1 DOPING, otaris BINNENLAND. I De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. /e, rtprtjs. HOL, 3. 1 Dinsdag 28 Augustus 1894. No. 6440. 33ste Jaargang. net en II". tenveer, I laar. II FEUILLETON. d, I vice versa siderdorp, 1.ÏS, ïs, b DER, LICH- van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. n, de rjjks hoogere burger- IERS. ver, >1, No. 1280, D. Dl JONG. zonder vrees. nkman k Zoon. STR'AA'gj De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e I ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Br. van dit blad. Aanbehooren, Lekdjjk, boven (Naar het Frantch.) ||OI INIIL mint NT L8TEDE te is voornemens )AG 22 SEP- igs 10 uur, in uelloopen d teekend 45 en egen aan den erstol. Nos. 688 en Centiaren. fels by monde ten en inlich- ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 113) De boer in de Fazantenhoeve, droeg thans weder de boerenkleeren, die hem vrij wat beter stonden, dan het gehuurde pak, waarin wij hem aantroffen in het museum Grévin. Hij scheen ook veel meer op zijn gemak dan dien dag, en met vasten tred, stapte hij naar de tafel, waarachter de rechters zaten. Aller oogen waren op hem gericht en ’t was zoo stil dat men een speld kon hooren vallen. De president nam den getuige deu eed af, die zonder eenige aarzeling beweert, de waarheid te zullen spreken zonder haat en zonder vrees. Niets dan de volle waarheid. „Zooveel woorden, zooveel leugens,” zeide de be schuldigde tusschen tiin tanden. „Waar waart ge op den avond van Sint Hubertus, den derden November jongstleden vroeg de pre sident. „Ik was op de Fazanten hoeve, antwoordde De Poorter zonder eenige aarzeling. „Zijt ge niet uit geweest?” „Neen mijnheer. Ik ga altijd zeer vroeg naar bed, vooral als mijn meester afwezig is. En myn heer de graaf was den rongen dag vertrokken.” „Een getuige heeft verklaard, dat gij in den loop van den avond te Lanvallon zyt geweest, waar de haar Van Hansweerd rich bevond.” Een goed uitgevoerde platte-grond van Gouda en tal van advertentiën verhoogen de waarde van het boekje, dat inderdaad een uitstekende handleiding ia voor bezoekers uit den vreemde en ten volle aan het doel beantwoord«Gouda buitenaf bekend te maken Het spreekwoord: «Onbekend maakt onbe mind* is ook voor gemeenten van kracht en het blykt telkens, als men in den vreemde vertoeft, hoe men daar een geheel verkeerd denkbeeld heeft van onze stad en bepaald een te gering idee koestert van Gouda. Ongetwijfeld zal de «Gids voor Gouda* er krachtig toe medewerken beter over onze stad te doen denken dan tot nog toe het geval was en daarom mag deze nieuwe uitgave met inge nomenheid worden begroet. De redactie van het werkje komt ten volle oen woord van lof toe voor haar arbeid, die waardeering verdient van ieder, die het goed met Gouda meent 1 )s van reparatie. Heden is by de firma Koch en Knuttel al hier verschenen de «Gids voor Gouda*, die zoowel om vorm als inhoud ongetwijfeld aller aandacht verdient. Het boekje vangt aan met een hoofdstuk, gewyd aan de geschiedenis van Gouda, waarin het oude Ter Gouw wordt geschetst, waarop in een 2e hoofdstuk een wandeling door de stad wordt gemaakt, waarby de voornaamste gebouwen worden in oogenschouw genomen en het belangrijkste wat onze stad te zien geeft, wordt beschreven. Vervolgens wordt in een 3e hoofdstuk Gouda als woonplaats behan deld, waarin duidelyk wordt aangetoond hoe onze niet leven, heeten leven genoemd, terwyl de nabyheid van de voor naamste plaatsen van het Ryk een reden te meer is om zich hier te vestigen. Verder bevat het boekje eene opsomming van de hier bestaande Inrichtingen van On derwijs en eene opgave van de verschillende wandelingen, die men in den omtrek van Gouda kan doen. Het bevat voorts verscheidene schetsen naar photografien van den heer M. D. Wessels (o. a. van het Stadhuis, de Waag, het Plantsoen, enz. enz.), die den vreemdeling een zeer gunstig denkbeeld moeten geven van onze stad. „O, dat is waar. Ik ken al de bedienden van kolonel Jugon. Terwijl ik naar huis ging kwam ik langs Lanvallon en zij vroegen mij, binnen te komen en een glas wjjn met hen te drinken. Ik kon niet weigeren. Ik ben in de keuken gegaan, die vol menschen zat, allemaal bedienden van de jagers, die bij den kolonel waren. Ik heb mol hen geklonken, maar bleef niet langer dan een kwartiertje. Gij kunt *t hen vragen en zij zullen u hetzelfde zeggen.” „De heer Jugon beweert, dat gij don schyn aan genomen hebt of gy bet huis verliet, maar in wer kelijkheid naar de kamer van den heer Van Hans weerd gegaan zijt, om er een brief neer te leggen, welke hem noopte dadelijk te vertrekken, toen hij hem vond. „Als ik ’t wel begrijp, zou ik dus de oorzaak zyn, dat men dien goeden heer vermoord heeft I Maar hy heeft mij werkelijk nooit eenig leed gedaan. Op zyn hoogst kende ik hem van uiterlijk.” „Gij houdt dus bepaald vol, dat kolonel Jugon zich vergist?” „O, zeker 1” „Ja sohurk, ’t is best mogelijk dat je ontkent, en toch ia *t waar,” bromde de kolonel. „Je zult zeker toch niet ontkennen, dat je te Parys bent geweest?" „Wel neen, dat is volkomen waar, en *t is de stomste streek, welke ik ooit van mijn leven heb uitgevoerd. Ik heb er genoeg over moeten hooren van mijnheer on ik heb geld uitgegeven alsof ’t wegsmolt. Maar wat zal ik u zeggen. Eindelyk heb ik de hoofdstad eens gezien.” Dit antwoord ging gepaard met een diepen zucht. Het publiek had hierin dol feel pret. De goede provincialen vermaakten er zich mede, dat een domme boer een zak guldens verkwist had voor zyn genoegen. Arthur word vaster en vaster overtuigd, dat De Poorter naar Parijs geweest was om te gaan spreken met Rudolf van Trichtvoorde, die op zijn plaats zat alsof de zaak hem niets aanging en er geen sprake van hem kon zyn. De president, minder goed ingolicht dan de neef van Marianne, ging voort, zonder veel waarde te hechten aan het uitstapje naar Parijs. „’t Komt er niet veel op aan, dat je afwezig ge weest zyt, tijdens hot voorloopig onderzoek. Uw getuigenis was afgelegd. Ge hadt het recht om naar eigen verkiezing te gaan en te komen.” „Herhaal thans voor deze heeren, al hetgeen gij verklaard hebt, aan den rechter, die u te Dinan on dervraagd heeft.” De Pborter krabde zich achter het oor, als iemand, die niet weet, hoe te beginnen. „Overhaast je maar niet, vertel ons nu eens, wat ge den dag na Sint Hubertus gezien hebt.” „Ik was dien dag bij den veearts te Trichtvoorde geweest, om hem te verzoeken eens op de hoeve te komen, want een van onze beesten was ziek. Het was een varken, als ik ’t zeggen mag en het is ge storven L „Laat die bijzaken maar rusten, en blijf bij de hoofdzaak.” „Nu dan, ge moet weten dat de goede man niet te huis was. Hij was geroepen door een boer te Taden, bij een koe, die moest kalven. Ik wandelde toen terug naar do hoeve. De kortste weg voor mij, was achterom het park van het kasteel Trichtvoorde. Te Lekkerkerk geeft de Bond van Gemengde Zangvereenigingen, eene stichting van twee hoofden van openbare scholen, Woensdag zyn eerste jaarlyks feest. Het programma ziet er aantrekkelijk uit. Door 22 vereenigingen zal een lied gezongen worden; en als de tyd het toelaat twee. Het «Wilhelmus* in de alge meen wordende oude toonzetting zingen zy allen te zamen. Een concert *s avonds en vuurwerk na elk nummer sluit het feest. De president van bet voorloopig bestuur, de heer A. de Man Jr. uit Hardingsveld, houdt de openingsrede. Aantrekkelijk noemden wy het programma, en dat niet alleen omdat wy er zoovele ver eenigingen ten plattelande nit loeren kennen, die onder ons volk het lied, en, wij hopen al meer het Hollandseh lied willen invoeren, of G. P. Duuring, L. de Ridder, J. Buller, L. A. Snoek, P. W. Schram, van de hoogere burgerschool te Gorinchem. J. P. G. Krnyt, extraneus. Afgewezen 1 van Gouda, 1 van Rotterdam, 9 van Delft. Onder de geslaagden zijn 5 meisjes. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal vrijdagavond (31 dezer) van 7 tot 10 uur een concert wor den gegeven door de Muziek der dd. Schnttery waarby zich welwillend heeft gevoegd het Boskoopsch fanfare-korps, dat eveneens onder leiding staat van den heer J. G. Arentz, zoo- dat eene flinke uitvoering gewaarborgd is. Tevens worden maatregelen genomen en een lijst ter teekening aangeboden aan de burgerij om by deze gelegenheid de muziektent te illumineeren. Daar er evenwel nog al haaat bij is, kunnen byd^agen bezorgd worden by den heer A. van Reedt Dortland, terwyl aan ons Bureau eveneens daarvoor gelegenheid be staat. Het is voorwaar een goed idee, dat op den 31 dezer ook Gouda, niet zal achterstaan bij andere gemeenten in ons land. gemeente inderdaad voor velen, die te hooge eischen stellen aan het een uitverkoren woonplaats mag en tevens in het licht gesteld hoe het in Gouda niet kostbaar mag worden Naar het «Utr. Dgbl.« verneemt, heeft de beer Martihus J. Bonman, te Gouda, een opera voltooid, naar het oorspronkelijk Nederlandsch libretto De Tempeliersvan den heer Jac. Philiphi, te Utrecht. Doir de politie is gisteren aangehouden J. D. A. Timmer, die verdacht wordt den 3den Juli goed te hebben gestolen ten nadeele van een medekostganger. en hart. Zyn onderwys werd tot de zomer- vacantie waargenomen door den heer A. Oprel, doctorandus in de Nqderi. letteren. Van de leerlingen is alleen te vermelden, dat F II. Weurman uit de 2e klasse slaagde by het examen voor Machinist-leerling te Hel- levoetsluis. GOUDA, 27 Augustus 1894. Gisteren is het eindexamen afgeloopen voor de hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, dat dit jaar in Schiedam is gehouden. Aan het mondeling examen namen 119 can- didaten deelj.l was wegens ziekte niet opge komen. Afgewezen 11. Geslaagd zynJ. R. F. Verschoor van Nisse, H. J. J. van Voorthuysen, G. Straver, J. C. Huber, G. B. van Kampen, D. W. IJssel de Schepper, M. Schreuder, D. Begemann, F. 0. D. de Ridder, van d v~"“ v— school alhier (9). G. de Gelder, 0. P. de Kat, J. J. H. Meijer, J. H. Salomon, J. E. R. Feith, J. M. Gritters Doublet, H. Varkenvisser, E. J. Abrahams, J. G. van Gelder, J. H. van Velzen, W. Jansen, 8. Schoggers, J. O. H. Schultz, W. C. van der Velde, C. J. Wiebenga, 0. A. W. Hirsch man, L. van Resteren, J. C. Maas, J. E. Pastoors, E. K. Plasschaert, W. B. Roelants, P. Bakker Schnt, M. H, van Berenstejjn, J. J. Bergsma, Gt H. Betz, T. J. H. Hoek, T. K. J. Beukema, H. (T. Ch. van Lelyveld, P. H. A. Rosewald, J. A. Soer, G. P. M. Vermaasen, H, J. van den Bosch, P. M. van Bosse, J. P. Crompvoetsi, H. T. van Hengel, J. H. Henkes, N. P. Cotenius, G. Oorthuys, van de hoogere burgerschool te ’s Gravenhage (38). J. M. G. Reekers, Th. Weevers, 0. H. Ket- ner, T. H. van Lindern, 0. de Regt, R. P. van Alphen, J. Beerenborg, C. T. Èeitmann, P. Gaastra, W. P. Killen, W. van Ravensteijn Jr., M. C. Roos, J. A. Bles, C. J. de Graaff, J. A. Huese, J. Ph. Bal jon, A. van Linden van den Heuvel, J, Kam, van de hoogere Bur gerschool te Rotterdam (18). P. L. Meuter, H. J. van Loon, C. H. G. B. Logeman, J. van der Kloes, A. H. K. Milo, G. J. Morre, P. J, Stigter, M. J. W. J. Bij- leveld, J. 0. Gonsalves, G. van Lansberge, A. L. Oversluys, J. L. G. Krugers, J. P. A. Fortnyn Harreman, A. Veth, K. O. A. Welffer, J. Pohlman, J. D. A. Lindhout, G. Ouwer- ling, H A. Ravenek, van de hoogere burger school te Delft (19). C. B. Barto, M. Wijzenbeek, P. Hövig, J. Nugteren, E. G. den Bovenkamp, J. Stam, J. L. van der Plas, H. Steenhoven, C. Loeff, E. ’t Hooft, H. Th. de Jager, W. v. Lelyveld, van de hoogere burgerschool te Dordrecht. J. H. Smeets, W. T. Lamoraal Wichers. L. van Rossen, A. Backer, C. H. B. de Kor- J. G. Visser, van de hoogere burgerschool te Schiedam, Aan het programma voor den nieuwen cursus der ryks hoogere burgerschool ontleenen wy de volgende mededeelingen omtrent het afge loopen schooljaar. Bij de opening der lessen, die na afloop van het onderzoek der nieuw ingeschrevenen en van de her-examens plaats had op Woensdag 6 September 1893, telde de school in het geheel 91 leerlingen, waarvan 71 voor het volledig onderwys. Zij waren over de klassen verdeeld als volgt: le klasse 26, waarvan 20 het vol ledig onderwijs volgden, 2e klasse 21, waar onder drie voor enkele lessen, 3e klasse 22, waarby zes die slechts enkele lessen by woonden, 4e klasse 8, waaronder drie voor enkele lessen waren ingeschreven, 5e klasse 14, waarvan twee voor enkele lessen. In den loop van het jaar verlieten acht leerlingen de school, of wegens verandering in hunne bestemming, of wegens vertrek naar elders. Béne nieuwe leerlinge werd gedurende dezen cursus van elders in de 2e klasse opgenomen, zoodat de inrichting bezocht werd door 92 leerlingen, waaronder 21 meisjes. Bij de sluiting' der lessen waren dus nog 84 leerlingen aanwezig, 25 in de le, 19 in de 2e, 21 in de 3e, 8 in 4e 4e en 11 in de 5e klasse. In het personeel der leeraren leverde dit schooljaar de volgende wisselingen opHet ambt van den heer Th. G. G. Valette werd met vrucht waargenomen door den heer F. Leviticus, wiens taak alhier met den cursus eindigde. Aan den heer Mr. J. Fortuijn Drooleever werd wegens langdurige ongesteldheid kort na de opening der lessen tot de zomervacantie verlof verleend. Zijne lessen in Staatsweten schappen werden tydelijk gegeven door den heer Mr. W. M. H. Boers, terwyl het onder wys in boekhouden tot de Kerstvacantie wel willend werd overgenomen door den heer L. Droogleever Fortuyn uit Rotterdam, en daarna opgedragen aan den heer J. W. Weevers tot aan de sluiting van het schooljaar. Den 4den Mei 1894 leed de inrichting een groot verlies door het onverwacht overlyden van den heer M. J. van Dugteren, sedert Sep tember 1884 haar leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde. Na een korte, smartelyke ziekte bezweek plotseling onze vriend, algemeen betreurd om zijn uitnemende gaven van hoofd Op vermoeden van valscbheid is bij de Po litie alhier gedeponeerd een guldenstuk, wy raden het publiek aan meer op hunne hoede te zyn by het ontvangen van geld ter verko- ming van schade. Terwyl ik den muur volgde, zag ik in de verte, dat een man het park verliet, door een gat in den muur. Hy haalde een geweer te voorschyn van onder eenige •truiken en sloop toen weder naar het park, door het openstaande hek. Daar heb ik hem uit het oög verloren, en een oogenblik later, hoorde ik een ge weerschot. Ik geloofde, dat hij een haas of zoo iets geschoten had en dacht verder niet aan het geval. Maar ik heb in dien map Piet de Ruiter .herkend.” „Hoever waart ge van hem af?” „Op honderd of honderd vijftig pas. Heel precies kan ik ’tniet zeggen.” „Hoe laat was ’t?” „Kwartier voor vyven, misschien iets laten” „Het was vier November. De zon ging onder om 4 uur 37 minuten”, zeide de advokaat van de Ruiter. „Het moet dus bepaald donker geweest zyn, op het oogenblik toen je volgens eigen beweren, De Ruiter herkend zoudt hebben.” „Neem me niet kwalijk mijnheer, maar ge vergist u I Het was wel niet zoo licht als midden op den dag, maar men kor. toch nog zeer goed zien. Bo vendien is 't best moge lijk, dat ik me eenige minuten vergis. Ik heb geen horloge.” „Beschuldigde,” zeide de president, „je hebt ge hoord wat deze getuige verklaard heeft. Wat ant woordt ge daarop?” „Het is mogelijk, dat hij toevallig gezien heeft, dat ik mijn geweer onder de struiken van daan haalde, omdat ’t mij hinderde bij 't meten van het gat in den muur. Toch komt ’t my nog al vreemd voor, want als hij mij gezien heeft, had ik hem ook moe ten zien, en ik zag niemand.” (fPorlt vervolfj,) S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1