rjzs i THE. BINNENLAND. f De laatste eener Familie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mdrukte srmeisje, 1 gen voorzien, liefst WEEDE MEID, to. 2344 aan het No. 6456. Zaterdag 15 September 1894. 33ste Jaargang. i FEUILLETON. lag. IJ klenb RD door 4N en Zn. c., ike 18. aar Middel TEGEN I j i, Hoest, Borsl-en I antloeninqen. g-Extract. ik&Co. Tin Bois. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. aan De er Kaai en (FenU Mmlfd.) Maatschappij boot eiland. (8 Uft i en (Naar het Fransch.') IiIIHNII i: COURANT ollaadceh DadeUJk irigineele ng wordt na elke t de om en heeft, ^n^root lit ali in elkander ntant nit- kken, de Ier heeft in, tot op n behoeft •Loterij— an en hy tgeiloten. ijk vast- klasie: 1.- k- L.— I.- sken wij iriyk tot De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70, Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij de Maandag te Delft gehouden openbare aanbesteding van het bouwen van een water toren op het terrein aan de Noordelijke Avenue, waren inschrijvingen ingekomen van C, W. den Hoed, Haastrecht f 34225. J. H. de Wilde, alhier f 34210.— H. J. Nederhorst, alhier f 28043.en C. P. W. Dessing, alhier f 27925. De hoogste inschrijving bedroeg f 34225. de laagste f 25943. ma en Gouden 1893. WARD 1893. Medaille 1893, ition, Chicago. 3st heilzame be- o van smaak, purgatief. létltjk. larne in. Mag I m. ddel der wereld. JNIGBLOEM., 'Jen Haag. WOLFF, Dro- den Haag en Rotterdam vertrekken dan ook 7 minuten vroeger van hier dan thans. Overigens is de winterdienst, wat het sta tion Gouda betreft, gelijkluidend aan den zomerdienst. In den nacht van 11 op 12 Juli zat een korporaal van de veldartillerie te ’s-Graven- hage in garnizoen, met een meisje op een bankje naby den Hertenkamp. Omstreeks mid dernacht werd hij plotseling aangevallen door twee personen, die zyn geld opeiscbten onder de vreeselykste bedreigingen en eone mishan deling, die onzen artillerist en zyne >schoone< een paar blauwe oogen bezorgde. Toeu ,even- wel de korporaal de positie kon overzien, keerde de kans. Hij trok zjjn sabel en ging zijne aanvallers te lyf. Een hunner koos het haze- pad en de andere, een smid uit Rotterdam, werd in arrest genomen en had zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De beklaagde ontkende. Hij zou, in het gras liggende te slapen, onverhoeds gewekt zijn door een paar sabelhouwen, welke hem aau hoofd en ooren verwondden. Het langdurig getuigenverhoor toonde echter aan, dat beklaagde ter plaatse gezien was. Subst. -officier van justitie, mr. van Buttiugha Wicbers, achtte de schold van den beklaagde wettig en overtuigend gebleken, terwyl z. i. mede het getuigenverhoor heeft dnidelyk ge maakt dat de makker van bekl., hier heden als getuige geboord, zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Wijzende op de straf, onlangs opgelegd aan drie personen, door het 0. M. genoemd: »de 128) Misschien zou ’t beter geweest zijn, den dreigen den storm met de grootste onbeschaamdheid het hoofd te bieden, maar in de opgewondenheid van het eerste oogenblik en op aandrang van zijn minnares had bij besloten, heil te zoeken in de vlucht. Hij ontveinsde zich niet, dat de vlucht het grootste be wijs leverde voor zijn schuld, en werd bij thans aangehouden, dan was alle kans om zich schoon k wasscben verkeken. Voor dat geval echter, nam hij thans zijn maat regelen. Hij schreef een uitvoerig verhaal van al hetgeen er gebeurd was. Den schijn aannemende, innig berouw te bobben, over ai hetgeen er gebeurd was, stelde nij Marianne in het afschuweljjkste licht. Hij beschreef haar als een monster, dat den moord op den generaal beraamd en er hem en De Ruiter toe aangezet had. Hij gaf deze voorstelling aan de misdaad, niet zoozeer om zijn minnares te treffen, daar deze hem geheel onverschillig was geworden, maar wel om Elize te kwetsen en te grieven. Jt Was hem niet genoeg haar verloofde te dooden, hij wilde ook de schande harer zuster wereldkundig maken, voor het geval hij gearresteerd, of, hetgeen niet ge heel on moge lijk was, in het tweegevecht gedood werd. Wat hem zelf betrof waa hij vast besloten, een Wij hebben ontvangen het vaakgesteld ont» werp voor de Dienstregeling van de Neder- landsche Staatsspoorwegen gedurende den aan staanden Winterdienst (1 October a. s.). Wat Gouda betreft zyn de veranderingen zeer gering. Een paar wijzigingen betreffen de sneltreinen voor Duitschland en dan nog voornamelijk op de lijn AmsterdamArnhem eenige verandering van belang is dat trein 109 uit Amsterdam naar Rotterdam en den Haag zal vertrekken te 11.10 in plaats van 11.27 en alhier aankomen 12.48 in plaats van 12.55. De correspondeerende treinen naar heb don tijd nog.” Rudolf volgde den zeeman, die hem langs de muren van het verlaten fort, naar een open plek bracht, van waar men een ruim gezicht bad op de open zee. Het jacht dobberde op een afstand van ongeveer vijf honderd meter. Achter aan den boeg bemerkte men de boot, die mods uitgelaten was en vreeselyk heen en weer geslingerd word door de golven. «Hoe is *t je mogelyk geweest om je op dezen afstand verstaanbaar te maken met den schipper vroeg Van Trichtvoorde. De kapitein toonde hem een langen stok, welke hij ouder dun arm droeg en waaraun onder elkander tal van vlaggetjes waren aangebracht van verschil lende kleuren, een soort van seintoostel in het klein. «Met een dergelyken stok,” zeide hij, «kan men ter zee op verre afstanden met elkander praten. Het is een telegraaftoestel, dat slechts eenige oefening vereischt om er mede te werken. Uw reisgenoote weet thans, dat gij er zijt en voor twaalf uur aan boord zult zyn.” «Wilt ge haar oens zien P” vroeg de oude man, een verrekijker uit den zak halende. «Ja gaarne, maar schuif don kijker eerst uit en zoek do juiste richting waarin ik hem moet houden. Zoo’n ding is niet zoo gemakkelyk te hanteeren als een tooneelkyker.” Do boer Van Trichtvoorde keek en onderscheidde spoedig aan boord van hot jacht, een vrouw die over de reeling geleund lag. Zy was in 't zwart gekleed en *t kostte hem geen moeite, mevrouw van Hans- weerd te herkennen. Heden 14 September, viert de zangvereni ging Apollohaar vijf en twintig jarig be staan. Wij wenschen alle Leden en het Be stuur in het bijzonder geluk met dit voor Gouda zeldzaam feest. Nog één der tegenwoordige bestuurders, de Heer B. Scholten, heeft van het begin af alle campagnes mede gemaakt. Hij heeft dus al het vele goede, ons door A polio geschonken helpen uitvoeren. Wij hopen gaarne dat het tegenwoordig Bestuur met hareu Directeur, den heer J. G. Arents, door de Leden zoo goed gesteund zal blyven worden, dat ons nog vele schitterende uitvoeringen ten deel vallen, als bewijs dat de zilveren Apollo met ver jongde kracht zyn gouden feest tegemoet gaat. Zonder zich te haasten, wandelde Rudolf naar de haven en twintig minuten later was hij buiteu de stad, zonder iemands aandacht getrokken to hebben. Het eiland groote Bey is te voet te bereiken, als de zee laag is, maar wordt een eiland als de vloed opkomt en dan kan men er slechts komen in een vaartuig. Op het oogenblik toen van Trichtvoorde het eind punt der haven bereikte, begon do vloed langzaam op te komen. Het weer was somber en koud maar de wind, die naar het Noorden gedraaid was, woei met veel minder kracht. Rudolf was vroeg en zag den ouden zeeman niet op hot punt waar zy elkander volgens afspraak zou den ontmoeten. Hij achtte ’t niet gewenscht om te wachten en wandelde naar den overkant, waar hij zyn vriend weldra ontmoette. «Hoe is ’tP” vroeg by. «Uitmuntend,” luidde het antwoord. //Zooals ik voorspeld had, ligt het jacht daar ginds onder stoom. De schipper hoeft verstandig gedaan om hot anker niet uit to werpen. De zee is nog al woelig en de wind die is gaan liggen, kan olk oogenblik weder opsteken. Ik raad u zelfs om niet al to lang op het eiland te vertoeven en gebruik te maken van hot vry goede weer. Tegen elf uur steekt do roei- van hot jacht af en zij komt langs hot kleine De schipper heeft mij begrepen, want hij antwoordde.” «Doe mij dan hot genoegen met mij mede te gaan en mij te wy'zen, waar het jacht ligt en de plek waar ge vermoedt, dat de boot zal kunnen aanleggen.” «Gaarne. Ik zou *t hoogst onaangenaam vinden hier opgesloten te worden door den vloed, maar ik Een briefschrijver van de de Java-Bode*, die op 30 Juli een militairen marseb mee maakte naar Goenoeng-Sari, een der verblij ven van den vorst van Lombok, deelde daar over het volgende mede De weg liep door de kampongs Toempit, Rembega, Midan en Blentjong. Rechts en links van den weg ziet men 'uitgestrekte sawah-gronden de padi is kort geleden ge sneden en de bevolking was bezig, den grond te bewerken voor het tweede gewas. De weg waar G. Sari kau niet tot de mooie wegen van Lombok gerekend worden van Ampenan tot de pasar Rembega ie de weg bepaald slecht te noemen, want overal waren gaten en kuilen, en deze stond op vele plaat sen onder water, tengevolge van de bewerking der sawahs. Om 7 7* our v- werd de pasar Rembega, die in volle gang was, bereikt. Slechts oude en leelyke vrouwen werden hier opgemerkt. Voorbjj Rembega wordt de weg beter. Na een zeer steile glooiing te zyn afgedaald en de S. Midan te hebben doorwaad, kwam men in de vry sterk bevolkte kampong Midan. jakhalzen van het Haagsche Bosch vorderde Bet voor den bekl. Johannes Lambertus van don Broek 6 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr, F. Wolfson achtte volstrekt niet bewezen dat zyn cliënt zich heeft schuldig gemaakt aan eene poging tot afpersing. Voor de mishandeling is eenig bewys en daarom concludeerde spreker, wat de afpersing betreft, tot vrijspraak, wat de mishandeling aangaat, subsidiair tot het opleggen van eene lichte straf wegens eenvoudige mishandeling. Na repliek van het O. M. werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Voor het gerechtshof te’s-Graveuhage stond gisteren terecht de vrouw uit de Tweutstraat aldaar, door de rechtbank te dier stede ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf wegens 1. het opzettelyk verbergen van een minder jarig meisje, dat, verkeering hebbende met een persoon, by bekl. in den kost, zich aan het wettig gezag harer ouders had onttrokken 2. het opzettelyk onttrekken van bedoelde min derjarige aan de nasporingen der politie. Bekl. beweerde, evenals voor de rechtbank, dat zij het meisje heeft verborgen gehouden uit medelydeu met haar, daar ze beweerde door hare ouders mishandeld te worden. Zij erkende dat de politie haar gewaarschuwd had om, zoo de minderjarige bij haar vertoefde, zulks dan niet te verzwijgen omdat ze anders zelf in moeilijkheden zou komen, maar zy beweerde niet te hebben kunnen begrypen dat ze wer kelijk, door het meisje te verbergen, verkeerd handelde. Haar verdediger, mr. H. de Ranitz, meende dat zij ook werkelijk uit goedhartig heid, zij het dan ook eene misplaatste, goed hartigheid, de meerbedoelde minderjarige ver borgen hield. Pleiter vroeg daarom vermindering van straf. Het Openbaar Ministerie meende dat van mishandeling der minderjarige door bare ouders geen sprake wasde minderjarige erkende zelve, slechts gekastyd te zyn geworden wan neer ze dat verdiend had. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 September. i Katwyk, en H. van Scbipluid?n. GOUDA, 14 September 1894. Op uitnoodiging van den heer Burgemeester dezer Gemeente zal het Burgerlijk Armbestuur op Maandag 17 en zoo noodig Dinsdag 18 dezer eene algeraeene collecte houden ten be hoeve der slachtoffers van den hagelslag op den 6 Augustus te Aalsmeer. Wij bevelen deze collecte ten zeerste aan bij onze ingezetenen, niet twyfeleude of velen zullen bereid gevonden worden eene bijdrage te schen ken, voor die zwaar beproefde slachtoffers, die in een ommezien hunnen arbeid zagen vefaield. Het gerechtshof te ’s-Gravenhage behandelde gisteren de zaak van de vrouw en den man uit Rotterdam, beklaagd het dochtertje van laatstgenoemde, over hetwelk de eerste beklaagde stiefmoeder was, herhaalde malen te hebben mishandeld, zoodanig dat het kind in het zie kenhuis moest worden verpleegd. Tegen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de beide beklaagden tot vier maanden gevan genisstraf werden veroordeeld, was door den tweeden bekl. hooger beroep aangeteokend voor zoover zyne veroordeeling betreft? terwyl het 0. M., dat veroordeeling van de vrouw tot 9 en van den man tot 6 maanden gevangenis straf had geëischt, tegen het vonnis in zyn geheel appèl aanteekende. De eerste bekl. (de vrouw) heeft in haar vonnis berust en, hoewel zij ten gevolge van het hooger beroep van het O. M. ook tegen gisteren was gedagvaard, was zy niet ter terechtzitting tegenwoordig, omdat zy, zooals medegedeeld werd, niet voor het ge rechtshof durfde verschynen. De man ver klaarde zich door zijne veroordeeling bezwaard te achten, bewerende in drift te hebben ge handeld, en overigens slechts zyn kind kastij dingen te hebben toegediend. Zyn verdediger, mr. Jos. van Raalte, uit Rotterdam, meende dat de rechtbank ten onrechte heeft geoordeeld dat beide beklaagden een gelyk aandeel aan de mishandelingen hebben genomen. Zelfs de officier van justitie achtte blykens zyn requisi toir den man minder strafschuldig dan de vrouw. Pleiter nu meende dat de man be hoorde te worden vrijgesproken. Mocht even wel het Hof meenen dat ook ten aanzien van hem eene veroordeeling moest volgen, dan ge loofde pleiter dat er termen waren om hem in plaats van gevangenisstraf eene boete op te leggen. De procureur-generaal, mr. Byleveld, achtte evenwel de verdediging onaannemelyk en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 September. O de Liter. AC FIN BOIS ne Anonyme, uour and om haro goede n gunstig bekend, ird in verzegelde Bohen van 5 Liter :ien van hetatteHt AN HAMEL ROOS verkrijgbaar by- WANKUM "RT, Oosthaven einde aan zijn leven te maken, als men de hand op hem legde. Met duivelsch genoegen, las hij den brief nog eons over, en voegde er een zinsnede aan toe, waaruit bleek, dat zijn pachter van de Fazan tenhoeve, Jan de Poorter, een valschen eed had af gelegd. Daar hij overtuigd was, dat die man hem verraden had en dus de onmiddellijke oorzaak was van den moord met al zijn gevolgen, wilde hij zich ook op dien schurk wreken. Hij stak den brief in zyn zak, in de overtuiging dat dit venijnige schrijven zijn werking niet zou missen, als men hot op zyn lijk vond. Toen hij gereed was ging hij naar beneden, waar hij den heer Harris aantrof, die plan had dien avond naar Parijs te vertrekken. Voor het uur van de ontmoeting tusschen de beide Franschen wilde hij een ridje maken langs de kust om zich ten slotte aan het eiland de groote Bey te laten afzotten, op het veelgestelde uur. In de hand droeg hij een sierlijke doos, waarin twee uitmuntende revolvers van Engelsch maaksel lagen. Hij toonde ze aan Rudolf, die zeer in zyn schik was, den getuige kwyt te zijn tot het uur van het gevecht. Deze schikking, die hem de volkomen vrijheid zyner bewegingen waarborgde, schonk hem do gele genheid op het eiland met zijn vriend den zeekapi tein te sproken en bovendien kon hij de plek be zoeken, waar de boot hem na afloop van het twee gevecht zou komen afhalen. De Engelschman verwijderde zich met een hand druk zoo hartelyk, alsof zij elkander in de eerste jaren niet zouden terugzien. Het sloeg negen uren. De Provinciale Vereeniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland zal eene vergadering houden op Zaterdag 6 October, des voormiddags te elf uren, in de Diergaarde te Rotterdam. Tot de punten van behandeling behooron Verkiezing van twee bestuursleden ter voor ziening in de vacaturen wegens periodieke af treding van de heeren F. B. s’Jacob en A. P. Zaalberg. Behandeling van het rapport der commissie ad hoe, betreffende de wenschelijk gebleken verbeteringen in de Gemeentewet, bij eene aanstaande algemeens herziening dier wet. De commissie, die bedoeld rapport heeft uit gebracht, bestaat uit de heeren A. P. Zaalberg, burgemeester van Alfen en Aarlanderveen, voorzitter; van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, secretaris; mr. J. J. Ta- venraat, secretaris van RotterdamT. A. O. de Ridder, burgemeester van Katwyk, en A. Musquetier, burgemeester S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1