B n er, 3H, BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De laatste eener Familie. No- 6457. r, 1 aar. I' zen? FEUILLETON. i (t L 11 Maandag 17 September 1894. 33ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. en bewgs van de tevreden heid o nt- J week een ■ation de iz. enz. het kleine no- LMAJi It ZOON A 0. buiten en vriend den i i national 3, W Het van naar i- .*!>«•- GOEDSCHE IIIIIHM. iibrlcatie liker vanj collecteerden terwyl men velde hij. de persoon, volk i»r o verfde wer bier. biljet wenschte te begeven De heer J. C. Kapteyn, te Bodegrave, is benoemd tot gemeenteontvanger te Monster. (Naar het Fratuch.) irbij de lacbspien Maximilaan Mr. Cebalius als en Genezing) der resp Den heer Jacques de Boer was door de directie van stiet Nederlandsch Tooneel* in Madame 8ans-gêne< een rol toebedeeld van één regel, welke rol z. i. niet gerekend kon worden te behooreu tot het emplooi van ko miek, zooals in zjjn contract omschreven staat De Raad van beheer heeft intusscben de op het weigeren van eene rol voorgeechreven boete van een halve maand gage toegepast. was waarschijnlijk eene ver en scheen bepaald broods- De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het stoomschip >Salak< van de Rotterdam- sche Lloyd, met 208 man troepen voor het leger in Nederl. O.-I. aan boord, zou heden namiddag ongeveer 2 uir Schiedam passeeren. De »S. C.< meldt, dat het dagelyksch bestuur den havenmeester last heeft gegeven bij het voorbystoonfen van de haven de »Salak< met de vaderlandsche vlag te salueeren, en dat bo vendien de majoor-commandant der dd. schut terij de stafmuziek heeft doen oproepen om buide te brengen aan de manschappen op het oogenblik dat zy den vaderlandschen bodem verlaten. kennen )n, die in de oorde vestiger geworden is il tegen vrou- leeft gemaakt eperking van eenvoudigste derd aango- icl te verdrin- in lichaam en d wordeln en oor vreesoyke ikweld. Dan jon, oorsuizen Ie ziekte. Al zenuwziek en De vrouw was voorzien van een reis- naar Antwerpen, van waar zy zich naar Philadelphia. Zoodra Rudoif alleen eend op te nemen, grijpen. De vroegere binnenplaats van door afgebrokkelde muren, bad ingaig. Rudolf had deze oude steenhoop voor een vroeger fort aangozien, maar zij kou voorheen evengoed een kazerne of een militair magazijn geweest zijn. Het kon hom echter weinig schelen om te weten, waartoe deze gebouwen gediend hadden, waarvan slechts de bouwvallen waren overgebleven. Voldoende was Them, dat deze geheel afgesloten plaats uitmuntend geschikt was voor een tweegevecht on hij ontdekte spoedig, dat al de noodzakelijke voorwaarden om elkander ongestoord te kunnen af maken, bier veroenigd waren. De ruimte, het licht, het terrein en volkomen afzondering. Na dit onderzoek, ging hij weder naar do eorete, dien hij ontmoette, -was zijn Engelschman, die zich verontschuldigde een groot kwartier te laat te zijn. Hij had zeer veel moeite gehad in de haven een schuit te vinden, om hem over te zotten, daar do zee nog byzonder woelig was on het tochtje boe kort ook, was gepaard gogaan met tal van moeilijkheden. Eindelijk was hij zonder ongelukken aangeland en zijn doos met de revolvers was zelfs niet vochtig, niettegenstaande hy zelf tot op zyn homd nat was In den vroegen morgen van Dinsdag jl. ontstond te Boskoop brand in bot perceel van en bewoond door Arie Bakhnyzen in Lang Boskoop, door het vallen eener petroleumlamp; het buis brandde tot den grond toe af en van den inboedel werd niets anders gered dan een paar horloges en eenig wasebgoed; een en ander was tegen brandschade verzekerd. De werklieden van de Amsterdamsche kur- kenfabriek van de Erven Lindner, Singel 417, 7 in getal, hebben Dinsdagmiddag 4 uur het werk gestaakt. Naar men aan de »Echo< meedeelt, ge schiedde dit, omdat de patroon een der werk lieden, die weigerde oen weesjongen het vak te leeren, omdat hy bang was dat deze hem zou onderkruipen en later zyn werk voor min der per uur zou aanbieden, uit zyn dienst op «taanden voet had ontslagen. De andere werk lieden verklaarden toen het werk te staken, wanneer de patroon by zyn voornemen bleef volharden. De patroon wilde niet toegeven, en daarop staakten de bannen het werk. Nadere besprekingen leidden tot geen ver- 1 zoening. Ten slotte verklaarde de patroon, dat hy, door medewerking van andere patroons in zyn vak, voor het oogenblik geholpen was en van plan was zich te voorzien van andere werkkrachtenmet zyn vroegere werklieden wilde hy niets meer te maken hebben. over Lombok trokken verblyf, dat gelegen voorf’"" van een heuvel is gebouwd, u wwau»«t en een is thans voor iemand, die den weg niet kent, niet zonder gevaar. Als ik hem aan de haven ontmoet zal ik hem wel herkennen, zonder hom ooit gezien te hebben, want alle Engelschen gelijken op elkander. Ik zal hom zeggen dat gij op hem wacht.” Wft8> bosioot hij het terrein waar bet tweegevecht zou plaats het fort, omringd van dezen kant een geworden, door de golven, die over tendopje sloegen. //Ik kom nog tijdig genoeg,” zeido hij, «maar ik geloof, dat uw tegenpartij on zijn getuigo niet lang op zich zullen doen wachten, want een halve mijl achter inij zag ik een schuit met zes roeiers, waarin drie personen zaten.” n Dat is de sloep van het wachtschip,” viel de hoer Van Trichtvoorde hom in de rede, «zy vervoert aaarschynlyk die heeren. Vindt ge ’t goed om hom te gemoet te gaan «Ja, maar ik zou gaarne vooraf hot graf zien van dien beroemden Franschen schrijver.” „Van Chateaubriand? Volg mij maar. Het is tweo schreden hier van daan.” Rudolf geleidde den Engelschman naar de rots waarin men het graf gehouwen heeft van eon der beroemdste Franschen dezer eeuw en terwijl de .Engelschman onwillekeurig den hoed afnam, vergat van Trichtvoorde niet, dat het oogenblik nadorde, waarin hij zijn leven op het spel zou zetten. Hij verzocht den heer Harris er bepaald op aan te dringen, dad men de door hem gestelde voorwaarden aannam. Deze warendat de beide tegenstanders zich op twintig pas van elkander zouden stellen, waarna zij de vryheid hadden al vurend naderby te komen. Men zou mogen schieten, tot een van bei den gevallen was. z/Maar vreest ge niet,” vroeg de Engelschman, dat het gevecht daardoor van vry langen duur zal zyn, waarvan het gevolg kan zijn, dat anderen die de schoten hooren, ons zouden kunnen hinderen.” «Neen,” antwoordde Rudolf, er is niemand op het eiland en in de eerste uren, zoolang de zee hoog is, Uit Batavia is bet volgende telegram vangen Pasingaban (kampong ten zuiden van Ma- taram), alwaar de bevolking van Mataram zich verzameld bad, is Donderdag na een stryd, die den ganschen dag duurde, en waarby wy slechts kleine verliezen leden, ingenomen. Onze troe pen houden de kampong bezet. De aanvallende beweging wordt heden voortgezet. De vijand versterkt de kampongs voor Mataram. De Sasaks hebben bet paleis Goenoeng Sari (ten N. van T jak ra Negara) in brand gestoken en vielen met kracht de Baliërs aan. De staf denkt, dat men binnen Mataram zal veroverd hebben. Het telegram toont dat de Baliërs nog vol strekt niet denken aan onderwerping, maar zich krachtig verdedigen. Pasingaban, dat gisteren door onze troepen, na een strijd die den geheelen dag duurde, bezet, is een belangryk straegisch punt. I ligt bezuiden Mataram, aan het snypunt i drie wegen, waarvan de eene noordelijk de hoofdplaats Mataram, de tweede zuidwaarts GOUDA, 15 September 1894. Gisterenavond waren onze schreden weder gericht naar het circus Robinson, omdat er eene buitengewone gala-voorstelling was ge annonceerd. Bij ons binnentreden bemerkten wij dat de tent met vlaggen en wapens was versierd, met moeite moest men een plaats zien te krygen zoo vol was de circus. De directeur had gezorgd voor een prachtig repertoire, ver- rykt met verschillende nieuwe nummers, ter wijl de artisten in nieuwe costumes optraden. Miss Ernestine was in hare pasforce-rit on betaalbaar; ook de dubbele Hooge School gereden door den directeur en Miss Ernestine met de schoolpaarden Merkuur en Emir, werden daverend toegejuiebt, evenals Miss Adeline die ook haar deel van de bravo’s verwierf. De drie clowns Oscar, August de Domme en Pic colo traden met een nieuw nummer op, nl. Piff, Paff, Puff, waarby de lachspieren in beweging kwamen. Mr. Maximilaan met zyne cascade-sprong slangenmensch werden herbaalde malen terug geroepen, evenzeer een heid van het phbliek. Ook de J:4''"“ wien voor tector, die, Uit Alkmaar wordt gemeld: Bij het aankomen van den trein uit Helder, 4.11 's namiddags, had bier een ernstig onge luk plaats. Met den trein van Amsterdam, die juist was aangekomen en aan do overzijde stil stond, zou zekere P. 8., weduwe P., die hier by familie gelogeerd was, zich naar hare woon plaats, Oostwond, begeven. Ondanks de waar* schuwing begaf zy zich, terwyl de trein van Helder in aantocht was, over de rails, met het noodlottig gevolg, dat zy door de locomotief werd gegrepen, waardoor haar eene been be neden de knieschijf geheel werd verbrijzeld, terwyl haar hoofd by de slapen ter hukerzydo eene diepe wonde kreeg, zoodat haar toestand zeer gevaarljjk is. Onmiddellyk werd de hulp van dr. J. 0. M. Simon Thomas ingeroepen, die terstond om het been een verband legde uit de aan het station aanwezige verbandkist en de hoofdwonde verzorgde. De ongelukkige is daarop naar het gasthuis vervoerd. i directeur de beer Robinson, door de eerste maal werd voorgesteld Pro- i>ecior, uie, evenals een lr*"Jr -L— likte, werd luide toegejuicht. Tot slot kregen wy te zien het leven in Spanje, waarbij een zeer yiooi ballet te aan schouwen en waar ieder over voldaan was, zoowel de costumes als de dans lieten niets te wenschen over. Wij hopen dat de heer Robinson, die nog tot en met Dinsdag 18 Sept, voorstellingen geeft, steeds zyn circus flink, bezet zal zien als bewys dat de Goudscbe ingezetenen zijne pogingen om iets goeds tot stand te brengen, waardeeren. Een volgend jiiar hopen Wy het circus Ro binson weder binnen onze vjeste te zien en roepen Directeur en artisten een hartelijk vaarr wel toe en een tot weerzien toe. kan men slechts met een boot komen en go hebt zelf ondervonden hoeveel moeilijkheden hieraan ver bonden zijn.” //Neem mij niet kwalijk, dat ik u moet tegen spreken, maar de overtocht te voet is nog niet on mogelijk, want zooeven, toen ik naar boven klom zag ik een jonge vrouw over den dijk loopen, *t Is waar, dat zy byna tot haar knieën door bet water waadde, maar zij kwam er toch. z/Een vrouw I Dat was zeker een vischwyf, want wie anders zou hier iets te maken hebben.” i/Neen. Ik ben er byna zeker van, dat T oen dame was. Zij droeg eon hood on oen sierlijke japon. Zy moet bepaald in den rouw zijn, want zy was geheel in het zwart.” Rudolf sidderde. Hij vroeg zioh af, of 't mevrouw Van Hansweerd was, die, nadat zy hem van verre herkend had, *t in haar hoofd had gekregen, om zioh aan land te laten zetten, ten einde hem spoediger to ontmoeten. Maar die veronderstelling was al to dwaas. In de eerste plaats kon mevrouw Van Hans weerd, die hij aan boord van het jacht gezien had, nog niet don tyd gehad hebben, om zich te laten overzotten en zelfs al had dit wonder van snelheid plaats gevonden, was *t volstrekt niet noodig geweest, dat Marianne den onder water staanden dijk volgde, om op het eiland te komen. Do boot van bet jacht zon haar dan toch zeker aan den voet van de rotsen afgezet hebben.” /t Is zeer vreemd wat ge mij daar vertelt,” pre- u- u:: «Gij zjjt or dm VMt van overtuigd, dat die gij gezien hebt, geen vrouw uit het ((Korill vervolgd.) Eergisterenavond bevond zich te Breda in de wachtkamer 3« klasse eene arme vrouw met baar dochtertje; zij jaagde uit Rusland gebrek te hebben. Eenige liefdadige personen inderdaad eenig geld voor haar, haar ook voorzag van broodjes en Als iets merkwaardigs kan worden vermeld, dat B. Verleun, zoon van een landbouwer uit Hekendorp, de tamelijk groote reis van Oude- water naar Kevelaar in veertien uur per velo- cipède heeft afgelegd, ofschoon hij zich nog slechts enkele weken in het fietsryden had ge oefend. Hij verliet n.l. 11. Zaterdagmorgen om vijf uren zyne ouderlijke woning en bereikte des avonds om zeven uren het doel zyner reis, Kevelaar. Daar bracht hij den Zondag over en Maandagmorgen vertrok bij weder om vyf uren en kwam des avonds om zeven uren bij zyne woning aan. Zyne route nam hij overOudewater, Ben schop, IJselstein, Vreeswyk, Vianen, Hagestein, Everdingen, Kuilenburg, Beusicbem, Zoel mond, Buren, Kerkavezaat, Drumpt, Tiel, Wamel, Leeuwen, Drnten, Afferden, Winsen, Ewjjk, Beuningen, Weurt, Nijmegen, Beek, Wielen, Kranenburg, Ncutheren, Dombergen, Kleef, Hü, Gooh, Wees en Kevelaar. De gemeenteraad te Nieuwerkerk a/d IJsel heeft in zyne vergadering van Donderdag be noemd tot onderwijzeres aan school no. 1 mej. M. B. Burgersdijk en tot idem aan school no. 2 mej. K. De Bock, beiden alhier. evenals een houd, zijn meester naar de havenplaats Tjandjong Ka ra Dg en de derde naar het zuidoosten van het eiland loopt. Van dezen laatsten weg roert, eenige kilometers meer landinwaarts, een zijweg naar Tjakra Negara. Het veroveren en bezetten van Pasingaban is dus een feit van groote beteekenis. De Baliërs geven den kamp echter niet op, en trachten het innemen van Mataram zoolang mogelyk tegen te houden, door de kampongs die er om heen liggen te versterken. De Sasaks verleenen intusschen aan de onzen krachtige hulp. Goenoeng Sari, in het telegram genoemd, ligt ten noorden van Mata ram. Een weg uit de havenplaats Ampenan (waarvoor onze vloot ligt) voert er heen, langs Rembega, vanwaar een andere weg zuid oostwaarts naar Mataram loopt. Goenoeng Sari is volgens de beschrijving 129) Ook zij scheen hem te herkennen, want ’t kwam hem voor alsof zij met een zakdoek wuifde. Hij achtte *t niet wenscholijk de begroeting te beant woorden. Hij wilde zich eerst over een paar uren inschepen en oen signaal in dit oogenblik, had ge- makkelijk aanleiding kunnen geven, dat men met de boot vertrokken was, om hem at ie halen. „Dank je zeer, waarde vriend,” zoide hij, //thans ben ik volkomen gerust gesteld. Laat ons nu een weinig meer landwaarts gaan, dan kunnen wij de geldzaak regelen.” Rudolf ging den zeeman voor naar een laag punt tusschen de rotsen, waar men hen niet meer van het jacht kon zien en daar overhandigde hij hem drie rolletjes goudgeld van 600 gulddti elk. De ander stak bet geld op, met een vergenoegden glimlach. z/Dank u zeer mijnheer,” zeide hij, «ik ben steeds tot uw dienst bereid, als ge maar wilt Voor ’t oogenblik hebt ge mij niet meer noodig en *t wordt tijd voor mij om naar huis te gaan, ’t Water staat reeds hoog, en ik kom al niet meer met droge voe ten van den wal. Maar dat is waar ook, de En gelschman schynt niet mede gekomen te zijn. «O, hij komt nog.” «Dan moet hy een boot nemen, want de wandeling Een paar landbouwers in deze Gemeente hebben aangifte gedaan van Mond- en klauw zeer bij hunne koeien. in het bij Mart. Nyhofï verschenen boekje ,‘n »een zeer fraai van steen opge- t van een groot en laag trplein gezien, tegen de hellingen ,.„„i -.i-J* oj|. tempeltjes en kiosken bestaat en een dicht bosch als achtergrond beeft De Sasaks hebben hun onderdrukkers dus van den noordkant en vermoedelyk ook van den oostkant flink aangevallen en het genoemde vorstelyk verblijf verbrand. De Baliërs worden van drie zyden in het nauw gebracht en daarom wordt het bericht dat Mataram door onze troepen is bezet, als aanstaande aangekondigd. Vermoedelyk zul len zy dan op Tjakra Negara en verder bin nenwaarts terugtrekken. 8

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1