Mffl m. IE. NSOX k De laatste eener Familie. E. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No* 6460. Middel FEUILLETON. ito. I, Borsl-en ingen. Donderdag 20 September 1894. 33ste Jaargang. DE TKOOABEDE. BINNENLAND. uiten, a u 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. worden opge- lonerê. HG: Pitch Pine Pine Balken Plaathout enz. enz. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k mët uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ■kt A 144b, apotheker, 1893 ille 1893, Chicago. Izame be- i smaak, lief. k. in. Mag T. el Achtbaar er wereld. BLOEM., 'aag. FF, Oro- (Naar het Fraiuch.) rad. 1 (louden II ■t en niet en tuinbouw- IIE van ien. vormd. zen. riek ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IiOI IMIIL COURANT. m Jicht, kortom leller. len tegen leller. misgezin leller. e flesch. i en bij Zij liep langs den muur en bleef staan aan den rand van de rotsen aan de zeezijde, achter hot graf van Chateaubriand en eenige schreden verwijderd van de opening der ommuurde ruimte. Elize begreep wel, dat de voorbereidselen tot het tweegevecht en de besprekingen die altijd voorafgaan, eenigen tijd zouden vereischen. Zij wist ook dat van het punt waar zij zich bevond, zij den overwinnaar in de ontmoeting naar buiten zot} zien komen en zij had den moed te wachten, zonder van do plaats te wijkon, dat zijn lot beslist zou zijn. Doodsbleek, onbewegelijk, luisterde zij, zich af* vragend met welk wapen de beide mannen elkander zouden bestrijden. Op den afstand waarop zij zich bevond, zou het onmogelijk geweest zijn het geklik klak van de degens te booren, en met den sterken wind die in tegenovergestelde richting woei, was ’t niet zeker dat zij een pistoolschot zou kunnen hoo* ren. En toch bleef zij staan, als verlamd door doods angst. Niettegenstaande het verstand *t haar ver bood, had zij slechts één wensch, naar binnen te sneHen en den strijd te verhinderen, en zij moest alle krachten inspannen om niet toe te geven aan dien aandrang. «O waarom,** vroeg het moedige meisje zich af, («waarom moeten er nog meer slachtoffers vallen En helaas, zij kon de gedachte niet van zich afzet ten dat de onschuldige Arthur, die geheel door haar toedoen verwikkeld was in de droevige geschiedenis, zou vallen, als zoenoffer voor de eer barer zuster. Allerlei verwarde denkbeelden doorkruisten haar brein, haar hoofd gloeide en slechts met moeite hield zij zich staande. De zee beukte met groot geweld tegen de rotsen van oorlog en bij het eiland de kleine Bev, op de plek, waar een pad naar boven liep, dat bijna niet begaanbaar was, maar gebruikt werd voor de geiten, die nu en dan op het eiland graasden. Plotseling wierp de persoon, die in den stuurstoel zat, de kap van den mantel achterover, zoodot deze op do schouders viel en toonde zij het ontbloote hoofd. Het jonge meisje kon een kreet van schrik niet inhouden. Zij had haar zuster herkend. «Ja, het wu Marianne wel, doodsbleek en mot loshangende haren. Marianne had van haar kant Elize herkend, want zij ging plotseling rechtop staan en maakte een dreigend gebaar met de hand, dat beduiden moest: «Waarom ben jij bier! (ia weg!" Met haar groote, trotsoh opgerichte gestalte, do lange zwarte in den wind fladderende baren, had men baar kunnen houden voor den geest van den storm, de door de menschen bewoonde aarde ver vloekende en de zee bevelende om zich op te heffen om beo te verzwelgen. »Zy I” prevelde Elize. «Ha, thans begrijp ik allooi Zij wacht haar minnaar. Zy gaan zemen vluchten. Hij is *t, die gedwongen om met Arthur te duel- leeren, geëischt heeft, dat de ontmoeting op dit oiland zou plaats vinden. Mij gelooft er zeker van te zyn, Arthur te dooden en hoopt zich daarop te vorooni* gen met de ongelukkige, wier echtgenoot hy ver moord hoeft. O, de ellendigeen ik bad nog medelijden met haar. Ik smeekte God, haar de schande en de straf te besparen I Ik, die nog de hoop koes terde, dat zy haar zonde goed zou maken door een berouwvol levenO, thans is *t wel voor goed uit tusschen ons.... nu moet ik nog slechts beproeven om te vergeten." (Fsrdf bood, :llen 132) Elize zag dadelijk in, dat zij er nog voor haar vrienden kon zijn, als zij den dijk volgde, die voor een deel reeds onder water staande, de eilanden met den vasten wal verbond. De gevaarlijke tocht was gelukt en zij bereikte bet eiland, juist in het oogen- blik toen de sloep van het wachtschip op drie hon derd meter van haar af, aanlegde. Wat ging zij doen? Zij wist er nog niets van. Zy was vertrokken, omdat haar hart ’t haar beval. Zij zou van onrust gestorven zijn, als zij te Dinan gebleven was, terwijl Arthur rijn leven op het spel zette Zij wilde hem terugzien levend of dood. Maar zij begreep wel, dat *t nu geen tijd meer was, om het tweegevecht te verhinderen en zij had te veel gezond verstand om de dwaasheid te begaan zich in het laatste oogenblik tusschen de beide man nen te werpen, om te voorkomen dat zy elkander vermoordden. Zij beklom de trap tusschen de rotten uitgehonwen, eenige oogeoblikken na Arthur en zyn beide vrienden en de vervallen muren van het oude gebouw ziende, begreep zy dadelijk, dat de ontmoeting op die ver laten plek zou plaats hebben. Zij waren er blijkbaar reeds, want op het eiland, dat zij van bet punt waar zy zich bevond geheel kon overzien, bevond rich niemaad. Met het naderen van den herfst eindigt ook de parlementaire vacantie. Gisteren, op den wettelijk voorgeschreven derden Dinsdag van September, heeft de Koningin- Regentes de nieuwe zitting der kamers geopend met eent troonrede. Het belangrijkste daaruit is voorzeker, wat er gezegd wordt omtrent de plannen van het ministerie met het kiesrecht. On middellijk na het optreden der nieuwe Regeering verklaarde zij op 16 Mei j.l. dat de regeling der kiesbevoegdheid moest beschouwd worden als de voornaamste taak van het pas opgetreden bewind, maar dat zij inmiddels andere ontwerpen van wet geving zou indienen of voorbereiden, wan neer daartoe noodzakelijkheid bestond, met dien verstande echter dat daardoor de hoofdreden Van haar bestaan niet werd uit het oog verloren. Aan die belofte blijft het ministerie getrouw. Ontwerpen tot regeling van het kiesrecht zullen in dit zittingsjaar worden ingediend, maar te gelijk belooft de troonrede ook herzie ning der personeele belasting, terwijl met de voorbereiding eener nadere regeling der gemeentefinanciën inmiddels wordt voortgegaan. Dat zal dus de hoofdschotel zijn van het menu, hetwelk het parlement zal worden voortgezet. Moet deze verklaring nu vat als een belofte, dat binnen een betrek kelijk kort tijdsverloop eene kieswet inge diend zal worden? Wijgelooven het niet. Ieder die eenigszins bekend is met de parlementaire usantiën en uitdrukkingen, begrijpt dat de gebruikte term is gekozen, omdat het ontwerp nog niet gereed is, en dat het waarschijnlijk niet het licht zal zien vóór het einde van dit zittingsjaar. Voor die opvatting pleit ook het eenigs- zins weidsche programma, dat aan de hoofdzaak wordt vastgeknoopt. Indien de Regeering het mogelijk achtte, dat in dit jaar de kieswet werkelijk tot stand kwam, dan zouden niet zoo velerlei ontwerpen opgesomd zijnwant is éénmaal een nieuwe kiesregeling aangenomen, dan is de levens draad van het Kabinet afgesneden. Veilig mag worden aangenomen, dat de gedachte bij den steller der troonrede heeft voor- GOUDA, 19 September 1894. VERGADERING van dbn GEMEENTERAAD op Vrjjdag den 21 September 1894, des namiddags ten één ure. Aan de orde De Begroetingen van de gesubsidieerde Instellingen van Weldadigheid, dienst 1895. Het voorstel tot ■vyzigiog der Gemeente- begrooting, dienst 1894. De Begrooting voor de exploitatie der Stedelijke Gasfabriek, dienst 1895. Het voorstel betreffende eene wijziging van den borgtocht van dep Gemeente-Ontvanger. Het voorstel betreffende de voortzetting van den cursus voor volwassenen. Regeering en Kamers samen werken tot het einde der gewone legislatieve periode d. i. (ten gevolge der ontbinding in het voorjaar) tot den zomer van 1897. Toch zou menigeen zeker nog meer op het programma vermeld willen zien. Al thans velen zullen met leedwezen den leerplicht en den persoonlijken dienstplicht er op missen. Men trooste zich echter met de overweging, dat deze onderwerpen zich zelven op den voorgrond zullen drin gen, indien werkelijk uit den boezem des volks aandrang uitgaat in die richting. De gewone zinsneden luiden als te ver wachten was. Bij de jaarlijksche hulde aan zee- en landmacht zijn de gesneu velde strjjders op Lombok niet vergeten. Bij de vermelding van den algemeeneu gezondheidstoestand is een juichtoon over het niet zich uitbreiden der cholera op zijn plaats. De zinsnede, aan den land bouw gewijd, kon natuurlijk niet volledig heeten zonder opvoering ten tooneele van de aanhoudende regens en de besmette- hjke veeziekte, die ook in onse streken algemeen is Handel en nijverheid ver- keeren in niet on bevredigenden toestand. Zoo is dan weder het parlementair Nieuwjaar gevierd met den gebruikelyken toost uit den mond vnn het hoofd van den staat. Moge het ingetreden zitting jaar door samenwerking van parlement en ministers vruchtbaarder zijn dan het vorige, dat tengevolge van de bekende crisis op politiek gebied nagenoeg niets heeft opgeleverd. gezeten indiening der kieswet gedurende de zittingsperiode 94/95behandeling in do zitting 95/96, dat is in de eerste helft van 96 en de nieuwe verkiezingen samen vallende in 97 met de gewone aftreding der Tweede Kamer. In dien gedachtegang past het overigeherziening van het per soneel nog dit jaar als het meest urgente en reeds door de vorige Regeering voor gespiegeld daarna de gemeente-financiën en wat zich te gelijkertijd in staat van wijze laat brengen b. v. het internationaal privaatrecht, het militair strafrecht, par tieels verbetering van handelsrecht en strafvordering; land- en tuinbouwonderwijs middelbare scholen voor meisjes verhoo- ging onzer weerbaarheid, zoowel bij land- als zeemachtallerlei sociale ontwerpen als toezicht op de werkplaatsen, verzeke ring tegen ongelukken en de instelling van arbeidsraden. Wij noemen dan nog slechts het voornaamste. Velen zal dit vooruitzicht teleurstellen. Er zijn er, die zich voorgesteld hadden, dat dit ministerie zich speciaal de kies- rechthervorming tot taak stelde en dat deze der natie als een rijpe vrucht in den loop dezer zitting in den schoot zou vallen. Niets is echter onbillijker dan het stellen van zoodanigen eisch. Vooreerst het volk leeft niet van stemrecht en stembiljetten alleen; de materieele en financieele be langen dienen te worden behartigdve lerlei dringende quaestiën roepen om op lossing en juist het tijdvak van betrekke lijke rust na hevigen politieken strijd is bijzonder gunstig om aan al die andere zaken te arbeiden, in afwachting van een ander kiesontwerp, dat weder de staat kundige hartstochten ontketent en de hoof den belet aan iets anders te denken dan aan jjp brandende vraag van den dag. Ten andere schudt men goed overdachte en levensvatbare ontwerpen van dien aard niet uit de mouw er dient te worden gewikt en gewogen, te worden onderzocht en vergeleken, vooral nu de gelijktijdige regeling der kiesbevoegdheid voor de ge meenteraden in het plan der Regeering ligt. Ook het vorige ministerie heeft dezelfde gedragslijn gevolgd en wijselijk heeft de heer Tak zich noch door ongeduldige medestanders noch door spottende vijanden van hot eiland, en het schuim der golven spatte soms op, tot de plek waar zij stond, maar zij sloeg er geen acht op. Het scherpe en gerekte geluid van een stoomfluit deed haar plotseling opschrikken en wekte haar op uit de droevige gepeinzen. Zy wendde het hoofd om en zag in zee op een mijl afstand, een kleine stoomboot, die blykbaar op en neer voer. Wal deed die boot daar en als dat fluiten een signaal was, wat beduidde bot dan P Bijna dadelijk daarop zag zy, dat een roeiboot vau het jacht vertrok, koers zettend naar het eiland. De boot was bemand door vier matrozen, die uit al bun macht roeiden. Een vijfde persoon, wiens geheele hoofd verborgen was in een mantelkap, zat bij het roer, zonder echter te sturen. Elize vroeg zich af waarom die zeelieden naar het eiland kwamen. Zeker niet om proviand te halen, want men vindt op de eenzame rote noch levens middelen, noch drinkbaar water. De persoon die de plaats innam van den stuur man trok weldra al haar aandacht. In plaats van te sturen hield hij een grooten kyker voor de oogen en blykbaar met opzet wondde hij dezen niet af van de plek waar Elize stond. Voor het geval dat de kyker goed was, moest die onbekende de trekken van het gelaat van het jonge meisje reeds kunnen onderscheiden, dat op den af stand, waarop de boot nog wsi, de zijne niet kon zien. De afstand verminderde snel want de matrozen roeiden met inspanning van alle krachten en de vloed hielp hen. Zij wendden de boot eenigszins rechts, met het voornemen om te landen, niet onder de steile rotsen waarboven Elize stond, maar veel dichter laten afbrengen van zijn werkplan, dat wel eenigszins andere dingen omvatte dan het tegenwoordige, maar toch op dezelfde leest geschoeid was en vrij wel een gelijk tijdsbestek in beslag nam- Het overige van de troonrede boezemt ons, even als andere dergelijke staats stukken, weinig belangstelling in. Het is een soort verlanglijstje, waaruit men naar gelang van omstandigheden mettertijd eene keuze doen zal. Alles af te handelen, wat een Regeering als ideaal voor den geest zweeft, is toch onmogelijk. Laat maar eens even de reeks onderwerpen U voor den geest voorbijgaan. Wij vinden genoemd Het wetboek van militair strafrecht. Een wet op de krijgstucht. Onderscheidene onderwerpen van han delsrecht en strafvordering (naar wij ho pen, behoort daartoe een snellere berech ting van overtredingen). Een ontwerp op het land- onderwijs. Een voorstel tot subsidieering van mid delbaar onderwijs voor meisjes. Aanvulling der bewapening. Herhalingsoefeningen der zeemilitie. Herziening der wet op de bevordering van officieren. Regeling van den staat beleg Regeling der militaire inundatiën. Verhooging der opbrengst van bestaande belastingen (invoerrechten Herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen (waardoor de opbrengst der vermogensbelasting ze ker zal stijgen). Instelling van Kamers van Arbeid. Een veiligheidswet (voor fabrieken). Gelegenheid tot het verkrijgen eener lijfrente (pensioen voor arbeiders). Verplichte verzekering van werklieden, door hun werkgevers, tegen de gevolgen van ongelukken. Verhooging van het Indisch tarief van in- en uitvoerrechten. Maatregelen in het belang van Suriname. Indien de helft van die voornemens uitgevoerd wordt, zal de Regeering zich verdienstelijk hebben gemaakt en dit zal alleen mogelijk zijn, indien werkelijk b fes Cft in P

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1