acht. BINNENLAND. De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. snst No. 6443. Donderdag 30 Augustus 1804. en II". itenveer, nezen? FEUILLETON. ÜEIl, LICH- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor bet den Akker en zyn Onderwijzer rerkrijgbaar en der resp. iratlon de anz. enz. i over de war kman k Zoom. f vice versa eiderdorp, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. snaren ca- j vele van fabricatie ruiker van uitgave racht, schijnt in 100 b; ie national (Naar het Frantch.) daarop prywn o Uitgever» «n m met nummer n controleeren. Ie premieloten enaren worden tar geven deze 26 cent per stbare premies waarde goed 1 werk maken, te geven heeft aardige en be en op dit zoo te openen om i 25 cent we en tevens een len. aan. ran Bij deze 100.—, rning bewaard. certificaat met enden Notaris, deponeerd zijn s teNymegen fiOUDSCHE (HlIRA\T Bij kon. besluit is J. H. van den Bosch, thans leeraar aan de hoogdte burgerschool te Zierikzee, benoemd tot leeraar aan de ryks- hoogere burgerschool te Gouda, met machti ging tot gelijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het gymnasium te Gouda. Naar wy vernemen zal de Veroeniging >Tot Heil des Volks* op 31 Aug. Neerlandsch vreugdedag, de kinderen hunner Zondagscho len eene verrassing bereiden. Daartoe behoort met ben des middags een wandeling te doen, en wel van uit de Sociëteit >Ons Ge noegen* links om de Boelekade door en ver volgens Houtmansgracht, Lemdulsteeg, Voge lenzang, Tiendeweg, Jeruzalemstraat, Spiering- straat, Noodgodsteeg, links om Oosthaven, Veerstal, Bogen, Raam, Amsterdamsche veer, rechts om Turfmarkt, Markt, Kleiweg, Blee- kerssingel om weder in de Sociëteit terug te keeren. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De proeven met Vlaardihgsche schepen ge nomen, om op Ijsland do kabeljauw-visschery uit te oefenen, kunnen naar de >N. B. C.« meldt, als mislukt beschouwd worden. Ook de schoener Gerarddie 7 Mei daarheen ver trok, wordt met kleine vangst terug verwacht. Vroeger werd ook uit Pernis met de sloep •1*ollux« een proef genomen, maar ook die mislukte. kennen, den, die in de eleerde veetiger id geworden is del tegen vrou- heeft gemaakt beperking van Ie eenvoudigste mderd aauge- leel te verdrin- in lichaam en gd wordeln en door vreeseyke gekweld. Dan igen, oorsuizen ide ziekte. Al n zenuwziek en De Ilaagsche rechtbank heeft gisteren den commissionair uit Rotterdam, die zich schuldig heeft gemaakt aan bet plegen van ontuchtige handelingen in een openbaar wandelpark te 's Gravenhage, veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. Noodlottige familietwist. De zoon van Van den Akker, mestschipper te Hillegom, die, zon der toestemming zyner ouders in het huweljjk getreden was, leefde met dezen om die reden op gespannen voet. Zaterdag moet de jonge vrouw hare schoon moeder ontmoet hebben, waarvan een woor- De redder verdronken. Uit Harlingen wordt gemeld Een allertreurigst geval is bet onderwerp aller gesprekken. In de nabijheid der gemeente geraakte een kind te water in de Bolswarder vaart. Een onzer ingezetenen, J. Houtsma, in eene weide aan het hooien en een flink zwem mer, begeeft zich te water en heeft spoedig het kind te pakken, maar laat het ook dade lijk weder los en zakt in de diepte. Door het werk verhit, heeft ongetwijfeld de koude van het water hem bevangen eerst in den nacht beeft men zyn lijk gevonden. Het kind, door den stroom naar den kant gedreven, werd door andere hooiers gered. De overledene, 34 jaar oud, laat eene vrouw en twee jonge kinderen achter. LOMBOK. Een buitengewoon nummer der >Ned. Staats courant,* heden ten 12 uur verschenen, bevat het volgende Ministerie van Koloniën. Gisteren-avond is bij het departement van Koloniën het achtergebleven telegram van den Gouv.-Generaal van Nederl. Indië ontvangen, waarvan melding is gemaakt in het bericht in de »Ned. Staatscourant* van heden. Het luidt als volgt: gehuldigde. Erken nu maar ronduit, dat je reeds lang voor deze zitting, afgesproken hebt, hoe ge zoudt handelen.” «Nooit heb ik een woord met hem gesproken, over hetgeen ik gezien heb, terwyl hij zich in het park bevond. Gy behoeft hom trouwens slechts aan te zien. Hij is even verbaasd over hetgeen ik zoo- even verteld heb, als gy.” «Gy zoudt dus geheel alleen dat onwaarschijnlijke sprookje bedacht hebben van eeu man, die zijn ge weer verbergt. Een man, dien niemand kent en dien gij nimmer terug gezien hebt.” «Dat heeft aan mij niet gelegen, want ik heb werkelyk lang genoeg gezocht.” «Komaan mijn kind, denk er nog eens goed over na. Hier is niemand, die u gelooft. En ik lees op de gezichten der heeren juryleden, dat zij even als ik van oordeel zijn, dat gij onwaarheid spreekt, om daardoor een vriend te redden. Kijk hen aan en gij zult zien.” Karei wendde zich om naar de bank der juryle den, hij keek hen goed aan en riep toen plotseling; «De man is hier, daar zit hij I” «De liefhebbbers van groote gemoedsbewegingen hadden gedurende deze zitting hun hart reeds kun nen ophalen, maar hetgeen thans gebeurde ging alles te boven. Daar stond Karei, met schitterende oogen en uit gestrekte armen, wyzend naar een van de juryleden. In den hoek, waar het kind geaeten had, voor het geroepen werd door den president, kon het dejury- bank niet overzien. En sedert Karei voor de rech ters stond, had hy zich nog niet omgekeerd. Thana sag hy den man in het gelaat. En een Generaal Vetter meldt: 25 dezer, elf uur avonds, Tjakra (Negara) overvallen. Beschie ting duurde volgende dag. Verliezen in loop 26 dezer, reeds 14 dooden en 85 gewonden. Geen water, fourageering onmogelyk, verliezen toenemend drie uur middags teruggetrokken naar Mataram. Goederen achtergelaten om gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg hevige verliezen. Mataram toestand nog slechter. Bivak prijsgegeven. 's Avonds acht uur kwam kolonne Bylevelt uit binnenlandook zware verliezen. Vivres ontbraken, bivak niet te bereiken, gemeenschap met Ampenan verbrokeningesloten tusschen Tjakra en Mataram, was offensief optreden onmogelyk. Toestand door vele gewonden onhoudbaar, werd 27 dezer des morgens zes uur door omtrekking zuidwaarts teruggetrok ken op Ampenan verliezen toen betrekkelyk gering. Gesneuveld 4 officieren, 63 minderen gewond 12 officieren, 153 minderen. Vermist 6 officieren 148 minderen. Vier veldkanons achtergelaten te Mataram. Om trent kolonne Lawick, die in binnenland, niets bekend. Oorlogsschepen debarkeerden 200 man en landingsgeschut te Ampenan. Aanstonds vergadering Raad van indië met commandanten leger en vloot, om te beraad slagen over myn denkbeeld tot dadelijk zenden bataljon en artillerie zoo noodig meer beschik baar. Ik sein u beslissing*. De namen der gesneuvelden en gewonden, voor zoover het telegram die vermeldt, zullen later worden openbaar gemaakt. Door den minister van binnenlandsche zaken is, onder dagteekening van 24 Augustus, de volgende missive gericht aan de Commissaris sen der Koningin in de provinciën Uit de mededeelingen, die de Algemeeue Rekenkamer ontvangt omtrent den inhoud der vonnissen betreffende overtreding der vee-wet 115) En toen Karei ontkennend met het hoofd schudde, ging hij voort: «Kijk den getuige De Poorter eens goed aan. Neen, neen, by ia ’tniet, dien ik toen gezien heb,” antwoordde het kind zonder te aarzelen. «Ik ken De Poorter reeds sinds laagon tijd on den ander kende ik niet. De Poorter is oud en leelijk. De ander is jong en knap.” Onder het publiek hoorde men een met moeite onderdrukt gelach. De vergelijking was grappig, maar het oogenblik was zoo spannend, dat de stilte zonder moeite hersteld werd. Iedereen gevoelde, dat het geheim der zaak in de getuigenis van dezen knaap schuilde. Dat hij de waarheid sprak, daaraan twijfelde niemand op zyn leeftijd liegt men niet. «Neen, neen,” verklaarde Karei nogmaals met de grootste beslistheid. «De Poorter was er niet.” «Als De Poorter er niet was,” vroeg de president, «hoe heeft hij dan kunnen raden, dat een man een geneer onder de struiken heeft gestopt, of het er onder vandaan heeft gehaald? Je erkent dat feit. De Poorter heeft ’tdus niet uit zyn duim gezogen. Hy geeft er alleen niet dezelfde verklaring vau als gy. Maar hij heeft *t gezien, daaraan valt niet te twjjfolen.*’ Gisteren te 4 uren is het vplgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indtti ontvangen bij het departement van koloniën Vervolg telegram gisteren. Binnen vier dagen gaat 2e bataljon naar Lombok en spoe digst aanvulling geleden verliezen, zoomede sterke artillerie en al wat noodig is tot recon structie expeditie. Elfde bataljon kan zoo noodig volgen. Tromp* versterkt scheeps macht. Segov tweede bevelhebber. Overste de Moilin chef staf.* Uit dit telegram blykt, dat een vorig tele gram van den gouverneur-géneraal, waarvan herseining is gevraagd niet door het departe ment van koloniën is ontvangen. (St.-Ct.) «Dan moet hij boven in een boom gezeten heöben, want als hij verborgen geweest was in het woud zou ik hem gezien hebben, wees daarvan overtuigd.” «Ik ben zestig jaar,” zeide de pachter van de Fazantenhoeve de schouders ophalende, ’t Is nu werkelijk geen tijd meer voor mij om in boomen te klimmen. Dat is goed voor jou kwajongen. Je zit zeker boven in de boomen om de menschen te be* spieden P” «Zwijg 1” zeide de president op bevelenden toon. «Ik alleen heb hier het recht, om dat kind vragen te stellen.” «O, voor De Poorter ben ik volstrekt niet bang,” zeide Karei, zich voortdurend meer op zijn gemak voelende. «Dat zie ik wel,” hernam Je president. «Maar ik weet niet, of gy wel weet van hoeveel beteekenis uw woorden kunrfen worden. Uw getuigenis is vol komen in strijd met die van den getuige De Poorter. Daaruit volgt, dat een van u beiden onwaarheid moet spreken. Een valsche verklaring voor de rechtbank of meineed wordt met de zwaarste straffen bedreigd. Is er meineed gepleegd, dan eischt mijn plicht, om hem die zich daaraan schuldig maakt, tydens de zitting te doen arresteeren. Ik moet weten, wie hier liegt.” «Getuige de Poorter, blijft gij bij uwe verklaring P” «Ja, mijnheer de president. Mot de grootste ge rustheid durf ik nogmaals een eed te doen.” «En gy Karel P” «Voor den goeden God, die mij, hoort, zweer ik, de waarheid gesproken te hebben.” «Wees voorzichtig. Laat je niet op een dwaal spoor brengen door je vriendschap voor den be-* Daar de regen de baan op den bepaalden dag onberijdbaar had gemaakt, werden de wed strijden in Kristiania Maandag in plaats van Zondag gehouden. In den wedstrijd over één Engelsche myl was Jaap Eden No. 1. Tijd 2 min. 51 eec. In den wedstrijd over 10,000 M. was even eens Jaap Eden No. 1, in 15 min. 561/. sec. Salmson (Zweden) was 2, in 15 min. 57 sec, en Scüeltema Beduin 3, in 15 min. 574/a ssc. weinig achteruit tredende, kon hij hem bijna aan raken. Hot publiek trilde van aandoening, de rechters werden zenuwachtig. De Ruiter stond verstomd.de Poorter keek verschrikt, de verdediger was opge sprongen en scheen zich gereed te maken om het woord te nemen. Het geheel vormde een onbe schrijfelijk tooneel vol angstige spanning. Van allen, die een rol speelden in dit zonderlinge tooneel, was de man, die door Karei als moordenaar aangewezen werd, het minst ontroerd van allen. Recht als een kaars op zyn bank zittende en met hoog opgeheven hoofd, bekeek hij het kind met een minachtenden blik en de beleediging van den knaap, die hem met den vinger aanwees, beantwoordde hy slechts met een glimlach. En dat jurylid, was Rudolf van Trichtvoorde. De opgewondenheid veroorzaakt door dit voorval zou nog grooter geweest zijn, als het publiek den eigenaar van de Fazantenhoeve gekend had. Maar Rudolf had teer weinig kennissen in de provincie. Hy was ingeschreven op de lijst der juryleden, om dat hij daar zyn wettige woonplaats had. Hy kwam echter zoo goed, als nooit te Sint Brieuc en de mees- ten der aanwezigen hadden hem nooit gezien. Velen onder hen, hadden zijn naam zelfs nimmer gehoord, en daarbij kwam, dat die naam in dit proces ook geen enkele maal genoemd was. De belangrijke rol, welke er in gespeeld was door den heer van Tricht voorde, was den rechterlijken ambtenaar onbekend. Daardoor is het verklaarbaar, dat het Openbaar Ministerie hem toegestaan had om zitting te nemen als jurylid. wrwM.) GOUDA, 29 Augustus 1894. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD, op Vrjjdag den 31 Augustus 1894, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: De Begroeting der Schil ttery dienstjaar 1895. De voorstellen betreffende eene reorga nisatie van het onderwijs aan de Inrichting tot opleiding van bewaarschoolhouderessen. De benoeming van eenen Leeraar in de Hebreenwsche taal aan bet Gymnasium voor het schooljaar 1894/95. De benoeming van eenen aan de 2e Kostelooze School De benoeming van drie Leden in de Commissie tot onderzoek der reclames in zake de plaatselyke directe belasting naar het in komen. denwisseling het gevolg was, die tot handtas telijkheden overging, en moet de oude vrouw met een stok een slag op het hoofd hebben ontvangen, tengevolge waarvan zy ernstig ongesteld is. Zondagmiddag ontmoetten vader en zoon elkander eu kwam het ook nu tot een ern- stigen woordenstrijd, waarby de vader zich zoo boos heeft gemaakt, dat hy, naar men zegt, door een beroerte getroffen en op die plaats dood neerviel. Zyn lyk is door de politie naar de zieken barak vervoerd, en zal gerechtelyk geschouwd worden. De zoon is terstond gearresteerd. Een andere lezing luidt aldus Te Hillegom beeft gisteren het volgende plaats gehad. Joh. van den Akker en zyn zoon leefden reeds lang in onmin. Ook de knecht van den vader moest het vaak by den zoon ontgelden. Eergisterenmiddag verliet de zoon zyn schip met een stok gewapend om den knecht te mishandelen. De vader belette dit. De knecht liep weg en de zoon hem na. De vader volgde en ook de moeder, waarop een woordenwisseling ontstond tusschen de ouders en den zoon. De zoon gaf aan zyne moeder een hevigen slag op het hoofd, waar door zij duizelde. Hierop ontstond een worste ling tusschen vader en zoon, waarvan de eerste intusschen den stok had beet genomen. De worstelenden werden gescheiden door den veldwachter Pardoen. Deze nam den vader mede, die, na nog een pas of twintig te heb ben geloopen, dood neerviel. De zoon werd gearresteerd en zeide blyde te wezen dat zyn vader dood was. Het moest er toch van komen, hy of ik«, zeide hij nog. De justitie uit Haarlem en twee geneeshee- ren waren eergisterenmiddag te Hillegom. van 20 Juli 1870 .(Staatsblad no. 131), blykt in vele gevallen niet, dat de verbeurdverkla ring der roerende voorwerpen, waarin of waar mede de overtreding heeft plaats gehad, door den rechter bij de veroordeeling is uitgesproken, zooals bij art. 35, alinea 2, der genoemde wet wordt voorgesehreven. Uit een ingesteld onderzoek is aan den mi nister van justitie gebleken, dat nu en dan de rechter naliet, de voorgeschreven verbeurd verklaring uit te spreken, en dit wel omdat de bij voornoemd artikel 35, alinea 3, eveneens voorgeschreven voorafgaande inbeslagneming van de daarby bedoelde roerende voorwerpen werd verzuimd of wel omdat van die inbe slagneming geen melding werd gemaakt in het proces-verbaal. De rijksveldwacht en de mare chaussee worden namens den minister van justitie op dit verznim gewezen. Ik heb de eer E. H. E. G. te verzoeken, ook de aandacht van de hoofden der plaatse- lijke politie in uwe provincie daarop te vestigen. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1