I II No. 6467. 33ste Jaargang. Vrijdag 28 September 1894. ipjij. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De laatste eener Familie. BINNENLAND. Si .SI FEUILLETON. (laats- aliens aliens iSUM iff- IA A A chied t r aan- ag. NTJE. D. 60. 151 f ELT. •HF n ii. •Kaa« en XLI. (Stel wlff). aatschappy d«h slijk leela ordt elk. offi- eeft, h e> a. s. nbij root in nder uit- Im IS as rten. rut- 16! ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, o Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De voorspelling Van dokter Bertrand is slechts ten deele uitgekomen. Arthur Erzee was binnen enkele weken geheel buiten gevaar, maar trouwde eerst na zes maanden. Freule Bartan wilde wachten tot de rouwtydver- loopen was, en men den onschuldig verdachte weder Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Ü0ÜD8CHE101II AVI De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. gewenscht om eens te gaan zien wat er voorvalt op de plek waar het tweegevecht plaats had? Als die jonge mau slechts gekwetst is, is *t gewenscht hem zoo spoedig mogelyk ergens in een bed te brengen. Mijn soldaten kunnen daartoe een handje helpen.” De heer Harris, die onder een hoedje te vangen was, volgde den heer Sacey. De heeren vonden Arthur op den rug liggend, terwijl hij ondersteund werd door zijn vriend Alia* nic, die hem met de armen omstrengelde. Naast den gekwetste lag Elize geknield, een van de handen van haar neef in de hare houdend. Dokter Bertrand peilde de wonde van den gekwetste met een stalen priem. Daar is hy,” zeide hij, juist in het oogenblik toen de beide heeren de ruimte binnentraden, tus- schen duim en wijsvinger den kogel omhoog houdend. Hij heeft geen edele deelen geraakt en is afge- stuit op de vierde rib.” En opmerkend dat Arthur hem vragend aankeek, ging hij voort «Binnen drie weken zult gy weder op de been" zijn. En als ge er lust in hebt zyt ge over drie maan* den getrouwd,” voegde de goede dokter er glim lachend aan toe. (Naar het Frantch.) 139) »Ik begin er iets van te begrijpen,” prevelde de heer 8aoey met een blik op het stoomschip dat met volle kracht de haven binnenliep. «En wat gelooft ge danP” «Dat de heer Van Trichtvoorde werkelijk ver dronken is, bij een poging om zwemmend de kleine stoomboot te bereiken, welke gy daar ginds ziet. Ik ken dat jacht. De eigenaar verhuurt h<.t aan vreem den om zeetochtjes te maken, en zelfs voor langere reizen. Hy zal ongetwyfeld op zich genomen heb ben om den heer Van Trichtvoorde naar Engeland te brengen. En hij moest zich inschepen op het eiland aan den voet der rotsen. Ik zou durven wedden, dat de heer Van Trichtvoorde al mooi op weg was om zich te redden, toen hy myn soldaten gezien heeft. Hy heeft ze niet voor politiebeambten kunnen houden, maar als men geen zuiver geweten heeft houdt men er met van gewapende soldaten te te ontmoeten. Hy is omgekeerd en heeft getracht het zoogenaamde geitenpad te bereiken, dat zeker op last van den minister van oorlog zal verdwynen, als het plan doorgaat om het eiland te versterken. Voor ’t oogenblik is dit pad bruikbaar, hoewel ‘t zeer moeilijk is. Van Trichtvoorde heeft er zich op gewaagd en zal een misstap gemaakt hebben. Hij viel m zee en verdronk, ’tl» werkelyk een geluk voor hem te noemen, want als hij zich had laten pak ken, zou er veel kans bestaan hebben, dat hy zijn leven in het tuchthuis geëindigd had, als men hem ten minste niet aan den beul wilde overleveren. Deze lykrede troostte den heer Harris eenigszins, die er diep ongelukkig over was als getuige dienst gedaan te hebben bij een misdadiger. Hij zeide echter niet veel, uit vrees dat de geschiedenis als ze bekend werd, hem bespottelijk zou maken. Hy ge voelde wel, dat hij zich wat al te snel had laten inpakken door de goede manieren van den onbekende, die met mooie praatjes den schyn aannam van den besten mensch ter wereld te zyn. Thans begon hij zich echter ongerust te maken over iets anders. «Denkt ge mynheer, dat deze ongelukkige geschie denis voor mij nog noodlottige gevolgen kan heb ben P” vroeg hij levendig. «Ik hoop van neen, maar zekerheid kan ik u daaromtrent niet geven,” antwoordde do officier. „Was ik in uw plaats, dan zou ik Sint Malo van daag nog verlaten vóór de geschiedenis van het twee gevecht en de verdwyning van den heer van Tricht voorde in de stad bekend is. Hoewel ’t niet waar schijnlijk is, zou men u kunnen beschuldigen vau medeplichtigheid aan zijn vlucht. In elk geval zoudt gy groote onaangenaamheden hebben en bovendien is 't beter voor uwen naam, dat *t niet algemeen, bekend wordt, dat ge zulk eén man een vriendschaps dienst bewezen hebt.” «Dat was myn voornemen ook, maar ik vrees, dat de vletterman, die mij hier bracht vertrokken zal zyn. Hoe kom ik aan de overzydeP” «Maak u daarover maar niet ongerust. Ge kunt gebruik maken van myn boot. Maar acht ge ‘t niet Het Nieuws van den Dag« ontving heden uit Batavia een in het Engelsch gesteld tele gram van den volgenden inhoud «Opportunity balinese renovation political contacts. Het blad vertaalde dit telegram aldus «De Balineezen achten het oogenblik geko men tot hervatting van de staatkundige be trekkingen. «Het moet worden erkend, dat de beteekenis van dit telegram nog niet volkomen duidelyk is. De tegenovergestelde lezing, dat wjj thans het tijdstip gekomen achten om de Baliërs in de gelegenheid te stellen de onderhandelingen weder te openen, kwam ons minder waar- scbynljjk voor.c GOUDA, 27 September 1894. Door de firma Geb. de Vreugt is heden ontvangen en ter bevoegde plaatse gedepo neerd, een valschen rjjksdaalder dragende het jaartal 1852 en de beeltenis van Koning Wil lem III. Hoewel overigens ruw, ontbreekt geen der opschriften, ook het randschrift niet. Heden is op de Markt alhier een kalf afge maakt, dat aan ziekte leed en onder toezicht der politie begraven. Op vermoeden van bedrog in den boterhandel i een monster boter in beslag J. v. d. W., wed. J. L., wonende Tusschen Poeldyk en Loosduinen speelde gister een kindje van hoogstens 2 jaar, geheel zonder toezicht, tusschen de rails van de stoomtram, toen een trein met volle vaart naderde. De machinist remde met alle kracht, doch zou het kind niet hebben kunnen redden; maar op het beslissende oogenblik greep de conducteur, die van den wagen was gespron gen, het kind, toen de machine het als’t ware reeds raakte. Een en ander zou de som van f309.000 kosten. Verder is aangevraagd f60.000 voor den bouw van een strafgevangenis te Haarlem. Het plan tot stichting van een kleine straf gevangenis op het terrein achter het rechts- gebouw aldaar is opgegevener wordt nu naar een ander terrein, geschikt voor bouw van een grootere gevangenis, omgezien. De maatregelen welke de Regeering neemt, nu het mond- en klauwzeer zijn uitgebroken, gaven bij het hoofdbestuur der Friesche My. van landbouw aanleiding tot uitvoerige en be langrijke discussies, vooral omdat het opstallen van het vee zoovele bezwaren meebrengt, daar de boer doorgaans meer vee in het land heeft loopen dan er plaatsruimte op den stal is, en omdat dit honderden golden» kosten ver oorzaakt voor aankoop van voer. Ten slotte is de volgende motie aangenomen Het hoofdbestuur der Friesche my. van Landbouw, van oordeel dat tot bestrijding van den voortgang van het mond- en klauw zeer eene opstalling van het vee niet kan worden vermeden en dit is een maatregel die strekt in het belang van den veestapel, meent de vrijheid te hebben, by Uwe Exc. aan te dringen op een billijke tegemoetkoming in de kosten die door betrokkenen by die opstalling worden gemaakt. Aan het dag. bestoor werd opgedragen zich tot den Minister te wenden en tevens te over wegen eenige vragen te dezer zake in de af- deelingen ter sprake te brengen. In eene te Goudriaan gehouden bijeenkomst van ruim honderd veehouders uit de Alblas- serwaard, ter bespreking der maatregelen, die thans genomen worden by het heerschen van het mond- en klauwzeer, werd, nadat een voorstel van den Bond van veehandelaren ge vestigd te Streefkerk om opstalling te verzoe ken van het zieke vee in plaats van de thans voorgesehreoven maatregelen ernstig was be streden, met byna algemeene stemmen besloten een adres te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken, om hem ter kennis te brengen dat vele landbouwers, wier vee niet aan een besmettelyke ziekte lydt, noodeloos groote schade lyden en hem beleefdelijk te verzoeken, de voorgeschreven maatregelen zoo te willen wyzigen dat de belemmerende be palingen alleen zullen gelden voor het aan mond->en klauwzeer Ijjdend vee. Het bestuur van den Bond van veehandela ren meende echter, gesteund door enkele aan wezige veehouders, ook hunne zienswijze aan de Regeering te moeten kenbaar maken, zoodat twee adressen zullen worden verzonden. I O M B O K. Aan de in de officieele» JavascheCrt.< opge nomen telegrammen omtrent den verraderlijken overval der Baliërs ontleenen wy nog het volgende Onder dagteekening van 26 Aug. seinde de commandant der scheepsmacht in de wateren van Lombok dat in den nacht van Zaterdag 25 op Zondag 26 dezer het hoofdkwartier Tjakranegara en de legerplaats te Mataram waarschijnlijk waren aangevallen. Althans van Jialf twaalf 's nachts tot half zeven in den morgen werd voortdurend hevig geschet en geweervuur van die zyde gehoord. Van uit het bivouac te Ampenan was getracht door middel van de cavalerie gemeenschap te verkrygen met Mataram, doch die poging was mislukt daar de weg bezet was door vijanden die op de cavelerie vuurden en een paard verwondden. De bevolking van Ampenan vluchtte Zon dag naar de reedo. Daar Ampenan met een aanval bedreigd werd, werd de bezetting ver sterkt met 200 met geweer gewapende man nen van de Koningin Emma en de Prins Hendrik. In den loop van den 26en werden tot 7 uur in den avond slechts enkele zware schoten en geweersalvo's gehoord in de richting van Mataramdaarna bleef het rustig tot 12 uur, op welk tydstip het bericht verzonden werd. Op dit bericht volgde een 28 Aug. van generaal Vetter ontvangen telegram, waaraan het volgende ontleend wordt: Te elf uur in den avond van 25 dezer werd het bivouac te Tjakranegara onverwacht aangevallen. Do beschieting duurde voort, ook gedurende den daaropvolgenden dag, terwjjl de Baliërs o. m. vuurden door schietgaten, welke des nachts waren geboord in den bui tenmuur der vlak tegenover het open bivouac gelegen poeri. in vrybeid gesteld had. Als de justitie een vergissing maakt komt zy niet ge makkelijk toe, de dwaling te erkennen. Zij neemt er den tijd voor en eerst na een lang onder zoek besloot zy den verdachte te ontslaan, die op een valsohe getuigenis gearresteerd was. Zoodra de procureur-generaal bij het hof te Ren nes, het verslag ontving van de zitting te Sint Briouo, had hy bevel gegeven, zich onmiddellijk te veneke- reu van Van Trichtvoorde. En als het mogelyk was geweest hem te achterhalen, zou het nieuwe onderzoek zeker van korter duur geweest zyn dan het eerste, want dan zou de pachter van de Fazantenhoeve wel genoodzaakt geweest zijn, te erkennen, dat hij een valsohe getuigenis had afgelegd. Maar deze keer was de eigenaar van de Fazantenhoeve voor goed dood. De zee had de lijken van het minnend paar op het strand geworpen. Men wist door het verhaal der ’matrozen, die in de boot gezeten hadden, op welk een vreeslijke wijze zij aan hun einde gekomen waren en daaruit kon de gevolgtrekking gemaakt worden, dat zy schuldig waren. Zooals men zich herinneren sal, had Rudolf van Trichtvoorde op den ochtend van zyn dood, een soort van biecht geschreven, voor heb geval hy den dood vond, of gearresteerd werd. Toen was ’tniet in hem opgukomen, dat hy in de zee zyn graf zou vinden en daarom had hy er ook niet aan gedacht, het geschrift tegen den invloed van het zeewater te beschermen. ie heden morgen genomen van J. te Utrecht. In den nacht van Maandag op Dinsdag zyn uit de weide van P. C. v. W. te Bodegraven, twee geiten ontvreemd, die men direct in dezelfde weide heeft geslacht, van een dier beesten heeft men de huid laten liggen. Volgens het Maandagavond te Haastrecht opgemaakte verslag van heeren directeuren der spaarbank aldaar, waren er bij het einde van het boekjaar in omloop 2 boekjes van minder dan f 1, 14 van f 1—f 10,104 van f 10—f 100, 68 van f 100—f 1000 en 5 van meer dan f 1000. In het geheel hadden er plaats gehad 246 inlagen en 96 uitbetalingen. Uit Hoenkoop schrijft menUit het weiland van een onzer veehouders zyn eenige met bor den voorziene palen weggehaald, welke daar geplaatst waren ter aanduiding van het mond en klauwzeer. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, doet jjverig onderzoek. Zaterdagmorgen vergaderden te Hoenkoop aan de »Rolaf< de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Hoenkoop, om, in vereeni- ging met stemgerechtigde ingelanden van den polder Vliet en Dykveld, eene voordracht op te maken van drie personen voor de betrek king van voorzitter van het vereenigde water schap -hoenkoop, Vliet en Dykveld Tot le candidaat werd gekozen de heer J. A. van Buma, burgemeester van Benschop c.a., met 227 stemmen. (De heer 8. I. Cambiervan Nooten, voorzitter van Hoenkoop bekwam 213 stemmen). Tot 2e candidaat werd gekozen de heer 8. I. Gambier van Nooten voornoemd, met 239 stemmen. (De heer H. A. Montyn te Rozendaal, voorzitter van den polder Vliet en Dijkveld, bekwam 227 stemmen). Tot 3e candidaat werd gekozen de heer H. A. Montijn, met 289 stemmen. (De heeren I. C. Stalenhoef, Haentjes Dekker en K. Sille verkregen 136, 32 en 9 stemmen). Uit deze voordracht zullen Ged. Staten van Zuid-Holland en Utrecht een voorzitter be noemen. Binnen 14 dagen na die benoeming zullen de voorz. van Hoenkoop en die van Vliet en Dykveld andermaal eene vereenigde vergadering van stemgerechtigde ingelanden bijeenroepen tot de verkiezing van de overige (4) bestuurs leden. Zoodra die bestuursleden in handen van den nieuwen voorzitter den eed hebben afgelegd, treedt het reglement van het vereenigde waterschap «Hoenkoop, Vliet en Dykveldin werking. Voor den notaris Stoop te 's-Hage is de akte van oprichting gepasseerd van de naam- looze vennootschap «Maatschappij tot berei ding van kool teer productengevestigd te Krimpen a/d. IJ. Het maatsohappelyk kapitaal bedraagt f 300.000, geheel geplaatstdirecteuren zyn ide heeren dr. Pif.' Hoffmann, thans directeur der Chemische fabriek te Oos (Baden), die met de technische leiding der zaak belast is, en L. A. Labouchére, te Amsterdam, voor het adminissratief gedeelte. Als commissarissen treden op de heeren generaal den Beer Poor- tugael, lid van den Raad van State, D. Koe- leman, directeur der maatschappij Geldbe legging J. F. Dykman, industrieel, en mr. Th. G. van Eek, allen alhier. Met den bouw der fabriek zal binnenkort een begin worden gemaakt. Vóór 1 Mei 1895 moet zy in werking zyn. Daar er -voortdurend meer behoefte is aan plaatsruimte in ’s Rijks buitenverblijven te Veenhbizen, wil de Regeering aldaar een nieuwe villa stichten voor 1200 bedelaars en landloopers en het bestaande nieuwe gebouw uitbreiden tot een verblyf voor 2100 van die heeren, waarna eeu der oude gestichten voor werkplaatsen, magazijnen enz. kan worden in gericht. li».

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1