mir HE. wf BINNENLAND. De laatste eener Familie. Meuwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No* 6450. Woensdag 19 September 1S94. 33ste Jaargang. 1 tELILLtiOA I Ibinkman k Zoon r Middel Hst, Borsl-en D. 60. tfcCo. Cf1» ntépin, X, e 18. oenmgen. 1 fin Bois. -- vau 1.25, franco per I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >n wij jk tot vier f regeering zit dus in der leden na bespreking leerden op ae Een ingezetene te Kralingen heeft fl000 geschonken voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden te Lombok. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de Cominissari’spn der by eik wen- SEN bur|- it en p a. s. n bij (Naar het Fransch.) 1.0111MIIE101 IU NT el der wereld. IIGBL0EM. a Haag. rOLFF, Dro- Jfroot als Jn cander nt uit en, de heeft tot op lehoeft terij— en hij ■loten. ra»t- i«se: jze van werken, party kan stellen het rapport opgenomen opmer- van ireau dezer Coa- i spotprijs van niet groot, men eid. ■ndieh ideiyk rineele wordt i elk» Ie offl- heeft, i koloniën zyn van van Nederlandsch- Ixtract» en Gouden 13. LRD 1893. Bdaille 1893, m, Chicago. heilzame be- van smaak, irgatief. Uijk. ne in. Mag zich, bij wij; voor king. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, tlroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Eene 67-jarige weduwe uit Berg-Ambacht is met een 74-jarigen weduwnaar uit Lekker- kerk in ondertrouw opgenomen. i de Liter. C FIN BOIS Anonyme, door id om huro goede gunstig bekend, I In verzegelde hen van 5 Liter in van het attest NHAMELROOS rerkrUgbaar bij' WANKUM RT, Oosthaven deze haar dat twee hoeren, die den vorigen dag gekomen waren, plan hadden om zoo dadelijk uit te gaan. Op het ruime plein Sint Vincent had zij zich verscholen achter een boom en weldra zag zij hen naar buiten komen. Zij was hen van verre gevolgd, in een rijtuig dat zij op de kade genomen |ad. Druk pratend mot elkander gingen zij de geheele stad door lot aan de haven, waar een boot hen wachtte, waar- mede zij naar het wachtschip voeren. t Elize wist, dat Arthur naar Sint Malo gegaan was, om or den dag dot r te brengen met eeu vriend uit zijn jeugd, die dit vaartuig commandeerde. Zij be greep dadelijk, dat Arthur den beer Allanic ging uthalen, die hem als getuige zou moeten dienen en zij wachtte zonder het rijtuig te verlaten, tot de hoeren zich weder inscheepten. Zij twijfelde er niet aan, dat /ij er zich van het schip met ceu boot heen zouden doen brengen. Haar geduld werd lang op de proef gesteld, want het duurde eenige uren voor do groote boot werd gestreken, en drie bueren er iu plaats namen. Maar nu begreep zij ook spoedig, dat de ontmoeting plaats zou hebben op een punt aan do zeezfyda, want men roeide do haven uit. Het meisje liet zich naar het havenhoofd brengen on kon van daaruit al de bewe gingen van de boot volgen. Daar de roaiors wind on stroom tegen hadden, vorderden zij niet snel en Elize zag, dat zij aanstuurden op de aanlegplaats van ue eilandjes Bey. Zij trok hieruit natuurlijk de .slotsom, dal do beer van Trichtvoorde zich op het eiland de groote Bey bevond, daar het andere eilandje geheel werd ingonomen door het fort, dat sterk bezet was. Door de Provinciale Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland is in een der jongste vergaderingen een com missie benoemd, die een onderzoek zou instel len en rapport uitbrengen over de wijzigingen welke in de Gemeentewet noodzakelyk zullen moeten worden aangebracht. Deze commissie, bestaande uit de heeren A. P. Zaalberg, burgemeester van Alfeo en Aarlanderveen, voorzitterJac. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, secre taris; mr. J. J. Tavenraat, secretaris van Rot terdam; T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwyk, en H. A. Musquetier, burgemees ter van Schipluiden heeft thans rapport uitgebracht. Voorstellen tot wyziging van de wet worden alleen gedaan in het hoofdstuk over de belastingen. Op Zaterdag 22 Sept, n s. zal te Berg- Ambacht de afbraak van het voormalig ge meentehuis publiek verkocht worden. 131) In gewone omstandigheden zou de dokter er niet aan gedacht hebben een man en eene vrouw te sparen, die gezamenlijk een schurkenstreek hadden uitgevoerd, maar thans nu een paar oude familie namen bezoedeld zouden worden, kon hij 't niet over zyn hart verkrijgen zijn plicht te doen en of den officier van justitie te waarschuwen, of tenminste te weigeren zijn hulp te verleenen bij dit tweegevecht, dat iu de gegeven omstandigheden een nieuwe mis daad was. Zooals deze dokter oordeelde, zouden alle Franschen in dergelyke omstandigheden oor- deelen. ’t Is een eigenaardige karaktertrek van de Franschen, om, boe republikeinsch zij zich ook voor doen, verbazend veel waarde te hechten aan den schyn. Een mooie familienaam, al heeft de drager zijn geheele leven ook niets uitgevoerd, is bij hen geen geringe aanbeveling. Deze eigenaardigheid is in de provincie nog veel sterker ontwikkeld dan te Parys, waar de herhaalde omwentelingen hot onaf- hankelijksgevoel hebben ontwikkeld. Maar edelman of burger, koningsgezind of republikein, alle Fran schen hechten oog een buitengewone beteekenis aan een tweegevecht. Op onvoldoende gronden een duel te weigeren zou iemand voor zijn geheele leven als lafaard stempelen, al had hij overigens ook de meeste doorslaande bewijzen van moed gegeven. Ampenan, die de twee kerels dierect liet in rekenen. lederen nacht wordt de telegraafdraad tus- seben Ampenan en Tjakranegara doorgesneden door onbekende kwaadwilligen (deze atjehache qualificatie komt hier ook in gebruik). Toen dil gisterennacht ook weer gebeurd was, liet de overste Lawick het hoofd van de kampong, waar het feit zich had voorgedaan, ter ver antwoording naar Ampenan oproepen. Mynheer liet echter weten, dat hy geen lust en geen tyd hiervoor had. Het gevolg was natuurlyk dat hy door eenige gewapende manschappen en met een paar yzeren armbandjes aan werd opgebracht. Hy zal er wei met een paar dagen zitten afkomeu. Waarom zulk tuig nu niet direct opgeknoopt. >Ik heb hooren mompelen, dat men het 6e en 7e bataljon weer terug wil zenden en het 9e als bezetting achterlaten. Men zou net zoo goed alle troepen terug kunnen zenden. Het resultaat der expeditie blyft toch nul. De verbittering der Sasaakkers is zoo hoog gestegen, nu zelfs de regeeriug, onder wiek bescherming zy zich stelden, hen in den steak laat, dat het aan ieder gezond menschenver- stand duidelyk is, dat men ben niet met één bataljon zal kuunen beletten hun stryd tegen de Baliërs voort te zetten, En let wel hier op, dat alle troepeu, die niet voor het inval len der westmoesson Lombok verlaten hebben hier niet meer vandaan zullen komen voor het volgend jaar. Gedurende den westmoea- soen staat hier uamelyk zoo’n zware branding op de kast, dat het absoluut onmogelyk is om te embarkeereu. De Baliërs weten dit net zoo goed als de kapiteins der Paketvaart-My. Zij weten dus ook, dal, wat zy ook gedurende dien tyd zullen doen, de Kompanie ben niet voor het volgende jaar zal kunnen lastig vallen. De regeering zit dus in een leely'k parkets. By de parade van family wegens hoofdpyn plechtigheid by Djilantik was aanwezig, eerst, dat ik dezen vorst zag, naar het schynt een sobat kras (grooten vriend) van generaal Vetter. Hy maakte op ons den in druk van oen gladakker van het eerste water te zyn. Trouwens, de regeering houdt er wel meer van dergelyke vriendjes op na, videAtjeh. Aan de »J.-B.< werd den 13en uit Boele- leng geseind GMeren zyn de Sasaksche hoofden Raden Ratmawa van Larang, Ma mi Moestiadji van Koepang en Raden Koesoema van Groot- Masbagi van Ampenan naar het hoofdkwar tier te Tjakra-Negara vertrokken ten einde Bjj het departement van den gouverneur-generaal t ludie per telegraaf de volgende mededeelingen ontvangen omtrent het geboorde op Lombok en de aldaarthaus plaats vindende krygs- operatiën. Ontevredenheid van de Poeng-Gawa’s, dat het contract het knevelen der Sasaks zou be letten, was de voorname ooizaak van het ge pleegde verraad. Gedurende het vuur van den onzichtbare» vijand waren houding en discipline der troepen uitmuntend. Het bivak te Ampenan is versterkt. Drie batteryen zyn te Aroeng Kaleh en Pesagoegan opgesteld tot het hernemen van Mataram met de beste kansen en de minste verliezen. Het innemen van Pesagangoen kostte drie jjespeiivelden, zjjnde de kaporaal J. A. S._ Meier (algemeen stam boeknummer 31307), de fuselier E. G. Dettmeyer (algemeen stam boek nummer 33302) en de fuselier J. R. Nix (al gemeen stam boeknummer 24826)*' e» acht ge wonden. De stemming der Sasaks is goed. Boni (leenroerige staat op Celebes) bood hulptroepen aan. De tongblaar, breidt zich te Berg-Ambacht gaande meer uit. De geheele gemeente is nu besmet verklaard en alle uit- en invoer van vee, mest, stroo, enz. verboden. (AFor<ft verwerf.) Naar onze overtuiging (die der commissie) mag de Gemeentewet nog altijd gelden als een meesterstuk van wetgeving, dat den on sterfelijke» ontwerper tot duurzame eer ver strekt. Er zyn dan ook tegen de oeconomie der wet geenerlei bedenkingen gerezen, afge scheiden van het hoofdstuk over de gemeente lijke belastingen, dat deels verouderd, deels in den loop der jaren verminkt is, inzonderheid door de wet van 1865 en de daaraan door de wet van 1885 toegevoegde beperking, zonder dat de daardoor gevorderde compensatie ooit is tot stand gekomen. Hier wordt bedoeld de fisceering van het vyfde van het Personeel. De commissie gaat voort Waar meenen drukken Koningin in de provinciën aan de burgemees ters verzocht vóór 25 September te zenden eene opgave van alle uitgaven, gedaan ter bestryding van het mond- en klauwzeer onder het vee, voor zoover die uitgaven niet zyn be streden uit ter goede rekening verstrekte gel den en waarvoor ook nog niet declaration ten laste van dat departemement zyn ingezonden. In die opgave zyn mede op te nemen de sommen, die geacht worden te zyn toe te ken nen wegens schadeloosstelling voor het ophok ken en opstallen van vee. In dit geval zou de dokter veel liever gezien hebben, dat eene ontmoeting vermeden had kunnen worden. Nu 't echter eenmaal zoo ver gekomen was, legde hij er zich kalm, als bij iets onvermij delijks, bij neer. De oude man zou misschien minder gerust geweest zijn als hij een blik had kunnen werpen ia het bin nenste van het jonge meisje. Hoewel zij overlnigd was, dat de ontmoeting tusschon den snoodon moor denaar en haar verloofde onmogelijk te vermijden was geweest, begon bet meisje dat tot uog toe de slagen van het noodlot zoo moedig gedragen had, toch te morren. Zou haar thans ook de eenige op wien zij kon vertrouwen, die haar steunde en zoo trouw liefhad geheel ter wille vau haar zelve, ont nomen worden. En dat door denzelfden vreeaolijken man, die begonnen met een misdadige genegenheid voor haar zuster, de eene misdaad op de andere sta pelde. Helaas, hij was straffeloos Als een schild stond mevrouw Van Hansweerd tusschen hem en de gerechtigheid. Met een enkel woord kon zij, Elize, die ontmoeting tusschen de beide vroegere vrienden, thana on verzoen lijke vijanden, verhinderen. Zy be hoefde slechts naar den officier vau justitie te gaan en hem alles te vertellen wat zy wist, om van Tricht voorde oogenblikkelijk Ie doen arresteeren. Maar had zy daarioe het recht? Mocht zij het zijn, die den naam haror zuster prijs gaf aan de openlijke schande Nog erger, was ’t niet mogelijk, dat Ma rianne medegesleept werd in den val van den schurk en zouden zy niet naast elkander verschijnen op de bank der beschuldigden? Neen, wat er ook gebeurde, zy kon de aanklaagster niet zyn, al was ’t alleen maar ter wille van de nagedachtenis van haar zwager, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. de dappere kjijgsman, wiens naam door hot slijk gesleurd zou worden, als zijn vrouw beschuldigd werd. Maar Arthur, dacht zij dan weder, bad die geen recht op haar hulp? O zeker, maar zij wist «eer goed, dat hij de laatsto zou zijn, die verlangde dat zij het zorgvuldig bewaarde geheim openbaar zou maken. Zoo lang mogelijk wilde hij voor de wereld do namen Bartan en Van Hansweerd smetteloos houdon on dat was dan ook zeker de reden, waarom hij zonder eon oogonblik to aarzelen, een tweegevecht mot den schurk aanvaard had. En daarbij kwam, dat Elize te veel eon Fransche vrouw was om in eeu tweegevecht iota bijzo ders te zien. Het duel is nog te veel saamgewoven met de zeden in Frankrijk om er iets vroeselijks iu te vinden en hoewel hot meisje zoor goed begreep, dat dit een bijzonder ernstig geval was, gevoelde zij toch wel, dat Arthur Erzee allo reden zou hebben om haar inmenging hoogst euvel op te nernen. Zij besloot derhalve niet han delend op to treden, maar don loop der gebeurte nissen mot een angstig kloppend hart af te wachten. Alleen ie Dinan te blijven, zonder iemand om haar aart uit te storten, met goen sterveling te kun nen sproken over hetgoon haar geheele ziel vervulde, en dan te weten, dat haar verloofde zijn leven waagde, voor de oer van haar naam, «a» haar on mogelijk. Zij bleef den geheelen nacht op en ver trok den volgenden ochtend met den eersten trein uit Dinan. Om zes uur vijf on veertig minuten was zij te Sint Malo aangekomen. Al de bezoekers van hot hotel schenen nog te slapen, maar zij ondervroeg een bediende, die bezig was, de ontbijtzaal in orde te brengen en met behulp van een fooitje, vertelde Aan het >Bat. Nbl.< wordt dd. 29 Juli uit Ampenan geschreven »Kort geleden zyn hier aan de kust, ik zoo bijna zegen onder de neus van de Hollandsche vlag, een stuk of 40 geweren gesmokkeld. Wat ze er mee willen doen weetik niet,zeker musschen schieten. Onlangs zyn twee mata- mata van den Radja in een kampong niet ver hier vandaan gearresteerd. Deze heeren hadden nl. in last aan de bevolking te verbieden, ryst uaar Ampenan af te voeren en daar op de passar te verkoopen. Zij hadden maar vast beslag gelegd op eenige lastdieren beladen met ryst, die op weg waren naar Ampenan. De eigenaar van de ryst was echter niet van dezen willekenrigen maatregel gediend en beklaagde zit’h hierover hij den militairen coin mandant te den 28n. was »de royal verhinderd do te wonen. Alleen Toekoe Het was voor het GOUDA, 18 September 1894. Op Woensdag 10 October zal alhier de jaarlykschealgemeene vergadering der vNederl. Gustaaf Adolf-vereeniging* worden gehouden onder leiding van. dr. H. G. Hagen, pred. te Leiden, voorzitter van bet hoofdbestuur. Des avonds tn voren zal ter inleiding der werk zaamheden in de Groote Kerk eene openbare godsdienstige samenkomst worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren L. ten Bosch, pred. alhier, dr. C. H. van Rhyn, hoogl. te Groningen, ds. P. M. Keiler van Hoorn, pred. te Dordrecht. Door het hoofdbestuur worden 163 gemeenten, waarvan 27 in Nederland, 1 in Oost- en 1 in West- Indië, voorgedragen tot het toekennen van een toelage, beloopende van f 40 tot f 300, tot een gezamelijk bedrag van f 14,359,80. nu de vele uitgaven voor den alge- dienst op de gemeente-begrootingen en die uitgaveu gaandeweg aanmer kelijk stygen, maar de inkomsten daarentegen van rykswege zyn ingekrompeh, is daaruit van lieverlede een toestand ontstaan, welks voorziening een dringenden eisch des tijds kan genoemd worden, omdat de voldoende kracht, die van de gemeente door het Ryk moet uit gaan, door de hoogst gebrekkige regeling van liet verband tusschen de rijks- en gemeente belastingen meer en meer wordt verlamd. Ook de meermalen geopperde vraag, of de gpmeentewetgever geen onderscheid behoorde te maken tusschen groote eu kleinere gemeen ten, heeft de commissie voor geen bevestigende beantwoording vatbaar geacht. Vermits nu de verbetering van het gemeen telijk belastingstelsel een der punten is van het door de tegenwoordige Regeering medege deelde werkprogram, heeft de commissie het voegzaam geoordeeld zich, iu afwachting van de regeerings-voordrachten, op dit punt van utiliteits-beschouwingen geheel te onthouden. Omtrent dit hoofdstuk zyn dan ook geen aanteekeningen of beschouwingen in het rap port opgenomen. Overigens wordt de geheele Gemeentewet daarin artikelsgewyze behandeld en artikel op de noodzakelyk gebleken of schelyk geachte wijzigingen gewezen. Het lid der commissie mr. Tavenraat heeft een afzonderlyke nota ingediend, waarin hji mededeelt dat hij er gaarne toe heeft medege werkt, dat in het rapport elk punt werd op genomen, dat door een d"" werd gehandhaafd, maar dat niemand der leden elke in

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1