en. II’ ZER 1 ittl BINNENLAND. uw J4 De laatste aencr Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. n. No. 0453. [aag, 1 FEUILLETON 1 II. ist. Inkt este: 3ELIJK D. 60. N, d met nhage: Woensdag 12 September 1804. 33ste Jaargang. .ifiJartw i I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I 4j I in Kaas en De Boeleleng aan de JAP. ran dit Blad. man Z OON I 1 4 I f De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zón- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. oude vorst aftreden worden opgevolgd. a. s. bij atschappij bij: RS Jz. in echtheid is k steeds voor- lam der Firma Oü DE MMER (Naar het Fransch.) Ie IE F 1.90 SPEEL- of -TILBURY, ETJE, een afneembare oon lederen een schoon nur later spoelden op Loosduinsch grondgebied van het kanaal. de begraafplaats GOUDA, )1 September 1894. Hedennacht 'is in $en IJsel verdronken J. de G. oud 38 jaar, wonende te Moordrecht, nalatende eene vrouw niet 7 kinderen. I i.m nxui i: mant van Laboean-Hadji te- is werd uit op verschillende plaatsen zijn Wie moet men hiervan vel de Sasaks of de toestand is De Tweede Kamer vergadert Dinsdag 18 dezer, na de opening der nieuwe zitting, des namiddags te 3 uren. Drie mannen uit Den Haag waren te Sche- veningen aan het visschen met een net in den mond van het Ververschingskanaal nabij de zee twee hunner, een schoorsteenveger en een bode, waagden zich te ver en kwamen in de golven om. Een paar hunne lyken aan een half uur van den mond De beide lijken zyn naar te Loosduinen gebracht. Onze verwachting werd gisterenavond niet beschaamd, het circus Robinson mocht zich in een talrjjk bezoek verheugen. Het programma werd uitstekend uitgevoerd. De slang in de lucht, door den heer Forelli werd goed uit gevoerd. Alle overige nummers van het pro gramma hadden veel bravo’s ten gevolge. Te Utrecht is opgehaald het lijk van den heer H. B. v. A., die sedert 26 Aug. zyne woning had verlaten. ADVERTENTIEN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit Amsterdam meldt men: Op een weiland buiten de Muiderpoort ia Zondagmiddag een protest-meeting tegen de vonnissen der klasse-justitie* gehouden, uitge schreven door een 27tal min of meer sociaal democratisch getinte vereenigingen. Het moet gezegd worden, dat deze byeenkomst, vergele ken bij andere meetings, by vroegere gelegen heden op hetzelfde terrein gehouden, geen zeer ruime belangstelling heeft gevonden. Het kan echter zyn, dat de ongunstige omstandigheden, met name de droevige toestand van den bodem, een zeer nadeeligen invloed op de opkomst hebben geoefend. Vroegtydig trok men naar het weiland; enkelen verzamelden zich daartoe op verschillende punten der stad. Te ongeveer 1 uur vingen de redevoeringen in de open lucht aan, en omstreeks vier uur werd de terugtocht stadswaarts aanvaard. De meeting had het gewone verloop en het gewone aanzien. In het midden van het weiland was de roode vlag geplantde vaandels en banieren der onder scheiden vereenigingen werden op eene tribune tentoongesteld. Een drietal getimmerten strek ten den woordvoerders van den dag. te weten Domela Nieuwenhuis, Stienstra, Luitjes, Pieter- 80n, Hermans en Reens, tot spreekgestoelten, en de redevoeringen werden afgewisseld met muziek en zang. Schering en inslag vormden by die redevoeringen de meeningen der spre kers over de in den laatsten tyd gevelde von nissen, waarbij aan sociaal-democraten gevan genisstraffen werden opgelegd. De zaak Reens bleef daarby, gelijk te verwachten was» niet buiten besprek. Over het gesprokene valt even wel weinig nieuws te vermelden^ aangezien er weinig is gezegd, dat niet reeds vroeger op dezelfde wyze te berde is gebracht. De Avondpost* deelt mede, dat, volgens een uit Goebeng (Soerabaja) ontvangen parti culier telegram, de zwaargewonde luit.-kolonel H. F. C. van Bylevelt op het oogenblik bui ten gevaar verkeert. De door den Heer F. B. van Ditiaar te Rotterdam ontworpen uitgave, in den vorm van een Geïllustreerd Gedenkblad*, ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden op Lombok, mag zich reeds nu in de grootste belangstelling verheugen. Uit alle deelen des lands komen brieven van sympathie met de onderneming en bijdragen. Het werk, dat binnen zeer korten tyd zal verscbynen, belooft een Kunstwerk te worden in den vollen zin des woords. Reeds werden bijdragen ontvangen van Generaal Karei van der Heyden, Generaal - De heer B. L. Tydens, lid van de Tweede Kamer, zal met een 25 tal genoodigden, de te Avereest ten verkoop gepresenteerd wordende gronden bezichtigen, met het doel om te zien, of >de Bond van Orde door Hervorming* daar een geschikt terrein voor kolonisatie kan vinden. ken. Mijn dokter kent haar. Hij zal na ontvangst van het telegram dadelijk vertrekken on kan van avond nog hier zyn. Morgen zal je kennis met hem maken.” «Zeer goed. Maar laat ons als je blieft nu niet vergeton om wat te gaan eten.” //Wees maar gerust. Wij zullen eten na ons be zoek aan het telegraaf-bureau, maar niet in het hotel „Franklin", waar ik op nieuw een ontmoeting zou kunnen hebben met dien man.” Nu ’t eenmaal zoover was, nam Arthur het geval teer kalm op. Hij had den strijd niet getocht, maar mocht hem ook niet ontloopen. Het groote voordeel er van was, dat het doel naar hij hoopte, oen einde zou maken aan een hoogst gevaarlijken toestand. Rudolf van Trichtvoorde moest sterven, daar hij elk oogenblik gearresteerd kon worden en dan zou hij zich niet ontzien de zuster zijner ver loofde op de schandelykste wijze in opspraak te brengen. Arthur was geen man, die steeds het recht zocht met de punt van zijn degen, maar volgens zijn oordeel bestonden er gevallen, waarin een tweege vecht onvormydelyk was. Dat hij zelf, hoe on schuldig ook, persoonlek als slachtoffer kon vallen, zonder dat de eer van Marianne daardoor hersteld was, daaraan dacht bij niet. In dit geval was een duel bijna onverdedigbaar. Een erkend schurk kreeg nu de kans om een braaf man te dooden en daardoor nog een misdaad te stapelen bij al hetgeen hij reeds gedaan had, of hij stierf op het zooge naamde veld van eer zonder gestraft te zyn. Maar zooals uwy reeds zeiden, aan Adit alles dacht Arthur niet. Hij was te veel Franschman, om in bet twee gevecht onzer dagen een overblijfsel te zien uit de Majoor N. I. leger Raadt van Olden barnevêlt, Generaal-Majoor A. Lanzing, den Lnit.-Kolo- nel van de Genie van Panthaleon van Eek, Kolonel Moorrees, den Lector van de Kon. Mil. Academie te Breda R. van Eek, gap. Vica- Admiraal Jhr. De Casembroot, gap. Vice-Ad- miraal J. H. van Cappellen, Jhr. Mr. W. F. Rochussen, lid van de Raad van State; Oud- Ministers Seyffardt en Bergansius Professoren S. S. Rosenatein en G. H. Lamera. Verder werden bydragen ontvangen van hh. Letterkundigen J. P. Hasebroek, Joban Gram, A. 0. Wertheim, Rosier Faaaaen, E. Lauril- lard, Dr. D. C. Nyhoff, P. Heering, Mr. J. Nanuinga Uitterdyk, Dr. J. B. Kan, D. F. van Heyst, R. A. Kollewyn, Paal Fredericq (Geut); van Schildera, alaTaco Mesdag, Josef Israels, Elchanon Verveer, H. W. Mesdag, David Bles, J. Stroebel, Cb. Rochussen, H. J. Melia, P. Stortenbeker en P. A. Schippems. de brug werd gedurende den opstand der Saa- aaks afgebroken: Batoe Klian ligt aan de voortzetting van den weg van Tjakranegara naar Narmada, dus ooatelyk van dit laatstede weg wordt van Narmada af minder breed en loopt over Pringaratan (waar de vorst eene kleine woning heeft, waar hy verblijf houdt, als hij aldaar in de omstreken gaat jagen) en Salam Soe- koer naar Batoe Klian. Een der voornaamste hoofden van de Sassaks is Djero Giniawang van Batoe Klian. Goeati Djilantik ia, gelijk men weet, vorst van Karang Asem op Bali, die met zijne hulp troepen den vorst van Lombok tegen de Sas saks was komen bijstaan en wiens ontsnappen naar Karang Asem, volgens een vroeger tele gram van het Nieuws van den Dag,«door de marine niet zou verhinderd zyn. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekening van heden Mataram en Tjakranegara zijn beide dooi de batterijen verwoest. De Sassaks van Batoe Klian streden tegen de Baliërs ten noorden van Narmade. Eenige duizenden Sassaks bezetten de landstreek bezuiden Mataram en Tjakranegara tot aan zee. Goesti Djilantik ontsnapte naar Karang Asem. Narmada (Ajermada) ligt aan den 10 M. broeden weg, die van Tjakranegara naar het oosten loopt langs de dessa*s Bertaid en Kem- bamg Koening. Narmada ia een der verblijf plaatsen van den ouden vorst. Dit lustver- blijf, waarvan het hoofdgebouw slechts 2 ka mers bevat en niet meer dan een optrekje genoemd kan worden, ligt aan de zuidzyde van den weg, heeft een omtrek van D/2 paal, is terras vormig aangelegd en bestaat behalve het hoofdgebouw, uit een op 7 terrassen ge bouwden tempel, eenige op verschillende hoog ten gelegen koepeltjes en vischvyvers. Aan de oostzijde stroomt de breede en diepe S. Ban jak of Narmade, die vroeger overbrugd was Aan de >J.-B. werd den 29n Juli uit Am- penan geschreven, dat men hard werkte aau de versterking van het bivak en de goede huisvesting der militairen. Er heerschte veel opgewektheid en men vermaakte zich goed. Hedennacht zegt de correspondent zyn door de hooge zee het bivak van de 2c en 4e compagnie 9e bataljon en het vivres- magazijn onder water geloopen, waardoor groote schade werd aangericht. Twee ijzeren dryvervlotten van de genie, die stevig veran kerd waren, geraakten los en werden tegen het strand opgeworpen. Een van de vlotten werd totaal vernield en de cylinders daarvan waren nergens meer te vinden waarschynlyk zyn ze lek geworden en gezonken. Er is weinig vooruitgang te bespeuren de Lomboksche aangelegenheden. De contro leur Liefrinck en kapitein Willemstyn zijn van hunne zending naar Praja teruggekomen, Naor wy vernemen, waren de Sassaksche hoofden niet genegen, naar Tjakra-Negara te komen, ten einde hunne opwachting bij den opperbe velhebber te maken. lederen morgen komt de genie tot de ont dekking, dat de telegraaflijnen ter lengte van 3 a 4 voet -v:11' doorgesneden. Wie denken De Balineezen, gedroste dwangarbeiders raadselachtig. Op 4 Augnstm >J.»B.geseind: De vier in aanbouw zynde paviljoens voor krankzinnigen op het landgoed de Brinkgreve* te Deventer, worden vermoedelyk 1 Januari 1885 in gebruik genomen. Den 3n zyn de opperbevelhebber, de resident van Bali en Lombok, majoor Hamer- «er, de controleur Liefrinck Korting met de >Maetsuijcker< Hadji vertrokken; om gm der Sasaks nogmaals op te roepenwanneer na 3 is - en zullen de bestaande en tegen het Lomboksche ..w.üvO aangenomen. Boeleleng, dd. 10 Au- „Wij zijn het omtrent alles volkomen eens,” ant woordde Arthur. „Morgen ochtend ontmoeten wij elkander dus op hot eiland, vlak bij do graftombe.” Met een koelen groet verwijderde hij zich, maar in plaats van naar de eetzaal te gaan, nam hij zyn vriend Allanic mede naar buiten, die zich haastte, ophelderingen te vragen omtrent een tooneel waarvan hij niets begrepen had. Het eenige wat hij wist, was, dat *t een tweegevecht zou zijn, op leven en dood. „Ik kan je er niets van vertellen,” zeide Arthur. „Je kent mij genoeg >om te weten, dat als ik mijn leven waag, ’t is om een goede zaak te verdedigen. Als ik sterf, dan is het lot niet rechtvaardig en als ik hem dood, dan zal de man, dien gij zooeven ge hoord hebt, zijn verdiende loon hebben. Meer moet je op het oogenblik niet vragen.” „Goed I Ik begrijp ’t wel. Er is blijkbaar een vrouw in het spel.” „Of ge ’t al dan niet geraden hebt, zeg ik niet, maar wees overtuigd, dat ik mijn plicht vervul mót dit tweegevecht. Ik heb het niet gezocht, dat weet je wol, daar wij geheel toevallig in het hotel kwamem Het toeval heeft my van aangezicht tot aangezicht tegenover een vijand gabracht, die mij doodelijk be- leedigde. Ik zal geen stap teruggaan. Er moge van komen wat wil, ik heb mij niets te verwyten.” „Daarvan ben ik overtuigd. Maar waar breng je mij thans heenP” „Naar het telegraaf-bureau. Ik heb een telegram te verzenden aan een dokter te Dinan.” „Het ie vrij wat eenvoudiger om hulp te zoeken bij een dokter te Sint Malo, of by een officier van gezondheid.” „Ik wil niet meer vreemden in deze zaak betrek- barbaarscue middeleeuwen, toen de hoogste eer daarin bestond, uit te blinken in den strijd van, man tegen mpn. Welgemoed stapten de beide vrienden naar het telegraaf-bureau om dokter Bertrand te waarschuwen, en geen hunner dacht aan de gevolgen die deze strijd voor Arthur kon hebben. Intussohen was de heer Van Trichtvoorde achtergebleven in gezelschap van den Engelschman, zich verlustigend in de ge dachte een einde te maken aan het leven van zijn gehaten medeminnaar. Daar hij zijn vroegeren vriend als de onmiddellijke oorzaak beschouwde, dat hy de liefde van Elize verloren had, waardoor de kans op, de rijke erfenis van baron Van Hansweerd verkeken was, haatte hij Arthur met al de kracht van zyn onedel karakter. Hij was vaster dan ooit besloten, zich den vol genden dag in te schepen, maar ’tzou hem zwaar gevallen zyn te vertrekken, zonder zich te wreken. Al wat mogelijk was wilde hij doen om Arthur Erzoe te verhinderen, de millioenen van Elize Bartan te huwen. Niet zonder eenige aarzeling had hij het aanbod aanvaard om het tweegevecht te doen plaats vinden op het eilandje de groote Bey, omdat men hem daar met een schuitje zou komen afbalen, om hem naar het jacht te brengen, waarop mevrouw Van, Hans weerd hem wachtte. Zyn eerste gedachte was geweest beslist te weige ren, om op dat punt byeen te komen, maar toen hud hy bedacht, dat men hem dan zou vragen, wat de reden was van deze weigering en bovendien was de ontmoeting op. het eiland gunstig voor zyn plan om zich in te schapen. (FerA 125) „Ik zal u er heen doen brengen met de groote sloep en de matrozen kunnen ons ook weder terug roeien.” „Terugkomende zullen wij slechts met ons drieën zyn,” spotte de hoer van Trichtvoorde, „die buiten gevecht gesteld is, zal er aan ontbreken en de dok ter moet achterblijven om hem te verzorgen, als hij gekwetst, of om hem te bewaken als hij dood is. Overigens beloof ik ook volstrekt niet, dat ik met u terugkeer, als ik den dans ontspring.” „Go kunt handelen zooals ge verkiest mijnheer. Maar ge keurt ’t dus goed, dat wij elkander op het eilandje Bey zullen ontmoeten?” „Ja. Ik zal er om tien uur zyn. Ik ga er heen met den heer John Harris, die mij de eer aandoet, myn getuige te willen zijn. Thans moeten wij nog bepalen, van welke wapenen gebruik gemaakt zal worden.” „Ik verkies de revolver,” zeide Arthur. „Ik bezit een uitstekend paar,” riep de Engelschman. «Ik ook,” zeide de zeeofficier. „Dat is dus volkomen in orde,” besloot Rudolf. „De hoeren zullen hun wapens medebrengen en op het terrein kunnen wij loten [welke gebruikt zullen worden.” „Is het zoo afgesproken P” en de adjudant naar Laboean- de onwillige hoofden drie dagen aan die oproeping geen gehoor gegeven, gaat de opperbevelhebber terug, 2_ -2_ vermeende grieven der Sasakhoofden t_o._ 1 vorstenbestuur niet meer worden Een telegram van gustus meldde Generaal Vetter is ruggekeerd met drie voorname Sasakhoofden, die algeheele volmacht hebben om in naam van de oudere achtergebleven hoofden te handelen. De Sasakhoofden zullen zich onder werpen aan den Lombokschen vorst, mits onder bescherming van het Gouvernement. Na afloop der te houden conferentie zal de oude vorst aftreden en door zyn zoon Ketoet worden opgevolgd. Naar het zich laat aanzien, zullen de troepen binnen een maand op Java terug zyn. Den 11 n vertrekken 500 dwangarbeiders. Goesti Djilantik en zijne 1200 volgelingen ■fzullen Lombok spoedig verlaten. s

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1