te Haastrecht is het mond* en klauwzeer uit gebroken. Een grensbeambte maakte ons de opmerking, dat de vier inbrekers te Emmerik, die aan de Du^sche justitie werden overgeleverd, ook in ons land dienden terecht te staan wegens smokkelarij. Zij hadden toch de gestolen horloges naar Holland vervoerd zonder aangifte aan het grenskantoor. 998.50 960.— 937.50 918.— 893.50 Het werk ia aan de laagste inschrijvers I.IHINHE COURANT Vrydag [hadden de jongelieden, Paul (leer ling by de telegrafie) Verhoef, (leerling-stunr- man op zee) en Jaarberg (aanstaand predikant) uit Zevenhuizen zich met een klein zeilschuitje op de rivier de Rotte begeven om watertochtjes te maken. Een 100 meter van den wal zynde geraakte door een rukwind het schuitje vol water, kantelde, en de jongelingen waren nu genoodzaakt te zwemmen hetgeen alleen Ver hoef, de leerling-stuurman, kon, die zjjne ka meraads zoolang boven water heeft gehouden tot er hulp kwam. Een liefhebbend echtgenoot. Een zekere 8. te Appelscha heeft zyn klein kind, van enkele maanden, eene vreeselyke verwonding toege- ADVERTENTllÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ik liet mij daartoe overhalen, hoewel ik ’t veel aan genamer gevonden zou hebben, u te Trichtvoorde op te zoeken. Ik schaamde mij een weinig, verwik keld geweest te zyn in oen zaak van eer, waarvan eeu tweegevecht het gevolg was. Een verloofde mag dergelijke grappen niet meer uithalen, zonder toe stemming van zyn meisje.” «Ik zou het je toegestaan hebben ala je *t mij gevraagd hadt, maar ik zou wel eens willen weten, wat je te Dinan sedert je komst hebt uilgevoerd? Hoe was 't mogelijk, zelfs geen bezoek aan dokter Bertrand te brengen Als je de moeite genomen hadt hier langs te komen, zou je mij ontmoet heb ben. En in plaats van je te vertoonen, sluit je je op in een klein hotel.” nJa, dat is zoo, ik wilde u niet zien voor ik u een goede tyding zou komen brengen. Trichtvoorde had zich in het hoofd gezet, de Ruiter in de gele genheid te stellen, te ontvluchten. Ik had er tal van bezwaren tegen, maar eindigde er mede, zyn plan goed te keuren en voerde ’t zelfs gedeeltyk mede uit. Ik was overtuigd, dat het dezen nacht moest ge lukken. Trichtvoorde had alles voorbereid, een touw om uit do gevangenis neer te dalen, een visschers- schuit om naat Engeland over te steken. Verbeeld je nu mijn verbazing en schrik, toon onze vriend Bertrand mij kwam mededeelen, dat de Ruiter zoo- even naar Sint Brieuc vertrokken was, begeleid door twee veldwachters. Wij hebbeu onzen slag gemist, dat is duidelijk. Ik bracht Bertrand op de hoogte van de geschiedenis en hij beweert, dat ik mij in een hoogst netelig»» toestand bevind. De hoofd cipier is een oud zeeman, die mij kent. lly weet, dat men in myn naam een mand met oesters gewn- Een bloemist te Kralingen werd de dupe van een oplichter. Met praatjes wist deze hem te bewegen 500 bloemen en potten aan hem af te geven, die hij binnen een paar uren zou betalen. Later is gebleken dat de bloemist is bedrogen en van zijn geld geen cent zal ont vangen. )EN, zwaar otprys van Een agent van in de vroegte een woorden in witte letters: sieve de anarchie* in den top van den hoogen telephoonpaal aan den Amstel bij de Blauwbrug. Hij klom tegen den paal op en haalde de vlag omlaag. In <De Schoolwereld» keurt de heer C. Van Essen, van Lekkerkerk, de vraagstukjes af, die in veel verzamelingen voorkomen, waarhy men leeftijden moet samentellen, b. v. A. is 20 jaren oud en B. 30 jaren, hoe oud zyn ze zamen Hij die hierop antwoordt50 jaren, zou op de vraag hoe lang de 30 jarige en de 80 jarige oorlog te zamen duurden, ook moe ten antwoorden110 jaar of, sterker nog, als antwoord op het vraagstuk naar den tyd, dien twee menschen te zamen gehuwd zyn, als zij hun gouden bruiloft vieren, moeten geven 100 jaar! Een der hoofden van scholen te Ginneken kreeg op zjjne vraag, waarom Dina v. B. niet school was, ten antwoord Meester, ze moest kjjken of het varken jongde en dan moest ze vader roepen Het schoolhoofd wist niet pre cies onder welke rubriek dit schoolverzuim gebracht moet worden. 101) «Daa weet gij er meer van dan ik freule,” riep de docter, «Maar laat ons nu niet meer spreken over het duel, dat reeds van ouden datum is. Ik heb nieuws voor u, dat frisscher en meer belang wekkend is.” Elite vroeg zich reeds angstig af: of de beer Bertrand haar zou gaan spreken over mevrouw van Hansweerd, hetgeen haar hoogst pijnlijk geweest zou zyn, vooral in tegenwoordigheid van haar verloofde. Zij werd echter spoedig gerust gesteld. «In de eerste plaats,” zeide de dokter, «moet ik u vertellen, dat de Ruiter naar Sint Brieuc overge bracht is, op last van den officier van justitie. Hij is heden-ochtend vertrokken. Ik zag hem aan het station, begeleid door twee veldwachters. Hij liep eeaigszins moeilijk en «Hebt ge hem gesproken viel freule Bartan haar vriend in de rede.” «Het was my onmogelijk. De veldwachters stonden mij niet toe naderby te komen. Ik ging het hotel binnen, waar de heer Erzee afgestapt is, vlak tegen over het station en daar trof ik hem toevallig aan. Ik vertelde natuurlijk wat ik een oogenblik te voren gezien had en toen heeft hy my gezegd maar dat kan hy u beter Vertellen dan ik, want de ge- schiodonis ia nogal ingewikkeld.” Mond- en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van de landbouwers F. Paul en H. Jongeneel te Zevenhuizen. hoofd te slingeren, op doel. De toestand hoogst bedenkelyk. De burgemeester van Ooststellingwerf, ver gezeld van eenige marechaussees, stelde nog den eigen dag een ondersoek in loco in. «Waarvan is er dan toch sprake?” Elize richtte deze vraag tot Arthur, die wol verplicht was ophel dering te geven. «Op mijn woord, nichtje,” zeide hij, «ik moet je bekennen, dat ik niet weet, hoe te beginnen. In de eerste plaat* zal ik moeten ophelderen, waarom ik je geen teeken van leven gegeven heb, sedert je ver trek uit Parijs, en dan wenscht de dokter, dat ik je zal spreken over feiten, die wellicht de oorzaak zijn van den tegen dien armen de Ruiter genomen maat regel.” «Begin maar met je te verontschuldigen, waarom je mij vergeten hebt”, antwoordde het jonge meisje glimlachend. «Ik geef je daartoe het recht en ver zoek je er zelfs om.” «Ik wil niets liever. De zaak waarop onze vriend Bertrand doelt komt later. Weet dan Elize, neen, je weet 't reeds, dat ik sedert onze ontmoeting bij je zuster een dwazen twist gehad heb. Een tweegevecht was er het gevolg van en ik werd ge kwetst. Ik verzocht Trichtvoorde aan u en aan uw zuster te zeggen, dat ik mijn' voet verstuikt had, zoodat ik gedurende eenige dagen mijn kamer zou moeten houden. Ik wilde niet, dat gij zoudt weten, dat ik een tweegevecht had gehad. Rudolf zal mijn opdracht waarschijnlijk slecht uitgevoerd hebben.” «Slechter dan gij denkt.” «’t Komt er niet op aan, als gij ’t mij maar niet kwalijk neemt. Terwyl ik mij tehuis bevond, is Rudolf mij komen zeggen, dat gy vertrokken waart om uw intrek te nemen bij de moeder van den boseb- wachter. Hy vertrok ook en stelde my voor, by hem te Dinan te komen, om gezamonlyk voor de Ruiter te werken, zoodra myn wond het veroorloofde. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Bra- bant den heer mr. A. E. J. baron van Voorat tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. GOUDA, 13 Augustus 1894. Zaterdag had te Haastrecht onder beheer van den heer F. van der Straaten, bouwkundige alhier, de aanbesteding plaats voor het bouwen eener steenen schuur, benevens eene verandering aan het pannendak der bouwmanswoning van den heer Verkerk te Haastrecht. Er waren voor het le perceel, metselwerk, 9 biljetten ingekomen van de volgende heeren J. van Delft, te Haastrecht. C. van der Lecq, te Reeuwyk A. Bonter, te Schoonhoven J. Bierhuis, te Bodegraven Th. Hooft, te Haastrecht T, Koot, te Stolwijk J. van Dam, te Stolwijk A. van Dam, te Stolwgk C. Mohr, te Ouderkerk a/d IJssel Voor 1 billetten ingekomen van J. Wensveen, te Stolwijk Johs. Jansen, te Haastrecht G. de Hoog, te Reeuwijk J. Rietveld, te Hoenkoop J. Vermeer, te Hekendorp W. de Kramer, te Hekendnrp gegiind. 1532 1490 1375 1372 1181 1165 1155 1095 995 het 2e perceel, timmerwerk enz., 6 de volgende heeren 999.99 Een miljoenen-leugen. In het>Leidsch Dag blad* lezen wy de volgende vreemde geschie denis Sedert eenige maanden loopt het gerucht, dat onderscheidene personen, tot één familie behoorende, gelden te vorderen hadden van het Protestantsche weeshuis te Lsiden en wel, naar beweerd werd, tot een bedrag van onge veer 17 miljoen gulden, hetgeen zonde voort spruiten uit een aan dat gesticht in 1774 gedane leening van f 100.000, door een hunner voorvaderen. Dat gerucht werd nog versterkt, toen aan die familieleden hetzy per post, hetzy door weesjongens brieven werden gebracht, waarin hunne rechten zouden beschreven zyn, terwyl by die brieven, met den gelykklinken- den’ naam van den vader van het gesticht, ook eene oproeping was om tot ontvangst der gel den in den Haag te komen by een notaris, met woonplaats aangeduid, doch die niet was te vinden. Toen die personen, in het vaste geloof op hunne rechten, ten laatste meer zakelyk tegen regenten en den vader van het gesticht op traden en ’t hun zelfs lastig maakten, werd de zaak in handen der politie gesteld. Het bleek al spoedig dat een werkzaam aandeel in de geheele zaak had de 17 jarige weesburger Jacobus Filippo, die, door de politie onder vraagd, in tegenwoordigheid van zijne familie leden en den weesvader, vol hield dat de wer- kelyk handelende persoon, van wien de ge gevens waren uitgegaan, in dezen was de weesvader zelf. Hij verhaalde o. a. dat deze L-i-.il ir-iii. ii.i*i— den heeft, waarin Trichtvoorde bet touw en de werktuigen verborgen had, waarvan de Ruiter geea gebruik gemaakt heeft en welke men ontwijfelbaar zal moeten vinden, ala de mand geledigd wordt.” «O Arthur I” prevelde Elize. «Wat heb je daar nu uitgevoerd? En hoe heb je dea raad kunnen volgen van dien man «Wie bedoel je met dien man? Wij (preken van Rudolf.” «Ik zal je later wel zeggen, hoe ik over hem denk. Maar hoe is ’t mogelijk, dat je niet begrepen hebt, dat hls de Ruiter gevlucht was, hij zyn toestand eenvoudig verergerd zou hebben? Vluchten, zou ge lijk gestaan hebben met een schuldbekentenis. Wat hij moet willen, wat ik wil, is zijn volkomen vrij spraak. En de heer van Trichtvoorde beoogt iets anders dan wy.” «Myn lieve Elize, je «chynt wel een weinig voor ingenomen tegen hem. Sta mij toe, hem te verde digen." «Je kunt hom zoo straks verdedigen Arthur,” viel de dokter hem in de rede. «Maar doe my nu eerst het genoegen, met mij mede te gaan. Ik ga naar het kasteel, den cipier opzoeken, onder voorwendsel, dat ik wil vragen, waarom men hem zijn gevangene afgenomen heeft. Hy zal my wel vertellen, dat hij onder in de mand verboden voorwerpen gevonden heeft. En als hij die ontdekking gedaan heeft, zal ik hem trachten over te halen om te zwijgen, in zijn eigen belang. Nu zich in het Vaderland wederom hier en daar sporadische gevallen van cholera voordoen, kan ’t misschien zijn not hebben, te herinneren aan ’t gein pastoor Seb. Kneipp erover zegt: »Wat is men bang voo» cholera! Zy 's een vreeselyke verschoning en eischt talryke offers. Om zich tegen overstrooming-te vrijwaren, legt men dyken aan men regelt bet stroomgebied. By den boschbrand graaft men greppels, om de verwoesting van het vernielend element te be teugelen. Zulk een dijk, zulk een greppel tegen de cholera dien ontzettende vyana van het menschelyk leven is het water. Het redt uit het gevaar, en als een dyk of greppel omringt het hen, die er gebruik van willen maken. By cholera geldt de hoofdregelWie spoedig zweet, is gered; Wie niet spoedig transpireert, gaat verloren.* De toepassing van het water als behoed middel tegen de cholera kan men vinden in •Mijne Waterkuur,, Kneipp’s bekend werk, dat verkrygbaar is in eiken boekhandel. richting worden vermoed schadelijk te zyn voor de openbare gezondheid. De eigenaren der woningen waren in het eind van Mei door B. en W. aangeschreven binnen 4 weken de noodige verbeteringen aan te brengen, doch zy hadden dezen termyn laten voorbygaan zonder aan die aanschrijving te voldoen, On getwijfeld zal dit besluit een prikkel zyn tot verbetering van andere woningen, welke dat behoeven. bracht, door het in woede een tang op het .De aanval was gemunt de vrouw des huizes, doch hy miste zyn van het kleine wicht waa Te Wageningen zjjn vuor de eerste maal, ingevolge art. 86 der algemeene politieveror dening, eenige woningen ongeschikt ter be woning verklaard, omdat bij onderzoek van de plaatselyke gezondheidcommissie was ge bleken, dat ze wegens hare gebrekkige in- der Pjil eene uitvoering geven, met medewer- king'van den heer J. M. van Zutphen, alhier, die alsdan ter afwisseling van het vocaal ge deelte een paar nummers op piano en violon cel zal voordragen. Genoemde heer is gedi plomeerd door I de IIaagsche Muziekschool, zoo wel als door/ de Toonkunstenaarsvereeniging We twyfelen Jdus niet of er zal naast het vele, waaraan die dugen het oog zich kan vergas ten, ook op vocaal en instrumentaal gebied veel te genieten vallen. (»W. v. W.«) Een droevig ongeluk heeft te Zevenhuizen (Groningen) tydens het laatste onweder plaats gehad. Voor het hevig onweder beangst, heeft de vrouw van den werkman Linker, die zich voor den hooioogst in het veld bevond en daar den nacht overbleef, zich naar bare buur vrouw willen begeven, die op nog geen vijf minuten afstands woont. Zij nam hare drie kinderen mede. Door het felle bliksemlicht misleid, naar men vermoedt, is zij in hel kanaal langs den weg geloopen. In het holle van den nacht het moet ongeveer 3 uur zyn geweest heeft niemand haar hulpge roep kunnen hooren. Toen de morgen aanbrak, zag men het oudste kind schreiend aan den wal zitten en klagen: moeke ligt in ’tdiep.Men vond kort daarna do lijken van de moeder en de twee kinderen bet jongste had de moeder nog in den arm.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1