■D. iffli 1I VER fcx GAP. Ho. 4. BINNENLAND. I xxg'- De laatste eener Familie. .TER. 2. AN 33ste Jaargang, •eda, ^Q‘ 6458.Dinsdag 18 September 1894. I n Dekens, 'i FEUILLETON i i 1 I hat TSOH. orstelling1. ivraagd. neerdste MIJ. IING. f Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. alleen met ken ik, I - I m. in. sec. Abthub Ebzbb,” (iPordt verrolfd.) et hoog geëerd i tot deze mijne it te noodigen, best zal doen, io*, rijke avond r 1894, orstelling, School- en SSTINE. uitgevonden oordeelde richtte een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin, doch dit verzoek ia ge wezen van de hand. rs der Zelf- me uitspat- (Naar het Franech.) 1894, ir bij: ERS Jz. van echtheid is urk steeds voor naam der Firma E. KOOP bij mdeweg I). 88. welke groote t jaarlyksche remiebetaling, ten ijverige gunstige voor- len heer Th. botterdam. LINDER- iken tot jaar. OUDE IMMER ESTINE. ber 1894, ATSTE orstelling. )or spotpryzen Benoemd tot Directeur der dir. bel. inv. en acc. te Leeuwarden de heer P. J. A. Clavareau, thans inspecteur dier middelen te Arnhem. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De minister van Oorlog is voornemens, het getal opengestelde plaatsen aan den hoofdcursas te Kampen voor den dienst in Indië alsnog te vermeerdereu, tengevolge waarvan eeuige on derofficieren van het leger, die bij het onlangs gehouden toelatingsexamen voor die inrichting wel slaagden, doch wegens gebrek aan plaats niet konden toegelaten worden, alsnog met 1 October op dien cursus zullen worden geplaatst. 1 aib. Prys i verschrik- deugd lydt, leering, die ld van een by hetVer- umarkt 34, bet bedrag, Iken boek- Het prachtige stadhuis van Verdon is met het museum, dat in een der vleugels was ge- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1ste prys, de beer A. de Raadt, in 23 51/, sec. Zaterdagmorgen is in den Zuidplaspo'der onder de gemeente Moordrecht de dienstbode van den landbouwer G. Verboom door het bre ken van een of ander der stoep in de sloot gevallen. Op haar hulpgeroep kwam de dochter des huizes aansnellen, waarna de dienstbode al spoedig op het droge was gebracht, zoodat zy alleen met een nat pak en den schrik vry kwam. Elize had natuurlijk begrepen wat er met die ont moeting bedoeld werd. Dat was niet moeilijk. Wat dokter Bertrand ook deed om *t haar uit bot hoofd te praten, was de luster van mevrouw van Hbns- weerd overtuigd, dat haar verloofde ging strijden met den minnaar van Marianno. Zij zeide echter geen woord on de dokter was dien avond vertrokken in de overtuiging, dat zy zich zonder morren on derwierp aan de noodzakelijkheid en moedig zijn terugkomst zou afwachten. Men zou misschien kunne» vragen waarom een verstandig man als dokter Bertrand zijn hulp verleende in een zaak zoo onrechtvaardig als dit tweegevecht. Hij kon toch ónmogelijk medelijden hebben met de weduwe van den generaal en nog minder voelde hjj *t voor den ontaarden edelman, die geen misdaad ont zag om zyn doel te bereiken. Do reden hiervan was, dat de goede dokter, boe bekwaam ook, nog te veel behept was met het vooroordeel, dat een adellijke naam niet boioedeld mag worden, al is de drager er van ook de grootste schurk, dien men zich denken kan. Iilll IMIIE (HlliHT yVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Burg, en Weth. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor, het gaslicht in de raad zaal door electrisch licht te vervangen, waarvan de aanleg f 1000 en de jaarlyksehe kosten f 225 zullen bedragen. Zy vestigen er de aan dacht op, dat steeds vele leden vaa den Raad zich beklaagd hebben, dat de verontreiniging der atmosfeer in de lage raadzaal hunne ge zondheid ten zeerste benadeelt, en doen voorts uitkomen dat de Electra* dezer dagen voor de electrische illuminatie van het stadhuis reeds een zy kabel tot voor den hoofd ingang van het gebouw beeft gelegd, zoodat deze slechts eenige meters verlengd behoeft te worden omdeelec- triciteit binnen de zaal te hebben. Nu of nooit dus! Het ware te wenschen, dat de reeds lang gewenschte verandering tot stand kwam vóór de behandeling der begrooting een aanvaug neemt, welke zeker weer eenige warme avonden op het Prinsenhof met zich zal brengen. Zij waren met huu drieënArthur Erzee, zijn vriend Ailanic en een heer, die de geneesheer moest zijn, waarover de jonge zee-officier gesproken had. Rudolf herkende dien heer niet dadelyk en keek vreemd op, toen hij plotseling van aangezicht tot aangezicht tegenover dokter Bertrand stond. Hoe kwam die hier Rudolf vermoedde wel, dat Arthur hem uit Sint Malo geseind had om over te komen. De aanwezigheid van den man, die omtrent al het geen er gebeurd was, volkomen op de hoogte was, deed hem pijnlijk aan, maar er was niets aan te doen en hij achtte ’t onnoodig er over te spreken. Men groette elkander beleefd maar koel, zooak de gewoonte medebrengt bij dergelijke ontmoetingen. Arthur stelde den dokter voor aan den heer Harris en aan den heer Van Trichtvoorde, die den schijn aannam, alsof hij hem nooit gezien had. «Mijnbeoren,” zeide de kommandant van het wacht schip, «wy zijn het, naar ik vermoed, volkomen eeos omtrent het feit, dat dit tweegevecht niet te voor komen is. Vooraf moet ik u qchter zeggen, dat mijn boot ons afgezet heeft san het eiland kleine Bey, waar zij ons zal wachten. Na afloop der ontmoeting, is zij ter uwer beschikking.” «O, ik heb mijn eigen boot. Gij hebt haar mis schien wel opgnmerkt by uw komst,” zeide de En- gelschman. «Laat ons geen tijd verliezen,” zeide Rudolf. «Hier ia de plaats waarover ik u gisteren gesproken heb. Thans rest ons nog het bepalen van de juiste plek en het opnemen van den afstand. Dat alles zal veel tijd vereischen.” Allen hadden haast er zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken en verdwenen in de smalle ope- Van de 148 veehouders en landbouwers in de gemeente Bodegraven zyn er meer dan 100, bij wie ’t mond- en klauwzeer onder de koeien >n meerdere of mindere mate heerschende is. Een hoog cyfer voorzeker, waardoor velen nog al wat schade wordt berokkend. "In 't begin dezer week was reeds een zestal stuks vee aan de ziekte bezweken. «Ik heb morgenochtend een ontmoeting met den man van den Fazantenhoeve en reken vast op u. Kom hedenavond met den laatsten trein. Vraag naar mij in het hotel «Sint Vincent” waar ik wacht. De minister van marine heeft kennis gege ven aan het bestuur van den »Ned. Slagers honddat voor het vervolg in de voorwaarden van aanbesteding voor de levering van gerookt spek, ten behoeve van de zeemacht, de bepa ling zal worden opgenomen, dat dit artikel zal moeten voorzien zyu van het handelsmerk van den Neder 1. Slagershond. Dezelfde bepalingen werden voor 2 jaar reeds gemaakt door den minister van koloniën. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. Koyper meldt men aan »De Stand. uit Brussel, dat in de afgeloopen week de ver schijnselen der longontsteking nagenoeg zyn tot staan gekomen, zoodat de koorts by na geheel ophield en de temperatuur van 38 graden byna niet meer wordt overschreden. Ook is met het gebruik van vaste voeding een eerste begin gemaakt. De rechtbank te Leeuwarden heeft Tjitske K., wed. E. de Br., 38 jaar, geboren te Ambt Hardenberg, arbeidster te IJsbrechtum tar zake dat zy in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus het kind, van hetwelk zij in den avond van 30 Juli was bevallen, naar Sneek gebracht en daar op de stoep voor een buis in de Kruisebroederstraat neergelegd heeft schuldig verklaard aan bet te vondeling leggen van een kind door de moeder en veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Daarna is Joh. F., 23 jaar, arbeider te Mar som ter zake dat hij in den nacht van 22 op 23 Juli te Marsum wederrechtelijk is bin nengedrongen in de wooing van H. Dykstra en toen onzedelyke handelingen gepleegd heeft met diens dochter schuldig verklaard aan huisvredebreuk en feitelyke aanranding der eerbaarheid en veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. By kon. besluit is, voor den tyd van drie jaren, benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien 's-Graveuhage als stand plaats is aangewezen, de veearts J. Hellemans Jr., te Lekkerkerk. Vrijdagmiddag is nabij Schoonhoven, onder de gemeente Berg-Ambacht, uit de rivier de Lek door eenige visschers het Ijjk opgehaald van zekeren d. K., oud 21 jaren, uiLGroot- Ammers, die sedert eenige dagen wad vermist. By de bespreking van de gemeente-rekening over 1893 werd Zaterdagavond in den gemeen teraad van Voorburg aangedrongen op eene betere comptabele regeling, 0. a. naar aanleiding van het feit, dat aan een aannemer het volle bedrag was uitgekeerd, terwyl slechts de helft der leverantie gedaan was. De wethou der Mulder betoogde, dat dit niet moest kun nen plaats hebben. De voorzitter antwoordde, dat de groote fout daarin lag, dat de gemeente werken >en bloc* werden aan besteed, waar door gespecificeerde opgave van gedane werk zaamheden door den aannemer zeer moeiljjk wordt; maar de heer Mnlder bleef aandringen op een regelmatiger beheer. Nadat nu de voorzitter had verklaard, dat getracht zal wor den, san de wenken te gemoet te komen, werd do rekening met algemeene stemmen goedgekeurd; de heer Mulder bleef buiten •temming. y2de prijs, de heer J. C. J. de Ruiter. Wedstrijd langzaam ryden. 1ste pry’s, de heer A. C. Coster, in 7 45 sec. 2de prys, No. 3858, in 5 min. 20 oj. xr_ (je |jeer j. c. j Kuiter, in prys, 13 sec. prys, de heer F. de Ruiter, in 4 m. - In ditzelfde oogenblik bereikte de jonge vrouw, waarover! John Harris met Van Trichtvoorde gespro ken had,-het eilïnd, langs den dijk, die thans over zyn geheele lengte onder water stond. Zij had de grootste moeite gehad om den zwaren weg af te leggen, de onbekende, in rouwkleedoren geholde vrouw. Zoodra zij hot eiland bereikte, had zij zich verborgen achter een der zware rotsen op het strand, in plaats van dadelyk do trappen to be klimmen, die naar het inwendige van het eiland voerden. Van verre had zij de boot, die Arthur Erzee en zijn beide vrienden droeg, zien aanloggen. Die hoe ren hadden haar niet gezien en zij had zich verachoj len om hen voorbij te laten gaan. Dit stoutmoedige persoontje, dat gevaar geloopon had van te verdrinken om hot eiland te bereiken, kon niemand anders zyn dan Elize Bartan, en wer- kelyk, zij was *t. Elize was na haar bezoek aan de moeder van De Ruiter naar dokter Bertrand teruggekeerd en was er bij tegenwoordig toen hij het telegram van Arthur ontving. Zij bemerkte dadelyk dat het bericht hem in de hoogste mate ontstemde en wel vermoedende, dat het betrekking had op de zaak, welke hen allen vervulde, had zij hem gezmeekt, haar niets te ont houden, daar zij dan veel ongeruster zou zjjn. Ein- delyk had hij toegegeven aan haar dringende bede. Het telegram luidde: 3de 5 m. 4de 45 sec. 5de prys, N. N., iu 2 m. 55. sec. 6de prys, de heer J. P. Hooftmau, in 53 sec. 180) «Neen, zoo zou ik mij niet kunnen vergissen, in de kleeren, die zy droeg, hoewel ik haar gelaat niet goed kon onderscheiden. Rudolf dacht na. Hij wist niet wat dit bezoek te beduiden kon hebben en hoewel er niot de minste reden bestond om het in verband te brengen met het tweegevecht, maakte bij zich toch ongerust. Na een oogenblik gezwegen te hebben, vroeg hij: «Is zij jong Aan haar houding zou ik ’l zeggen, maar zooals ik u reeds vertelde, was de afstand te groot om haar in ’t gelaat te zien on bovendien droeg zij een zwar ten sluier. Maar niets verhindert ons haar op te zoeken. Zij moet zich thans op het eiland bevinden Wij zullen haar vragen, wat zy komt uitvoeren.” «Komaan, dat is het beste, wat wij in de gegeven omstandigheden kunnen doen,” antwoordde Rudolf. Zij klommen weder naar de rotsen boven het graf van den dichter. Nauwelijks hadden zy het hoogste punt bereikt, toen de heer Harris die voor uit liep, uitriep «Daar zijn de heeren.” Het was werkelijk zoo en zij waren nog slechte een twintigtal schreden verwijderd. «Wij zullen hen tegemoet gaan,” zeide Van Tricht voorde. 't Nieuwe stationsgebouw te Bodegraven nadert zyne voltooiing. Zonder op architecto nische schoonheid te mogen bogen, munt’tuit door doelmatigheid en dit is een eerste vet- eischte, zoowel voor 't personen- als voor ’t goederenverkeer. Met uitzondering van de wachtkamer 3e klas, die slechts uit ééae ver dieping bestaat, is 't gebouw stevig en hoog opgetrokken, t Bovenste gedeelte, wordt in gericht tot woning voor den chef, die zich ongetwijfeld verheugen zal in *t ruime en af wisselende uitzicht. Zaterdagavond ontstond een begin van braud bij den heer G. H. v. B. doordien een gutta percha slangetje onklaar werd. Door de buren werd de brand spoedig gebluscht. Naar men verneemt moet de spiegel en het plafond nogal beschadigd zyn. Bij kon. bosluit is, voor den tyd van drie jaren. benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien Utrecht als standplaats is aangewezen, de veearts A. de Ruiter, te Mij drecht. Door den kantonrechter te Schiedam werd, korten tyd geleden, Johanna de Bruin te Maas sluis veroordeeld tot een hechtenis van 3 dagen, omdat zy een bezoek bracht aan hare ta Rot terdam aan pokken lydende vriendin. De ver- J_ SIIBIIII II II I’ I V ning van den muur, waaruit één van de beide vijan den niet mee/ levend te voorschijn zou komen. XXXIX. GOUDA, 17 September 1894. Gisteren hadden aan Stolwy kersluis de wed strijden plaats tusschen de Goudsche wielrydere. De eerste wedstrijd was 10 K.M. en de tweede bestond in het langzaam ryden over 200 M. De heer D. IJsselstyn reikte de pryzen uit en zeide ongeveer aldus: Welkom geachte vereeuigde Goudsche wie lervrienden in dit lokaal. Zeker is dit de laatste maal van dit seizoen, mij de eer te beurt valt officieel ’t woord tot u te mogen richten, daar ik wel geloof, met deze races de zomer voor den Goudschen wielrijder gesloten is. In elk leven, zoo ook in ’t sportleven, is ’t goed un en dan by treffende momenten een wyle stil te staan, en een terugblik te werpen op ’t gebeurde. Wanneer wy dit tliaus doen, blijven wij natuurlyk stilstaan, by die heeren, die *t ini tiatief namen de Goudsche wielersport dezen dag te bereiden. Ik wensch dan ook een woord van hulde te richten lot de heeren prysgevers in ’t alge meen, en in t byzonder tot den heer G. Joch- mann, die in deze weder blijken gaf de juiste man op de juiste plaats te zyn. Zoo zyn wy dus thans weder vereenigd en tot feestvreugde gestemd, en ik geloof ook niet te overdryven wanneer ik u allen weder een gezellige avond verzeker. Nog rust op my de aangename plicht u namens de jury te bedanken voor’t vertrouwen in ons gesteld en behoef zeker wel niet te bevestigen wy ten alle tyde voor u bereid zyn. En thans, myne heeren, kunt ge u zeker wel met my vereenigen, voor ik overga tot ’t uitreiken der pryzeh, met den jubel >Leve de Goudsche wielersport.* De uitslag was: Wedstryd 10 K.M. (2 prijzen). 1A IJJA Blykens mededeeling van den heer mr. H. Ph. de Kanter, secretaris-penningmeester der commissie, die zich belast heeft met het inza melen van gelden voor de fondsen van den Politiebond, is bij hem aan bijdragen ingeko men de som van f 3555.75, welke aan het nieuwe hoofdbestuur van den Politiebond zal worden overgedragen. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1