a tel ier, o®, EN, BINNENLAND. De laatste eener Familie. TVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6439. s 1 snezen? FEUILLETON. bear. ir, dag. Maandag 27 Augustus 1894. 33ste Jaargang. I s vail j feestliederen door de van m over de wer voor d der reap. Oration de enz. enz. overdruk (met kaart) van het ter en Kaas W», De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Maatschappij fabricatie iruiker van. 80. hei afscheid alleen de gedenkwaardige woorden onthoudt je dag.< II. jaar. s; lie national MtaKT de (Naar het Frantch.) fiOüDSCHE 101 III VI ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. t kennen, rden, die in de geleerde vestiger sid geworden is ld el tegen vrou- heeft gemaakt beperking van de eenvoudigste anderd aange- iheel te verdrin* t in lichaam en rgd wordeln en door vroeseylce gekweld. Dan ragen, oorauizen nde ziekte. Al jn zenuwziek en Zooals gemeld, circuleerde te Hekendorp een adres aan de Directie der Maatschappij tot Exploitatie voor Staatsspoorwegen, in houdend» het verzoek tot het bekomen van een spoor- weghalte aan de afdeeling »Hoogebrng« alhier. Naar wy thans vernemen is hierop goedgun stig beschikt en zal eerstdaags tot den ophouw van een daartoe bestemd gebouw worden overgegaan. GOUDA, 25 Augustus 1894. Mej. E. 0. J. Kamphuisen alhier is geslaagd bij het 1.1. Vrjjdag te Arnhem gehouden exa men voor apothekeres-bediende. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Op de gisteren gehouden maandvergadering der afd. Gouda van den Ned. Bond, van Oud- Onderofficieren is o. a. besloten de a. s. ver jaardag van H. M. de Koningin, id besloten kring, eenigsins feestelijk te herdenken. De leden en donateurs zullen daartoe worden uit- genoodigd met hunne dames, tot eene gezel lige bijeenkomst in het gewone vergaderlokaal om, zonder een bepaald feestprogramma te volgen, den avond op gepaste wyze door te brengen. verklaringen kwamen ongeveer op hetzelfde neer als die van freule Bartan. Beiden hadden het doel de Ruiter zooveel mogelijk vrij te pleiten. Wat hij ook dacht van de verhouding tusschen mevrouw van Hansweerd en den boschwachter, wilde hij haar zoo min mogelijk bezwaren, in de hoop, dat Pieter zich, zonder die vrouw in het rechtsgeding te betrekken, uit de moeilijkheden zou redden. Hij bepaalde zich derhalve tot de feiten welke hij gezien had, in het bijzonder tot die wanneer hij als geneesheer een oordeel kon vellen. Hij gaf een beschrijving van de wond welke de kogel in de borst van den generaal gemaakt had en sprak als zijn bepaalde overtuiging uit, dat het schot gelost moest zijn van beneden naar boven. Men vroeg hem niet meer en zonder eenige moeie- lijkheid ontving hij toestemming de rechtszaal te verlaten. De president stond hom zelfs toe naar Dinan terug te keeren, waar &iju zieken hem wacht ten, voor het vonnis uitgesproken word. Daarop kwam de beurt aan Notaris Plainlel, die ondervraagd omtrent het testament van den heer van Hansweerd, uiet naliet te verklaren, dat freule Bar* tan hem was komen spreken met het doel om de aanvaarding van het testament te weigeren. Hij had haar echter dit plan uit het hoofd gepraat, door haar te bewijzen, dal het fortuin van den generaal in geen geval aan de weduwe zou kunnen komen. De burgemeester van Trichtvoorde, de heer Miniac, en de brigadier van de Rjjks veld wacht kwamen ver volgens. Eerstgenoemde sprak zooveel mogelijk ten gunste van den beschuldigde, de ander was hem daarentegen zeer vyandig. Beiden hadden oen groote rol gespeeld by het voorloopig onderzoek en werden Men schrjjft uit Amsterdam Het stoffelijk overschot van Jansje Meynders, het twaalfjarige meisje, dat Zondagavond te Bussum op zoo gruwelijke wijze werd vermoord, is gisternamiddag uit het huis van haren oom, den heer Oosten op den Nieuwendyk, op de begraafplaats Zorgvliet* aan den Amstel bij gezet. De naaste en overburen hadden als blijk van deelneming in den rouw hunne win kels gesloten of de gordijnen voor do ramen laten vallen. Een zevental kransen, waaraan witte linten met opschriften afhingen, waren aan de lijkkist bevestigd. De naaste familie volgde in twee rouwkoetsen, terwyl eene groote menigte nieuwsgierigen den treurigen stoet een groot deel van den weg, ja zelfs tot de verre begraafplaats vergezelde. Toen de lijkkist aan de aarde wai toever trouwd, werd de vader van het meisje zoozeer door droefheid bevangen, dat hij zich niet meer staande kon houden, en door do bloed verwanten ondersteund moest worden. Een oom van het meisje, de heer Dam uit Gouda, sprak eenige gevoel volle woorden aan het geopende graf. 112) Zij had niets gezien, daar zij eerst na de misdaad op het kasteel was teruggekeerd en zij was niet ver plicht om te zeggen, wat zij omtrent den heer Van Trichtvoorde wist. Zonder in de hoogste mate, haar zuster, mevrouw Van Hansweerd, in opspraak te brengen, kon zij onmogelijk spreken van de vondst, welke zij in den toren gedaan had. Zij wilde De Ruiter redden, zondor haar zuster in het verderf te storten. Dat deze in haar onmiddellyke nabijheid was, vermeodde zij natuurlijk niet. Zij antwoordde flink op de gestelde vragen, en de president niet op het vermoeden komende, dat zij nog meer zou kun nen vertellen, gaf haar spoedig toestemming zich te verwijderen. Zij maakte dadelyk gebruik van het haar gegeven verlof en verwijderde zich met een be moedigend hoofdknikje aan den beschuldigde. Zij verliet de zaal, zonder Arthur, of Rudolf van Trichtvaorde gezien te hebben. Ja, zelfs den kleinen Karei, ten deele verborgen achter den veldwachter, die hem bewaakte, had zij niet opgemerkt. Zij wachtte buiten op dokter Bertrand, die on- middellyk na haar opgeroepen werd. Die goede dokter verscheen, gewapend met tal van stukken. Hij had zijn getuigenis namelijk voor uit schriftelyk gereed gemaakt en alle vragen, die men hem zou kunnen doen, had hy voorzien. Zyn 10-12 jaar 8-10 - - 6-8 Bij den Hoepelwedstryd zullen pryzen wor- 7__. de fraaist versierde hoepels. Des namiddags van 2 tot 5 uur Volks* spelen als: Zakloopen voor jongens van 1216 jaren Houtjesrapen meisjes 12 16 Mastklimmen van manspersonen boven 16 Biggötjegrjjpen vrouwspersonen 16 Des namiddags 7 ure ten huize van de Wed. L. Blanken, Prysuitdeeling, ten slotte voor de schoolkinderen Tombola. slechts gehoord om het proces-verbaal van de arres tatie te bezweren. De slotsom van al deze getuigenverhooren was, dat de zaak van den beschuldigde niet kwaad stond. Arthur Erzee was zelfs overtuigd, dat or vrijspraak gevolgd zou zyn, als die ongelukkige geschiedenis met den kleinen Karei en bot verdwenen papier, zich niet voorgedaan had. „Kolonel Jugon 1** riep een deurwaarder, die voor het vertrek stend, waar de getuigen zich bevonden. De eigenaar van Lanvallon trad binnen, met hoog opgericht hoofd en vasten tred. Hij liep tot vlak voor do tafol van de rechters on legde met zyn zwaro slem, die altijd gewoon was goweest om te bevelen, den eed af. De oude zeeman was niet verlegen en Arthur, die dadelijk dacht aan het tooneel in het wassenbeelden museum was overtuigd, dat de grijsaard een krach- tigen aanval zou doen op den govaarlijkste van alle getuigen. Hij vergiste zich niet. Kolonel Jugon begon met het verhaal, dat wij kennen, daar hij het. te Parijs gedaan had bij de ont moeting van dokter Bertrand en den jongen zee officier. En hij voegde er aan toe zyn ontmoeting met de Poorter in de gruwelkamer van het museum Grévin. „Het is,** zoo besloot hij, „voor mij een uitgemaakte zaak, dat de Poortet den avond van Sint Hubertus, in rn'yn woning is binuengeslopen. Op het oogenblik toen de generaal het gezelschap even verliet, moet hij hom een brief overhandigd hebben. De inhoud vau dat schryven schijnt zoo belangrijk geweest te zyn, dat de. generaal besloot, oogeablikkelyk naar niging< is Vereen iging een schryven gericht, waar by is gevoegd een rapport, door de staatscommissie, ingesteld by kon. besluit van 8 September 1892, in do eerste helft van dit jaar aan de Kouingiu-lle- gentes uitgebraebt. Zooals onze lezers afsluiting en een zee op een voorgesteld, Door het bestuur van de >ZuiderMe-Veree- aan de leden, donateurs enz. der weten, is de vraag, of een droogmaking van de Zuider- wyze als door de Vereeniging is in 's Lands belang bebooren te worden ondernomen, door /le staatscommissie met overgroots meerderheid toestemmend be antwoord. Ten einde te overwegen wat door de »Zui d erzee-Vereeniging* kun worden verricht om de Het programma van de feestelijkheden in de gemeente Waddinxveen, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina, op Vrydag 31 Augustus 1894 luidt aldus Kinderfeest. Half tien uur. Runie van alle De feestelijke herdenking van den verjaardag van Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin zullen te Haastrecht gevierd worden door kin derspelen alsVoormiddags 9 uur samen komst op het schoolplein, optocht door het dorp met de Commissie en de muziek voorop, aankomst op het kerkplein en aanvang met de verschillende kinderspelen tot 1 uur als Vliegerwedstrijd voor jongens van 10—12 jaar Ver Springen 8—10 Tonnen kruipen 0—8 Bij den Vliegerwedstrijd zullen prijzen wor den uitgereikt voor de fraaiste en de hoogst staande vliegers. Schaarknippen voor meisjes van Hoepelen Touwtje springen P“ r- den uitgereikt voor Des namiddags Het mond- en klauwzeer onder het rundvee breidt zich in de gemeente Berg-Ambaoht ge lukkig niet hard uit. Nadat die ziekte onder het rundvee van L. Bol, in Zuidbroek geweken was, zyn er nu slechts by twee veehouders koeien aangetast, namelijk by J. van der Pijl in Bovenberg, en by C. Stuurman, aan den Hoogendyk. De timmerman J. ie Nieuwerbrug, die in de vorige week een uitstapje per ry wiel maakte werd 's avonds te Alpben aangehouden door een vyttal aangeschoten jongelieden, die een dreigende houding tegen hem aannamen. J., die te vergeefs trachtte te ontkomen, werd aangegrepen en geslagen, terwyl zyn rywiel werd vernield. Van een en ander is aangifte gedaan by de politie. Trichtvoorde terug te keeren.” De president bracht den kolonel onder het oog, dat deze veronderstelling nogal zonderling was, daar men den brief, noch op het lyk van den generaal, 'doch in een van de kasten gevonden bad, waar hij gewoon was, papieren van belang te bergen. Ten overvloede stond het feit, al werd het bewezen, niet in dadelyk verband met den moord, welke eerst vier en twintig uren na hel vertrek van den heer van Hansweerd bad plaats gehad. Wat de reis van de Poorter naar Parys betreft, daarmede had men zich bij het voorloopig onderzoek niet bezig gehouden, waarschijnlijk omdat de rechter van instruclie er niets van geweten had en boven dien begraep men niet, in welk verband zij kon staan tol <|s misdaad. Bij zijn pogingen om de Poorter te schilderen als een onbetrouwbare kerel, geraakte de anders goed hartige kolonel zoo in vuur, dat zijn getuigenis meer malen den lachlust opwekte. Maar de oude zeeman stond bij iedereen in hooge achting en de president luisterde beleefd naar hem tot hij geheel gereed was. Hy verzocht den hoer Jugon de zitting niet te ver laten en zeide „Gij zult dien man persoonlijk hooron ea zoo noodig zult gij later uw opmerkingen kunnen maken over hetgeen hij gezegd heeft.” Zich daarap tot den deurwaarder wendende, zeide de president«Laat den getuige de Poorter binnen komen.” De Poorter trad binnen door de voor de getuigen bestemde deur en Arthur, die hem sedert de ont moeting te Parijs niet meer gezien had, herkende hem by na niet. (Wordt vervolgd.) De begroeting der gemeente Hekendorp voor 1895, door Burgemeester en Wethouders den Raad aangeboden, bedraagt aan inkomsten en uitgaven f 6606.251. De Raad besloot de jaarwedde van den veldwachter met f 50 te verhoogen en de omslag van f 1500 op f 1400 te brengen. Twee personen uit Oudewater, die jl. Vrydag op ïtoord-Polsbroek bezig waren onze geschubde waterbewoners te verschalken, werden plotse ling opgeschrikt door onzen gemeenteveldwach ter, die hen uit alle macht kwam nagerend. De stroopers, die een mooi eind op hun ver volger voor hadden, maakten aan de Achterkade een kwartdraai rechts, hollen naar de Hooge- brug, nemen linksom den Dwarsdamweg naar Oudewater en zien eindelijk, vlak naast zich, maar aan den overkant der wetering, den veld wachter, die pas de kade nadert. Een tergend saluut* klinkt uit der stroopers mond, maar op ’t zelfde oogenblik zyn de klompen van do voeten, de overtollige, k leer en van ’t lijf en is de veldwachter in de breede en diepe Achter- wetering gesprongen, die hij, zyn notitie boekje tusschen de tanden I met krachtige slagen overzwemt 1 Een gesmoorde vloek wordt gehoord aan den overkant. De visschers keeren terug op hun schreden, vluchten in de richting van Polsbroek, maar op steeds kleiner worden den afstand gevolgd door den veldwachter, die ben eindelyk aan den Polsbroekerdam inhaalt en staande houdt. Een woord van bewonde ring voor den hardlooper, al zyn ze ook door hem overwonnen, moet de stroopers van het hart, maar de veldwachter, door geen vleiery verteederd, noteert hun namen en spreekt bij I. Mastklimmen, voor personen 15 jaar, om verschillende pryzen. II. Sprietloopen, voor personen van 15 20 jaar. Ie prys f 2.50, 2de prys f 1. III. Tobbesteken, voor personen boven de 18 jaar. Ie prys f 4.—, 2e prys f 2.50,3de prys f 1.—. Op de Dorpsstraat, des namiddags te drie uur I. Tonloopen, voor personen van 1520 jaar. Ie Prys f 2.50, 2de prys f 1. II. Koekkappen, voor personen van 1015 jaar. Ie prys f 2. 2de prys f 1.3de prijs f 0.50. III. Hardloopen, met hindernissen, voor personen van 10 -15 jaar. Ie prijs f 2.—, 2e prys f 1.3e prys f 0.50. De aangiften tot deelneming aan de Volks spelen moeten geschieden ten huize van de heeren J. M. de Ruiter aan de Brug en D. van Niekerk aan het Dorp, op Donderdag den 30en Augustus 1894, des avonds te 8 uur. De deelnemers moeten aldaar woonachtig zyn. De volksspelen zullen worden opgeluisterd door muziek. Ringrydery. By genoegzame deelneming, te houden op de Dorpsstraat, na afloop der Volks spelen, des namiddags te vijf uur, door paren in de gemeente woonachtig. Prijs en premie voor dame en heer. Inleg- geld f 1.bij inschrijving te voldoen. Gelegenheid tot inschryving by de heeren J. M. de Ruiter aan de Brug en D. v. Niekerk aan het Dorp, tot en met Woensdagavond 29 Augustus 1894. Vuurwerk des avonds te tien uur, op het land van den heer K. van der Torren Jzn., langs den Kerkweg. Ter opluistering van het feest, worden de ingezetenen verzocht, dien dag de vlaggen uit te steken. schoolgaande kinderen, op het oude dorp, aan de school van den heer Regt. Tien uur. Wandeltocht met muziek van de schoolgaande kinderen, van het oude dorp langs den Kerkweg naar de speelplaats van de open bare school aan de Brug. Half elf uur. Ovatie van de kinderen aan den WelEdelAchtbaren Heer Burgemeester, Eere-Voorzitter der Feestcommissie, op gemelde speelplaats. Zanguitvoering van schoolgaande kinderen. Half twaalf uur. Prysuitdeeling, Tractatie en voortzetting van het schoolfeest, in de af zonderlijke scholen. Volksspelen. Te houden op het land den heer K. van der Torren J.’., langs den Kerkweg, des namiddags te half twee uur: boven de Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Feyenoord onze stad genoot den Weleerwaarden Heer J. F. van der Meer, 15 Aug. 1.1. tot priester gewyd.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1