DA Is, I EN. TO 1 1 I IÜL 3. van eparatie, De laatste esner Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UB 33ste Jaargang. BINNENLAND. nee versa n II". i snveer, FEUILLETON. JAP. uk. :e lARS ?N. 'ewerktng. LTER. iko. 6446. Dinsdag 4 September 1894. ISt derdorp, Jongelieden ER. UCH- i’M le prijs, ERS. 1 un k Zoom. (Fbrdf wnmfcd.) f 3DDE «MER i bij alle te Telok Lombok, (Naar het Frantch.') Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Iilll IN IIE fo [HANT A. 42. iff Bij het departement van koloniën is van den Gonverneur-Generaal van Nederlan<’sch Indië ontvangen het volgende telegraphisch bericht omtrent Lombok heeft, maar Ik weet wel, dat ik niemand gezien heb 2- w.'. Van verre zag ik hem langs den M Let park loopen. Hij bleef staan, stopte onder de struiken en ging door het gat den muur, bot park binnen. Ik vroeg mij af, ’jen wilde het neten. Je hadt gezegd, dat hij verliefd op je en - GOD DA, 3 September 1894. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Augustus het volgende resultaat 4 Aug. 14.9 Mg. permaug. kalicus per lOOOcc. 11 14.9 30 8.2 ftS Jz. 1 echtheid ia steeds voor na der Firma ADVERTENTIÉN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 9e prijs, een J. J. van L. Rietveld met 44 punten. Door den gemeente-voldwachter te Kapelle •tel fJsel is procea-verbaal opgemaakt tegen den veehouder G. v. d. H., aldaar, wegens verzet tegen het zich laten ontsmetten by het verlaten der weide waarop de besmettelyke veeziekte van het mond- en klauwzeer heer- schende is, tengevolge waarvan de verspreiding der ziekte kan ontstaan. Onder begunstiging van buitengewoon prach tig weder werd gisteren op het terrein aan den Rotterdamschen Dyk de jaariyksche huishou delijke schietwedstrijd gehouden van de leden van de Weerbaar heids-Vereeniging Burger plicht* alhier, die voldaan hadden aan bet be paalde in het Reglement. De uitslag is aldus PERSONEELE BAAN. le prys, een jardiniere, aangeboden door de Vereeniging, behaald door den beer H. v. Wjjngaarden met 53 punten. 2e prijs, een kaarten coupe, aangeboden door de Vereeniging, behaald door den heer A.C. Cosyn met -52 punten. 3e prys, een étagère, aangeboden door eenige leden, behaald door den heer 0. M. v. Wijn gaarden met 51 punter. 4e prijs, een koffiekan, aangeboden door eenige Het »Handbl.« ontving 'Zondag uit Batavia het volgeud telegram De Sasaks hebben bericht gezonden dat kapitein Li nd gr een met zyn detachement om singeld is door de Br.liërs in Dewahouae ten oosten van Tjakra. De Sasaks trachten hem te ontzetten. Djelantik bevindt zich thans Romba, op de noord-westkust van en zal vermoedelyk naar Bali worden verwij derd.! Men meldt tfit Den Haag Van den Gouverneur-Generaal is een tele gram ontvangen dat de le luitenant D. Doorn- mans, vroeger als zwaar verwond gemeld, is overleden. LOMBOK. Het »Hand.< ontving het volgend telegram uit Batavia, van daar afgezonden Zaterdag ochtend te 10.50. »De artillerie op Lombok is nu 32 stukken sterk, onder leiding van majoor Feuilleton de Bruyn. De ryksbeztuurder Djelantik blijft vol houden dat hij onschuldig is aan het verraad en heeft verlof gevraagd met zyn leger naar Bali te mogen oversteken. De gouveroeur- generaal (Viceroy) heeft deze vergunning ge weigerd en bevolen Djelantik als vyand te beschouwen. Tjakra Negara is thans ingesloten door de Sasaks. Jongelieden van 17 jaren tot aan den mili- tieplicbtigen leeftijd, die gedurende den aan staanden winter wenschen deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, ten einde bij eventueels indeeling als militie- plichtige in aanmerking te komen voor de gunstige bepalingen voor hunne lichting vast te stellen, worden opmerkzaam gemaakt, dat de cursussen aanvangen, nadat de loting voor de Nationale Militie heeft plaats gehad en zjj zich vóór 22 September a. s. daartoe kunnen aanmelden op het bureel van den comman deerenden officier der infanterie in de kazerne alhier. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Voor de hoofdacte slaagde te ’s Gravenhage mej. A. Th. van der Wonde, alhier. begaan. Ik ging naar binnen, niet vorder dan tot den zoom van het groote grasperk. Half verborgen tusschen de boomen, hief ik hel hoofd op en zag toen je echtgenoot voor het venster staan. Hij zag my ook en herkende my ongelukkigorwyze, want by schreeuwdeWat voer je daar uit PI Zoek je mij soms P” „’tls waar. Dat heb ik ook gehoord.” „Mij met de vuist dreigende, schreeuwde hij nog: Je zult weten met wien je te doen hebt. Wacht maar, ik kom beneden. Toen dacht ik aan jou. Ik begreep, dat als ik hem liet leven, hij je langzamer hand dood zou kwellen, want toen wist hij, dat ik je minnaar was, en Jat ik ontkomen was uit de ge vangenis, waar hij mij wilde doen ontkomen. Ik zou er d n hongerdood gestorven zijn en had dus wel het recht, mü te wreken.” „Je hebt op hem geschoten. Daar heb je goed aan gedaan,” zeide Marianne zonder 'de minste schaamte, terwijl zij zich geheel liet voortslepen door haar drift. „Neen, ik heb ongelyk gehad, omdat ik vercor- deeld kan worden en jij ook. Ik had den tijd om het park te verlaten, het geweer weder onder de struiken te verstoppen en naar de Fazanteohoeve terug te keeren, zonder iemand te ontmoeten. Toen eerst kwam ik op de gedachte om Frankrijk te ver laten en vertrok -dienselfden nacht.” „En De Poorter?” „De Poorter wist niets. Maar hy had mij te huis zien komen en ik moest hem wel op de een of audere wijze een sprookje op den mouw spelden, waarom ik mij vermomd had. Ik wist, dat hij den volgenden dag den dood van den generaal zou verne- Geest vau den troep zeer goed. Gezond heidstoestand gunstig. In bivak wordt ge werkt aan defensie. 30 en 31 Augustus ver kenning gedaan in richting Mataram. Vyand versterkte Mataram en mitakte vóórwerken. 31 Aagüstna met sectie berg-artillerie buD daaruit verdreven. Gezien, dat marine-seboien treffen. Offensieve kracht vyand gering. Vetter voornemens dageljjks te verkennen. Spionnen berichten dat de door de Baliërs verlaten stel lingen door Sasaks bezet zyn, ook Kotta- Radja (hoofdkwartier der Baliërs in den stryd tegen de Sdsaaksche opstandelingen). Obaerva- tie-colonnes werden naar Boeleleug gezonden. Vetter andermaal opgave verzocht van de ge sneuvelde Europeesche mindere militairen. leden, behaald door den heer N. S. Polak met 49 pnnten. 5e prys, een bouilloir, aangeboden door de Vereeniging, behaald door den heer A. J. Lafeber met 49 punten. 6e prys, een schildery, aangeboden door den heer G. H. G. de Lange, behaald door den heer J. F. Welter met 48 punten. 7e prys, een mandje, aangeboden door den heer D. Hoogendyk, behaald door den heer A. v. Reedt Dortland met 46 punten. 8e prijs, een wandversiering, aangeboden door den heer A. v. Reedt Dortland, behaald door den heer W. Sliedrechl met 44 punten. bord, aangeboden door den heer Bemmel, behaald door den heer hij wilde dan ook niets beloven. Toen ben ik op de gedachte gekomen, om De Huiler te doen ont snappen uit de gevangenis te Dinan. De toeleg is mislukt en je weet <le rest. Do Poorter heeft zyn eerste verklaring met de grootste brutaliteit volge houden en de duivel hoeft er zioh mede bemoeid door dien lüwel plotseling op het tooneel te doen verschijnen, Thans ben ik orergelererd aan de genade ran de Poorter en ik ben overtuigd, dat hij allos zal zeggen. De president heeft mij op vrije voeten gelaten, maar als hij gesproken zal hebben met den procureurs generaal, is het minste wat mij kan overkomen, on der voortdurende bewaking gesteld te worden. Ik zal zoo vrij zyn, dat oogenblik niet af te wachten.” „Wilt ge vluchten?” „Zeker, ik ben er vast toe besloten. Maar niets dwingt jou er toe. De Ruiter zal je niet verraden, wees daarvan overtuigd. Hy heeft je lief.” „En ik, ik aanbid jon. Wat kan 't my schelen, dat je myn echtgenoot vermoord hebt Hij wilde je dooden, en je hebt slechts het recht van weder vergelding toegeput. Overal waar jy gaat, zal ik gaan. En wat er ook de gevolgen van mogen zijn, zweer ik je, dat jou lot, ook bet mijne zal zyn.” „Je neemt 't mij dus niet meor kwalijk, dat ik met je zuster heb willen trouwen?” vroeg Rudolf spottend. „Spreek mij niet v»n haar. Ik wil alles vergeven en zal alles vergeten, alt je my toontaal, je te volgen.” Men scbryft aan de »Amst. Ct< uit Den Helder »In verband met de gebeurtenissen op Lom bok heeft de kolonel-conunandant van het 4e reg. vesting-artillerie eene oproeping gedaan aan de officieren, het kader en de vrywilligere, om zich met hem ter beschikking te atollen, van II. M. de Koningin, om de geleden ver liezen in Nederl.-Indië te helpen aanvullen. Eenige officieren en een 60-tal onderofficieren, korporaals en soldaten hebben zich reeds opge geven. Van de detachementen Den Haag, Willemstad en Hellevoetsluis komen nog na dere berichten. Aan de Koningin-Regentea is per telegraaf bericht v.in een en ander ge zonden. Onderscheidene officieren van het garnizoen te 's Hertogenboseb, waarby ook de in Indië welbekende kapitein Van Heurn, hebben aan gevraagd aan de expeditie naar Lombok te mogen deelnomen. (N. v. d. D.) Ten gevolge van het onlangs gehouden ver gelijkend examen voor toelating tot de Mili taire school te Haarlem zyn tegen 1 October a.s. by die inrichting geplaatst o. a. de heeren C. L. van Deutekom en H.J. J. van Voort- huysen, leerlingen der ryks hoogere burgerschool alhier. FLOBERTBAAN. le prys, J. P. Mul. 2e prys, A. J. Lafeber, na loting met 26 punten. 3e prys, A. 0. Cosyn na loting met H. van Wyngaarden en C. M. van Wyngaarden met 25 punten. Des avonds werden de prjjzec door den heer D. Hoogendijk, vice-president, onder gepaste toespraak aan de winners uitgereikt. Rozen aschbak, aangeboden door de Vereeniging, voor het grootst aantal witte rozen, behaald door den heer A. C. Cosyn na loting met C. M. v. Wyngaarden, H. v. Wyngaarden en J. P. Mul met vyf witte rozen. men, en wilde siet, dat hy op het vermoeden zou komen, dat ik hem vermoord had. Ik heb een sprookje bedacht waarin waarheid en leugen was. Ik vertelde hem, dat ik een kiel aangetrokken had, opdat mon mij niet zou herkennen, terwijl ik om het kasteel sloop. Ik wist wel, dat hij my niet zou vragen waarom ik er heengegaan was. Hij was vol komen op de hoogte.” „Verder heb ik hem verteld dat ik.langs het park komende een geweerschot hoorde, nadat ik even te voren De Ruiter had gesien, die de maat nam van eeu gat in den muur en eou oogenblik later een man had opgemerkt, die een geweer onder de struiken ver org I Het was mij echter niet gelukt hem in het gelaat te zien. Ik voegde er aan toe, vast over tuigd te zyn, dat die onbekende op iemand geschoten had en daar ik geen lust had, betrokken te worden in een onaangename zaak, ging ik «enigen tijd op reis. Ik zeide tot mij zelven hij mag donken wat hij wij, maar hij beeft niet het minste belang om mij te benadeelen. Zoo is ’took werkelijk gegaan. Hij daobt er blijkbaar geen oogenblik aan mij te beschuldigen. Zooals je zult begrypeo, u 'I niet in mij opgekoesen te vermoeden, dat hy het verhaal van dat onder de struiken verborgen geweer op re kening van de Ruiter zou schuiven. Ik heb er niet aan gedacht, dat hij den boschwachter reeds sedert jaren een doodelyken haat toedraagt.” „Maar wat heb je gezegd, toen je de Poorter te Parys ontmoette?” „Ik heb hem behandeld zooah hij verdiende- en eischte, dat hy zyn woorden zou intrekken. Hy ant woordde mij, dat als hy zijn woorden introk, men hem sou veroordeelen wegens valsche getuigenis en 10e prys, een waterstel, aangeboden door den heer A. Dortland Jr., behaald door den heer J. P. Hooftman met 44 punten. 11e prys, een presse-papier, aangeboden door den heer A. Jonker Kz., behaald door den heer D. Hoogeudyk met 44 punten. 12e prys, twee photograpfiën, aangeboden dooi den heer G. Jochmaun, behaald door den heer J. J. v. Bemmel met 43 punten. 13e prys, een waterstel, aangeboden door den heer H. van Wyngaarden, behaald door den heer B. Brouwer met 43 punten. 14e prys, een waterstel, aangeboden door den heer A. C. Cosy o, behaald door den heer P. J. Schlosser met 42 punton. 15e prys, een wandelstok, aangeboden door den heer J. Schenk, behaald door den heer J. van Oye met 42 punten. 16e prys, een kistje sigaren, aangeboden dooi den heer F. X. Hardyzer, behaald door den heer J. Schenk met 41 punten. 17e prys, een wandversiering, aangeboden door den heer F. Stroeve, behaald door den heer W. H. F. Cosijn met 40 punten. 18e prys, een jardiniere, aangeboden door den heer J. P. Hooftman, behaald door den heer J. Zwart Pz. met 40 punten. 19e prys, een flesch picalilly, aangeboden dooi den heer J. van Oye, behaald door den heer F. H. Rietveld met 39 punten. VASTE BAAN, le prys, D. Hoogendyk met 106 punten. 2e prys, H. v. Wijngaarden met 103 punten, terwyl de heeren C. M. v. Wyngaarden en N. S. Polak ook 103 punten verkregen doch met lager naschot, VRIJE BAAN. le prys, C. M. v. Wyngaarden met 35 punten. 2e prys, H. v. Wyngaarden met 34 punte-i. 3e prijs, A. C. Cosyn met 33 punten. 4e prys, J. P. Mul met 32 punten. 5e prys, N. 8. Polak met 30 punten. Te Delft is bij denbeer W. F. van Essen ingebroken. Een groot aantal gouden en zil veren voorwerpen zyn ontvreemd. Tot noodheemraden van de Krimpenerwaard voor den winter 1894/95 zyn benoemd de heeren P. P. Stuurman te Ammerstol, G. Voorsluys Jz. en C. Oskam Az. te Berg-Am- bacht. A. Breed veld te Lekkerkerk, Joh. Van Vliet te Ouderkerk a/d IJsel, 1\ v. Schieveen en L. De Jong te Gouderak, allen hoofdinge landen. 119) „Ik besloot er persoonlijk heen te gaan en ver kleedde mij als boer, om in den omtrek van hot kasteel te kunnen zwerven, zonder door iemand op gemerkt te worden. De uitvoering was g'emakkelyk. Ik zocht een werkkiel in den stal en zette een hoed met breede randen op.” „Jij waart ’tdus, die door dien Karei gezien werd.’’ „Ik weet niet of die beroerde jongen- mij gezien laVV k.m..n'ZlAtl lift). □coit, manr ik w- dan De Ruiter, muur van het zijn geweer in d-“ wat hij daar uitvoerde en wilde het neten. Lt _r J» was. Ik volgde den liep langs het bewuste gat, zonder dat bij w Zijn geweer lag daar onder bet bereik ner hand. Ik nam het, om te verhinderen, dat er tegen mij gebruik van maakte, voor het ge val, dat hjj my overviel. Ik had mij in het hoofd gezet in het park te sluipen door het openstaande bek om naar het venster van je kamer te gaan kij ken Als je mij ’raagt, wat my daartoe dreef, moet ik je zeggeu, dat ik ’t-oiet weet. Een on weerstaan- bear gevoel dreef my aan, die onvoorzichtigheid te en 4

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1